Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#486975 Φυσικοθεραπείας και βοηθός ακτινολόγου είναι πολύ καλές σχολές.

GO FOR IT

Αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε ιδιωτική στην Βουλγαρία Οδοντίατρος :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#486997 φυσικοθεραπεία έχει χρήμα, ο κόσμος τσακίζεται ασύστολα, ξέρω αρκετούς που τους έχουν χρυσοπληρώσει, βάλε και κάνα γέρο που εγχειρίζεται ή παθαίνει κάνα εγκεφαλικό.. χαμός και μετά υπάρχουν και πιο εξειδικευμένοι σε αθλητές πχ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487002 Το θέμα δεν είναι μόνον το χρήμα, αλλά αν εν τέλει του αρέσει κιόλας αυτό το πράγμα. Από το λίγο που τον ξέρω, δεν νομίζω πως είναι και η δουλειά... όνειρο!
:lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487004 ε καλά πόσες δουλειές είναι όνειρο; στο κάτω κάτω δεν του είπε κανείς να γίνει κάτι άλλο από αυτά που ο ίδιος παρέθεσε :s_dunno
ίσα ίσα που είναι και η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση από όλες τις υπόλοιπες
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487006 Καθόλου κακή ιδέα αλλά δεν έχω ιδέα πως μπαίνουν εκεί. Αγγλόφωνο δεν είναι? Τι σκατά το πήρα το προφίτσιτσι...
Ορθοδοντική που είναι 3 χρόνια θα πάω που πιάνουν και τα χέρια μου, 4000 ευρώ το χρόνο δίδακτρα που μπορώ
να τα βγάλω νοικιάζοντας το διαμέρισμά μου στην Κομοτηνή και θα κρατήσω το studio για όταν έρχομαι.
Οδοντιατρική είναι 6 χρόνια με 8000 ευρώ το χρόνο και δεν είμαι εγώ για τέτοια πράγματα, να χώνω τα χέρια μου
σε ξένα στόματα...
Το τμήμα οδοντικής τεχνολογίας στην Αθήνα είναι 4 χρόνια και είχε 15.100 βάση, αν θέλει μαθηματικά κατεύθυνσης
και όχι γενικής, θα πρέπει να σκίσω στα υπόλοιπα 3 μαθήματα για να μπω και θα είμαι πολύ μακριά για να διαχειρίζομαι
την ακίνητη περιουσία μου στην Κομοτηνή που θα μου αποφέρει το εισόδημα που χρειάζομαι για να σπουδάσω. Εκεί
υπάρχουν και σπίτια συγγενών που θα μπορούσα να μείνω βέβαια... Γάμησέ τα, θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ σκέψη το θέμα :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#487011 Είχα πάει πριν κάτι μήνες με τη μάνα μου να βάλει μια γέφυρα και στο χώρο αναμονής η μία τηλεόραση έπαιζε
μεσημεριανάδικα, η άλλη έδειχνε βίντεο με εφαρμογές στην ορθοδοντική και είχα σκαλώσει άσχημα, μπροστά
στην οθόνη κοιτούσα με το στόμα ανοιχτό.
Aπό attitude καλά δεν το πάω? :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#487014
bihlas87 έγραψε:Είχα πάει πριν κάτι μήνες με τη μάνα μου να βάλει μια γέφυρα και στο χώρο αναμονής η μία τηλεόραση έπαιζε
μεσημεριανάδικα, η άλλη έδειχνε βίντεο με εφαρμογές στην ορθοδοντική και είχα σκαλώσει άσχημα, μπροστά
στην οθόνη κοιτούσα με το στόμα ανοιχτό.
Aπό attitude καλά δεν το πάω? :lol:
Εικόνα

