Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#664746 Όταν ο πόνος από το αγγούρι είναι κοινός υπάρχει δέσιμο, όταν άλλος το τρώει και ζορίζεται και άλλος δροσίζεται αρχίζουν τα παρατράγουδα.

Ένα άλλο θέμα που έπεσε πρόσφατα στη αντίληψη μου tbd.

Πρόταση για περιφερειακό διεθνή ρόλο μανατζαραιου παράλληλα με τα υπάρχοντα καθήκοντα αλλά με προοπτικές βελτίωσης του workload και του μισθού, ανάλογα και τις επιδόσεις πάντα.

Ποια η λογική να κάνεις την κότα με δικαιολογία τον φόρτο εργασίας ή/και ότι τα καθήκοντα μανατζαραιου θα σε αποκοψουν από το αντικείμενο και θα σε δυσκολέψουν στο να βρεις δουλειά αν κάτι πάει στραβά;

Η δική μου λογική λέει βουρ στον πατσά και όλα ίσωμα γιατί:

1) αλλάζεις ρόλο και καθήκοντα οπότε η επόμενη δουλειά θα είναι σε υψηλότερο επίπεδο έτσι κι αλλιώς

2) ο φόρτος δεν είναι και κάτι τρομερό και σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση αργά ή γρήγορα.

3) οι προοπτικές είναι μεγάλες

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#664747 Δεν βρίσκω τον λόγο ικανό να μην το δοκιμάσεις. Με την ευχή μου!

Είναι αλήθεια ότι οι ανώτεροι στην ιεραρχία έχουν σημαντικά λιγότερες ευκαιρίες από τους hands-on "εργάτες", αλλά αυτό θα σε ενοχλήσει μόνο αν πάει κάτι στραβά και βρεθείς προ τετελεσμένων. Αν είσαι ανοιχτομάτης, φροντίζεις να μετακινηθείς προ της κακιάς ώρας και παραμένεις στην πούδρα. Και είναι εύκολο λόγω διασυνδέσεων. Το timing είναι που θέλει προσοχή.

Αν θες την συμβουλή μου, ανεβαίνοντας σκαλί, προσπάθησε να έχεις πολύπλευρες αρμοδιότητες για να αυξήσεις τις δυνατότητες για άλλες θέσεις. Ειδικά από ΙΤ, έχεις πολλές επιλογές. Μην μείνεις στο ένα πράγμα της ομάδας στο οποίο είσαι εξειδικευμένος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#664751 Δεν πρόκειται για μένα αλλά για προϊστάμενο ο οποίος θα παρασύρει κι εμένα παίρνοντας τον ρόλο του.
Απλά το συζητήσαμε και διαπίστωσα ότι κολωνει χωρίς λόγο, στην θέση του θα είχα πει ναι χωρίς να το σκεφτώ μιας και μιλάμε για μιλημενη κατάσταση με επικεφαλή CIO δικό μας και για θέση τομεαρχη ακριβώς κάτω από τον CIO.



Αυτό με την εξειδίκευση με έκανε και γέλασα πάντως
Εξειδίκευση στο ΙΤ σε Ελλάδα και Κύπρο δεν υπάρχει. Οι συνάδελφοι από το εξωτερικό μας κοιτάζουν περίεργα κάθε φορά.


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#664765 Όντως, έτσι όπως το θέτεις, λάθος λέξη η εξειδίκευση. Αντικατάσταση με την τυπική περιγραφή. :)

Αν η δουλειά είναι γενικό IT και η εταιρία διεθνής, προσπαθείς να τσιμπήσεις lead σε πρότζεκτ που θα κάνουν εντύπωση στους έξω. Θες καμιά μετακίνηση σε cloud DC που δεν την έχει κάνει κανένα τμήμα αλλού, θες καμιά προηγμένη αλλαγή στο cybersecurity, θες κάτι μεγάλο σε επίπεδο process, κάτι τέλος πάντων που να είναι ελκυστικό στο μάτι ΚΑΙ του επόμενου υποψηφίου εργοδότη, που να σε χωρίζει από τη μάζα. Και πόντους στους δικούς σου αρχηγούς κερδίζεις και μαζεύεις προσόντα για το επόμενο δύσβατο μονοπάτι. Αν είναι και δικός σου ο από πάνω και υπάρχει ευχέρεια και εμπιστοσύνη, πεδίο δόξης λαμπρό. Αρκεί να δείξεις ότι παίζεις και με πράγματα που δεν είναι στην άμεση ευθύνη, εκτός του comfort zone που λένε.

Π.χ. στο cloud παράδειγμα που έδωσα, εταιρίες που στοχεύουν στον ίδιο μετασχηματισμό (ή ακόμα και vendors ή μεγάλες συμβουλευτικές που θέλουν εμπειρία στο θέμα για τους εξωτερικούς πελάτες τους) θα ενδιαφέρονταν πολύ εύκολα.

