Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#488131 Αστον σερβιτόρο και ψάξε για άλλον.
Μόνο και μόνο για την ατάκα, εγώ θα του έριχνα πούλο....
Αγένια είναι, όχι αχαριστία


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#488136
kyr80 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ποσα παιρνει σαν σερβιτορος τωρα;

800-850€ ανάλογα τα ρεπό. Αλλά έχει και μπουρμπουάρ.

Αν λοιπον μεχρι περσι εβγαζε 1000-1100 τον μηνα για 8ωρη δουλεια, προφανως δεν θελει τις ευθυνες, την ελλειψη ωραριου και θεωρει τα χρηματα λιγα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#488144
Νίκος Παππάς έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ποσα παιρνει σαν σερβιτορος τωρα;

800-850€ ανάλογα τα ρεπό. Αλλά έχει και μπουρμπουάρ.

Αν λοιπον μεχρι περσι εβγαζε 1000-1100 τον μηνα για 8ωρη δουλεια, προφανως δεν θελει τις ευθυνες, την ελλειψη ωραριου και θεωρει τα χρηματα λιγα.
+1.
Ίσως την νέα θέση να μην την θεωρεί και τόσο ως "αναβάθμιση".

Κυριάκο αν του έδωσες χρόνο να το σκεφτεί περίμενε την απάντηση του στο ποσό που ορίζεις εσύ και όχι αυτός. Αν δεν... ας μείνει στο 8ωρο σέρβις. Του λες δεν πειράζει και κάνεις το κουμάντο σου.

Από την άλλη το "δεν θα σου λείψουν" είναι σίγουρα |λογοκρισία| του! Σίγουρα αγνοεί πολλά από το "επιχειρειν" ...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#488145 Με τους προηγούμενους υπεύθυνους τί παίχτηκε; Δύσκολο να αφήσει κάποιος 1850e το μήνα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#488150 Να μοιραστειτε την διαφορα.
Πες του οτι τα λεφτα που παιρνει σε σενα δεν θα τα βρει αλλου, για να φοβηθει.
Επρεπε να θεσεις θεμα μισθου λιγο πριν αρχισει η τουριστικη περιοδος ωστε να μην εχει χρονο να σκεφθει να παει αλλου για δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488159
cosneo έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ποσα παιρνει σαν σερβιτορος τωρα;

800-850€ ανάλογα τα ρεπό. Αλλά έχει και μπουρμπουάρ.

Αν λοιπον μεχρι περσι εβγαζε 1000-1100 τον μηνα για 8ωρη δουλεια, προφανως δεν θελει τις ευθυνες, την ελλειψη ωραριου και θεωρει τα χρηματα λιγα.
+1.
Ίσως την νέα θέση να μην την θεωρεί και τόσο ως "αναβάθμιση".

Κυριάκο αν του έδωσες χρόνο να το σκεφτεί περίμενε την απάντηση του στο ποσό που ορίζεις εσύ και όχι αυτός. Αν δεν... ας μείνει στο 8ωρο σέρβις. Του λες δεν πειράζει και κάνεις το κουμάντο σου.

Από την άλλη το "δεν θα σου λείψουν" είναι σίγουρα |λογοκρισία| του! Σίγουρα αγνοεί πολλά από το "επιχειρειν" ...


Αυτό που λέτε με τον Νίκο Παππά, το σκέφτηκα. Αλλά ακόμα και έτσι, η οικονομική διαφορά είναι τεράστια.

mousatos έγραψε:Με τους προηγούμενους υπεύθυνους τί παίχτηκε; Δύσκολο να αφήσει κάποιος 1850e το μήνα.


Πόσο εύκολα αφήνει κάποιος το σπίτι του; Μιλάμε για σαιζόν, και όχι μόνιμη δουλειά. Οι περιπτώσεις σταθερών υπαλλήλων που έχουμε, είναι κατά βάση εργένηδες ή χωρισμένοι. Που έρχονται 5 μήνες, παίρνουν περίπου όσα θα έπαιρναν όλη τη χρονιά κάπου αλλού μαζί με το ταμείο ανεργίας. Ο προηγούμενος υπεύθυνος παντρεύτηκε μια επποπίνα που γνώρισε φαντάρος. Και έφυγε Σέρρες. Και δουλεύει για 700€ σε σφαγείο τα χαράματα....
Εδώ καθαρίστριες δεν βρίσκουμε.... Όχι μόνο εμείς, είναι γενικό το πρόβλημα. Για αυτό και έχω ξαναγράψει περί τεμπελιάς.

italakias έγραψε:Να μοιραστειτε την διαφορα.
Πες του οτι τα λεφτα που παιρνει σε σενα δεν θα τα βρει αλλου, για να φοβηθει.
Επρεπε να θεσεις θεμα μισθου λιγο πριν αρχισει η τουριστικη περιοδος ωστε να μην εχει χρονο να σκεφθει να παει αλλου για δουλεια.

