Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1487
QsisVTS έγραψε:
red_monster έγραψε:
επίσης σημαντικό θεωρώ οτι κάνοντας μάστερ αυτό καθ' αυτό, κοιτάς πρώτα το όνομα του ιδρύματος και μετά το όνομα του τμήματος...

αυτό που λες δε μπορώ να το καταλάβω, δηλαδή λες ότι σε ένα ίδρυμα όλοι έχουν τον ίδιο θεό; ευτυχώς ή δυστυχώς δεν τον έχουν και εν τέλει πολύ δυστυχώς για μένα γιατί μου χε βγει η παναγία χωρίς λόγο, ειδικά στο πτυχίο, όπως και στους περισσότερους που κάθισαν και το πήραν διαβάζοντας, μιας και πολύ που συγκινήθηκε ο άλλος για το επίπεδο του τμήματός σου

επίσης μιας και έλεγες πριν για το παπει (που οκ χέστηκα, δε το παίρνω προσωπικά, άλλωστε και μέσα στο ίδιο το παπεί δογματικά πολλοί λένε ότι η ασοεε είναι uber alles ), ας πούμε ότι θες ένα master στα ναυτιλιακά (πες ότι δεν έχεις πτυχίο στα ναυτιλιακά και θες να στραφείς προς τα κει)
από πού θα προτιμήσεις να το πάρεις; η μόνη επιλογή δημοσίου ιδρύματος είναι το παπει, μετά πας σε bca και λοιπά..

θα μου λεγες εσύ ότι κοιτάς το ίδρυμα που είναι γτπ, ενώ δεν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ή απλά έχεις φάει κόλλημα επειδή θα ξέρεις άτομα από τη βιομηχανική διοίκηση/ψηφιακά συστήματα πχ που σαφώς και είναι χαμηλότερου επιπέδου από έναν πολυτεχνίτη;
(οι οποίοι ούτε κι εγώ έχω ίδεα τι σκατά κάνουν και δεν τους έβλεπα και ποτέ, ελάχιστους έχω πάρει χαμπάρι/ξέρω στη ζωή μου)


i)στο μαστερ, έχεις 2 επιλογές εκλογής...
α)όνομα ιδρύματος
β)όνομα μαστερ...

οι πόρτες που σου ανοίγουν μετά (γιατί το κάνεις κυρίως για πόρτες) είναι συναρτήσει αφενός του ιδρύματος και έπειτα του μαστερ αυτού καθ' αυτού...

π.χ. τα μπιζνες του ιμπιριαλ δεν είναι τίποτα φοβερό... το όνομα του ιδρύματος όμως είναι και αυτό μετράει εν τέλη...

ii) πέρα από το σιπινγκ του ΠΑΠΕΙ που είναι σχεδόν μονοπώλιο και είναι όντως διεθνώς καταξιωμένο, τα υπόλοιπα τμήματα είναι φτωχοί συγγενής της ΑΣΣΟΕ... αν δε σε ενδιαφέρει να κάνεις αίτηση για σοβαρό μτχ, εκεί να δεις γλέντια...

iii) τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ένα πολυτεχνίτης ξέρει παραπάνω αν δεν πάταγε, αγόραζε μαθήματα κλπ κλπ...? δεν εξετάζω αυτό, εξετάζω τις ισορροπίες "πώλησης" του τίτλου σου για εργασία και πιθανό βαρβάτο μτχ...



μιλάω πάντα για σιβι και εύρεση εργασίας... το τι θα κάνεις από εκεί και πέρα είναι συναρτήσει πολλών, με κύριο την προσωπική σου ενασχόληση και το χρόνο που έχεις αφιερώσει σε αυτό, την κλίση σου, αν έχεις βύσμα, μπάρμπα στην Κορώνη κλπ κλπ...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1495
red_monster έγραψε:

ii) πέρα από το σιπινγκ του ΠΑΠΕΙ που είναι σχεδόν μονοπώλιο και είναι όντως διεθνώς καταξιωμένο, τα υπόλοιπα τμήματα είναι φτωχοί συγγενής της ΑΣΣΟΕ... αν δε σε ενδιαφέρει να κάνεις αίτηση για σοβαρό μτχ, εκεί να δεις γλέντια...


ξέρεις όμως ποιο είναι το θέμα βρε ρεντ; ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε υπάρχει κάποιο φοβερό επίπεδο
απλά έχει το όνομα και το μονοπώλιο
(θα μου πεις η ναυτιλία γενικά δεν έχει να επειδείξει κάτι φοβερό σαν επιστήμη)

μιλάω για το συγκεκριμένο μιας και το έχει βγάλει η αδερφή μου και έχω αρκετά καλή άποψη από ένα άτομο που ξέρω ότι δε λέει παπάτζες και σκέφτεται όπως εγώ

οπότε αν δε ξέρω από πρώτο χέρι τι κάνει ο καθένας δε συγκινούμαι ιδιαίτερα από τίτλους και φήμες, άλλο τι κάνει ο περισσότερος κόσμος, οι εργοδότες κτλ
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1499 τα ναυτιλιακά επειδή είναι και σχεδόν μονοπωλιακά λειτουργούν με τρομερή κλίκα... ναυπηγοί μηχανικοί και ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ φεύγουν συστημένοι στο σιτι και επιστρέφουν από τον ίδιο δίαυλο στις γνωστές ναυτιλιακές...

όσοι δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη, ένα αγγούρι το τρώνε...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1515 καλά αυτό είναι άλλο θέμα, το ίδιο το τμήμα παπάρια δικτύωση σου εξασφαλίζει ο κλάδος γενικά είναι πιο κλειστός και οι κονετζήδες πολλοί

εγώ μίλησα για το επίπεδο που δεν είναι κάτι φοβερό

πάντως στο δικό μου μεταπτυχιακό (που έχει αρχίσει να με κουράζει και αν μπορούσα να πάρω τα λεφτά μου πίσω ίσως το άφηνα) , περισσότερο πρόβλημα έχω με τους δικούς μου καθηγητές που είχα στο πτυχίο και μερικοί εκ των οποίων συνεχίζουν τον ίδιο χαβά του πτυχίου (και έχουμε φτάσει να χρωστάμε μαθήματα σε μεταπτυχιακό, έλεος) παρά με τους εκτός τμήματος που ασχολούνται κυρίως με το ρισκαμανατζαδόρικο/χρηματοιοικονομικό κομμάτι και οι οποίοι δεν είναι της λογικής παπαγάλισε τύπους και παρατύπους και λύσε ανούσιες ασκησούλες
(ειδικά όσοι δουλεύουν σε τράπεζες κτλ και δεν είναι μόνο ακαδημαϊκοί και ας έχουν διδακτορικό, οπότε έχουν μάθει να σκέφτονται πιο πρακτικά)

αυτούς δηλαδή τους βρίσκω και πιο ενδιαφέροντες γιατί μαθαίνω και κάτι νέο και ο τρόπος τους είναι πιο κοντά στο τρόπο που θέλω να απορροφώ γνώση εγώ.

πάντως το θέμα δουλειά+master εμένα μου χει κάτσει φοβερά άσχημα, για αυτό και δε το προτείνω εκτός αν σε στείλει η δουλειά σου ή ξέρεις 1000% ότι θα εκτιμηθεί μελλοντικά.
έτσι στα τυφλά να ξεκινήσεις δε μου φαίνεται καλή ιδέα, ή αν το κάνεις απλά μη μπλέξεις με δουλειά, πράγμα καθόλου εύκολο αυτή τη στιγμή που αν βρεις το οτιδήποτε οφείλεις να πας

πάντως στο κλάδο που έτυχε να ξεκινήσω να δουλεύω και επιθυμώ να μείνω (ο οποίος απέχει αρκετά από το κορμό των σπουδών μου, αλλά μου αρέσει όπως και να 'χει), είναι τίγκα στους τειτζήδες οπότε μπορούμε να πούμε ότι από χαρτιά είμαι οκ, ενίοτε παραπάνω από οκ, αν τελειώσω και το μαστερ θα είμαι overqualified
όμως το θέμα συζήτησης στις συνεντεύξεις είναι το τι μπορώ να κάνω.. πχ πρόσφατα έχασα δουλειά που θα την έπαιρνα μάλλον σίγουρα επειδή δεν έχω εμπειρία ( παρά μόνο από θεωρητική γνώση από πατέρα+αδερφή που το κάνουν στη δουλειά τους) για τήρηση βιβλίων Γ' κατηγορίας, δηλαδή είμαι ξεφτίλας για να το πούμε ωμά.
ότι σε μια βρομάδα θα ήμουν κομπλέ και στο μήνα πάνω πιστόλι είναι κατί που το ξέρω και το πιστεύω ακράδαντα μόνο εγώ, ο άλλος θέλει εμπειρία στη πράξη.
και ενώ την έψηνα τη κατάσταση και πήγα και δεύτερη συνέντευξη, προφανώς κάποιος πιο έμπειρος από μένα ήταν εκεί και δικαιωματικά μου τη πήρε.
αυτός μπορεί να ήταν και του λυκείου, δεν παίζει ρόλο, ειδικά σε μια δουλειά που παρακαλάνε για εμπειρία και πολλοί πάνε και δουλεύουν τσάμπα.

οπότε να τα χέσω τα χαρτιά, για μένα μόνο διεύρυνση του πνέυματος προσφέρουν (που είναι σημαντική δε λέω), αλλά λεφτά θα πάω να απαιτήσω με αυτά που ξέρω και μπορώ να κάνω
για αυτό πρέπει να μάθω να κάνω κι άλλα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1530
QsisVTS έγραψε:καλά αυτό είναι άλλο θέμα, το ίδιο το τμήμα παπάρια δικτύωση σου εξασφαλίζει ο κλάδος γενικά είναι πιο κλειστός και οι κονετζήδες πολλοί

εγώ μίλησα για το επίπεδο που δεν είναι κάτι φοβερό

πάντως στο δικό μου μεταπτυχιακό (που έχει αρχίσει να με κουράζει και αν μπορούσα να πάρω τα λεφτά μου πίσω ίσως το άφηνα) , περισσότερο πρόβλημα έχω με τους δικούς μου καθηγητές που είχα στο πτυχίο και μερικοί εκ των οποίων συνεχίζουν τον ίδιο χαβά του πτυχίου (και έχουμε φτάσει να χρωστάμε μαθήματα σε μεταπτυχιακό, έλεος) παρά με τους εκτός τμήματος που ασχολούνται κυρίως με το ρισκαμανατζαδόρικο/χρηματοιοικονομικό κομμάτι και οι οποίοι δεν είναι της λογικής παπαγάλισε τύπους και παρατύπους και λύσε ανούσιες ασκησούλες
(ειδικά όσοι δουλεύουν σε τράπεζες κτλ και δεν είναι μόνο ακαδημαϊκοί και ας έχουν διδακτορικό, οπότε έχουν μάθει να σκέφτονται πιο πρακτικά)

αυτούς δηλαδή τους βρίσκω και πιο ενδιαφέροντες γιατί μαθαίνω και κάτι νέο και ο τρόπος τους είναι πιο κοντά στο τρόπο που θέλω να απορροφώ γνώση εγώ.





και αυτό είναι όλη η ουσία... οι καθηγητές μας δυστυχώς είναι ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ... μερικοί δε, σε τρομακτικό βαθμό...
στη γερμανία πχ (στα τεου που ξέρω εκ των έσω) όταν φτάνουν στο έτος της διπλωματικής εκλέγουν καθηγητή ΚΑΙ με βάση το όνομα και την πορεία του γραφείου του... γιατί εκεί οι καθηγητές είναι και επαγγελματίες... οι εδώ, να μιλήσω για μηχανικούς, μην γενικεύω, στο στίβο της εργασίας θα τους καπάρωναν και οι πέτρες...

στο σημείο αυτό, να προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται για εφοδιαστικές αλυσίδες κλπ κλπ να παρακολουθήσει ομιλία/ημερίδα του κάτωθεν, μηχανολόγου και εξωτερικού συνεργάτη του ΕΜΠ, κ. Σταμάτη Ανδριανόπουλο... ο ποιος είναι ο πιο "του δε ποιντ" και εκλιματισμένος μηχανικός που είχα την τύχη να ακούσω στο ίδρυμα...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1550
vasilis έγραψε:αν μπορεις δώσε Info για τον τομέα που ψάχνεις δουλειά/μεταπτυχιακό



Το χαρτί μου είναι Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ Πειραιά οπότε αντίστοιχες και οι δουλειές που ψάχνω.
Η 6μηνη πρακτική που λέω (η οποία είναι άλλη από την πρακτική που έχω ήδη κάνει από τη σχολή) είναι στο ΤΙΤΑΝ. Άγνωστο σε ποιο τμήμα.

Μεταπτυχιακό όμως θέλω να κάνω στην ουσία στη Φυσική. :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#1563
NickTG έγραψε:
vasilis έγραψε:αν μπορεις δώσε Info για τον τομέα που ψάχνεις δουλειά/μεταπτυχιακό



Το χαρτί μου είναι Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ Πειραιά οπότε αντίστοιχες και οι δουλειές που ψάχνω.
Η 6μηνη πρακτική που λέω (η οποία είναι άλλη από την πρακτική που έχω ήδη κάνει από τη σχολή) είναι στο ΤΙΤΑΝ. Άγνωστο σε ποιο τμήμα.

Μεταπτυχιακό όμως θέλω να κάνω στην ουσία στη Φυσική. :s_crazy

δύσκολη σχολή αλλά γενικα υπάρχει κίνηση στην αγορά εργασίας.
ο αδερφός μου έχει τελειώσει την αντίστοιχη εδώ πάνω και είναι πάλι στο μεταίχμιο αλλαγής εταιρίας. Λόγω εμπειρίας βρίσκει σχετικά εύκολα απασχόληση στο αντικείμενό του, αλλά το κακό είναι ότι τα φράγκα που δίνουν είναι για σκότωμα! αν στο βιογραφικό του είχε 1-2 master αντί για 4+ χρόνια εμπειρίας, τότε δεν νομίζω να είχε και πολλές επιλογές.
master κυνηγάνε κυρίως σε διοίκηση επιχειρήσεων.

το μεταπτυχιακό στην φυσική για ποιο λόγο να το κάνεις; δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να σε βοηθήσει κάπου!
εκτός αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό ψάχνοντας ταυτόχρονα για μια καλύτερη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1567 Μα δεν θέλω να το κάνω για να με βοηθήσει σε αυτό που έχω κάνει ήδη.
Το έχω αναφέρει και πιο πριν αυτό και είναι το key point μάλιστα πως με το μεταπτυχιακό θα ανοίξουν διαφορετικές ευκαιρίες που τώρα δεν υπάρχουν.
Επίσης μου αρέσει!

Μεταπτυχιακό σχετικό με τη σχολή θα πήγαινα σε 2 περιπτώσεις:
Αν με έστελναν.
Αν ήμουν ήδη σε μια δουλειά και ήμουν σίγουρος πως θα βοηθήσει να εξελιχθώ εκεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#1570
red_monster έγραψε:
στο σημείο αυτό, να προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται για εφοδιαστικές αλυσίδες κλπ κλπ να παρακολουθήσει ομιλία/ημερίδα του κάτωθεν, μηχανολόγου και εξωτερικού συνεργάτη του ΕΜΠ, κ. Σταμάτη Ανδριανόπουλο... ο ποιος είναι ο πιο "του δε ποιντ" και εκλιματισμένος μηχανικός που είχα την τύχη να ακούσω στο ίδρυμα...


Για το θέμα εφοδιαστικές αλυσίδες, αξίζει με τα χίλια το διετές πρόγραμμα του ΕΙΠ (Ελληνικό Ινστιτούτο Προμηθειών). Το παρακολούθησα και άξιζε μέχρι τελευταίου λεπτού τα χρήματα (βασικά τα πλήρωσε ο τότε εργοδότης μου και μόλις το τελείωσα με έστειλε στο λογιστήριο... :yahoo: ) και το χρόνο. Με την εξαίρεση ενός διδάσκοντα (ακαδημαϊκός, που νόμιζε ότι μιλάει σε βαριεστημένους που βγήκαν πέρισυ από το λύκειο...), όλοι είναι άνθρωποι της πιάτσας και ξέρουν πάρα πολύ καλά τι λένε (και βασικά αυτά που λένε τα έχουν εφαρμόσει στην πράξη)



@NickTG: Εν τοιάυτη περιπτώση θα σου πρότεινα κι εγώ να πας στον ΤΙΤΑΝΑ (έχω ακούσει κιόλας πολύ καλά λόγια για την εταιρεία σαν εργοδότη, αν και δεν είχα κάποιον γνωστό εκεί μέσα) και αν δεν κάτσει κάτι άλλο από δουλειά, το βλέπεις για το μεταπτυχιακό στη φυσική του χρόνου...

ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ πρέπει πρώτα να αποφασίσεις ΕΣΥ τι θέλεις... Τη φυσική ή αυτό που σπούδασες;;; :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1576 Εγώ τα θέλω και τα 2 και αν ήταν δυνατό και ένα τρίτο.
Το θέμα είναι πως μπορεί να είναι στη φυσική αλλά θα βοηθήσει συνδυαστικά με αυτό που έχω κάνει τώρα ώστε να έχω και επιλογές μετά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#1584 Απ' ότι φαίνεται όμως, ήρθε ο καιρός να κάνεις μία επιλογή... :rtfm:

Αν σου πω εγώ πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω στη ζωή μου, αλλά δεν προλαβαίνω... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#1589 Οτι και να κανεις τωρα ισως να το μετανοιωσεις στο μελλον... Σε αναλογη περιπτωση πριν χρονια διαλεξα να παω για δουλεια, η οποια αποδειχθηκε κατι εντελως διαφορετικο απ οτι ειχα περιγραφει στα λογια, εσκασε και η κριση με το που επιασα δουλεια και τα πραγματα ηταν πολυ δυσκολα. Το θεμα ειναι οτι και να διαλεξεις να μαθεις οτι περισσοτερο μπορεις. Δλδ μπορει να πας στη δουλεια και ενα χρονο να σ εχουν για περιφερειακα πραγματα και να μην μαθεις τιποτα που να μπορεις να το πουλησεις αλλους. Μπορει μως να πας για δουλεια και να μαθεις παρα πολλα πραγματα. Δυστυχως αυτα θα τα μαθεις μονο στην πραξη γιατι στα λογια ολα περιγραφονται τελεια.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#1612 Mια ζαριά είναι και τα δύο, αλλά εγώ θα ποντάριζα στη δουλειά που είναι σπάνιο πουλί στις μέρες μας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1620 Δηλαδή τα δωρεάν μεταπτυχιακά σε σοβαρά ιδρύματα είναι συχνά? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By dimik
#1694 Με τέτοια ειδικότητα στο πτυχίο γνώμη μου είναι να μαζέψεις όσο περισσότερη εμπειρία-γνώσεις μπορείς αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με αυτό. Αν υπάρχουν και τίποτα πιστοποιήσεις-σεμινάρια π.χ σε προγραμματισμούς εργαλειομηχανών ή οτιδήποτε μπορεί να σε βοηθήσει στην εύρεση εργασίας κάντο παράλληλα με την δουλειά, η γνώση πάνω στο αντικείμενο είναι απείρως σημαντικότερη από τα μεταπτυχιακά.
Σε διαφορετική περίπτωση αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα και είσαι άπλας και σχετικά νεαρός τότε κάνε τα μεταπτυχιακά σου και ξεχύσου στο εξωτερικό για καριέρα, σε καμιά περίπτωση μην το κάνεις ελπίζοντας να εργαστείς στην Ελλάδα.