Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487029 στη θάλασσα μπορεί και να είσαι αν είσαι θαλάσσιος τύπος, στη νύχτα δύσκολος εκτός αν έχεις φτάσει λέβελ νονού ή κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#487030 Εγώ πάντως είμαι υπέρ του "Γηράσκω δ'αεί πολλά διδασκόμενος" , όπως θυμάμαι και ο qsis. Κάθε τρόπος προσωπικής "μεγένθυσης" ειδικά αν περνάει μέσα από πανεπιστήμιο, σε οποιαδήποτε ηλικία, εγώ την επικροτώ. Παραπλεύρως κάνε και τον σκίπερ :rtfm: :lol: .

Για την ορθοδοντική όμως μάλλον έχεις στρεβλή άποψη και την έχεις μπερδέψει με την οδοντοτεχνία, τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο red_monster.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#487035 Παίδες όλα τα επαγγέλματα έχουν την εξέλιξή τους. Ακόμα και ο μπάρμαν έχει εξέλιξη που δεν είναι άλλη από το να αποκτήσει το δικό του μαγαζί. Το θέμα είναι να πατάμε και λίγο στη γη. Είναι ποτέ δυνατόν ο Μπίχλας να πάει να ανταγωνιστεί τα παιδάκια που έχουν πάρει από μικρά το δρόμο τους, έχουν διαβάσει, πιθανότατα έχουν καμιά ακρούλα με έτοιμο ιατρείο κτλ κτλ? Δε λέω ότι είναι ακατόρθωτο αλλά η προϊστορία του συμφορουμίτη δε βοηθάει. No offence Μπίχλας. :iconcool:

Αν μιλάγαμε για κάποιον άλλον, αποφασισμένο και συνειδητοποιημένο θα το άκουγα ως σενάριο. Τώρα μου φαίνεται σαν να τον κοροϊδεύουμε προτείνοντάς του σχολές και ιστορίες.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487036 Για να ζήσω την φοιτητική ζωή που δεν έζησα ίσως? Για τις κούκλες κόρες γιατρών και φαρμακοποιών που δεν πέρασαν εδώ
και έφυγαν εκεί. Για να μην βαλτώσω άλλα 3 χρόνια στην Κομοτηνή και χώνεται η Μάνα μου και η γιαγιά μου στην προσωπική
μου ζωή χωρίς να τους έχω δώσει κανένα δικαίωμα. Επειδή το κόστος ζωής είναι μικρότερο σε σχέση με Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Επειδή το πτυχίο θα είναι αγγλόφωνο και ίσως κάτι μπορέσω να κάνω στο εξωτερικό. Έχω φίλους και εδώ και έξω που
ασχολούνται με παραιατρικά, μια χαρά είναι όλοι. Μέχρι και κολλητό πρώην ανθυποπλοίαρχο που ζει στη Βρετανία σε
φροντίδα ανήμπορων έχω, που είναι 3 χρόνια εκεί και βγάζει τα διπλάσια από την γυναίκα του που πλησιάζει τα 35 και
δουλεύει ακόμα σε πιτσαρία...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487037
pierce21 έγραψε:Εγώ πάντως είμαι υπέρ του "Γηράσκω δ'αεί πολλά διδασκόμενος" , όπως θυμάμαι και ο qsis. Κάθε τρόπος προσωπικής "μεγένθυσης" ειδικά αν περνάει μέσα από πανεπιστήμιο, σε οποιαδήποτε ηλικία, εγώ την επικροτώ. Παραπλεύρως κάνε και τον σκίπερ :rtfm: :lol: .

Για την ορθοδοντική όμως μάλλον έχεις στρεβλή άποψη και την έχεις μπερδέψει με την οδοντοτεχνία, τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο red_monster.

ναι γαμάει το πανεπιστήμιο και το να είσαι φοιτηταριό, αν έιχα χρόνο και χρήμα θα προσπαθούσα να μάθω κι άλλα, αλλά αυτό τελείως άσχετο με την εργασία (χέστηκα βασικά για την εργασία)

αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη με την οποία δεν συμφωνούν πολλοί και λογικό το βρίσκω

πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι κι εγώ μήπως καλό είναι να πάψω να έχω σχέση με δουλειά γραφείου, γιατί είναι έξω από τη φύση μου
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#487041 Εγώ θα πρότεινα νοσηλευτική , με πόλη επιλογής σου. Αλλά θα χρειαστείς +1 χρόνο προπαρασκευαστικό έτος για να μάθεις τη γλώσσα και λίγη βιολογία στα Βουλγαρικά.
http://www.globaledu.gr/spoudes/iatrike ... utiki.html
Μετά , με το proficiency μπορείς να δουλέψεις σχεδόν παντού , ακόμα και στην αραπιά με τα καλά λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#487042
pierce21 έγραψε:Εγώ πάντως είμαι υπέρ του "Γηράσκω δ'αεί πολλά διδασκόμενος" , όπως θυμάμαι και ο qsis. Κάθε τρόπος προσωπικής "μεγένθυσης" ειδικά αν περνάει μέσα από πανεπιστήμιο, σε οποιαδήποτε ηλικία, εγώ την επικροτώ. Παραπλεύρως κάνε και τον σκίπερ :rtfm: :lol: .

Για την ορθοδοντική όμως μάλλον έχεις στρεβλή άποψη και την έχεις μπερδέψει με την οδοντοτεχνία, τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο red_monster.


Διόρθωση
το MD είναι για τους γιατρούς, το DD είναι για τους οδοντιάτρους
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#487043
QsisVTS έγραψε:πάντως ώρες ώρες σκέφτομαι κι εγώ μήπως καλό είναι να πάψω να έχω σχέση με δουλειά γραφείου, γιατί είναι έξω από τη φύση μου




Ιδανικά, αν είχα χρόνο και χρήμα, βάραγα άνετα μια νομική. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#487044
red_monster έγραψε:
pierce21 έγραψε:Εγώ πάντως είμαι υπέρ του "Γηράσκω δ'αεί πολλά διδασκόμενος" , όπως θυμάμαι και ο qsis. Κάθε τρόπος προσωπικής "μεγένθυσης" ειδικά αν περνάει μέσα από πανεπιστήμιο, σε οποιαδήποτε ηλικία, εγώ την επικροτώ. Παραπλεύρως κάνε και τον σκίπερ :rtfm: :lol: .

Για την ορθοδοντική όμως μάλλον έχεις στρεβλή άποψη και την έχεις μπερδέψει με την οδοντοτεχνία, τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο red_monster.


Διόρθωση
το MD είναι για τους γιατρούς, το DD είναι για τους οδοντιάτρους


Ποτέιτος - Ποτάτος. Το πνεύμα του ποστ σου ήταν το σωστό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487045 Θα το ξαναπώ: το βασικό για τέτοιες επιλογές, είναι να ιεραρχήσει κάποιος τις προτεραιότητές του.
-Φοιτητική ζωή; Στα 30, δεν είναι ίδια με τα 20. Και θα μπεις στο 1ο έτος και θα κάνεις παρέα με 18άχρονα; Όχι και τόσο ενδιαφέρον.
-Επαγγελματική αποκατάσταση; Ναι, αφού επενδύσεις πέρα από τα χρόνια των σπουδών και κάμποσα χρόνια προϋπηρεσίας κατόπιν, κάνοντας πιθανόν και σκατοδουλειές.
-Να φύγεις από την Κομοτηνή; Ναι, αλλά δεν χρειάζεται να πας στην Βουλγαρία, ή πόσο μάλλον να σπουδάσεις.
-Νέες παρέες και γκομενάκια; Βλέπε παραπάνω.

Εγώ θα πω πως ό,τι και να κάνεις, το βασικό είναι να το γουστάρεις και αν είσαι εσύ καλά. Για μένα δεν υπάρχουν ούτε μαγικές συνταγές, ούτε μαγικές λύσεις. Εγώ σπούδασα, γιατί η εναλλακτική μου ήταν να γίνω κτηνοτρόφος (κάτι που και σήμερα με γεμίζει με τρόμο) ή αγρότης (το ίδιο, μαζί με μικρότερο εισόδημα στην περίπτωσή μου λόγω ανυπαρξίας σοβαρής γης).
Δεν έπαιζαν λεφτά, δεν έπαιζαν ακίνητα, μετρητά ή περιουσία πίσω. Άρα, από την καταραμένη επαρχία, με ελάχιστες επιλογές σε δουλειά, η λύση ήταν περίπου αναγκαστική. Αν ζούσα στην Αθήνα, ίσως και να μην ήταν, όπως σε τόσο κόσμο που μια χαρά ζωή έζησε και ζει χωρίς πανεπιστημιακό πτυχίο.
Για παράδειγμα, αν εμένα με απολύσουν αύριο, θα πάρω ένα @ και θα ψάχνω για δουλειά. Ο bihlas αν πx ανοίξει ένα μπαράκι και πάει καλά, θα βγάζει σε 1 καλό μήνα, όσα θα βγάλω εγώ σε 1 χρόνο κ.ο.κ.
Η ζωή δεν εγγυάται τίποτε. Αλλά είναι και σκληρή. Δεν θα δώσει εύκολα δεύτερες ευκαιρίες. Θα είναι σίγουρα διαφορετικές από τις πρώτες. Επομένως, δεν έχει νόημα νομίζω με το ζόρι ν' αντιγράψουμε τι έκανε κάποιος άλλος...
Διαβάζω ενόχληση για το Rallάκι, λες και είναι κάνα χάλι. Στα 30 μου την Lancia Y είχα, την οποία την είχε ο bihlas στα 20 του...

Δεν είναι η ζωή μια λίστα από τα ίδια πράγματα για όλους. Κάποιοι μπορεί να είναι πιο τυχεροί να πάρουν διαφορετική πορεία. Δεν είναι απαραίτητα τύχη το πανεπιστήμιο, καμιά φορά είναι και ανάγκη. Και αντιστρόφως.
Πας σε πανεπιστήμιο μόνον αν γουστάρεις, αν δεν γουστάρεις έστω και λίγο, γιατί να το κάνεις; Τα πράγματα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είναι τέλεια ή όπως εν τέλει περιγράφονται.
Εγώ στα 30 μου το τελευταίο που θα ήθελα ήταν να ξεκινήσω προπτυχιακές σπουδές. Θα άνοιγα ένα μπαράκι/μεζεδοπωλείο/whatever και θα έρχονταν γκομενάκια να τους μαγειρέψω. Ίσως μετά να πήγαινα σε γκουρμεδοσχολή να γίνω μάγειρας (για να έχω κι άλλα γκομενάκια). Σίγουρα, δεν θα πήγαινα να γίνω οδοντίατρος, που θέλει και κάμποσα χρόνια διάβασμα και θέλει να φτιάξεις δωρεάν κάμποσα δόντια (στην Βουλγαρία φτιάχνουν για εκπαίδευση τα δόντια των πολύ φτωχών... όχι και τόσο ευχάριστο, αν και απαραίτητο σε μια τόσο φτωχή χώρα...).

Σκεφτείτε εναλλακτικά, στην ζωή δεν υπάρχουν ούτε μονόδρομοι, ούτε αδιέξοδα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487046 @red ναι πολύ καλό

εγώ θα ήθελα για την εναλλακτικότητα κάποιου είδους ψυχολογία (αλλά όχι να το εξασκήσω, για τη χαρά της γνώσης), ή να γινόμουν προπονητής σε κάποιο ξυλοάθλημα :hmmm: το 2ο δηλαδή ίσως το δώ κιόλας αν και πολύ δύσκολα βγαίνει το μαρούλι πιο πολύ για να έχω δικαιολογία να κοπανιέμαι στα γεράματα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487048
red_monster έγραψε:Ιδανικά, αν είχα χρόνο και χρήμα, βάραγα άνετα μια νομική. :inlove:

Δώσε για Κομοτηνή που είναι τζάμπα το μουνί, να δώσει και ο Κιούσης για καμιά άλλη σχολή εδώ και να νοικιάσετε το
διαμερισμά μου, 85 τμ καρακέντρο, 3 κατοστάρικα μαύρα, win win win :iconcool:
Πέρα από την πλάκα, αν κάποιος από το forum βρεθεί ποτέ στην Κομοτηνή για δουλειά ή οτιδήποτε να ξέρει ότι
η πόρτα μου είναι ανοιχτή, μην πληρώνετε ξενοδοχεία τζάμπα.

., αυτό με την μαγειρική είναι πάρα πολύ καλή ιδέα, όχι μόνο από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά
και γνώσεων που βελτιώνουν το δικό σου βιοτικό επίπεδο πρώτα απ όλα... αλλά χρειάζονται αρκετά λεφτά για τατουάζ :lol:
Τελευταία επεξεργασία από bihlas87 και 20 Φεβ 2018, 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#487049
Anonymous Founder έγραψε:Σίγουρα, δεν θα πήγαινα να γίνω οδοντίατρος, που θέλει και κάμποσα χρόνια διάβασμα και θέλει να φτιάξεις δωρεάν κάμποσα δόντια (στην Βουλγαρία φτιάχνουν για εκπαίδευση τα δόντια των πολύ φτωχών... όχι και τόσο ευχάριστο, αν και απαραίτητο σε μια τόσο φτωχή χώρα...).

s


Αυτό το κάνουν και στην Ελλάδα με μόνο αντίτιμο το κόστος των υλικών.

Μακάρι να κάναμε κάτι αντίστοιχο και εμείς. Τσάμπα προϋπηρεσία υπό επιτήρηση καθηγητών (και όχι εργοδοτών) και φυσικά προσφορά σε ανθρώπους που αποδεδειγμένα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487054 https://interekpedevsi.gr/index.php/sxo ... llipoupoli
Μάλλον για εκεί με κόβω :yahoo: