Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#763586 Οι εξετάσεις είναι σχεδόν must για τους "καλούς" ή φιλόδοξους μαθητές δυστυχώς. Είναι ο γιος μου στην 6η και το έχω ζήσει όλη τη χρονιά. Κανένα πενηντάρικο το λιγότερο τη βδομάδα από τον Οκτώβρη για να μείνουν απ' έξω τα παιδιά. Ένα χιλιαρικάκι στο χαλαρό. Και οι Πουκαμισάδες πάρτυ με τα θέματα φυσικά. Ο δικός μου έδωσε αδιάβαστος (όχι ακριβώς αδιάβαστος, είναι πολύ καλός μαθητής και απλά τις διακοπές του Πάσχα έκανε τα παλιά θέματα), με FIFA, F1 & Fortnite και paintball την παραμονή και τώρα πρέπει να αποφασίσουμε αν θέλουμε όντως να πάει σε τέτοιο σχολείο. Αλλά ήταν κάθετος ότι θέλει να δώσει για τη διάκριση και καλά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763588 @Corto, αν μου επιτρέπεις την συμβουλή, να πάει αν δεν σας βγάζει πολύ από τον ημερήσιο προγραμματισμό.
Αυτό ισχύει για όλα τα ειδικά σχολεία, μουσικά, καλλιτεχνικά, κλπ

Τα χάλια του γενικού γυμνασίου δεν περιγράφονται.

Θα μισήσει την μάθηση έτσι όπως δουλεύει σήμερα το γυμνάσιο. Κρίμα είναι.

Ήμουν κάθετα αντίθετος στα ιδιωτικά και πλέον λέω ότι αν είχα θα τον πήγαινα αύριο κιόλας.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#763592 Είναι σε απόσταση περπατήματος Νίκο, λίγο πάνω από χιλιόμετρο. Δεν ξέρω αν θέλω να υποβληθεί σε τόσο έντονο ανταγωνισμό. Είμαστε και ανάξιοι σαν οικογένεια, αριστεροί, ξέρεις τώρα... :(

Γιώργο νομίζω κοντά στο 85 αν δεν κάνω λάθος. Αλλά η κατάσταση στα σχολεία με το Youtube είναι τέτοια που 1000 φορές Fortnite από 10 ώρες την ημέρα ηλίθια βιντεάκια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#763607
Νίκος Παππάς έγραψε:
Τα χάλια του γενικού γυμνασίου δεν περιγράφονται.

Θα μισήσει την μάθηση έτσι όπως δουλεύει σήμερα το γυμνάσιο. Κρίμα είναι.

RMX3363


Αυτό ακριβώς... Αποτέλεσμα ετών υποχρηματοδότησης και συνειδητής απόφασης (από πολλές κυβερνήσεις) να ΜΗΝ επιλυονται τα προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#763977 Να εδώ βλέπουμε τη συμβολή των άριστων στην πανεπιστημιακή εκπάιδευση:

https://www.youtube.com/watch?v=kXoE_neXF8c

Ζώα οι γονείς τους, ζώα τα παιδάκια, ζώα και όσοι τους ξεπλένουν.
Κάτι μου λέει όμως ότι η πανεπιστημιακή αστυνομία δεν μπήκε για τα καθυστερημένα της αριστείας.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#763978
rafi έγραψε:Κάτι μου λέει όμως ότι η πανεπιστημιακή αστυνομία δεν μπήκε για τα καθυστερημένα της αριστείας.


Οι υπουργοί έχουν ασυλία άλλωστε


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#763987
rafi έγραψε:Να εδώ βλέπουμε τη συμβολή των άριστων στην πανεπιστημιακή εκπάιδευση:

https://www.youtube.com/watch?v=kXoE_neXF8c

Ζώα οι γονείς τους, ζώα τα παιδάκια, ζώα και όσοι τους ξεπλένουν.
Κάτι μου λέει όμως ότι η πανεπιστημιακή αστυνομία δεν μπήκε για τα καθυστερημένα της αριστείας.


Αν κάποιος κοιτάξει με προσοχή θα δει τουλάχιστον 1 συνεργάτη του πρωθυπουργού. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#763989
Asimov έγραψε:
rafi έγραψε:Κάτι μου λέει όμως ότι η πανεπιστημιακή αστυνομία δεν μπήκε για τα καθυστερημένα της αριστείας.


Οι υπουργοί έχουν ασυλία άλλωστε


:shifty:



γελοίοι μέχρι δακρυων
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764428 Ασχημα νέα για τη Δημοκρατία: Οι ψηφοφόροι είναι όλο και πιο… μορφωμένοι!
Σε όλο τον δυτικό κόσμο συνεχίζεται αμείωτη η διάθεση για πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Ποιες είναι οι διαφορές στον τρόπο συμπεριφοράς μορφωμένων και λιγότερο μορφωμένων πολιτών. Οι ριζωμένες πεποιθήσεις και τι πρέπει να αλλάξει.

https://www.euro2day.gr/ftcom/ftcom_gr/ ... nai-o.html

Μόνον ένα μικρό ηρωικό χωριό αντιστέκεται στην περισσότερη πανεπιστημιακή εκπαίδευση, και καταργεί θέσεις, κλείνει τμήματα, συγχωνεύει άλλα, και γενικώς, επιτρέπει σε όλο και λιγότερο κόσμο να μπει στο πανεπιστήμιο, για χάρη των κολεγίων και των ΙΕΚ της πλάκας.
Καθόλου τυχαίο που κάποτε δώσαμε τα φώτα στον υπόλοιπο κόσμο, σήμερα δεν έχουμε ουδεμία σχέση με εκείνους τους ανθρώπους προφανώς.
Κάποια από αυτά είναι απλά μαθηματικά. Όταν όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι η πλειονότητα των φοιτητών θα κερδίζει περισσότερα με ένα πτυχίο απ' ό,τι χωρίς, οι περισσότεροι νέοι Αμερικανοί, σωστά ή λάθος, αποφασίζουν ότι είναι καλύτερο να διακινδυνεύσουν να βρεθούν μεταξύ του 40% που δεν θα ωφεληθεί οικονομικά, προκειμένου να έχουν την ευκαιρία να ενταχθούν στο 60% αυτών που επωφελούνται.

Όταν αθροίζεις τα διάφορα μη οικονομικά οφέλη ενός πτυχίου —μεταξύ άλλων, είναι λιγότερο πιθανό να έχεις ποινική καταδίκη και είναι πιο πιθανό να ζήσεις περισσότερο και με καλύτερη σωματική και ψυχική υγεία— το να πάρεις πτυχίο δεν θέλει και πολλή σκέψη για τους περισσότερους.

Αυτό σημαίνει ότι, αν δεν υπάρχουν κάποιου είδους συγκεκριμένα όρια και περιορισμοί στην πρόσβαση, μπορούμε να περιμένουμε ότι ο αριθμός όσων πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο θα συνεχίσει να αυξάνεται.

Elementary my dear Watson. Δεν μας φτάνουν οι πανελλήνιες και τα φίλτρα τους (που σε ένα βαθμό είναι λογικά, δεν είναι όλοι άξιοι για να γίνουν γιατροί ξέρω γω), τώρα έχουμε κάθε χρονιά και λιγότερες θέσεις, γιατί έτσι το θέλει η κυβέρνηση, με την κα. Κεραμέως και την ομάδα της.
Η χειρότερη υπουργός που έχει περάσει ποτέ, αλλά προφανώς και εφαρμόζει την πολιτική της κυβέρνησης, όχι μόνον την δική της.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#764444
Anonymous Founder έγραψε:Καθόλου τυχαίο που κάποτε δώσαμε τα φώτα στον υπόλοιπο κόσμο, σήμερα δεν έχουμε ουδεμία σχέση με εκείνους τους ανθρώπους προφανώς.
Κάποια από αυτά είναι απλά μαθηματικά. Όταν όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι η πλειονότητα των φοιτητών θα κερδίζει περισσότερα με ένα πτυχίο απ' ό,τι χωρίς, οι περισσότεροι νέοι Αμερικανοί, σωστά ή λάθος, αποφασίζουν ότι είναι καλύτερο να διακινδυνεύσουν να βρεθούν μεταξύ του 40% που δεν θα ωφεληθεί οικονομικά, προκειμένου να έχουν την ευκαιρία να ενταχθούν στο 60% αυτών που επωφελούνται.

Όταν αθροίζεις τα διάφορα μη οικονομικά οφέλη ενός πτυχίου —μεταξύ άλλων, είναι λιγότερο πιθανό να έχεις ποινική καταδίκη και είναι πιο πιθανό να ζήσεις περισσότερο και με καλύτερη σωματική και ψυχική υγεία— το να πάρεις πτυχίο δεν θέλει και πολλή σκέψη για τους περισσότερους.

Αυτό σημαίνει ότι, αν δεν υπάρχουν κάποιου είδους συγκεκριμένα όρια και περιορισμοί στην πρόσβαση, μπορούμε να περιμένουμε ότι ο αριθμός όσων πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο θα συνεχίσει να αυξάνεται.


