Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#924 Έστω πως έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα στα 2.

Το μεταπτυχιακό δεν είναι ακριβώς στον τομέα σπουδών αλλά είναι σε κάτι που μας ενδιαφέρει, έχει προοπτική για συνέχεια σπουδών και μετά το τέλος του και είναι και δωρεάν.

Η δουλειά είναι κάτι σαν πρακτική επί πληρωμή, 6 μήνες αλλά σε μεγαλη πολυεθνική. Είναι πάνω στο αντικείμενό μας, υπάρχει πιθανότητα να εξελιχθεί σε κάτι πιο μόνιμο και ίσως με δυνατότητες εξέλιξεις.

Ακούω γνώμες. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#935 Νίκο δουλειά και εφ'όσον δεις ότι κάτι θα σε ωφελήσει ουσιαστικά στη μετέπειτα εξέλιξη σου κάνε και μεταπτυχιακό

το θέμα είναι να ρέει το παραδάκι
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#937 Το θέμα με το πεταπτυχιακό είναι πως ανοίγουν και άλλες επιλογές για δουλειά μετά σε τομείς που τώρα στην ουσία δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#938 Αν δεν μπορούν να συνδυαστούν και τα δυο μαζί, τότε θα επέλεγα το μεταπτυχιακό. Ενα εφόδιο επιπλέον απέναντι στον ανταγωνισμό και 6μηνη "πρακτική" σίγουρα θα προκύψει και μελλοντικά.
Άβαταρ μέλους
By Άρης
#940 Δουλειάάάάά ξεκάθαρα και εγώ. Fuck εφόδια, από εφόδια άλλο τίποτα.
Κάποιο ρόλο θα παίζει και ο τομέας που είσαι βέβαια, αλλά έχω την εντύπωση ότι όχι τόσο πολύ.

Προσωπικά, λόγο για μεταπτυχιακό βρίσκω μόνο για πρώτο βήμα σε μία νέα χώρα :hmm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#961
Άρης έγραψε:Κάποιο ρόλο θα παίζει και ο τομέας που είσαι βέβαια, αλλά έχω την εντύπωση ότι όχι τόσο πολύ.

Προσωπικά, λόγο για μεταπτυχιακό βρίσκω μόνο για πρώτο βήμα σε μία νέα χώρα :hmm:



Τι εννοείς?

Αν πάω στο μεταπτυχιακό αυτό είναι το σχέδιο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#986 Μια πάρα πολύ καλή ερώτηση... Ας απαντήσω με την προσωπική μου εμπειρία:

Πριν πάρω το μεταπυχιακό άκουγα το εξής:

Καλός είσαι μωρέ, αλλά αν είχες και ένα μεταπτυχιακό θα σε παίρναμε...

Αφού το πήρα (από τον ίδιο...)

Καλά, η αλήθεια είναι ότι με το μεταπτυχιακό είσαι λίγο overqualified για εμάς... :s_tongue


Επιπλέον, ψάχνοντας για δουλειά εντατικά επί 3 χρόνια (τα 2 δούλευα, το 1 όχι), είδα ότι δεν βοήθησε και ιδιαίτερα... Παίζει και να ήταν αποτρεπτικό για πολλούς (αυτός τώρα θα ζητάει λεφτά, κτλ) Ούτε εντός, ούτε εκτός Ελλάδας (εκτός βασικά, δεν στάθηκαν ιδιαίτερα σε αυτό, απλά το σημείωσαν, χωρίς να δώσει κανένας ιδιαίτερη σημασία)... Εν τέλει, βρήκα δουλειά από γνωστό, όπου τους εντυπωσίασε το γεγονός ότι είχα μεταπτυχιακό...

Οπότε, τι να σου πω... Ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω... Θα σου πρότεινα να πας στη δουλειά, αν μπορείς να το συνδυάσεις καλώς, αν όχι ξεκίνα το μόλις τελειώσει το 6μηνο...
Άβαταρ μέλους
By g47
#1001 Ως μηχανικος γεωλογος, χωρις μαστερ δεν θα ειχα δουλεια.
Με αυτα που ειδα εγω, ηταν πολυ πιο ευκολη η προσλήψη με μαστερ.
Εξαρταται απο τη περιπτωση βεβαια.
Παντως ενα 6μηνο για training μπορεις να το κανεις πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα μεταπτυχιακο.
Θα υπαρξουν αρκετα, ευκαιριες για μεταπτυχιακο (ισως) λιγοτερες.
Αν εινα μαστερ προσωπικα θα το εκανα.
Τελευταία επεξεργασία από g47 και 03 Σεπ 2014, 22:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#1005 Δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση. Πχ η δουλειά που είμαι τώρα ήθελε μάστερ αλλά με πήραν χωρίς λόγω εμπειρίας (πρέπει κάποια στιγμή να βρω χρόνο να γράψω 5 λόγια για αυτήν και τη διαδικασία).
Αν το μάστερ είναι κάτι που σε ενδιαφέρει πολύ και θέλεις να ασχοληθείς με τον τομέα του επαγγελματικά, τότε κάνε το μιας κι είναι δωρεάν. Αν δεν είσαι σίγουρος, η δουλειά μπορεί να σου δώσει μερικές ιδέες και να σε κατευθύνει τρόπον τινά σε κάτι που σε ενδιαφέρει και που χρειάζεται στην αγορά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1026
markvag έγραψε:Μια πάρα πολύ καλή ερώτηση... Ας απαντήσω με την προσωπική μου εμπειρία:

Πριν πάρω το μεταπυχιακό άκουγα το εξής:

Καλός είσαι μωρέ, αλλά αν είχες και ένα μεταπτυχιακό θα σε παίρναμε...

Αφού το πήρα (από τον ίδιο...)

