Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405084
red_monster έγραψε:Φοιτητής του 9 από σοβαρό πανεπιστήμιο με καλό GRE πάει παντού.-


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405207
red_monster έγραψε:Παρακαλώ για τον αντίλογο


Τι αντίλογο... μόνο ένας καλός βαθμός σ' ένα τεστ αγγλικών + ένα 9άρι στο πτυχίο;;; για μεταπτυχιακό κορυφή παγκοσμίως;;; :lol:

Συγνώμη που στο χαλάω, αλλά δεν ισχύει αυτό.

Καλά θα ήταν αν ίσχυε (ίσως) αλλά δεν...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405317
bibendum έγραψε:δεν ειναι απιθανο να συμβει. παιζει ρολο και η ειδικοτητα

< >


Σαφέστατα, αλλά δεν είναι και νόμος... ούτε καν κανόνας... :)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#405328 Ας το διατυπώσουμε πιο ρεαλιστικά:

Φοιτητής του 9 απο σοβαρό πανεπιστήμιο (Βασικά απ οποιδήποτε ελληνικό πολυτεχνείο που μπορώ να ε΄χω εικόνα) με καλο GRE και συστατικές απο καθηγητές που έχουν επαφές, εχει πολύ καλές πιθανότητες να γίνει δεκτός σε πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια παγκοσμίως.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#405641 Μην νομίζετε ότι έφυγα.
Εδώ είμαι και διαβάζω. :s_cool

Αν και θα ήθελα ένα MBA δεν θεωρώ ότι είναι αυτό που θέλω και χρειάζομαι τώρα.
Όντως θα μπορούσα να δω και για δάνεια αλλά μου φαίνεται μεγάλο βήμα. Δεν ξέρω. Πολλά μαζί. :vava:


markvag έγραψε:NickTG, αν είχα εγώ 60Κ απλά για δίδακτρα για τον ΕΝΑΝ χρόνο, δεν θα έκανα ΜΒΑ, θα συνέχιζα να κάνω αυτό που μου έδωσε τα 60+60Κ! :rtfm: :lol: :lol:

Σε αυτή την περίπτωση, γάμησέ το το ΜΒΑ! :lol: :lol:



Ντάξει γενικά δεν διαφωνώ.
Αλλά θέλω να πιστεύω πως μετά πας για περισσότερα.

g8777 έγραψε:Ρεντ μονστερ μάλλον δεν κατάλαβες ότι δεν μιλάμε για μια τυχαία περίπτωση αλλά για τον nicktg. Όλα τα άλλα είναι όντως να χαμε να λέγαμε.


Γιατί, τι έχει ο NickTG? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#405691 Δεν νομίζω πως το ΜΒΑ είναι κάτι που θα βοηθήσει στην παρούσα φάση την καριέρα σου. Ούτε θεωρώ επίσης πως ένα μεταπτυχιακό θα κάνει τόσο εξωφρενική διαφορά όπως διαβάζω. Δηλαδή, και στο καλύτερο μεταπτυχιακό να πας, από εκεί και μετά θα παίξουν πολλά άλλα πράγματα ρόλο για το τι δουλειά θα βρεις.
Δεν θα δανειζόμουν χρήματα, εκτός αν μου έλεγε κάποιος πως θα έχω δουλειά αμέσως μετά για να πληρώνω τα δανεικά. Έχε υπόψιν σου πως ακόμη και με δουλειά, θα περάσουν χρόνια να εξοφλήσεις. Γενικώς, να κρατάς μικρό καλάθι. Ειδικά εκεί που σου υπόσχονται λεφτά με ουρά (εύκολα-γρήγορα-άκοπα-αβασάνιστα).
:s_biggrin
Επίσης, το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο, απλώς είναι καλό να υπάρχει. Υπάρχουν εξαιρετικά επιτυχημένοι άνθρωποι χωρίς τέτοιο. Απλώς, στην περίπτωσή σου είναι καλό να το κάνεις, γιατί το πρώτο πτυχίο, δεν είναι τόσο δυνατό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#405693
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο, απλώς είναι καλό να υπάρχει. Υπάρχουν εξαιρετικά επιτυχημένοι άνθρωποι χωρίς τέτοιο. Απλώς, στην περίπτωσή σου είναι καλό να το κάνεις, γιατί το πρώτο πτυχίο, δεν είναι τόσο δυνατό.



Aυτό ακριβώς.

Η εξέλιξη της καριέρας σου από εκεί και πέρα είναι ένα μίγμα εμπειρίας, γνώσεων (πραγματικών όχι ακαδημαικών) και πτυχίων.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405743
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:NickTG, αν είχα εγώ 60Κ απλά για δίδακτρα για τον ΕΝΑΝ χρόνο, δεν θα έκανα ΜΒΑ, θα συνέχιζα να κάνω αυτό που μου έδωσε τα 60+60Κ! :rtfm: :lol: :lol:

Σε αυτή την περίπτωση, γάμησέ το το ΜΒΑ! :lol: :lol:



Ντάξει γενικά δεν διαφωνώ.
Αλλά θέλω να πιστεύω πως μετά πας για περισσότερα.


