Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#404991 Ελα ντε.
Λες και η υποτροφιες αφορουν τον καθενα απο εμας ή οτι τα 65κ/ετος ειναι πινατς. Μα ανε ειχε να διαθεσει κανα κατοσταρικο δεν θα ψαχνοταν μπας και μπορεσει να προσθεσει μια γραμμη στο βιογραφικο του. Θα προερχοταν απο περιβαλλον που δεν θα τον εφερνε ποτε σε επαφη με την εργασιακη ανασφαλεια.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#404996 Καλα δεν ειναι κι ακριβως έτσι. Και σίγουρα δεν ειναι *απαραιτητα* έτσι.

Το δύσκολο, οπως έγραψε ο pierce, ειναι να σε δεχτούν. Αν καταφέρεις να σε δεχτούν, μπορεις να ζυγίσεις επιλογές, προφανώς με διαφορετικά κριτήρια.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#404998
pierce21 έγραψε:Τέρας,

ξέρεις τι ακαδημαϊκό background και τι συστατικές χρειάζονται πανεπιστήμια σαν το Duke, ΠΕΡΑ από τα χρήματα και την προϋπηρεσία;

Επίσης αυτό το θέλουν ευρωπαίους, πιθανότατα απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Και στο λέω έχοντας 3 κύκλους αιτήσεων στην πλάτη μου πια, και για μάστερ και για PhD στον ευρύτερο τομέα.


Τον κολλητό μου τον πήραν με βαθμό διπλώματος στο 6,4 με μόνη προϋπηρεσία μια πρακτική σε no name τεχνικό γραφείο και ενώ ήταν σε αναζήτηση δανείου για να καλύψει τα δίδακτρα...

έκανε πολύ καλή συνέντευξη σε skype, κάκιστο GMAT (γιατί δεν πρόλαβε να διαβάσει) με την ελπίδα να θέλουν όντως Ευρωπαίους όπως γράφανε

Για την ιστορία, το πρόγραμμα ήταν αυτό, ο κολλητός πήρε με το καλημέρα 20.000 υποτροφία (και άλλα 500 στο τέλος έλαιο βαθμολογίας), και όταν ξεκίνησε τις αιτήσεις δεν είχε φράγκο... Βρήκε εγγυητές κλπ κλπ
http://www.fuqua.duke.edu/mms-duke-kunshan/


Αν το θες πολύ γίνεται, όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέμε
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#405003
g8777 έγραψε:Ελα ντε.
Λες και η υποτροφιες αφορουν τον καθενα απο εμας ή οτι τα 65κ/ετος ειναι πινατς. Μα ανε ειχε να διαθεσει κανα κατοσταρικο δεν θα ψαχνοταν μπας και μπορεσει να προσθεσει μια γραμμη στο βιογραφικο του. Θα προερχοταν απο περιβαλλον που δεν θα τον εφερνε ποτε σε επαφη με την εργασιακη ανασφαλεια.


Γιατί ο βασικός λόγος που κάνεις τέτοια επένδυση είναι μια γραμμή στο CV...

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#405006
Σου εγγυάται άμεση αποκατάσταση
Σου δίνει βίζα 3 χρόνων για ΗΠΑ (αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού)


Αυτά τα 2 είναι τα πλέον ενδιαφέροντα για το Ντιούκ(ς)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#405010 Ρεντ μονστερ μάλλον δεν κατάλαβες ότι δεν μιλάμε για μια τυχαία περίπτωση αλλά για τον nicktg. Όλα τα άλλα είναι όντως να χαμε να λέγαμε.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#405015
red_monster έγραψε:
pierce21 έγραψε:Τέρας,

ξέρεις τι ακαδημαϊκό background και τι συστατικές χρειάζονται πανεπιστήμια σαν το Duke, ΠΕΡΑ από τα χρήματα και την προϋπηρεσία;

Επίσης αυτό το θέλουν ευρωπαίους, πιθανότατα απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Και στο λέω έχοντας 3 κύκλους αιτήσεων στην πλάτη μου πια, και για μάστερ και για PhD στον ευρύτερο τομέα.


Τον κολλητό μου τον πήραν με βαθμό διπλώματος στο 6,4 με μόνη προϋπηρεσία μια πρακτική σε no name τεχνικό γραφείο και ενώ ήταν σε αναζήτηση δανείου για να καλύψει τα δίδακτρα...

έκανε πολύ καλή συνέντευξη σε skype, κάκιστο GMAT (γιατί δεν πρόλαβε να διαβάσει) με την ελπίδα να θέλουν όντως Ευρωπαίους όπως γράφανε

Για την ιστορία, το πρόγραμμα ήταν αυτό, ο κολλητός πήρε με το καλημέρα 20.000 υποτροφία (και άλλα 500 στο τέλος έλαιο βαθμολογίας), και όταν ξεκίνησε τις αιτήσεις δεν είχε φράγκο... Βρήκε εγγυητές κλπ κλπ
http://www.fuqua.duke.edu/mms-duke-kunshan/


Αν το θες πολύ γίνεται, όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέμε


Πιθανώς να είναι η εξαίρεση στον κανόνα . Για κάθε τέτοια περίπτωση, έχω να σου δείξω 20 άλλες (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου) που είχαν όλο το πακέτο, αλλά...δεν . Και σου μιλάω για φοιτητές του 9, με top 3% GRE και συστατικές από πρώην υπουργούς.
Οπότε ο αφορισμός σου στο τέλος είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#405018 Συστατικές από πρώην υπουργούς διαβάζω... :innocent:

Χαρακτηριστικά καθημερινά παραδείγματα :innocent:


Φοιτητής του 9 από σοβαρό πανεπιστήμιο με καλό GRE πάει παντού.-

Γενικά καθότι έχω επιτυχές παράδειγμα, καλό θα ήταν να το αναφέρω στον Νίκο που ψάχνεται. Έγραψες και εσύ το δικό σου, μεγάλο παιδί είναι, μπορεί να αξιολογήσει
Άβαταρ μέλους
By g8777
#405019 Το χαρακτηριστικό καθημερινό παράδειγμα είναι του φίλου σου δηλαδή; :lol:
Αν είναι να κάνουμε ομαδικό ντου ρε παιδιά, όλοι μαζί. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405020
dstou έγραψε:
Σου εγγυάται άμεση αποκατάσταση
Σου δίνει βίζα 3 χρόνων για ΗΠΑ (αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού)

Αυτά τα 2 είναι τα πλέον ενδιαφέροντα για το Ντιούκ(ς)

visa σου δίνουν όλα για τη διάρκεια των σπουδών. F1. Η διάρκεια της οποίας σφραγίζεται κατά την είσοδο από τον αστυνομικό, οπότε το Duke δεν έχει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση. Δλδ αν είχε το Duke, τι θα έδιναν άλλα; 50ετία; Και προφανώς δεν μπορείς να δουλέψεις με αυτή.

Εγγύηση για δουλειά, είναι όπως σου δίνουν όλα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#405021 Ο βαθμός πτυχίου, από τα παραδείγματα που έχω εγώ, είναι το πιο ασήμαντο από τα κριτήρια που έχουν (εννοώ με το μικρότερο βάρος)
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#405023
red_monster έγραψε:Συστατικές από πρώην υπουργούς διαβάζω... :innocent:

Χαρακτηριστικά καθημερινά παραδείγματα :innocent:


Φοιτητής του 9 από σοβαρό πανεπιστήμιο με καλό GRE πάει παντού.-

Γενικά καθότι έχω επιτυχές παράδειγμα, καλό θα ήταν να το αναφέρω στον Νίκο που ψάχνεται. Έγραψες και εσύ το δικό σου, μεγάλο παιδί είναι, μπορεί να αξιολογήσει

Έχουμε 3-4 τέτοιους μέσα στην ΑΣΟΕΕ :roll: .
Είχα και εγώ μιας και έκανα διπλωματική μαζί του, αλλά φοιτητής του 9 δεν ήμουν.

Βάλε όσες τελείες και παύλες θες, δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#405028 Καιι κάτι ακόμα.

Δεν θέλω να αποθαρρύνω τον Νίκο σε καμία περίπτωση, απλώς δεν είναι sunshine and rainbows όπως τα παρουσιάζεις, και είναι σημαντικό κόστος οι αιτήσεις από μόνες τους (γιατί δεν θα στείλεις μια) .

Κανά 200αρι τα εξέταστρα του GRE/GMAT, άλλα τόσα το TOEFL ( χωρίς να κάνεις μαθήματα) , από 100-125 η κάθε αίτηση ( +50 μετά τις πρώτες 4 αιτήσεις για το gmat/toefl) , για 5 αιτήσεις έχει φύγει 1000+ χωρίς να το καταλάβεις.

Ούτε επειδή απέτυχα εγώ, θα αποτύχουν όλοι ( after all, ένας απλά καλός candidate ήμουν) .
Αλλά τουλάχιστον στα Οικονομικά/Finance/Mgmt έχω εμπειρία και από το περιβάλλον μου πέρα από μένα , και για να πας στην Αμερική να σπουδάσεις έχει δυσκολέψει πολύ ΚΑΙ λόγω Τραμπ . Για visa μετά, ας μην το κουβεντιάσω.

Ο λόγος αιτήσεων/αποδοχής μιας και πιάσαμε το Duke, σε όλα τα μεταπτυχιακά/διδακτοτικά είναι ~15% και λίγο πιο κάτω για Internationals (για τα hot προγράμματα είναι μικρό μονοψήφιο). Αν αυτό σημαίνει ότι θέλουν Ευρωπαίους, πάω πάσο.

@mjacob

Στη λογική ότι δεν χρειάζεται να είσαι ο πρώτος και να είναι "απλά" αξιοπρεπής η βαθμολογία σου , μαζί σου. Η συνολική εικόνα που παρουσιάζεις μετράει.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#405044
mjacob έγραψε:
dstou έγραψε:
Σου εγγυάται άμεση αποκατάσταση
Σου δίνει βίζα 3 χρόνων για ΗΠΑ (αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού)

Αυτά τα 2 είναι τα πλέον ενδιαφέροντα για το Ντιούκ(ς)

visa σου δίνουν όλα για τη διάρκεια των σπουδών. F1. Η διάρκεια της οποίας σφραγίζεται κατά την είσοδο από τον αστυνομικό, οπότε το Duke δεν έχει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση. Δλδ αν είχε το Duke, τι θα έδιναν άλλα; 50ετία; Και προφανώς δεν μπορείς να δουλέψεις με αυτή.

Εγγύηση για δουλειά, είναι όπως σου δίνουν όλα.


Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 10 μήνες και η βίζα 36 :metalo:

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να τον φέρω σε επαφή με τον φίλο μέσω skype για πληροφορίες, διαβίωση κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#405073
g8777 έγραψε:Ρεντ μονστερ μάλλον δεν κατάλαβες ότι δεν μιλάμε για μια τυχαία περίπτωση αλλά για τον nicktg. Όλα τα άλλα είναι όντως να χαμε να λέγαμε.



Μιλάμε για τον Νίκο που είναι μηχανικός (και όχι οικονομολόγος, μεγάλο + όταν πέφτουν τέτοια προγράμματα στο τραπέζι), έχει και πρακτική και προϋπηρεσία και δεν έχει οικονομική δυνατότητα να το υποστηρίξει μόνος του. Γιατί σου φαίνεται ότι οι περιπτώσεις διαφέρουν σημαντικά ?