Καλά, η αλήθεια είναι ότι με το μεταπτυχιακό είσαι λίγο overqualified για εμάς... :s_tongue


Επιπλέον, ψάχνοντας για δουλειά εντατικά επί 3 χρόνια (τα 2 δούλευα, το 1 όχι), είδα ότι δεν βοήθησε και ιδιαίτερα... Παίζει και να ήταν αποτρεπτικό για πολλούς (αυτός τώρα θα ζητάει λεφτά, κτλ) Ούτε εντός, ούτε εκτός Ελλάδας (εκτός βασικά, δεν στάθηκαν ιδιαίτερα σε αυτό, απλά το σημείωσαν, χωρίς να δώσει κανένας ιδιαίτερη σημασία)... Εν τέλει, βρήκα δουλειά από γνωστό, όπου τους εντυπωσίασε το γεγονός ότι είχα μεταπτυχιακό...

Οπότε, τι να σου πω... Ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω... Θα σου πρότεινα να πας στη δουλειά, αν μπορείς να το συνδυάσεις καλώς, αν όχι ξεκίνα το μόλις τελειώσει το 6μηνο...



Όπως είπα όμως στην ουσία το μεταπτυχιακό δεν είναι ακριβώς στον τομέα οπότε οποιαδήποτε αναζήτηση εργασίας σε αυτόν μετά από αυτό δεν αλλάζει και κάτι.
Στην ουσία αν πάω σε αυτό ο σκοπός είναι να συνεχίσω και σε κάποιο διδακτορικό.

Είναι και αυτό μια σκέψη αλλά μετά θα πρέπει να περιμένω πάλι τον επόμενο Σεπτέμβρη και το 6μηνο θα έχει τελειώσει από το Μάρτιο.


g47 έγραψε:Παντως ενα 6μηνο για training μπορεις να το κανεις πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα μεταπτυχιακο.
Θα υπαρξουν αρκετα, ευκαιριες για μεταπτυχιακο (ισως) λιγοτερες.
Αν εινα μαστερ προσωπικα θα το εκανα.



Δεν θα έλεγα πως είναι και τόσο εύκολα εδώ Ελλάδα.
Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει αλλού. Ακόμα και σε αυτό επιλέχθηκα έπειτα από κάποια τεστς και συνέντευξη έπειτα από τα οποία δόθηκαν τα στοιχεία μου σε εταιρείες και μία εξ'αυτών επικοινώνησε μαζί μου.


drdino έγραψε:Δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση. Πχ η δουλειά που είμαι τώρα ήθελε μάστερ αλλά με πήραν χωρίς λόγω εμπειρίας (πρέπει κάποια στιγμή να βρω χρόνο να γράψω 5 λόγια για αυτήν και τη διαδικασία).
Αν το μάστερ είναι κάτι που σε ενδιαφέρει πολύ και θέλεις να ασχοληθείς με τον τομέα του επαγγελματικά, τότε κάνε το μιας κι είναι δωρεάν. Αν δεν είσαι σίγουρος, η δουλειά μπορεί να σου δώσει μερικές ιδέες και να σε κατευθύνει τρόπον τινά σε κάτι που σε ενδιαφέρει και που χρειάζεται στην αγορά.



Είμαι σίγουρος πως με ενδιαφέρει όπως και το ότι θα ήθελα να το προχωρήσω μετά αλλά και η δουλειά με ενδιαφέρει.
Είνα 2 τομείς διαφορετικοί που όμως μου αρέσουν.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#1065 Θα αποφύγω την παγίδα της εύκολης απάντησης (ήτοι δουλειά) και θα απαντήσω "αναλόγως το μεταπτυχιακό και αναλόγως τη δουλειά".

Αναμφισβήτητα το καλύτερο σχολείο είναι μια σοβαρή δουλειά που θα σου δώσει πράγματα που το μεταπτυχιακό δεν τα βλέπει στα πιο καυλωμένα όνειρα του...
Υπάρχει πάντα η εξαίρεση το πρώτο πτυχίο να μην σου ανοίγει όσες πόρτες θα ήθελες και να πρέπει όντως να κάνεις ένα μεταπτυχιακό για να ακολουθήσεις την πορεία που θέλεις.

Πχ να έχεις τελειώσει σχολή θετικής κατεύθυνσης και να θέλεις να ακολουθήσεις εμπορικό μονοπάτι --> ΜΒΑ απαραίτητο
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#1133
EDDIE_147 έγραψε:Θα αποφύγω την παγίδα της εύκολης απάντησης (ήτοι δουλειά) και θα απαντήσω "αναλόγως το μεταπτυχιακό και αναλόγως τη δουλειά".

Αναμφισβήτητα το καλύτερο σχολείο είναι μια σοβαρή δουλειά που θα σου δώσει πράγματα που το μεταπτυχιακό δεν τα βλέπει στα πιο καυλωμένα όνειρα του...
Υπάρχει πάντα η εξαίρεση το πρώτο πτυχίο να μην σου ανοίγει όσες πόρτες θα ήθελες και να πρέπει όντως να κάνεις ένα μεταπτυχιακό για να ακολουθήσεις την πορεία που θέλεις.

Πχ να έχεις τελειώσει σχολή θετικής κατεύθυνσης και να θέλεις να ακολουθήσεις εμπορικό μονοπάτι --> ΜΒΑ απαραίτητο



MBA χωρίς πρώτα να έχεις δουλέψει ; Επικ φειλ...

Ειντζελ, η απάντηση ειναι και τα 2... Μικρός είσαι, δυναμεις έχεις ... Κλπ κλπ κλπ...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#1135 Αν γινόταν να κάνω και τα 2 θα το έκανα αλλά το μεταπτυχιακό είναι πρωί.