Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#10105 Master of Science για την ακρίβεια. Ένα από τα 2 πιο διαδεδομένα μεταπτυχιακά. Το άλλο είναι το MA.

Συγχαρητήρια και από εμένα vengas! Ελπίζω να σου φανεί πιο χρήσιμο από ότι σε όλους εμάς που το έχουμε και το κοιτάμε απλά... :s_sorry
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 14 Σεπ 2014, 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By vengas
#10111
htanso21 έγραψε:
vengas έγραψε:μαρέσει που έγινα κάτοχος MSc :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:


Μπράβο!!! :yahoo:
Αλλά τι είναι το MSc ; :s_dunno

πας ένα χρόνο στο UK, μαμιέσαι στο άγχος και στο διάβασμα :s_crazy δε μαθαίνεις περισσότερα από τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά Ελλάδα, αλλά μαθαίνεις τον τρόπο δουλειάς εδώ :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#10112
REALZEUS έγραψε:Master of Science για την ακρίβεια. Ένα από τα 2 πιο διαδεδομένα μεταπτυχιακά. Το άλλο είναι το MA.


Νομίζω το ΜΒΑ είναι πιο διαδεδομένο από το ΜΑ
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#10116
vengas έγραψε:
htanso21 έγραψε:
vengas έγραψε:μαρέσει που έγινα κάτοχος MSc :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:


Μπράβο!!! :yahoo:
Αλλά τι είναι το MSc ; :s_dunno

πας ένα χρόνο στο UK, μαμιέσαι στο άγχος και στο διάβασμα :s_crazy δε μαθαίνεις περισσότερα από τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά Ελλάδα, αλλά μαθαίνεις τον τρόπο δουλειάς εδώ :s_thumbsup


:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By vengas
#10122
REALZEUS έγραψε:Master of Science για την ακρίβεια. Ένα από τα 2 πιο διαδεδομένα μεταπτυχιακά. Το άλλο είναι το MA.

Συγχαρητήρια και από εμένα vengas! Ελπίζω να σου φανεί πιο χρήσιμο από ότι σε όλους εμάς που το έχουμε και το κοιτάμε απλά... :s_sorry

δεν έκανα τις γλώσσες προγραμματισμού που θα χρησιμοποιήσω στη δουλειά, php+java αντί για C# - ASP.net, αλλά η εμπειρία από τις ομαδικές εργασίες και ο τρόπος οργάνωσης της δουλειάς θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμες :s_biggrin thanks!!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#10136 Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω. Όπως επίσης η working knowledge της Αγγλικής για όποιον δεν είναι native speaker. Απλά γκρίνιαξα λίγο για την χρησιμότητα των τίτλων στην Ελλάδα του 2014... ή και του 2000 αν θες.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#10152 Νομίζω άνθρωποι σαν τον μιγιακοβο θα διαφωνησουν μαζι σου... Απλα, όπως τα περισσότερα σε αυτη τη χώρα, όταν γίνονται της μοδος, γίνονται ακριτα και χωρις πραγματική ανάγκη
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#10197 Εξαρτάται από τις σπουδές του καθενός. Οι μηχανικοί είναι γενικά σε καλύτερη μοίρα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#10232 Μετά από αρκετά χρόνια στην αγορά :s_biggrin έχω να προτείνω το εξής (και ειδικά σε Μηχανικούς): τα διάφορα PhD ή ένα ακόμα MSc δεν αποφέρουν κανένα -σημαντικό- όφελος, όσον αφορά την εξέλιξη και τις αμοιβές. Επίσης οι διάφορες πιστοποιήσεις θα βοηθήσουν μεν, αλλά μόνο για κάποιον που ψάχνει δουλειά...γιατί για κάποιον που έχει ήδη δουλειά, μια πιστοποίηση παραπάνω είναι καθαρά προσωπική ευχαρίστη/εξέλιξη, και ουδεμία σχέση έχει π.χ. με την αμοιβή.

Αυτό που σίγουρα μετράει, επειδή θα επιτρέψει μελλοντικά την πιο εύκολη μεταπήδηση σε διοικητική θέση / θέση εξουσίας, είναι κάποιο MA/MBA (κυρίως το δεύτερο), καθώς σου επιτρέπει να δηλώσεις manager/HR admin, και άρα να χτυπήσεις θέση που δεν θα μπορούσες ως "απλός τεχνικός"....

Ταπεινή μου γνώμη....
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#10237 άλλη φούσκα η μεταπήδηση ιεραρχικών βαθμίδων με ένα ΜΒΑ...

κάπου είχα διαβάσει για την κατρακυλά της τζιεμ και την σχέση της με τις άκριτες και αβίαστες αναβαθμίσεις στελεχών με "εμπειρία" βγαλμένη αποκλειστικά από προγράμματα ΜΒΑ...


νομίζω η λύση είναι κάπου στη μέση... ούτε αφορισμός, ούτε αυτό το κακό που επικρατεί, που η κουτσή μαρία αναζητά μαστερ χωρίς να ξέρει τι και πως θα το αξιοποιήσει
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#10245 Το δικό μου σχόλιο προφανώς δεν πάει στη γενίκευση, αλλά σε όσα έχω δει τόσα χρόνια. Δες το και από την άποψη του διοικούντα/διευθύνοντα/ιδιοκτήτη: πως θα πεις σε κάποιον που έχει αποκλειστικά τεχνικό υπόβαθρο να πάει σε θέση που κυρίως έχει να κάνει με διαχείριση (και κυρίως ανθρώπων) ? Εδώ έρχεται το -θεωρητικό βέβαια- βοήθημα ενός "ανθρωπιστικού" διπλώματος για να σου παρέχει τα εχέγγυα. Δεν είναι αξίωμα, αλλά ευρέως διαδεδομένος κανόνας...

Ή δες το και αλλιώς: έχεις 2,3,4 υποψηφίους για να ανέβουν -εσωτερικά, όχι ερχόμενοι απέξω- στην ιεραρχία, μετακινούμενοι από μια καθαρά τεχνική θέση σε μια διοικητική θέση. Αυτομάτως δεν θα "διαλέξεις" στο μυαλό σου αυτόν που έχει ΚΑΙ διοικητικό θεωρητικό υπόβαθρο ?
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#10272 τί κάθεσαι και εξηγείς τα αυτονόητα;;;; είτε διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού ή εφαρμογής πολιτικής της εταιρίας, καλό είναι και ένα αντίστοιχο μετά-πτυχίο...

το μόνο που θα προσθέσω από την πλευρά μου, ότι τα MBA καλό είναι να γίνονται σύγχρονα με την ανέλιξη γιατί ο τρόπος management αλλάζει από εποχή σε εποχή και καλό είναι οι νέες τάσεις αν εμπεριέχονται στο πτυχίο του υποψήφιου προς αξιοποίηση... το λέω γιατί πάρα πολλοί πάνε έξω, κάνουν ένα Bsc και μετά στο καπάκι κάνουν ένα MBA λες και πρόκειται άμεσα να δοικήσουν ενώ θα περάσουν χρόνια μέχρι να βρεθούν σε αυτή την θέση... βέβαια, τα καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δεν δέχονται άπειρους manager ούτως ή άλλως, δηλαδή ζητάνε το λίγοτερο ένα ή εως και τρία χρόνια σε θέση διοικητική ή αναπληρωματική ώστε να έχει ο υποψήφιος φοιτητής κάποια hands on εμπειρία και να του αποτυπωθούν τα νέα εργαλεία διαχείρισης καλύτερα στο μυαλό και να ευοδόσουν άμεσα με την επιστροφή του στον επαγγελματικό χώρο.. υπάρχουν και πτυχία που απλά σου δίνουν μια γενική κατεύθυνση management αλλά αυτά παρέχουν μια καλή αλλά απλή θεωρητική κατεύθυνση προς τον στόχο... και όχι τα εχέγγεια για μια διοικητική θέση αργότερα... άρα, πτυχίο από πτυχίο διαφέρουν σημαντικά στο περιεχόμενό τους, την πιθανή χρηστική τους αξία, και το επίπεδο γνώσεων που θα αποκτήσει ο υποψήφιος και δεν είναι πάντα κάτι καλύτερο όπως αποδείχθηκε στην βιομηχανία ως αναφέρει πιο πάνω ο συμφορουμίτης... Όσο για τις φούσκες και τα μπαλόνια, τί να κάνουμε, η βιομηχανία της εργασίας, γιατί περί βιομηχανίας πρόκειται πια στον τεράστιο αυτό καπιταλιστικό κόσμο, αλλά και των σπουδών, κάνει λάθη, υπερεκτιμάει και υποεκτιμάει ανθρώπινους παράγοντες κατά καιρούς και αποτυγχάνει όπως αναφέρει και ο red_monster...

μην γενικεύουμε όμως, υπάρχουν και άλλα, πολλά, μα πάρα πολλά δείγματα καλής εφαρμογής μεταπτυχιακών σε management σε εταιρίες με οργανομένα συστήματα διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού και όχι ελληνικής τριμπουρδελοποίησης... απλά μερικοί μην έχοντας ζήσει στο εξωτερικό ή εργαστεί ακόμη καλύτερα, δεν έχουν παρά μόνο μια ελληνική, εσωτερικής αγοράς, εικόνα, η οποίας ομολογουμένως είναι απαγοητευτική...

εν κατακλείδι τα πτυχία, τηρουμένων των αναλογιών της παιδείας και της εμπειρίας που ενισχύουν ή και βεβαιώνουν, σχεδόν πάντοτε, και σίγουρα όταν προέρχονται από καλά εκπαιδευτικά ιδρύματα, παρέχουν μια επιπλέον δύναμη εργασίας και σκέψης σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους. Μην απαξιώνουμε ότι δεν γνωρίζουμε ή δεν έχουμε...

δεν λέω ότι όλοι που κρατάνε μεταπτυχιακό το βάλανε σε καλή χρήση αλλά οι περισσότεροι απέκτησαν ένα χρήσιμο εργαλείο σκέψης και παραγωγής και σίγουρα, αναλόγως της προσπάθειας απόκτησής του και της δυνατότητας εφαρμογής του, κατέχουν μια καλύτερη θέση κρίσης και απόφασης, άσχετα αν ο χώρος τους δεν τους το έχει αναγνωρίσει ( φυσικά με περιπτώσεις που ενισχύουν τον κανόνα όπου το μετά-πτυχίο αποτέλεσε τροχοπέδη στον εργαζόμενο λόγω απουσίας άλλων δεξιοτήτων και ικανοτήτων - που όμως ένα καλό πανεπιστήμιο θα έπρεπε να είχε αναγνωρίσει και μη δώσει το πτυχίο αλλά... να λέμε και την αρνητική πλευρά )

πολύ λίγα έγραψα και μάλλον θα χρειαστούν πολλές επισκέψεις στο θέμα αλλά μια πρόχειρη και γενική μου άποψη την έχετε, όσοι την θέλατε...