ΥΓ: το 2ο πρόσωπο πάει στον προϊστάμενο, αλλά και σε εσένα κατ' επέκτασιν. Βουρ!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#664919
funkyreverend έγραψε:(markvag, ειδικά με το 5χιλιαρο με κέρδισες)



ΑΚΟΜΑ όμως δεν έχω δει offer στο email! :rtfm: :x
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#664946 Εργασιακό νομοσχέδιο: Έρχεται το «ψηφιακό ωράριο» - Τι αλλάζει σε υπερωρίες και συνδικαλιστικό νόμο
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... 55Lm3xfuSE

Εδώ είναι τα σπουδαία
Άβαταρ μέλους
By markvag
#664963
Giuseppe Busso έγραψε:Εργασιακό νομοσχέδιο: Έρχεται το «ψηφιακό ωράριο» - Τι αλλάζει σε υπερωρίες και συνδικαλιστικό νόμο
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... 55Lm3xfuSE

Εδώ είναι τα σπουδαία



θα δίνεται η δυνατότητα σε εργοδότη και εργαζόμενο να συμφωνούν την «κάλυψη» της υπέρβασης του χρόνου απασχόλησης μιας ημέρας με αντίστοιχη μείωση σε άλλη ημέρα, ρεπό, πρόσθετη άδεια κλπ, κατόπιν αιτήματος του εργαζομένου ή του εργοδότη που ο αντισυμβαλλόμενος μπορεί να αρνηθεί μόνο για σοβαρό λόγο.


Ένα χαμόγελο έσκασε στο πρόσωπό μου...

Τελικά οι φιλελέδες πετάνε σε συννεφάκια ροζ καπνού (ή κάποιου άλλου καπνού :innocent: ) ή απλά ζουν σε μία φούσκα που δεν έχει καμία επικοινωνία με τον υπόλοιπο κόσμο... Είναι δεδομένο πως σε όλες τις επιχειρήσεις για υπερωρίες / υπερεργασία γίνονται όμορφες και πολιτισμένες συζητήσεις μεταξύ εργοδότη - εργαζόμενου και ο εργαζόμενος έχει κάθε δικαίωμα να αρνηθεί, χωρίς οποιαδήποτε συνέπεια... :inlove: :s_rofl


Επίσης μ' αρέσει εκεί που λέει πως με την ηλεκτρονική κάρτα θα καταπολεμηθεί η αδήλωτη εργασία / υπερεργασία / υπερωρίες... Γιατί τώρα όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο χτυπάνε κάρτα... :s_rofl :s_rofl και το πρόβλημα ήταν πως δεν ήταν ηλεκτρονική... :s_rofl :s_rofl



Έχουμε ακόμα 2,5 χρόνια από αυτές τις γελοιότητες :inlove:





Ετοιμαστείτε από του χρόνου για τα ωραία όμως, όταν θα έχει σκάσει για τα καλά η οικονομική κρίση :inlove: Αυτά είναι στο τρέιλερ. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#664991
Giuseppe Busso έγραψε:Εργασιακό νομοσχέδιο: Έρχεται το «ψηφιακό ωράριο» - Τι αλλάζει σε υπερωρίες και συνδικαλιστικό νόμο
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... 55Lm3xfuSE

Εδώ είναι τα σπουδαία


Μπραβο πολυ καλα νεα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#665006
Geo f1 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Εργασιακό νομοσχέδιο: Έρχεται το «ψηφιακό ωράριο» - Τι αλλάζει σε υπερωρίες και συνδικαλιστικό νόμο
https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... 55Lm3xfuSE

Εδώ είναι τα σπουδαία


Μπραβο πολυ καλα νεα. :shifty:


Σιφτυ μέχρι να έρθει ο μανατζαρέους και να ανακοινώσει "κύριε γκεάκο, αποφασίσαμε (όλοι μαζί :lol: ) να δουλεύετε (εσείς φυσικά, όχι εγώ) και τα ΣΚ". :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#665007
A-Viper7 έγραψε:Σιφτυ μέχρι να έρθει ο μανατζαρέους και να ανακοινώσει "κύριε γκεάκο, αποφασίσαμε (όλοι μαζί :lol: ) να δουλεύετε (εσείς φυσικά, όχι εγώ) και τα ΣΚ". :metalo:

μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#665275


ετσι, για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι καινούργιοι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667969 Την Πέμπτη, όσοι θέλουν να βοηθήσουν τους ανθρώπους του delivery για δίκαιες αμοιβές και ασφαλή εργασία, ας μην παραγγείλουμε απέξω:
Εικόνα