Λογικό!
Οπότε αν βάλεις όλους τους μαθητές στο Πανεπιστήμιο, έχουν απευθείας μεγαλύτερο εισόδημα, λιγότερες ποινικές καταδίκες, μακροζωία (εκεί στην Ικαρία όλοι επιστήμονες πρέπει να είναι!) και καλύτερη σωματική και ψυχική υγεία! :thumbsup:

Είναι να απορείς δηλαδή πως με τόσα θετικά δεν έχει γίνει ακόμη υποχρεωτική η φοίτηση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση!!!
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#764445
Anonymous Founder έγραψε:Ασχημα νέα για τη Δημοκρατία: Οι ψηφοφόροι είναι όλο και πιο… μορφωμένοι!


Εικόνα
Έχεις καταλάβει πως στο quote που έκανες, φαίνεται να είπα εγώ, αυτό που λέει το άρθρο;
Αυτή η κοπτοραπτική δεν ξέρω τι προσφέρει, αλλά είναι λίγο απαράδεκτη δεν νομίζεις;[Admin]
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764451
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Καθόλου τυχαίο που κάποτε δώσαμε τα φώτα στον υπόλοιπο κόσμο, σήμερα δεν έχουμε ουδεμία σχέση με εκείνους τους ανθρώπους προφανώς.
Κάποια από αυτά είναι απλά μαθηματικά. Όταν όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι η πλειονότητα των φοιτητών θα κερδίζει περισσότερα με ένα πτυχίο απ' ό,τι χωρίς, οι περισσότεροι νέοι Αμερικανοί, σωστά ή λάθος, αποφασίζουν ότι είναι καλύτερο να διακινδυνεύσουν να βρεθούν μεταξύ του 40% που δεν θα ωφεληθεί οικονομικά, προκειμένου να έχουν την ευκαιρία να ενταχθούν στο 60% αυτών που επωφελούνται.

Όταν αθροίζεις τα διάφορα μη οικονομικά οφέλη ενός πτυχίου —μεταξύ άλλων, είναι λιγότερο πιθανό να έχεις ποινική καταδίκη και είναι πιο πιθανό να ζήσεις περισσότερο και με καλύτερη σωματική και ψυχική υγεία— το να πάρεις πτυχίο δεν θέλει και πολλή σκέψη για τους περισσότερους.

Αυτό σημαίνει ότι, αν δεν υπάρχουν κάποιου είδους συγκεκριμένα όρια και περιορισμοί στην πρόσβαση, μπορούμε να περιμένουμε ότι ο αριθμός όσων πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο θα συνεχίσει να αυξάνεται.


Λογικό!
Οπότε αν βάλεις όλους τους μαθητές στο Πανεπιστήμιο, έχουν απευθείας μεγαλύτερο εισόδημα, λιγότερες ποινικές καταδίκες, μακροζωία (εκεί στην Ικαρία όλοι επιστήμονες πρέπει να είναι!) και καλύτερη σωματική και ψυχική υγεία! :thumbsup:

Είναι να απορείς δηλαδή πως με τόσα θετικά δεν έχει γίνει ακόμη υποχρεωτική η φοίτηση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση!!!

Αν το ψάξεις λίγο, ναι, η ανώτερη/ανώτατη μόρφωση είναι το ζητούμενο για όλες τις αναπτυγμένες κοινωνίες. Αν όλοι μπορούσαν να σπουδάσουν περισσότερο, όλα θα ήταν καλύτερα.
Η φοίτηση στο Πανεπιστήμιο δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτική, αλλά όποιος εμποδίζει τον κόσμο να μπει και να σπουδάσει, θα πρέπει να είναι σαφές πως είναι εγκληματίας. Ακριβώς ό,τι κάνει αυτή η κυβέρνηση δηλαδή και επαίρεται κιόλας γι'αυτό.

Δεν ξέρω για σένα, εγώ θα προτιμούσα τα παιδιά μου να σπουδάσουν, ακόμη κι αν βγάλουν λιγότερα από τον ψυκτικό στο Περιστέρι, που θα έχει αποφοιτήσει από τα καταπληκτικά ΙΕΚ της Κεραμέως που πλέον τα έχουν βάλει και στο μηχανογραφικό (και στην γενιά μου πηγαίνανε μόνον οι παραλίες...).
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#764458 Quoting out of context είναι προαπαιτούμενο 1ου εξαμήνου για να αναλάβεις πόστο υπεράσπισης της ΝΔ σε φόρα :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#764460 Η αλήθεια είναι πως παρατηρείται συχνά στο χώρο αυτή η συμπεριφορά, οπότε όντως διακρίνω ένα pattern! :lol: