Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682428 Παντως ευχαριστη εκπληξη ηταν για μενα οτι και στα 2 παιδια μου δε φαγανε οι δασκαλοι ωρες με περιττα μαθηματα οπως τα θρησκευτικα. Εκτος οτι θα εμπαινε το κακο στα PC μου εστω κι απο σποντα, θα ηταν αμαρτια στις ηδη κουτσουρεμενες διδακτικες ωρες να χανοντουσαν κι αλλες για τοσο περιττα πραγματα.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπηρχε καποια γραμμη απο το υπουργειο να δωθει εμφαση σε σημαντικοτερα μαθηματα ή αν απλα τυχαμε εμεις σε λογικους δασκαλους :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#682463
Chris έγραψε:Με την καλογρια για υπουργο;


This. Με αυτή τη κυβέρνηση και τη συγκεκριμένη Υπουργό έχεις περισσότερες πιθανότητες να επιστρέψει ο Ερντογάν τα κατεχόμενα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#682468
rx8_drifter έγραψε:Σου ειπα 224, το πολυ γαρ της θλίψης γεννά παραφροσυνη :s_empathy To άρθρο της προπαγάνδας γράφει ακριβώς τί ψηφίστηκε αλλά γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας :s_biggrin

Μην νομίζεις πάντως οτι δε σε συμπονάω.
Εσυ θες να ζεις στη νιρβάνα σου, 70+ χρονών είσαι ούτως η άλλως, και σ αυτή την ηλικία είναι δύσκολο να αποδεχτείς ότι αυτοί που ψήφιζες μια ζωή τα χουν κάνει σκατα. Τα ίδια βλέπω και με τον πατέρα μου

Η πραγματικότητα είναι ζοφερή και δεν ειναι τυχαίο που βγήκαν στα κάγκελα όλοι, ακόμα και οι βαμμένοι νοεδημοκράτες του ΤΕΕ. Τους τη φόρεσε καλά η θεούσα :s_cool

Εικόνα
Αφορά τους αρχιτέκτονες, και έτσι δεν μ αφορά. Οι τίτλοι της προπαγάνδας το γενικεύουν, σιγά μην κάτσει κάποιος να διαβάσει όλο το ΦΕΚ. Η δουλειά γίνεται λοιπόν.
Η ψήφος μου τόσα χρόνια δεν είναι δεδομένη για κανένα κόμμα γιατί είναι ερασιτέχνες που ψάχνουν τα ψηφουλακια. Εσύ ψηφίζεις η κρίνεις από τον καναπέ???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#682489
George_Prix έγραψε:Παντως ευχαριστη εκπληξη ηταν για μενα οτι και στα 2 παιδια μου δε φαγανε οι δασκαλοι ωρες με περιττα μαθηματα οπως τα θρησκευτικα. Εκτος οτι θα εμπαινε το κακο στα PC μου εστω κι απο σποντα, θα ηταν αμαρτια στις ηδη κουτσουρεμενες διδακτικες ωρες να χανοντουσαν κι αλλες για τοσο περιττα πραγματα.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπηρχε καποια γραμμη απο το υπουργειο να δωθει εμφαση σε σημαντικοτερα μαθηματα ή αν απλα τυχαμε εμεις σε λογικους δασκαλους :hmmm:



Τυχερά παιδιά.

Η δική μου η μεγάλη (πρώτη γυμνασίου) ακόμα δεν έχει κάνει φυσική. Ούτε μία ώρα. Δεν υπάρχει καθηγητής και το μισό γυμνάσιο δεν έχει κάνει φυσική φέτος. Από τότε που ήμουν εγώ μαθητής, δεν θυμάμαι ποτέ είτε εγώ, είτε κάποιος που ήξερα να μην υπάρχει καθηγητής (για οποιοδήποτε μάθημα, πόσο μάλλον για τόσο βασικό) για πάνω από 2-3 εβδομάδες από την έναρξη της χρονιάς. Εδώ έχουμε φτάσει πάνω κάτω στη μέση και ακόμα περιμένουμε...

Οι άνθρωποι είναι εγκληματικά ηλίθιοι.


Κατηχητικό (θρησκευτικά δηλαδή) όμως κάνουν κανονικά :s_mad :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682496
224v έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σου ειπα 224, το πολυ γαρ της θλίψης γεννά παραφροσυνη :s_empathy To άρθρο της προπαγάνδας γράφει ακριβώς τί ψηφίστηκε αλλά γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας :s_biggrin

Μην νομίζεις πάντως οτι δε σε συμπονάω.
Εσυ θες να ζεις στη νιρβάνα σου, 70+ χρονών είσαι ούτως η άλλως, και σ αυτή την ηλικία είναι δύσκολο να αποδεχτείς ότι αυτοί που ψήφιζες μια ζωή τα χουν κάνει σκατα. Τα ίδια βλέπω και με τον πατέρα μου

Η πραγματικότητα είναι ζοφερή και δεν ειναι τυχαίο που βγήκαν στα κάγκελα όλοι, ακόμα και οι βαμμένοι νοεδημοκράτες του ΤΕΕ. Τους τη φόρεσε καλά η θεούσα :s_cool

Εικόνα
Αφορά τους αρχιτέκτονες, και έτσι δεν μ αφορά. Οι τίτλοι της προπαγάνδας το γενικεύουν, σιγά μην κάτσει κάποιος να διαβάσει όλο το ΦΕΚ. Η δουλειά γίνεται λοιπόν.
Η ψήφος μου τόσα χρόνια δεν είναι δεδομένη για κανένα κόμμα γιατί είναι ερασιτέχνες που ψάχνουν τα ψηφουλακια. Εσύ ψηφίζεις η κρίνεις από τον καναπέ???

Πρέπει να είσαι δηλαδή αρχιτέκτονας για να σε αφορά; Το ότι άνθρωποι με 3ετείς σπουδές θα έχουν ίδια δικαιώματα με αυτούς με 4ετής και 5ετής δεν σε ενοχλεί καθόλου;
Πραγματικά απορώ με το σκεπτικό σου. :help:
Αν αφορούσε πολιτικούς μηχανικούς θα μας ενοχλούσε;
Πώς θα σου φαινόταν να δινόταν τα ίδια δικαιώματα σε αποφοίτους κολεγίων με αυτούς;
Το ότι το ΤΕΕ και όλος ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί γι'αυτό, δεν σε προβληματίζει;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#682502
Serf έγραψε:Αν εξισωθηκαν κάποιων μηχανικών (βλ. άντρο ΤΕΕ), δεν υπάρχει όριο στην εξίσωση. Ίσως μόνο οι γιατροί

Τώρα μάλιστα... Εδώ έχει γεμίσει ο τόπος από "γιατρούς" με σπουδές στην Ιταλία και σε χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ, τα κολέγια μας πείραξαν :lol:

Προσωπικά γνωρίζω πόσες περιπτώσεις όπου ο άλλος κοβόταν στις τάξεις του Λυκείου, τον έστειλαν εξωτερικό και ύστερα από 10 χρόνια επέστρεψε γιατρός στην Ελλάδα. Για να μην συζητήσουμε για τα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά με το κιλό από την Βουλγαρία.

Προφανώς ήταν λάθος η απόφαση για τα ΤΕΙ, προφανώς είναι λάθος και η απόφαση για τα Κολέγια. Αλλά δυστυχώς το σύστημα μπάζει από παντού χρόνια τώρα. Δυστυχώς η λογική είναι αντί να ανεβάσουμε το επίπεδο των πτυχιούχων, ώστε το χαρτί που παίρνουν να έχει πράγματι αξία, να γίνουν απλά όλοι "επιστήμονες". Είτε είναι από ΤΕΙ, είτε από Κολέγια, είτε από την Βουλγαρία με 5000€, είτε από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια με βάσεις του 3...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#682509
Anonymous Founder έγραψε:
Πρέπει να είσαι δηλαδή αρχιτέκτονας για να σε αφορά; Το ότι άνθρωποι με 3ετείς σπουδές θα έχουν ίδια δικαιώματα με αυτούς με 4ετής και 5ετής δεν σε ενοχλεί καθόλου;


Δεν συμβαίνει ήδη αυτό? :hmmm:
Δεν υπάρχουν σχολές εξωτερικού 3ετης που λόγω ΕΕ είναι αναγκασμένοι να τους αναγνωρίσουν τα δικαιώματα?

Σίγουρα πάντως υπάρχει κόσμος με πτυχία από σχολές που τις είδαν μόνο σε φωτογραφίες με περισσότερα δικαιώματα από κόσμο που τελείωσε 4ετης σχολές εδώ χωρίς να ενοχλεί κανέναν μέχρι τώρα.
Εκτός φυσικά από αυτούς που τελείωσαν τις σχολές εδώ. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#682576 Σε ποιες τριετείς αναφέρεσαι νικ? Γιατί αυτό που λες δεν υφίσταται εξ όσων γνωρίζω, bachelor που να αναγνωρίζονται απο δικατσα ειναι 4τη :hmmm:

224v έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σου ειπα 224, το πολυ γαρ της θλίψης γεννά παραφροσυνη :s_empathy To άρθρο της προπαγάνδας γράφει ακριβώς τί ψηφίστηκε αλλά γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας :s_biggrin

Μην νομίζεις πάντως οτι δε σε συμπονάω.
Εσυ θες να ζεις στη νιρβάνα σου, 70+ χρονών είσαι ούτως η άλλως, και σ αυτή την ηλικία είναι δύσκολο να αποδεχτείς ότι αυτοί που ψήφιζες μια ζωή τα χουν κάνει σκατα. Τα ίδια βλέπω και με τον πατέρα μου

Η πραγματικότητα είναι ζοφερή και δεν ειναι τυχαίο που βγήκαν στα κάγκελα όλοι, ακόμα και οι βαμμένοι νοεδημοκράτες του ΤΕΕ. Τους τη φόρεσε καλά η θεούσα :s_cool

Εικόνα
Αφορά τους αρχιτέκτονες, και έτσι δεν μ αφορά. Οι τίτλοι της προπαγάνδας το γενικεύουν, σιγά μην κάτσει κάποιος να διαβάσει όλο το ΦΕΚ. Η δουλειά γίνεται λοιπόν.
Η ψήφος μου τόσα χρόνια δεν είναι δεδομένη για κανένα κόμμα γιατί είναι ερασιτέχνες που ψάχνουν τα ψηφουλακια. Εσύ ψηφίζεις η κρίνεις από τον καναπέ???

< Note >


Ακου τώρα κάτι που θα σε συγκλονίσει. Προπαγάνδα ειναι οτι 90% των ΜΜΕ που σου χουν κάνει τα μυαλά μπλεντερ δεν ανέφεραν τπτ για τις ρυθμίσεις :s_cool
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#682591
rx8_drifter έγραψε:Σε ποιες τριετείς αναφέρεσαι νικ? Γιατί αυτό που λες δεν υφίσταται εξ όσων γνωρίζω, bachelor που να αναγνωρίζονται απο δικατσα ειναι 4τη :hmmm:


Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό. Δεν το θυμάμαι σίγουρα για αυτό και ρώτησα.

Αυτό που ξέρω σίγουρα ότι γινόταν είναι 2 χρόνια εδώ σε ιδιωτική σχολή και μετά άλλα 2 στο συνεργαζομενο έξω.

Η 2η παράγραφος μου στο πάνω μήνυμα αναφέρεται σε 4ετης σχολές. Το γράφω να μην υπάρχει παρανόηση.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#682627
rx8_drifter έγραψε:Σε ποιες τριετείς αναφέρεσαι νικ? Γιατί αυτό που λες δεν υφίσταται εξ όσων γνωρίζω, bachelor που να αναγνωρίζονται απο δικατσα ειναι 4τη :hmmm:

224v έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Σου ειπα 224, το πολυ γαρ της θλίψης γεννά παραφροσυνη :s_empathy To άρθρο της προπαγάνδας γράφει ακριβώς τί ψηφίστηκε αλλά γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας :s_biggrin

Μην νομίζεις πάντως οτι δε σε συμπονάω.
Εσυ θες να ζεις στη νιρβάνα σου, 70+ χρονών είσαι ούτως η άλλως, και σ αυτή την ηλικία είναι δύσκολο να αποδεχτείς ότι αυτοί που ψήφιζες μια ζωή τα χουν κάνει σκατα. Τα ίδια βλέπω και με τον πατέρα μου

Η πραγματικότητα είναι ζοφερή και δεν ειναι τυχαίο που βγήκαν στα κάγκελα όλοι, ακόμα και οι βαμμένοι νοεδημοκράτες του ΤΕΕ. Τους τη φόρεσε καλά η θεούσα :s_cool

Εικόνα
Αφορά τους αρχιτέκτονες, και έτσι δεν μ αφορά. Οι τίτλοι της προπαγάνδας το γενικεύουν, σιγά μην κάτσει κάποιος να διαβάσει όλο το ΦΕΚ. Η δουλειά γίνεται λοιπόν.
Η ψήφος μου τόσα χρόνια δεν είναι δεδομένη για κανένα κόμμα γιατί είναι ερασιτέχνες που ψάχνουν τα ψηφουλακια. Εσύ ψηφίζεις η κρίνεις από τον καναπέ???

< Note >


Ακου τώρα κάτι που θα σε συγκλονίσει. Προπαγάνδα ειναι οτι 90% των ΜΜΕ που σου χουν κάνει τα μυαλά μπλεντερ δεν ανέφεραν τπτ για τις ρυθμίσεις :s_cool


Δεν διαβάζω Η ακούω ΜΜΕ, και τίποτα δεν με συγκλονίζει. Στο ΤΕΕ πάντως για να μπορούν να υπογράφουν τους βάζουν και περνάνε ουκ ολίγα μαθήματα, και μερικοί δεν το κάνουν. Δουλεύουν υπαλληλικά χωρίς να υπογράφουν. Η αμοιβή βέβαια είναι μικρή.
Όταν οι γονείς θέλουν πτυχίο με κάθε κόστος χωρίς να υπολογίζουν αν θέλει το παιδί η αν μπορει στην τελική, ότι και να αποκτήσουν σαν χαρτί στην αγορά έξω θα είναι παρίας. Οι εργολάβοι και τα μελετητικά γραφεία όταν θέλουν σοβαρό γνώστη, ρωτάνε φιλαράκια στα πανεπιστήμια μας, ποιος είναι αστέρι και τον προσλαμβάνουν. Λέτε να κοιτάνε τη λίστα του ΤΕΕ???

< Note >