Μια χαρα το πας, αλλα εκει που κοιτας δοντια θα βρεις μετα απο μπουνια :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#487016 Μανμου προκαταβολικά σόρρυ. Δεν έχω καμία διάθεση να σε αποθαρρύνω αλλά το να τελειώσεις μία σχολή σαν τις προαναφερθείσες μου ακούγεται τόσο ρεαλιστικό όσο το να σταματήσει να ψωνίζει ο γκεάκος. Αλήθεια εκείνη η δουλίτσα τι απέγινε? Την έφαγε η μαρμάγκα?
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 20 Φεβ 2018, 15:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#487019
bihlas87 έγραψε:Καθόλου κακή ιδέα αλλά δεν έχω ιδέα πως μπαίνουν εκεί. Αγγλόφωνο δεν είναι? Τι σκατά το πήρα το προφίτσιτσι...
Ορθοδοντική που είναι 3 χρόνια θα πάω που πιάνουν και τα χέρια μου, 4000 ευρώ το χρόνο δίδακτρα που μπορώ
να τα βγάλω νοικιάζοντας το διαμέρισμά μου στην Κομοτηνή και θα κρατήσω το studio για όταν έρχομαι.
Οδοντιατρική είναι 6 χρόνια με 8000 ευρώ το χρόνο και δεν είμαι εγώ για τέτοια πράγματα, να χώνω τα χέρια μου
σε ξένα στόματα...
Το τμήμα οδοντικής τεχνολογίας στην Αθήνα είναι 4 χρόνια και είχε 15.100 βάση, αν θέλει μαθηματικά κατεύθυνσης
και όχι γενικής, θα πρέπει να σκίσω στα υπόλοιπα 3 μαθήματα για να μπω και θα είμαι πολύ μακριά για να διαχειρίζομαι
την ακίνητη περιουσία μου στην Κομοτηνή που θα μου αποφέρει το εισόδημα που χρειάζομαι για να σπουδάσω. Εκεί
υπάρχουν και σπίτια συγγενών που θα μπορούσα να μείνω βέβαια... Γάμησέ τα, θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ σκέψη το θέμα :dizzy:


Η ορθοδοντική είναι κλάδος της οδοντιατρικής. Πρώτα γίνεσαι οδοντίατρος MD και μετά ορθοδοντικός.

Ο οδοντοτεχνίτης δουλεύει μόνο αν έχεις πατέρα-μπάρμπα και σε βάλει. Οι απόφοιτοι βαράνε μύγες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487022 Αν το ζήτημα είναι ένα πτυχίο, γιατί δεν σκέφτεσαι καλύτερα την Βουλγαρία; Εγγυημένη επιτυχία, ελάχιστο κόστος διαβίωσης σε σχέση με την Ελλάδα, καλή φοιτητική ζωή.
Και θα σου πρότεινα το Plovdiv (Φιλιππούπολη). Όμορφη πόλη, ωραίες γυναίκες, πολλοί φοιτητές.

Αλλά ειλικρινά, για ποιο λόγο; Το πτυχίο, δεν εξασφαλίζει καμία καριέρα. Στην θέση σου, θα πήγαινα για κάτι εντελώς διαφορετικό: skipper (που μετράει και στα γκομενάκια), ν' ανοίξω δικό μου μπαράκι (που μετράει και στα γκομενάκια), ή κάτι παρόμοιο αντίστοιχο, όχι πάντως να σπουδάσω στα 30 μου.
Αυτά είναι απαραίτητα για όσους εξ ημών δεν είχαμε άλλη λύση.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#487023 που θα πας να κάνεις τον σκιπερ; :hmmm:

να πεις ότι έχεις έστω ένα ιστιοπλοϊκό ανοίγεις μια νεπα και βάζεις μέσα κόσμο κάτι γίνεται... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#487024 Αυτό. Εγώ αν ήμουν σε αντίστοιχη φάση το μόνο που θα ενδιέφερε θα ήταν να έχω μια δουλίτσα ότι ναναι, οριακά ανεκτή, που απλά να συμπληρώνει το ήδη υπάρχον εισόδημα και κυρίως να καταπολεμάει το διαρκές κωλοβάρεμα. Με άλλα λόγια 3-4 μεροκάματα τη βδομάδα σε κάνα μπαράκι ως μπάρμαν και είσαι μια χαρά. Σπουδές στα γεράματα και μάλιστα με προοπτική την επαγγελματική αποκατάσταση είναι λίγο όνειρο θερινής νυκτός.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#487025 Δεν χρειάζεσαι σκάφος, απλώς επαφές. Αν είσαι σε έναν όμιλο, κάθε καλοκαίρι που τα νοικιάρικα θα ψάχνουν σκίππερ, θα βγάζεις εύκολα 150€ μαύρα την μέρα και θα κάνεις τσάρκα από νησάκι σε νησάκι.
Ξέρω κόσμο που το κάνει και ξεκίνησαν κιόλας στην πλάκα τους από τον ναυτικό όμιλο.

Η ιδέα είναι πως υπάρχουν άπειρα πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνει κάποιος από το να γίνει οδοντοτεχνίτης ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Ειδικά όταν δεν υπάρχει ζόρι και υπάρχουν εισοδήματα από άλλες πηγές.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#487028 Και να φτάσεις 50, να έχουν ανέβει τα όρια της σύνταξης στα 70 και αντί να είσαι στο ζεστό σου οδοντιατρείο να βολοδέρνεις στην θάλασσα, στα μπαρ κλπ ?
Δεν φαίνεται καλή ιδέα