Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#854730 Εγώ ζήτησα αλλά δεν έλαβα ποτέ τίποτε γραπτώς..... δε συνηθίζεται μου είπαν.. οπότε
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#856993 Επεσα σε αυτο...

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story ... tin-evropi

Για να μην το διαβαζετε ολο, παραθετω το ρεζουμε:
...Το δεύτερο χαμηλότερο ΑΕΠ καταγράφει η Ήπειρος μεταξύ των 13 Περιφερειών της Ελλάδας και ένα από τα χαμηλότερα στην Ευρωπαϊκή Ένωση...


Τελικα τι ισχυει με τα Γιαννενα? Αναπτυξις ή υφεσις? Τι μας κρυβουν? :protest:

Πιανω ποπκορν και περιμενω τους συνηθεις υποπτους ( :ninja: ) να παραθεσουν αποψεις :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857003 H Ήπειρος αποτελείται από τον νομό Ιωαννίνων, που είναι μακράν πιο πλούσιος και ειδικά η πόλη του, και άλλους τρεις, κατά σειρά ΑΕΠ αν τα θυμάμαι καλά: Πρεβέζης, Άρτης και Θεσπρωτίας. Η τελευταία έχει χαοτική διαφορά με τα Γιάννενα. Μια βόλτα στην Ηγουμενίτσα θα σε πείσει.
Επομένως, οι Γιαννιώτες, δεν είναι τόσο φτωχοί όσο οι υπόλοιποι Ηπειρώτες. Επίσης, αν και οι συντοπίτες μου δεν θα συμφωνήσουν, Ηπειρώτης < > Γιαννιώτης, άλλο που ως τοπικιστές θεωρούν πως αυτοί είναι και κανείς άλλος.

Το εντυπωσιακό στα στοιχεία δεν είναι όμως η Ήπειρος ή τα Γιάννενα, αλλά η Αττική: στο 90% του μέσου όρου της ΕΕ. Όπου Αττική βέβαια έχεις και τον Ασπρόπυργο, το Μενίδι και το Κορωπί, αλλά έχεις και την Κηφισιά, την Βουλιαγμένη και το Κολωνάκι.
Ειδικότερα για τις ελληνικές περιφέρειες, μετά το Βόρειο Αιγαίο η Eurostat καταγράφει το χαμηλότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και στην Ήπειρο (και οι δύο με 47% του μέσου όρου της ΕΕ) και στη Δυτική Ελλάδα (49%). Ακολουθούν η Θεσσαλία (52%), η Κεντρική Μακεδονία (53%), η Κρήτη (56%), τα Ιόνια Νησιά (57%), η Πελοπόννησος (59%), η Δυτική Μακεδονία (60%), το Νότιο Αιγαίο (67%), η Στερεά Ελλάδα (72%) και η Αττική (90%).

Το βασικό είναι να εμπιστεύεσαι τα νουμεράκια. :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By otso
#857041
Anonymous Founder έγραψε:H Ήπειρος αποτελείται από τον νομό Ιωαννίνων, που είναι μακράν πιο πλούσιος και ειδικά η πόλη του, και άλλους τρεις, κατά σειρά ΑΕΠ αν τα θυμάμαι καλά: Πρεβέζης, Άρτης και Θεσπρωτίας. Η τελευταία έχει χαοτική διαφορά με τα Γιάννενα. Μια βόλτα στην Ηγουμενίτσα θα σε πείσει.
Επομένως, οι Γιαννιώτες, δεν είναι τόσο φτωχοί όσο οι υπόλοιποι Ηπειρώτες. Επίσης, αν και οι συντοπίτες μου δεν θα συμφωνήσουν, Ηπειρώτης < > Γιαννιώτης, άλλο που ως τοπικιστές θεωρούν πως αυτοί είναι και κανείς άλλος.

Το εντυπωσιακό στα στοιχεία δεν είναι όμως η Ήπειρος ή τα Γιάννενα, αλλά η Αττική: στο 90% του μέσου όρου της ΕΕ. Όπου Αττική βέβαια έχεις και τον Ασπρόπυργο, το Μενίδι και το Κορωπί, αλλά έχεις και την Κηφισιά, την Βουλιαγμένη και το Κολωνάκι.
Ειδικότερα για τις ελληνικές περιφέρειες, μετά το Βόρειο Αιγαίο η Eurostat καταγράφει το χαμηλότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και στην Ήπειρο (και οι δύο με 47% του μέσου όρου της ΕΕ) και στη Δυτική Ελλάδα (49%). Ακολουθούν η Θεσσαλία (52%), η Κεντρική Μακεδονία (53%), η Κρήτη (56%), τα Ιόνια Νησιά (57%), η Πελοπόννησος (59%), η Δυτική Μακεδονία (60%), το Νότιο Αιγαίο (67%), η Στερεά Ελλάδα (72%) και η Αττική (90%).

Το βασικό είναι να εμπιστεύεσαι τα νουμεράκια. :s_gamer

Η χοντρη πλακα ειναι οτι ολη η βιομηχανια ειναι στα οινοφυτα και ανεβαζει στα υψη την στερεα , ιδιως αν σκεφτεις οτι δεν δεχεται κυματα τουρισμου . Αποτελεσμα να μην εχει προσβαση σε κονδυλια , και αντε στη βοιωτια μπορει να δουλευουν 10 εργαζομενοι , φαντασου Φωκιδα και Ευρυτανια ειναι στο 72 και τα ιονια στο 57 . Το πλεονεκτημα να κατοικεις στο Λιδωρικι .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#857980 Φεύγουμε δυνατά για #Braingain:

Εικόνα

Η Ελλάδα είναι στην παγκόσμια κατάταξη μαζί με μερικές χώρες, γνωστές για το κράτος δικαίου και την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζόμενων

Εικόνα


Εγώ ένα μόνο έχω να πω: ΜΠΡΑΒΟ! :thumbsup: :thumbsup:

Με τέτοιες επιδόσεις είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι οι ξενιτεμένοι σφάζονται ποιος θα πρωτογυρίσει! Μην βιάζεστε παιδιά, για όλους έχει! :inlove:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857996 Τα στοιχεία του 2015 και 2016 αφορούν ουσιαστικά όσους κυβερνούσαν πιο πριν, από το 2010-2014 χοντρικά. Δεν βοηθάς το επιχείρημά σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#858006
Geo f1 έγραψε:Και παλιοτερα ετσι ειμασταν ή χειροτερα...(2015-2016 :whistlink: )
Δεν θυμαμαι να ειχες ποσταρει κατι αναλογο..Θα τυχε :roll:


Το τι θυμάσαι και το τι είχα πει είναι διαφορετικά πράγματα.

Επιπλέον, δεν θυμάμαι να έβαλα κομματικό πρόσημο, στο ποστ, αν το βλέπεις, μπορείς να μου το δείξεις σε παρακαλώ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#859904 Στο 27% του εργατικού δυναμικού οι αυτοαπασχολούμενοι στην Ελλάδα. Στο 13% στην Ε.Ε ( είχε συζήτηση στο radio για ντελιβεράδες).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#859981
mousatos έγραψε:Στο 27% του εργατικού δυναμικού οι αυτοαπασχολούμενοι στην Ελλάδα. Στο 13% στην Ε.Ε ( είχε συζήτηση στο radio για ντελιβεράδες).


A nation of shopkeepers που λένε. Προσπαθεί όμως κι Μητσοτάκης για να αυξηθεί ο αριθμός των (υψηλά αμοιβόμενων :lol: ) μισθωτών:

Εικόνα

Παραφράζοντας τον Τσέχωφ: Στην Πεδινή αδερφές μου, στη Πεδινή! :superman:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#859985
Zorz έγραψε:
mousatos έγραψε:Στο 27% του εργατικού δυναμικού οι αυτοαπασχολούμενοι στην Ελλάδα. Στο 13% στην Ε.Ε ( είχε συζήτηση στο radio για ντελιβεράδες).


A nation of shopkeepers που λένε. Προσπαθεί όμως κι Μητσοτάκης για να αυξηθεί ο αριθμός των (υψηλά αμοιβόμενων :lol: ) μισθωτών:

Εικόνα

Παραφράζοντας τον Τσέχωφ: Στην Πεδινή αδερφές μου, στη Πεδινή! :superman:


Η κυβέρνηση προσπαθεί να μετακινήσει ΕΕ ατομικών εταιρειών 1-3 ατόμων (συνήθως της οικογενείας) σε μισθωτές θέσεις μεγαλύτερων εταιρειών, είναι νομίζω προφανές.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859988
Zorz έγραψε:
mousatos έγραψε:Στο 27% του εργατικού δυναμικού οι αυτοαπασχολούμενοι στην Ελλάδα. Στο 13% στην Ε.Ε ( είχε συζήτηση στο radio για ντελιβεράδες).


A nation of shopkeepers που λένε. Προσπαθεί όμως κι Μητσοτάκης για να αυξηθεί ο αριθμός των (υψηλά αμοιβόμενων :lol: ) μισθωτών:

Εικόνα

Παραφράζοντας τον Τσέχωφ: Στην Πεδινή αδερφές μου, στη Πεδινή! :superman:


Μα, γιατί δεν θέλεις να έρθεις στην υπέροχη Ελλάδα;; Ο μέσος μισθός είναι € 860 το μήνα! :inlove: Οι εργοδότες είναι καταπληκτικοί! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#859990 Στις εταιρείες που βλέπω να διαφημίζονται από κάτω δεν πιστεύω ότι ο μισθός είναι 860 :hmmm: