Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1146
NickTG έγραψε:Αν γινόταν να κάνω και τα 2 θα το έκανα αλλά το μεταπτυχιακό είναι πρωί.



Απο τα πλέον σημαντικά "πουνκτε" στο CV σου ειναι η προϋπηρεσία σε μεγάλο μπραντ... Και φυσικά πιθανή συστατικη απο τον σουπερβαιζορ σου ... Ειδικα αν θες να κυνήγησεις έρευνα η μάστερ στα ξένα

Αν θες στείλε πμ μήπως το ξέρω το μτχ προγραμμα να σου πω μια γνώμη ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#1151 Αν είσαι πολυτεχνίτης και θες να ψαχτείς με πωλήσεις, marketing και σια πώς θα σε πάρουν ακριβώς;

Αυτό που λες ισχύει για όσους έχουν ένα οικονομικό-εμπορικό υπόβαθρο και το MBA θα έχει νόημα όντως με κάποια εμπειρία από πίσω.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1155
EDDIE_147 έγραψε:Αν είσαι πολυτεχνίτης και θες να ψαχτείς με πωλήσεις, marketing και σια πώς θα σε πάρουν ακριβώς;

Αυτό που λες ισχύει για όσους έχουν ένα οικονομικό-εμπορικό υπόβαθρο και το MBA θα έχει νόημα όντως με κάποια εμπειρία από πίσω.


Για αρχη στα σοβαρά μβα σου ζητάνε προϋπηρεσία ... Αν είσαι μηχανολογος πχ έχεις επιλέξει τον τομέα της βιομηχανικής διοίκησης και παραγωγής και έχεις σοβαρη (σοβαρότερο επαφη απο κάτι αστείες σχολές του παπει, παντειο ) με μπιζνες πλανινγκ, ηλεκτρονικό εμπόριο κλπ

Ρίξε μια ματιά στα τιμ των νεων σταρτ απς...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1159
red_monster έγραψε:
NickTG έγραψε:Αν γινόταν να κάνω και τα 2 θα το έκανα αλλά το μεταπτυχιακό είναι πρωί.



Απο τα πλέον σημαντικά "πουνκτε" στο CV σου ειναι η προϋπηρεσία σε μεγάλο μπραντ... Και φυσικά πιθανή συστατικη απο τον σουπερβαιζορ σου ... Ειδικα αν θες να κυνήγησεις έρευνα η μάστερ στα ξένα

Αν θες στείλε πμ μήπως το ξέρω το μτχ προγραμμα να σου πω μια γνώμη ...



Αν θέλω μόνο στον τομέα μου προφανώς και είναι έτσι.
Αλλά με το άλλο ανοίγομαι αλλού που με ενδιαφέρει εξίσου.

Στην ουσία το ξέρω το μεταπτυχιακό. Είναι φίλος μου εκεί που το Νοέμβριο φεύγει για διδακτορικό Αγγλία.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#1171 Νομίζω όλα τα ΜΒΑ έχουν τμήματα για στελέχη (part time - ώραι απογευματιναί) και για φοιτητές (full time).

Τσπα, είμαι ο τελευταίος που θα πει σε κάποιον κάνε μεταπτυχιακό και άσε δουλειά (με την προϋπόθεση βέβαια ότι βρίσκεις κάτι σε δουλειά), απλά παίρνω τις περιπτώσεις που όντως ένα μεταπτυχιακό χρειάζεται.

Σαν γνώσεις επιμένω ότι σε μια σοβαρή δουλειά θα μάθεις παπάδες και θα αναπτυχθείς επαγγελματικά.
Το μεταπτυχιακό είναι και λίγο αέρας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1180 δεν έχουν όλα, στου παπειου δεν έχουν, είναι κάθε μέρα (ΔΕ-ΠΑ) 5 ώρες και αν δουλεύεις δε σε παίρνουν

EDDIE_147 έγραψε:Το μεταπτυχιακό είναι και λίγο αέρας.

ε σίγουρα

καλό είναι να υπάρχει, αλλά η δουλειά είναι πολύ καλύτερη

το μεταπτυχιακό έξω πάντως που θα σε δικτυώσει έξω, αν θες να δουλέψεις έξω, πάντως έχει περισσότερο νόημα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#1258
QsisVTS έγραψε:το μεταπτυχιακό έξω πάντως που θα σε δικτυώσει έξω, αν θες να δουλέψεις έξω, πάντως έχει περισσότερο νόημα

+
Άρης έγραψε:Προσωπικά, λόγο για μεταπτυχιακό βρίσκω μόνο για πρώτο βήμα σε μία νέα χώρα :hmm:

=
2
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#1378
mjacob έγραψε:
QsisVTS έγραψε:το μεταπτυχιακό έξω πάντως που θα σε δικτυώσει έξω, αν θες να δουλέψεις έξω, πάντως έχει περισσότερο νόημα

+
Άρης έγραψε:Προσωπικά, λόγο για μεταπτυχιακό βρίσκω μόνο για πρώτο βήμα σε μία νέα χώρα :hmm:

=
2


Συμφωνώ απόλυτα.
Επίσης, η υπερπληθώρα Masters στην Ελλάδα οδηγεί και σε κάποια απαξίωση του πτυχίου. Οπότε μόνο το networking βοηθάει σε τέτοιες περίπτωσεις.

Γι' αυτό το λόγο η προσωπική μου πρόταση (και σε αντίθεση με την προσωπική μου εμπειρία) είναι δουλειά πρώτα, μεταπτυχιακά μετά. Επίσης αν υπάρχει κάποια διεθνής επαγγελματική πιστοποίηση που μπορείς να πάρεις (http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_certification_%28business%29) είναι ένα καλό βήμα καθώς εργάζεσαι. Μεταπτυχιακά για εργαζόμενους θα βρει κανείς άπειρα στην πορεία, εκτός και αν σκέφτεται για ακαδημαική καριέρα, οπότε το μεταπτυχιακό είναι το απαραίτητο ενδιάμεσο βήμα για το PhD κλπ. (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Από την άλλη όταν όλοι έχουν master πως θα προχωρήσει το δικό σου βιογραφικό σε μία εταιρία;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1437 δεν απαραίτητο να έχεις μάστερ για να υπερισχύσει το σιβι σου έναντι άλλου ...

επίσης σημαντικό θεωρώ οτι κάνοντας μάστερ αυτό καθ' αυτό, κοιτάς πρώτα το όνομα του ιδρύματος και μετά το όνομα του τμήματος... το διδακτορικό είναι άλλη φάση, κανονικά απευθύνεται σε δυνατούς φοιτητές-ερευνητές και όχι στον πτυχιούχο του 6,5
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#1453
το διδακτορικό είναι άλλη φάση, κανονικά απευθύνεται σε δυνατούς φοιτητές-ερευνητές και όχι στον πτυχιούχο του 6,5


Κατά βάση σε άτομα που βαριούνται να δουλέψουν. :s_biggrin

Στη δε Ελλάδα σχεδόν αποκλειστικά σε άτομα που μπορούν να καβατζώσουν μια θέση ακαδημαϊκού.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#1458
EDDIE_147 έγραψε:
το διδακτορικό είναι άλλη φάση, κανονικά απευθύνεται σε δυνατούς φοιτητές-ερευνητές και όχι στον πτυχιούχο του 6,5


Κατά βάση σε άτομα που βαριούνται να δουλέψουν. :s_biggrin

Στη δε Ελλάδα σχεδόν αποκλειστικά σε άτομα που μπορούν να καβατζώσουν μια θέση ακαδημαϊκού.

+1

Ξέρω μηχ μηχ με βαθμό πτυχίο <7 που έχει τσιμπήσει τρελή θέση διδακτορικού εδώ και 7 χρόνια. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1461 η ελλάδα είναι γενικά από άλλο ανέκδοτο... το θέμα είναι οτι αν δεν μπορείς να ξεκοκαλίσεις τίποτα επί 5-7 χρόνια παίρνεις μισθό 4ωρης καθαρίστριας και αν
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#1474
red_monster έγραψε:
επίσης σημαντικό θεωρώ οτι κάνοντας μάστερ αυτό καθ' αυτό, κοιτάς πρώτα το όνομα του ιδρύματος και μετά το όνομα του τμήματος...

αυτό που λες δε μπορώ να το καταλάβω, δηλαδή λες ότι σε ένα ίδρυμα όλοι έχουν τον ίδιο θεό; ευτυχώς ή δυστυχώς δεν τον έχουν και εν τέλει πολύ δυστυχώς για μένα γιατί μου χε βγει η παναγία χωρίς λόγο, ειδικά στο πτυχίο, όπως και στους περισσότερους που κάθισαν και το πήραν διαβάζοντας, μιας και πολύ που συγκινήθηκε ο άλλος για το επίπεδο του τμήματός σου

επίσης μιας και έλεγες πριν για το παπει (που οκ χέστηκα, δε το παίρνω προσωπικά, άλλωστε και μέσα στο ίδιο το παπεί δογματικά πολλοί λένε ότι η ασοεε είναι uber alles ), ας πούμε ότι θες ένα master στα ναυτιλιακά (πες ότι δεν έχεις πτυχίο στα ναυτιλιακά και θες να στραφείς προς τα κει)
από πού θα προτιμήσεις να το πάρεις; η μόνη επιλογή δημοσίου ιδρύματος είναι το παπει, μετά πας σε bca και λοιπά.. ή έξω που είπαμε ειναι αλλού παπά ευαγγέλιο

θα μου λεγες εσύ ότι κοιτάς το ίδρυμα που είναι γτπ, ενώ δεν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ή απλά έχεις φάει κόλλημα επειδή θα ξέρεις άτομα από τη βιομηχανική διοίκηση/ψηφιακά συστήματα πχ που σαφώς και είναι χαμηλότερου επιπέδου από έναν πολυτεχνίτη;
(οι οποίοι ούτε κι εγώ έχω ίδεα τι σκατά κάνουν και δεν τους έβλεπα και ποτέ, ελάχιστους έχω πάρει χαμπάρι/ξέρω στη ζωή μου) ή όλα τα τμήματα και τα master του πολυτεχνείου γαμούν και δέρνουν;