Αυτό είναι πουστιά. Δεν το κάνεις σε κάποιον. Πόσο μάλλον σε έναν σταθερό υπάλληλο. Δε χωρίζω τίποτα στη μέση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#488160 Κυριακο, υπαρχουν και ανθρωποι που δεν την γουσταρουν την ευθυνη. Προτιμουν να κανουν αυτο που τους λενε, να περνα το 8ωρο και να πηγαινουν σπιτι τους.
Για αυτους τα +700€ τον μηνα με + 6-7 ωρες εργασια ευθυνης δεν ειναι κατι που ζητανε
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488168 Εδώ δεν ξέρουμε αν μπορεί να δικαιολογήσει τα 1850€. Δηλαδή καλή τη πίστη, δέχομαι να τον πληρώσω, όσο κάποιον που το είχε ξανακάνει.

Βασικά δεν ξέρω και εγώ πλέον αν τον θέλω. Να δίνεις σε κάποιον 1850€ και να είναι και ξενερωμένος ή να θεωρεί τον εαυτό του θιγμένο...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#488174 Καθολου |λογοκρισία| δεν ειναι ,απλα περιοριζεις τις επιλογες του.
Πληρωνε τωρα 150€ ή ψαξε για αλλον υπαλληλο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488175 Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στο εκατομμύριο να τα δώσω. Πληρώνω 2 άτομα με αυτά τα χρήματα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488206 Ο καθένας ξέρει καλύτερα την δουλειά του, εμείς μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Χρειαζόμαστε όμως και μερικά ακόμα δεδομένα για να δούμε το θέμα σφαιρικά.

Πρώτον, μιλάμε για καθαρά λεφτά ή μεικτά;

Δεύτερον:
α) Ώρες εργασίες εβδομαδιαίως.
β) Καθήκοντα-υποχρεώσεις.
γ) Ευθύνη έναντι του Νόμου.

Σίγουρα μου χτύπησε άσχημα ο τρόπος που σου μίλησε. Θα μπορούσε αντ' αυτού να πει: "κ. kyr80 θεωρώ ότι η εργασία μου αποτιμάται στα €2000 το μήνα και ξέρω ότι αυτό λάμβαναν και οι προκάτοχοί μου, οπότε θεωρώ λογικό να έχω αυτές τις απολαβές για τα ίδια καθήκοντα από την στιγμή που με κρίνατε ικανό για την θέση.".

Επειδή ξέρω ότι δεν είσαι καρμίρης, πιστεύω ότι δεν προσπαθείς να γλιτώσεις απλά τα 150.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#488222 Eγώ θα ήθελα να μάθω πόσο εύκολα εσύ βρίσκεις ανθρωπο της εμπιστοσύνης σου γι αυτή τη θέση με 1850.
Αν ναι, δε βλέπω κάποιο ζόρι. Αν όχι επίσης δε βλέπω κάποιο ζόρι :)
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#488229 Άτομο εμπιστοσύνης δεν είναι, και αν έχει τέτοιο σκεπτικό πιθανό να προσπαθήσει να σε εκβιάσει μεσουρανις της περιόδου, εκεί που θεωρητικά είναι πιο δύσκολη η αντικατάσταση.

Μην κανείς ούτε € πίσω, θα χαλάσει τις ισορροπίες με το υπόλοιπο προσωπικό

Την πρόταση την έλαβε και απάντησε καταλλήλως

Ουδείς Αναντικατάστατος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#488232
kyr80 έγραψε:Αυτή είναι η απορία μου... Πως κοστολογεί κάτι που δεν έχει ξανακάνει;

Εμένα μου την έσπασε όχι γιατί πρέπει να το βουλώσει. Αλλά γιατί δουλεύει σε εμένα από το 2010. Και επειδή ξέρει ότι έχω και από αλλού εισοδήματα, η πρόταση "Δε θα σου λείψουν". Εγώ απάντησα ότι δε σκοπεύω να παίρνω χρήματα που βγάζω από αλλού, για να τα βάλω σε άλλη δουλειά. Και ότι η θέση και τα χρήματα που κερδίζω, επιτρέπουν μέγιστο μέχρι εκεί.

Για να δουλεύει από το 2010 μάλλον μπορεί να έχει γνώμη πόσο κοστίζει αυτή η επιπλέον δουλειά και ευθύνη, όμως τον τελικό λόγο τον έχεις προφανώς εσύ

Αν μπορείς να βάλεις άλλον βάλε άλλον αφού ξενερωσες :s_dunno

Το να παζαρεψεις τα 100 και τα 50 ευρώ την τελευταία στιγμή που προτείνει ο ιταλακιας πολύ καλά και δεν θες να το κάνεις, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να τα χαλάσεις με κάποιον