Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#1723 Νίκο θα πω την άποψη μου μέσα απο το τι έκανα εγώ
Είχα λοιπόν μια ευκαιρία με αρκετό κόπο να έχω δουλειά. Σε έναν κλάδο που αυτη τη στιγμή (το ξέραμε αυτό από πριν αποφασίσω να προχωρήσω) μπαίνει σε κρίση λόγο εκτεταμένων αλλαγών στο πλαίσιο στο οποίο κινείται (μείωση ύλης λόγο αλλαγων στην πολιτική δικονομία κτλ, αλλαγές στις αμοιβές προς το πολύ χειρότερο κτλ). Το έκανα λοιπόν γιατί έκρινα ότι το 2014 και με κάποια για μένα απαισιόδοξα αποτελέσματα μιας περσινής μελέτης της Eurostat για την ανεργία (θορυβήθηκα δηλαδή καπως με αυτό) να λέει ότι το 30% των νέων από 18-25 δεν θα έχουν καταφέρει μέχρι τα 40 να εργαστούν ούτε μία μέρα με τα υπάρχοντα δεδομένα στην Ευρωπαϊκή Ένωση (εκτός και αλλάξει κάτι δραματικά που για μένα δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο)
Επέλεξα λοιπόν εφόσον μου δινόταν η ευκαιρία αντί να κάτσω 2μιση χρόνια ακόμα για να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε κάποιον τομέα (πιθανότατα στα ναυτιλιακά όπως το εβλεπα και το βλέπω ακόμα) ή ένα δευτερο πτυχίο (νομική) να βρω μια δουλειά ετσι ώστε τουλάχιστον να μπορώ να είμαι ανεξάρτητος κατα το δυνατό και να μην επιβαρύνω τους γονείς μου
Γνώμη δικιά μου είναι η εξής και δε το λέω αόριστα καθώς όπως προείπα κι εγώ αυτο σκέφτηκα και εφαρμόζω.
Έχεις την ευκαιρία να έχεις δουλειά. Απλά . Άρπαξέ τη απο τα μαλλιά και μετά μπορείς και μεταπτυχιακό να κάνεις κι ότι θες.
Απλά για μένα εφόσον έχεις δυνατότητα αυτό είναι το φλέγον να εξασφαλίσεις σήμερα. Τώρα βέβαια εσύ λες για πρακτική. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω τι θα έκανα αλλα πάλι πιθανότατα θα στρεφόμουν στον τομέα εργασία πρώτα :s_smile
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1929 Ορέστη τα σκέφτομαι και εγώ αυτά αλλά στην ουσία αν διαλέξω τη δουλειά και πάει καλά μετά δεν θα έχω την επιλογή για αυτό το μεταπτυχιακό ή για κάτι που να διαφέρει τόσο πολύ.
Μόνο πάνω στον τομέα μου από εκεί και πέρα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#1989
Orestisren έγραψε:Έχεις την ευκαιρία να έχεις δουλειά. Απλά . Άρπαξέ τη απο τα μαλλιά και μετά μπορείς και μεταπτυχιακό να κάνεις κι ότι θες.
Απλά για μένα εφόσον έχεις δυνατότητα αυτό είναι το φλέγον να εξασφαλίσεις σήμερα.

Ο ορίζοντας της ζωής σου όμως δεν είναι (ελπίζουμε όλοι δλδ) ούτε 5, ούτε 10 ούτε 15 χρόνια. Αλλά αρκετά περισσότερα.
Κι αυτά που μπορείς και είσαι διατεθειμένος να κάνεις σήμερα, κανείς δεν σου λέει ούτε ότι θα μπορείς, ούτε ότι θα είσαι διατεθειμένος να κάνεις σε 10 χρόνια. Και μετά μερικά πράγματα δεν αλλάζουν.

Οπότε, βασική και πρώτιστη σημασία έχει εσύ τι προοπτικές βλέπεις για τον εαυτό σου, τι ανάγκες έχεις, τι φιλοδοξίες, με τι ικανοποιείσαι και με τι όχι.
Το φλέγον να εξασφαλίσεις σήμερα όταν είσαι μικρός (που φαντάζομαι πως είσαι), είναι αυτό που θα σου επιτρέψει τις περισσότερες επιλογές μεθαύριο.

Μια δουλειά σήμερα, μπορεί να σου εξασφαλίζει μια (πολυπόθητη) ανεξαρτησία βραχυπρόθεσμα, εργασιακή εμπειρία σε αυτό ακριβώς που θα κάνεις, αλλά ταυτόχρονα θα αρχίσει να σε κάνει να βολεύεσαι. Και κάτι που θα σε βολεύει όταν είσαι μικρός, μη θεωρείς ότι θα συνεχίσει να σε βολεύει 10 χρόνια αργότερα.

Τέσπα, ξανά το βασικό είναι το που βλέπεις εσύ να θες να καταλήξεις. Αν αυτά που υπάρχουν εδώ σου αρέσουν, αν "βλέπεις τον εαυτό σου 10 χρόνια" κ.ο.κ., τότε ξεκίνα δουλειά.

Αν όχι, τότε χρησιμοποίησε το μεταπτυχιακό για να αλλάξεις αγορά εργασίας (χώρα δλδ). Η αγορά εργασίας στην ελλάδα είναι αυτή που είναι και ήταν αυτή που ήταν ακόμα και στις καλές μέρες.

dimik έγραψε:Σε διαφορετική περίπτωση αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα και είσαι άπλας και σχετικά νεαρός τότε κάνε τα μεταπτυχιακά σου και ξεχύσου στο εξωτερικό για καριέρα, σε καμιά περίπτωση μην το κάνεις ελπίζοντας να εργαστείς στην Ελλάδα.

το ακριβώς ανάποδο θα έλεγα εγώ.
Αν είσαι άπλας, τότε στ@@ σου. Κάτσε εδώ, και ακόμα κι αν δεν σου φτάνει η δουλειά σου θα έχεις backup.
Αν δεν είσαι άπλας, και πρέπει να φτιάξεις την "άπλα" μόνος σου, τότε κοίτα όσο πιο μακριά (χρονικά) μπορείς.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#2016 Ολα σχετικα ειναι. Ολοι ειδαμε τη ζωη μας σε πλανο 10ετιας. Σε αλλους τους βγηκε χωρις να κυνηγησουν τιποτα, αλλοι καναμε λαθος επιλογες και τις πληρωνουμε, αλλοι το κυνηγησαν και δεν τους βγηκε, αλλοι το κυνηγησαν και τους βγηκε ολα πιθανα. Το θεμα ειναι να εχεις τα περισσοτερα εφοδια ωστε να εισαι ευελικτος στην στραβη που θα σου συμβει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2061
bibendum έγραψε:Ολα σχετικα ειναι. Ολοι ειδαμε τη ζωη μας σε πλανο 10ετιας. Σε αλλους τους βγηκε χωρις να κυνηγησουν τιποτα, αλλοι καναμε λαθος επιλογες και τις πληρωνουμε, αλλοι το κυνηγησαν και δεν τους βγηκε, αλλοι το κυνηγησαν και τους βγηκε ολα πιθανα. Το θεμα ειναι να εχεις τα περισσοτερα εφοδια ωστε να εισαι ευελικτος στην στραβη που θα σου συμβει.



Βασικά το θέμα είναι να έχεις πρώτα πλάνο για να κυνηγήσεις, και νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα του, δεν έχει κατασταλάξει στο τι-που-και πως θα κάνει τα επόμενα 2-3 χρόνια και σε τι θα αποσκοπεί αυτό μακροπρόθεσμα.

mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Σε διαφορετική περίπτωση αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα και είσαι άπλας και σχετικά νεαρός τότε κάνε τα μεταπτυχιακά σου και ξεχύσου στο εξωτερικό για καριέρα, σε καμιά περίπτωση μην το κάνεις ελπίζοντας να εργαστείς στην Ελλάδα.

το ακριβώς ανάποδο θα έλεγα εγώ.
Αν είσαι άπλας, τότε στ@@ σου. Κάτσε εδώ, και ακόμα κι αν δεν σου φτάνει η δουλειά σου θα έχεις backup.
Αν δεν είσαι άπλας, και πρέπει να φτιάξεις την "άπλα" μόνος σου, τότε κοίτα όσο πιο μακριά (χρονικά) μπορείς.


Το θέμα είναι να χρησιμοποιήσεις την οικονομική "άπλα" προς το συμφέρον σου μακροπρόθεσμα, κι όχι φυτοζοώντας παρασιτικά με μια κουτσοδουλειά +οικονομική υποστήριξή.
Αν πάλι δεν υπάρχει αρκετή οικονομική κάλυψη τότε το να "φτύσεις" ευκαιρία για εργασία και να τρέχεις για επιπλέον πτυχία σε άσχετους τομείς με την ελπίδα της αποκατάστασης στο μέλλον είναι λίγο ριψοκίνδυνο, με την έννοια ότι είναι πολύ μακροπρόθεσμη επένδυση με κόστος που θα καλυφθεί με δυσκολία και στο τέλος μπορεί να είναι μια τρύπα στο νερό και να έχουν εξαντληθεί και οι λιγοστοί πόροι.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#2072
dimik έγραψε:
bibendum έγραψε:Ολα σχετικα ειναι. Ολοι ειδαμε τη ζωη μας σε πλανο 10ετιας. Σε αλλους τους βγηκε χωρις να κυνηγησουν τιποτα, αλλοι καναμε λαθος επιλογες και τις πληρωνουμε, αλλοι το κυνηγησαν και δεν τους βγηκε, αλλοι το κυνηγησαν και τους βγηκε ολα πιθανα. Το θεμα ειναι να εχεις τα περισσοτερα εφοδια ωστε να εισαι ευελικτος στην στραβη που θα σου συμβει.



Βασικά το θέμα είναι να έχεις πρώτα πλάνο για να κυνηγήσεις, και νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα του, δεν έχει κατασταλάξει στο τι-που-και πως θα κάνει τα επόμενα 2-3 χρόνια και σε τι θα αποσκοπεί αυτό μακροπρόθεσμα.



Δεν μου φαινεται ιδιαιτερα παραλογο παντως να μην ξερει καποιος τι ακριβως θελει να κανει στα επομενο 4-5 χρονια οταν τελειωνει τη σχολη και πρεπει να παρει την αποφαση του. Και αντε ξερεις τι θα κανεις, αν δεν σου βγαινει και δεν εχεις επιλογες;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2078
bibendum έγραψε:
dimik έγραψε:
bibendum έγραψε:Ολα σχετικα ειναι. Ολοι ειδαμε τη ζωη μας σε πλανο 10ετιας. Σε αλλους τους βγηκε χωρις να κυνηγησουν τιποτα, αλλοι καναμε λαθος επιλογες και τις πληρωνουμε, αλλοι το κυνηγησαν και δεν τους βγηκε, αλλοι το κυνηγησαν και τους βγηκε ολα πιθανα. Το θεμα ειναι να εχεις τα περισσοτερα εφοδια ωστε να εισαι ευελικτος στην στραβη που θα σου συμβει.



Βασικά το θέμα είναι να έχεις πρώτα πλάνο για να κυνηγήσεις, και νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα του, δεν έχει κατασταλάξει στο τι-που-και πως θα κάνει τα επόμενα 2-3 χρόνια και σε τι θα αποσκοπεί αυτό μακροπρόθεσμα.



Δεν μου φαινεται ιδιαιτερα παραλογο παντως να μην ξερει καποιος τι ακριβως θελει να κανει στα επομενο 4-5 χρονια οταν τελειωνει τη σχολη και πρεπει να παρει την αποφαση του. Και αντε ξερεις τι θα κανεις, αν δεν σου βγαινει και δεν εχεις επιλογες;



Ούτε εγώ το βρίσκω παράλογο, και ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο, δυστυχώς όμως αργά η γρήγορα πρέπει να μετρήσεις τα κουκιά σου και να κάνεις ένα πλάνο, το οποίο δεν φτάνει μόνο να περιγράφει τι θέλεις να κάνεις αλλά να είναι και βιώσιμο.
Δηλαδή δεν είναι αρκετό απλά το να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις αλλά πρέπει να υπολογίσεις αν μπορείς να το καταφέρεις δεδομένων των συνθηκών, τυχεροί όσοι κατάφεραν να κάνουν αυτό που ακριβώς θέλουν χωρίς κανέναν συμβιβασμό.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#2295
dimik έγραψε:Το θέμα είναι να χρησιμοποιήσεις την οικονομική "άπλα" προς το συμφέρον σου μακροπρόθεσμα, κι όχι φυτοζοώντας παρασιτικά με μια κουτσοδουλειά +οικονομική υποστήριξή.
Αν πάλι δεν υπάρχει αρκετή οικονομική κάλυψη τότε το να "φτύσεις" ευκαιρία για εργασία και να τρέχεις για επιπλέον πτυχία σε άσχετους τομείς με την ελπίδα της αποκατάστασης στο μέλλον είναι λίγο ριψοκίνδυνο, με την έννοια ότι είναι πολύ μακροπρόθεσμη επένδυση με κόστος που θα καλυφθεί με δυσκολία και στο τέλος μπορεί να είναι μια τρύπα στο νερό και να έχουν εξαντληθεί και οι λιγοστοί πόροι.

εγώ πάντως δεν μίλησα ούτε για παρασιτικές και φυτοζωικές φάσεις. Απλώς και μόνο για "backup plan".

Τώρα, ρίσκο είναι τα πάντα. Προσωπικά ας πούμε, μεγαλύτερο ρίσκο -μακροπρόθεσμα- θεωρώ το να βρεις μια δουλειά στην ελλάδα τώρα. Εκτός κι αν μιλάμε για ΔΥ φάσεις.
Τρύπα στο νερό με μεγαλύτερη βεβαιότητα είναι μια δουλειά των 600, 800, 1000, ακόμα και 1500, που δεν σου δημιουργούν μακροπρόθεσμα καμία σημαντικά "άπλα" και κάλλιστα όταν τερματιστούν σε 2-3-5-10 χρόνια μπορεί να σε φέρουν σε μια πολύ δυσμενέστερη θέση από αυτή που ήσουν.

Με την ίδια λογική όμως -φαντάζομαι- που μια δουλειά των 600-800-1000 ελπίζεις ότι θα σου έχει δημιουργήσει μια προϋπηρεσία ή ένα κύκλο που αργότερα θα σου φέρουν καλύτερες ευκαιρίες, ακριβώς έτσι ένα μεταπτυχιακό έξω μπορεί να κάνει το ίδιο.
Το πόσο πιθανό είναι ο κάθε δρόμος να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, πέραν από παράγοντες τύχης που παίζουν πάντα, είναι και θέμα ικανότητας εκτίμησης.

Όπως το να "φτύσεις" μια ευκαιρία για εργασία μπορεί να έχει συνέπειες, ακριβώς έτσι και το να "φτύσεις" μια ευκαιρία να ανοίξεις άλλους δρόμους έχει επίσης συνέπειες.
Ζυγίζεις, και βλέπεις. Και προπάντων, ζυγίζεις αν αυτά που μπορείς να έχεις στην τοπική αγορά εργασίας σε ικανοποιούν ή όχι. Γιατί έχει πολλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά η τοπική αγορά εργασίας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2302
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Το θέμα είναι να χρησιμοποιήσεις την οικονομική "άπλα" προς το συμφέρον σου μακροπρόθεσμα, κι όχι φυτοζοώντας παρασιτικά με μια κουτσοδουλειά +οικονομική υποστήριξή.
Αν πάλι δεν υπάρχει αρκετή οικονομική κάλυψη τότε το να "φτύσεις" ευκαιρία για εργασία και να τρέχεις για επιπλέον πτυχία σε άσχετους τομείς με την ελπίδα της αποκατάστασης στο μέλλον είναι λίγο ριψοκίνδυνο, με την έννοια ότι είναι πολύ μακροπρόθεσμη επένδυση με κόστος που θα καλυφθεί με δυσκολία και στο τέλος μπορεί να είναι μια τρύπα στο νερό και να έχουν εξαντληθεί και οι λιγοστοί πόροι.

εγώ πάντως δεν μίλησα ούτε για παρασιτικές και φυτοζωικές φάσεις. Απλώς και μόνο για "backup plan".

Τώρα, ρίσκο είναι τα πάντα. Προσωπικά ας πούμε, μεγαλύτερο ρίσκο -μακροπρόθεσμα- θεωρώ το να βρεις μια δουλειά στην ελλάδα τώρα. Εκτός κι αν μιλάμε για ΔΥ φάσεις.
Τρύπα στο νερό με μεγαλύτερη βεβαιότητα είναι μια δουλειά των 600, 800, 1000, ακόμα και 1500, που δεν σου δημιουργούν μακροπρόθεσμα καμία σημαντικά "άπλα" και κάλλιστα όταν τερματιστούν σε 2-3-5-10 χρόνια μπορεί να σε φέρουν σε μια πολύ δυσμενέστερη θέση από αυτή που ήσουν.

Με την ίδια λογική όμως -φαντάζομαι- που μια δουλειά των 600-800-1000 ελπίζεις ότι θα σου έχει δημιουργήσει μια προϋπηρεσία ή ένα κύκλο που αργότερα θα σου φέρουν καλύτερες ευκαιρίες, ακριβώς έτσι ένα μεταπτυχιακό έξω μπορεί να κάνει το ίδιο.
Το πόσο πιθανό είναι ο κάθε δρόμος να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, πέραν από παράγοντες τύχης που παίζουν πάντα, είναι και θέμα ικανότητας εκτίμησης.

Όπως το να "φτύσεις" μια ευκαιρία για εργασία μπορεί να έχει συνέπειες, ακριβώς έτσι και το να "φτύσεις" μια ευκαιρία να ανοίξεις άλλους δρόμους έχει επίσης συνέπειες.
Ζυγίζεις, και βλέπεις. Και προπάντων, ζυγίζεις αν αυτά που μπορείς να έχεις στην τοπική αγορά εργασίας σε ικανοποιούν ή όχι. Γιατί έχει πολλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικά η τοπική αγορά εργασίας.


Είμαι ο τελευταίος που θα προτείνει σε κάποιον νέο να εργαστεί στην Ελλάδα λόγω αυτών των "ιδιαίτερων" χαρακτηριστικών της, αυτό που λέω όμως είναι ότι αν τα κουκιά δεν φτάνουν και πρέπει να βγει μεροκάματο τότε αρπάζεις την οποιαδήποτε ευκαιρία για εργασία, αν υπάρχει "λίπος" για να υποστηρίξει όνειρα και μακροπρόθεσμους στόχους go for it.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#2304 ξέρω αρκετό κόσμο που με 0 λίπος, με 0 άπλα, με 0 στήριξη από οικογένεια το έκανε μια χαρά πάντως (με δάνεια, με δουλειές πραγματικού μεροκάματου, με υποτροφίες κ.ο.κ.) . Προφανώς με πολύ πιο ζόρι απ' όσους είχαν την υποστήριξη, αλλά το έκαναν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2305
mjacob έγραψε:ξέρω αρκετό κόσμο που με 0 λίπος, με 0 άπλα, με 0 στήριξη από οικογένεια το έκανε μια χαρά πάντως (με δάνεια, με δουλειές πραγματικού μεροκάματου, με υποτροφίες κ.ο.κ.) . Προφανώς με πολύ πιο ζόρι απ' όσους είχαν την υποστήριξη, αλλά το έκαναν.



Σαφώς και γίνεται, δεν το λες κανόνα όμως. Άσε που δάνεια+δουλειές πραγματικού μεροκάματου=όνειρο θερινής νυκτός πλέον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2312
mjacob έγραψε:δεν μιλάω (μάλλον προφανώς) για σπουδές σε ελλάδα...



δεν γνωρίζω, αλλά κατά πόσο είναι πιθανό να σου δώσει μια τράπεζα του εξωτερικού δάνειο για σπουδές εκεί χωρίς κάποιου είδους εξασφάλιση και όντας αλλοδαπός?, επίσης η μετάβαση στο εξωτερικό και η διαμονή μέχρι να εξασφαλιστούν δάνεια-εργασία-σπίτι κλπ χρειάζεται κάποιο κεφάλαιο που δεν είναι αμελητέο άρα κάποιο είδος "λίπους".
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#2316 Το μόνο "λίπος" που υπάρχει είναι πως έχω σίγουρο το σπίτι και το φαΐ.
Και κάπου εκεί σταματάει. :s_tongue