Απ' ότι κατάλαβα είσαι ακόμα στην αρχή της καριέρας σου. Αν σε 3-4 χρόνια έχεις καταφέρει να βάλεις στην άκρη 120Κ (συν έξοδα διαβίωσης για 2 χρόνια = 150Κ ντάλαρς), και είσαι ακόμα στην ΑΡΧΗ, επιμένω: ΓΑΜΗΣΕ ΤΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ! :rtfm: :lol: :lol:

Ή εναλλακτικά, ΑΝ όντως τα έχεις αυτά τα λεφτά, πες μου τι κάνεις, να σε αντικαταστήσω όσο λείπεις... :shifty: :innocent: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#405761 Αν κάποιος γνωρίζει το κόστος των σπουδών στο εξωτερικό, πιο συγκεκριμένα για Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία, ή Ιρλανδία, ή και Κύπρο, ας το αναφέρει. Κάνω μια έρευνα έτσι για την καταγραφή, για να δω αρχικά τι παίζει. Δεν με ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο ίδρυμα ή σχολή ή πόλη άμεσα, αλλά θα ήθελα να γνωρίζω κάποιους γενικούς μέσους όρους.
Πως λέμε δηλαδής ότι στην Ελλάδα με 600-700 ευρώ το μήνα αυτή τη στιγμή σπουδάζεις αβάδιστα? Το αντίστοιχο για τα κράτη αυτά το γνωρίζουμε από πρόσφατα παραδείγματα (εικάζω το πολύ 5ετίας)?
Παίρνουμε τη γενική περίπτωση ότι ο ενδιαφερόμενος ενδεχομένως χρειαστεί να μείνει και σε φοιτητική εστία, άρα όχι αποκλειστικά σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα εκτός πανεπιστημίου (εφόσον αυτό θα του προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα), θα κινείται με μμμ, και ότι θα έρχεται και 3 φορές το χρόνο στην πατρίδα.
Δεν συμπεριλαμβάνεται βέβαια το κόστος των διδάκτρων, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, μόνο τα υπόλοιπα έξοδα.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#406017 Υπόθεση εργασίας.

Κυνηγάς αυτό το ρημάδι το PhD μια 3ετία τώρα αλλά παίρνεις ένα μύδι συνεχώς. Έχεις αρχίσει να το ψιλοσκέφτεσαι αν το θες πλέον, αλλά κάνεις τις αιτήσεις σου.

Μια από αυτές -η οποία ψιλογίνεται τυφλά μιας και ήταν από τις τελευταίες- , είναι σε ένα αρκετά καλό ίδρυμα της κεντρικής Ευρώπης. Σου ζητάνε συνέντευξη μέσω skype γιατί έχεις φτάσει στο τελεύταιο στάδιο, αλλά έχουν μια απορία. Πως από το Finance/monetary το γυρνάς σε Development Economics και resources allocation.

Την ίδια απορία έχω και εγώ, μιας και δεν είχα δεί το ακριβές ερευνητικό πεδίο που θέλαν τον διδακτορικό :lol: . Eίχε 5 ερευνητικά πεδία, στα 2 θα μπορούσα να στριμωχτώ κάπως, αλλά τελικά ήταν έναν από τους άλλους 3 τομέις.

Για να μην μακρυγορώ , το πανεπιστήμιο είναι καλό, ο καθηγητής μοιάζει να έχει τρομακτικές διασυνδέσεις σε μεγάλους οργανισμούς και πανεπιστήμια της Αμερικής, τα λεφτά είναι καλά, αλλά το ερευνητικό πεδίο μου φέρνει χασμουρητά. Μάλλον τους έκανε εντύπωση ότι είμαι καλά τεχνικά καταρτισμένος σε σχέση με αυτούς που κάνουν development συνήθως και για αυτό με έφτασαν στο τέλος.

Option 1:
Θα προχωράγατε να κάνετε PhD (αν με έπαιρναν, που είναι υπαρκτό σενάριο) σε τομέα της επιστήμης σας που δεν σας ενδιαφέρει (στο προπτυχιακό μια φορά μπήκα στο αμφιθέατρο και έφυγα τρέχοντας) ; Μου πήρε αρκετή ώρα να αποφασίσω αν έχει νόημα να κανονίσω τη συνέντευξη alone. :lol:

Option 2:
Έχω άνοιγμα σε καλό Business school του ΗΒ από φίλο μου που είναι καθηγητής , να το κάνω εκεί από το μεθεπόμενο ακαδημαϊκό έτος (που θα έχω πατήσει τα 30 πλέον). Τα + εδώ, είναι ότι ξέρω τον καθηγητή (και είναι και πολύ καλός) , αλλά και πεδίο πιο κοντά σε αυτά που με ενδιαφέρουν. Tα γκαφρά αισθητά πιο λίγα (σχεδόν τα μισά).

Option 3:

Κάθομαι στη δουλειά μου, που έχει ενδιαφέρον και προοπτικές και είναι ψιλό μοναδική στην Ελλάδα.

Το option 4 είναι να ξανακάνω αιτήσεις , αλλά δεν έχω το κουράγιο πια.


Ανοιχτός σε απόψεις και κράξιμο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#406019 Οπως τα βλεπω οποιο και ν αποφασισεις να κανεις θα εχεις καλα ξεμπερδεματα στο τελος.

Απ οτι φαινεται το phd ειναι καημος σου οποτε κοιτας τα 1-2. Αν παρεις το 2 σου δινει την επιλογη της πιστωσης χρονου, θα εχεις καλυτερη εικονα τι συμβαινει στην δουλεια σου, προοπτικες και οταν ερθει η ωρα ξαναεπιλεγεις εχοντας νεα δεδομενα.

Αυτες οι ασκησεις ειναι πραγματικα πολυ ωραιες ασχετως αν σε κανουν να χανεις τον υπνο σου.