Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#540688
markvag έγραψε:Σωστά, οι κανόνες του συστήματος φτιάχτηκαν από κάτι τέτοιους και για να εξυπηρετούν κάτι τέτοιους.

Ως αποτυχία εννοούσα την αποτυχία του συστήματος να βοηθήσει τους πολλούς.

Προχθες πηγε ο πεθερος στο Ελεγκτικο Συνεδριο για μια υποθεση του. Του εστειλαν μια κληση και ειπε να παει να δει. Ρωτησε μια δικηγορο και του ειπε οτι εειχε κανει μια προσφυγη το 1997 και ηρθε η ωρα της να εκδικαστει. :dizzy:

Ο δικαστης ξεκινησε να διαβαζει ονοματα οπου το 40% των εναγοντων ειχε πεθανει.

Η αποφαση θα βγει σε 12 μηνες!!!

Ποσοι λες να ζουν τοτε; Λες να τους νοιαζουν οι πολλοι?
Άβαταρ μέλους
By otso
#540703 Η χοντρη πλακα ειναι οτι σε αυτο το φορουμ ειδικα , ΓΡΑΦΟΥΝ , οι οικονομικα δυνατοι , που ομως πιστευουν οτι ειναι οικονομικα αδυνατοι , και σφαζονται (που λεει ο λογος και απο τον καναπε) για τους οικονομικα αδυνατους .
Ας πουμε οτι ανεβαινουν αραχωβα και μετα το σκι και δειπνο σε γκουρμε εστιατοριο, μεταξυ τυρου και αχλαδιου συζητουν για την δυνατοτητα της περιοχης για ανταρτικο.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#540705 Αν δεν έχεις ίντερνετ δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να γράψεις σ' ένα φόρουμ...
Πρώτο το ζην και μετά το (διαδικτυακό) φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#540706 otso δε χρειάζεται να φας κάτι μουχλιασμένο για να διαπιστώσεις το πρόβλημα , φαίνεται και από μακρυά. Εξ'άλλου οι αδύναμοι αν ήθελαν θα επέλεγαν κάτι διαφορετικό στη διαδικασία που γίνεται κάθε 4? χρόνια , αλλά τόσο τους κόβει. Μπορούν όμως (για πόσο ακόμα άραγε?) να μεταναστεύουν σε χώρες που γνωρίζεις και να δοκιμάσουν κάτι πιο αξιοκρατικό.
Άβαταρ μέλους
By otso
#540709
mousatos έγραψε:otso δε χρειάζεται να φας κάτι μουχλιασμένο για να διαπιστώσεις το πρόβλημα , φαίνεται και από μακρυά. Εξ'άλλου οι αδύναμοι αν ήθελαν θα επέλεγαν κάτι διαφορετικό στη διαδικασία που γίνεται κάθε 4? χρόνια , αλλά τόσο τους κόβει. Μπορούν όμως (για πόσο ακόμα άραγε?) να μεταναστεύουν σε χώρες που γνωρίζεις και να δοκιμάσουν κάτι πιο αξιοκρατικό.


Εσενα δεν ξερω που να σε καταταξω , το μαρξιστικο λενινιστικο background μου εχει χτυπησει τιλτ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#540711 otso το new age αντάρτικο θα ξεκινήσει από τη Γλυφάδα.
Θα χτυπήσει εκεί που δεν περιμένει ο εχτρός.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#540724 Και όλα αυτά στη σελιδα 666. Τυχαίο; Δεν νομίζω... :shifty:

Ο οτσος επέλεξε στρατηγικό σημείο για τη δυναμική του επανεμφάνιση. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#540725
otso έγραψε:Εσενα δεν ξερω που να σε καταταξω , το μαρξιστικο λενινιστικο background μου εχει χτυπησει τιλτ.


Κι εγώ το ίδιο , αν και στην κοινωνιολογία σαν χαρακτήριζαν ως καπιταλιστές της υπαίθρου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#540731
mousatos έγραψε:
otso έγραψε:Εσενα δεν ξερω που να σε καταταξω , το μαρξιστικο λενινιστικο background μου εχει χτυπησει τιλτ.


Κι εγώ το ίδιο , αν και στην κοινωνιολογία σαν χαρακτήριζαν ως καπιταλιστές της υπαίθρου.


εργατης γης του παππου μου ο παππους
εργατης γης του παππου μου ο πατερας
και ο παππους μου εργατης κι αυτος
και μοναχα εγω του πατερα μου γιος
ενα κληρο ειχα......

ξεκαθαρη περιπτωση οταν δοθηκε η γη μετα την εκδιωξη των εγγλεζων στους ακτημονες.

δεν ζω απο την υπεραξια του μοχθου των εργαζομενων στις εξεδρες πετρελαιου. και χωρις να εισαι πλουσιος εννοω.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#540734
otso έγραψε:Η χοντρη πλακα ειναι οτι σε αυτο το φορουμ ειδικα , ΓΡΑΦΟΥΝ , οι οικονομικα δυνατοι , που ομως πιστευουν οτι ειναι οικονομικα αδυνατοι , και σφαζονται (που λεει ο λογος και απο τον καναπε) για τους οικονομικα αδυνατους .
Ας πουμε οτι ανεβαινουν αραχωβα και μετα το σκι και δειπνο σε γκουρμε εστιατοριο, μεταξυ τυρου και αχλαδιου συζητουν για την δυνατοτητα της περιοχης για ανταρτικο.


Κατ'αρχάς το πόσο οικονομικά δυνατός είναι κάποιος είναι σχετικό. Αν βγάζεις 1500-2000€ καθαρά τότε προφανώς και είσαι σε καλύτερη μοίρα από τη πλειονότητα (που με το ζόρι τα βγάζει πέρα μήνα με το μήνα), αλλά δεν σε κάνει και Βαρδινογιάννη. Το να ενδιαφέρεσαι γι αυτούς που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, αντί να νοιάζεσαι μόνο για το κωλαράκι σου, το βλέπω ως θετικό.

Από την άλλη, το πιο γαμάτο είναι ο ραγιαδισμός που δείχνουν ορισμένοι, που όντας ζωοπλανγκτόν (ή μαρίδα στη καλύτερη περίπτωση) παθιάζονται για τα συμφέροντα των καρχαριών (συγνώμη, "wealth creators"). :metalo:

ΥΓ: αν ζορίζεσαι να με κατατάξεις, αυτοπροσδιορίζομαι ως λούμπεν ιντελιγκέντσια (ή 'τα σκατά του έθνους' όπως έλεγε κι ο Λένιν) :ninja:

markvag έγραψε:Και όλα αυτά στη σελιδα 666. Τυχαίο; Δεν νομίζω... :shifty:


Πριν αλλάξει η σελίδα:

Εικόνα
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#540738
Zorz έγραψε:

ΥΓ: αν ζορίζεσαι να με κατατάξεις, αυτοπροσδιορίζομαι ως λούμπεν ιντελιγκέντσια (ή 'τα σκατά του έθνους' όπως έλεγε κι ο Λένιν) :ninja:


νομίζω ότι δεν δουλεύει έτσι το φόρουμ, θα πρέπει να περιμένεις το ειδικό συμβούλιο των σοφών να σε κατατάξει εκεί που θέλει αυτό, το τι δηλώνεις δεν μας νοιάζει