Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#471709 Γράψτε λάθος για πριν.Το 40% λογοκλοπη μου το έβγαλε όχι για το κομμάτι με τα papers αλλά για την ανάλυση που έκανα με το στατιστικό πρόγραμμα spss όπου ότι έβλεπε το έλεγε λογοκλοπή κάτι το οποίο είναι εμφανές λάθος του προγράμματος λογοκλοπής.Για κάθε ανάλυση υπήρχε επικεφαλίδα,άρα όλεςοι επικεφαλίδες θεωρήθηκαν λογοκλοπή.Κοινά αποτελέσματα με άλλους θεωρήθηκαν και αυτά λογοκλοπή και ήταν απόλυτα λογικό να υπάρχουν κοινά αποτελεσματα αφού ίδια στοιχεία προς όλους δόθηκαν για επεξεργασία συν κάποια ξεχωριστα.Οπότε σωστά δεν εληφθη υπ' όψιν στη διόρθωση το αποτέλεσμα που έδωσε το βλαμμένο πρόγραμμα λογοκλοπής.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#471726 Το προγραμμα, στην περιπτωση σου, μια χαρα εκανε την δουλειά του, το ιδιο και οσοι εξετασαν τα αποτελεσματα του.

< >
Άβαταρ μέλους
By thednick
#471738 Τα αποτελέσματα των προγραμμάτων που κάνουν plagiarism detection πάντα κρίνονται μέσα στο περιβάλλον που λειτουργούν και κανένα σοβαρό συνέδριο/περιοδικό δεν λέει "αν είναι > 20% τότε είναι λογοκλοπή και αν είναι <20% δεν είναι". Στην πραγματικότητα μπορείς να έχεις λογοκλοπή με 5% matching (copy&paste μιας παραγράφου), ενώ μπορείς να εχεις >20% matching (κοινή βιβλιογραφία και παραθέματα με σωστό reference) χωρις λογοκλοπή.

Πάντως σχετικά με την μετάφραση, αν δεν γίνεται με σωστή αναφορά (δλδ ότι το κείμενο που ακολουθεί είναι απευθείας απόδοση του ξένου κειμένου) είναι λογοκλοπή.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#471756
thednick έγραψε:Τα αποτελέσματα των προγραμμάτων που κάνουν plagiarism detection πάντα κρίνονται μέσα στο περιβάλλον που λειτουργούν και κανένα σοβαρό συνέδριο/περιοδικό δεν λέει "αν είναι > 20% τότε είναι λογοκλοπή και αν είναι <20% δεν είναι". Στην πραγματικότητα μπορείς να έχεις λογοκλοπή με 5% matching (copy&paste μιας παραγράφου), ενώ μπορείς να εχεις >20% matching (κοινή βιβλιογραφία και παραθέματα με σωστό reference) χωρις λογοκλοπή.

Πάντως σχετικά με την μετάφραση, αν δεν γίνεται με σωστή αναφορά (δλδ ότι το κείμενο που ακολουθεί είναι απευθείας απόδοση του ξένου κειμένου) είναι λογοκλοπή.
Συμφωνώ απόλυτα, τώρα μένει να το εξηγήσει κάποιος και στους συντονιστές/καθηγητές

< >
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#471774 Οι καθηγητές στο ΕΑΠ είναι έμπειροι καθηγητές από πανεπιστήμια ή κάποιοι νέοι με διδακτορικό?

Κρατάω επιφυλάξεις για ότι δεν έχω δει, αλλά αυτά που γράφετε δείχνουν κακή χρήση ενός βοηθητικού λογισμικού σε συνδυασμό με τη φύση και τον αριθμό των εργασιών. Μοιάζει ότι η εξέταση έχει αφεθεί μηχανικά στο λογισμικό, αναπόφευκτο αν αλλιώς πρέπει να διαβάσει και να κρίνει ένας καθηγητής 500 εργασίες!!!

Αλλά οι εργασίες με το ίδιο θέμα τείνουν σαν να είναι οποιαδήποτε εξέταση σε κοινά θέματα. Αν π.χ. δώσεις ένα διαγώνισμα Βιολογίας στα ίδια θέματα, οι αριστούχοι λογικά θα φθάνουν το 100% λογοκλοπής!

Από την άλλη μεριά είναι γνωστό ότι κάποιοι αναλαμβάνουν επαγγελματικά τη συγγραφή εργασιών, και κάπως πρέπει να ελέγχεται κι αυτό. Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή.
Όποιος πραγματικά αδικείται να διεκδικεί το δίκιο του και να να προσπαθεί να εξηγεί με επιχειρήματα. Δεν νομίζω ότι στο ΕΑΠ θα έχει παράλογους ανθρώπους.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#471785 Κανονικοί καθηγητές από αλλά πανεπιστήμια είναι.
Η λύση είναι μία. Να ανεβάσει ο Καμπαλα εργασία. ΣΤΑ ΊΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΣ turn me on. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#471793
Adriver έγραψε:Οι καθηγητές στο ΕΑΠ είναι έμπειροι καθηγητές από πανεπιστήμια ή κάποιοι νέοι με διδακτορικό?

Κρατάω επιφυλάξεις για ότι δεν έχω δει, αλλά αυτά που γράφετε δείχνουν κακή χρήση ενός βοηθητικού λογισμικού σε συνδυασμό με τη φύση και τον αριθμό των εργασιών. Μοιάζει ότι η εξέταση έχει αφεθεί μηχανικά στο λογισμικό, αναπόφευκτο αν αλλιώς πρέπει να διαβάσει και να κρίνει ένας καθηγητής 500 εργασίες!!!

Αλλά οι εργασίες με το ίδιο θέμα τείνουν σαν να είναι οποιαδήποτε εξέταση σε κοινά θέματα. Αν π.χ. δώσεις ένα διαγώνισμα Βιολογίας στα ίδια θέματα, οι αριστούχοι λογικά θα φθάνουν το 100% λογοκλοπής!

Από την άλλη μεριά είναι γνωστό ότι κάποιοι αναλαμβάνουν επαγγελματικά τη συγγραφή εργασιών, και κάπως πρέπει να ελέγχεται κι αυτό. Πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή.
Όποιος πραγματικά αδικείται να διεκδικεί το δίκιο του και να να προσπαθεί να εξηγεί με επιχειρήματα. Δεν νομίζω ότι στο ΕΑΠ θα έχει παράλογους ανθρώπους.
Είμαστε χωρισμένοι σε τμήματα με έναν συντονιστή το καθένα. Οπότε κάθε καθηγητής Έχει να αξιολογήσει 20-25 εργασίες. Υπάρχει και γενικός συντονιστής της ενότητας που δίνει τις κατευθύνσεις. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι το φετινό σύστημα είναι καινούριο όπως και πολλοί συντονιστές.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#471848
Adriver έγραψε:Κρατάω επιφυλάξεις για ότι δεν έχω δει, αλλά αυτά που γράφετε δείχνουν κακή χρήση ενός βοηθητικού λογισμικού σε συνδυασμό με τη φύση και τον αριθμό των εργασιών. Μοιάζει ότι η εξέταση έχει αφεθεί μηχανικά στο λογισμικό,


Με όσα έγραφε ο saxon στην αρχή εκτιμούσα ότι οι άνθρωποι απλά δεν έχουν ιδέα το πώς δουλεύει το turnitin και ότι αναγκαστικά θα βγάλει αρκετά false positives (αντίστοιχα για τον belgarion, τα "Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο" και μεμονωμένες λέξεις απλά δεν δύναται να είναι λογοκλοπή) που πρέπει να διαβαστούν και να ερμηνευτούν από (σκεπτόμενο) άνθρωπο.

Με αυτά που διαβάζω τώρα όμως, μιλάμε για ανόθευτο κρετινισμό. Καλή τύχη στη γυναίκα με τα ζώα που έμπλεξε... :help:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#471852
Zorz έγραψε:
Adriver έγραψε:Κρατάω επιφυλάξεις για ότι δεν έχω δει, αλλά αυτά που γράφετε δείχνουν κακή χρήση ενός βοηθητικού λογισμικού σε συνδυασμό με τη φύση και τον αριθμό των εργασιών. Μοιάζει ότι η εξέταση έχει αφεθεί μηχανικά στο λογισμικό,


Με όσα έγραφε ο saxon στην αρχή εκτιμούσα ότι οι άνθρωποι απλά δεν έχουν ιδέα το πώς δουλεύει το turnitin και ότι αναγκαστικά θα βγάλει αρκετά false positives (αντίστοιχα για τον belgarion, τα "Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο" και μεμονωμένες λέξεις απλά δεν δύναται να είναι λογοκλοπή) που πρέπει να διαβαστούν και να ερμηνευτούν από (σκεπτόμενο) άνθρωπο.

Με αυτά που διαβάζω τώρα όμως, μιλάμε για ανόθευτο κρετινισμό. Καλή τύχη στη γυναίκα με τα ζώα που έμπλεξε... :help:
Έλα τώρα εσύ να τα εξηγήσεις στον συντονιστή που έχω εγώ που βαθμολογεί με βάση τα ποσοστά λογοκλοπης χωρίς να κοιτάει τι βλέπει το χαζοσυστημα. Και μιλάμε για άτομο που έχει υπάρξει γενικός διευθυντής σε 2 υπουργεία και 2-3 εταιρίες του Δημοσίου...

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#471888 Από την στιγμή που ο καθηγήτης δεν ελέγχει την εργασία και λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι για την λογοκλοπή, δεν μπορεί η σύζυγος του Saxon να απευθυνθεί στον συντονιστή της θεματικής;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#472120
belgarion έγραψε:
Zorz έγραψε:
Adriver έγραψε:Κρατάω επιφυλάξεις για ότι δεν έχω δει, αλλά αυτά που γράφετε δείχνουν κακή χρήση ενός βοηθητικού λογισμικού σε συνδυασμό με τη φύση και τον αριθμό των εργασιών. Μοιάζει ότι η εξέταση έχει αφεθεί μηχανικά στο λογισμικό,


Με όσα έγραφε ο saxon στην αρχή εκτιμούσα ότι οι άνθρωποι απλά δεν έχουν ιδέα το πώς δουλεύει το turnitin και ότι αναγκαστικά θα βγάλει αρκετά false positives (αντίστοιχα για τον belgarion, τα "Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο" και μεμονωμένες λέξεις απλά δεν δύναται να είναι λογοκλοπή) που πρέπει να διαβαστούν και να ερμηνευτούν από (σκεπτόμενο) άνθρωπο.

Με αυτά που διαβάζω τώρα όμως, μιλάμε για ανόθευτο κρετινισμό. Καλή τύχη στη γυναίκα με τα ζώα που έμπλεξε... :help:
Έλα τώρα εσύ να τα εξηγήσεις στον συντονιστή που έχω εγώ που βαθμολογεί με βάση τα ποσοστά λογοκλοπης χωρίς να κοιτάει τι βλέπει το χαζοσυστημα. Και μιλάμε για άτομο που έχει υπάρξει γενικός διευθυντής σε 2 υπουργεία και 2-3 εταιρίες του Δημοσίου...

< >


αυτο για μενα ειναι μια αιτια του πως φτασαμε σαν κρατος ως εδω.... Γενικος διευθυντης σε υπουργεια και σε εταιριες του δημοσιου= ανικανος να αποφασισει σωστα οποτε ενας μακακας και μισος.... κυριος ειδε πως εφτασε εκει (με τι αξιολογησεις....που κανενας δεν θελει τοσα χρονια).

Αχ ενα Κιμ να ειχαμε να τους τιναζε στο συμπαν.... αλλα δεν το κανει κανενας και να καρφωσει την ανικανοτητα τους...οποτε τα κεφαλια μεσα....
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#476435 Σε ποια χώρα, τι αντικείμενο και τι είδους μεταπτυχιακό (MSc, MRes, PhD)?