Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#694958 Όχι μόνον η χειρότερη, η ντροπή η ίδια. Σε διατεταγμένη υπηρεσία κυριολεκτικά. Τραγική παντού, θ'αφήσει πίσω της συντρίμια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#694975
bibendum έγραψε:Η Κεραμεως φέτος ζήτησε να τρέξει η αυτό αξιολόγηση των σχολικών μονάδων. Την πρώτη σχολική χρονιά που δεν έγινε σχολείο θέλει να τρέξει αξιολόγηση. Και απο το λίγο που ενημερώθηκα το ποσό καλά έτρεξε το μάθημα ο δάσκαλος είναι πολύ πολύ κάτω στη λίστα.

Στις υπόλοιπες χώρες όπου γίνεται αυτοαξιολόγηση των σχολικών μονάδων, φέτος δεν έγινε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695098
Anonymous Founder έγραψε:Όχι μόνον η χειρότερη, η ντροπή η ίδια. Σε διατεταγμένη υπηρεσία κυριολεκτικά. Τραγική παντού, θ'αφήσει πίσω της συντρίμια.



Να σημειώσω και πάλι εδώ πως στην Α γυμνασίου που πάει η κόρη μου, δεν έκαναν φυσική μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων. Αντί για δύο καθηγητές υπήρχε ένας, με αποτέλεσμα κάποιες τάξεις να μην κάνουν μάθημα... :dizzy: μεταξύ των οποίων και της κόρης μου...

Ειλικρινά, από τότε που ήμουν μαθητής δεν θυμάμαι ποτέ να χάνονται τόσοι μήνες μαθήματος, επειδή δεν ήρθε αναπληρωτής. Ούτε σε εμένα, ούτε σε κάποιον γνωστό μου. Όχι απλά φυσική, αλλά ούτε καν καλλιτεχνικά, μουσική, κτλ... Το πολύ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου είχε έρθει αναπληρωτής, όχι να τελειώσει ο Δεκέμβριος... :dizzy:


Η αθλιότητα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#695113 Σημασία έχει να έκανε θρησκευτικά.
Τώρα αν έχασε και λίγο φυσική τι σημασία έχει? Λες και πιστεύουμε τα ψέματά τους!
Αν έχασε θρησκευτικά να το δούμε το ζήτημα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#695114
NickTG έγραψε:Σημασία έχει να έκανε θρησκευτικά.
Τώρα αν έχασε και λίγο φυσική τι σημασία έχει? Λες και πιστεύουμε τα ψέματά τους!
Αν έχασε θρησκευτικά να το δούμε το ζήτημα!
Ναι αλλά στην φυσική θα δώσει εξετάσεις τον Ιουνιο όχι στα θρησκευτικά..
Το οποίο και καταγγέλω.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#695144
axel12p έγραψε:
bibendum έγραψε:Η Κεραμεως φέτος ζήτησε να τρέξει η αυτό αξιολόγηση των σχολικών μονάδων. Την πρώτη σχολική χρονιά που δεν έγινε σχολείο θέλει να τρέξει αξιολόγηση. Και απο το λίγο που ενημερώθηκα το ποσό καλά έτρεξε το μάθημα ο δάσκαλος είναι πολύ πολύ κάτω στη λίστα.

Στις υπόλοιπες χώρες όπου γίνεται αυτοαξιολόγηση των σχολικών μονάδων, φέτος δεν έγινε;
Τις υπόλοιπες χώρες υπάρχει αξιολόγηση και καλά κάνει κ υπάρχει. Η κ. Κεραμεως φέτος έχει ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο εκτός από το να πάρει μέτρα να λειτουργούν τα σχολεία. Αν εσύ είσαι οκ με το μέτρο ανοιχτά παράθυρα πάω πάσο.

Πρώτο και κυριότερο κριτήριο για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών είναι οι δράσεις που κάνουν οι δάσκαλοι για να στηρίξουν εξωσχολικές δραστηριότητες. Εκτος του ότι δηλαδή δεν μας νοιάζουν οι ενδοσχολικες δραστηριότητες ζητάνε από τους καθηγητες η δασκάλους να κάνουν εξωσχολικές δραστηριότητες μια χρονιά που επιτρέπεται να πας μέχρι τον φούρνο. Φυσικά κ νορμάλ να ήταν η χρονιά ο καλύτερος δασκαλος θα ήταν αυτός που διοργάνωνε να πάει η τάξη του 20 θεατρα και 20 μουσεία. Η ο δάσκαλος που οι δράσεις του θα έφερναν χρήματα στο σχολείο από τους γονεις. Φυσικά κανείς δεν ρώτησε αν οι γονείς έχουν χρήματα να υποστηρίξουν αυτές τις δράσεις.

Είναι ωραίοι οι βαρυγδουποι τίτλοι αλλα ακόμα πιο ωραίοι όταν συνοδεύονται από ουσία.

Το γεγονός ότι ακόμα και εκλεγμένα μέλη της ΔΑΚΕ που την στηρίζουν σε όλα είπαν τι βλακεία είναι αυτό που πήγε να κάνει, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#695157
bibendum έγραψε:Το γεγονός ότι ακόμα και εκλεγμένα μέλη της ΔΑΚΕ που την στηρίζουν σε όλα είπαν τι βλακεία είναι αυτό που πήγε να κάνει, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα αυτό είναι επιχείρημα; Γνωρίζεις πολλούς συνδικαλιστές, οποιασδήποτε παράταξης, που να ζητούν την εφαρμογή της αξιολόγησης;

Προφανώς η φετινή χρονιά ήταν πολύ ιδιαίτερη και δύσκολη, ειδικά για τα σχολεία, αλλά η εμπειρία δείχνει ότι δεν υπάρχει καμιά χρονιά που να είναι κατάλληλη για να αρχίσει η αυτοαξιολόγηση.

Γνωστός μου πάντως που είναι καθηγητής σε γυμνάσιο, μου ανέφερε πως με εξαίρεση μια συνδικαλίστρια που έκανε τον κακό χαμό στην συνέλευση (και ευτυχώς αποχώρησε στην πορεία), μια χαρά προχώρησε στο σχολείο τους η διαδικασία για την αυτοαξιολόγηση, χωρίς την παραμικρή αντίδραση.

Το όλο σκηνικό, μου θυμίζει φάση με συγγενικό μου πρόσωπο που νοσηλευόταν σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης, και όποτε έμπαινες στο ασανσέρ υπήρχαν μεγάλες αφίσες των συνδικαλιστών κατά της αξιολόγησης του προσωπικού. Και μου φαινόταν τόσο γελοίο ως αίτημα, γιατί με εξαίρεση της εγκαταστάσεις το προσωπικό ήταν εξαιρετικό και σίγουρα κλάσεις ανώτερο από το προσωπικό ιδιωτικών κλινικών που έτυχε να επισκεφθώ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#695158 Σου έχω γράψει κ άλλα τόσα στα οποία δεν απαντάς. Αφού όμως το ειπε ο γνωστός σου κ εσύ όλα καλά. Η κ. Κεραμεως έκαμε εξαιρετική δουλειά.

Να ξεκαθαρίσω ότι τα λέω αυτά όντας υπέρ της αξιολόγησης σε κάθε μορφή εργασίας, αρκεί να είναι αντικειμενική, μετρισιμη και τα λοιπά ωραία που συνοδεύουν κάθε σωστή αξιολόγηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#695171 Ότι σε πολλα σχολεία γίνονται επαναληπτικα τεστ λόγω αποτυχίας της πλειοψηφίας να περάσει την βάση, το γνωρίζει η υπουργός;

Ότι οι βαθμολογίες είναι ο,τι να 'ναι γιατί οι καθηγητές δεν έχουν μάθει τους μαθητές και μπερδευουν ποιος στέλνει εργασίες στο e class;

Η φετινή χρονιά στα γυμνάσια είναι χαμένη γιατί η τηλεκπαιδευση είναι ανέκδοτο.
Αλλά αυτό που νοιαζει το υπουργείο είναι να βγει η υλη. Τι θα θυμούνται, τι θα έχουν μάθει από την υλη νοιάζει μόνο ορισμένους καθηγητές.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#695182
Νίκος Παππάς έγραψε:
NickTG έγραψε:Σημασία έχει να έκανε θρησκευτικά.
Τώρα αν έχασε και λίγο φυσική τι σημασία έχει? Λες και πιστεύουμε τα ψέματά τους!
Αν έχασε θρησκευτικά να το δούμε το ζήτημα!
Ναι αλλά στην φυσική θα δώσει εξετάσεις τον Ιουνιο όχι στα θρησκευτικά..
Το οποίο και καταγγέλω.

Redmi Note 8 Pro


Εκεί μας κατάντησαν οι άθεοι! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695212
NickTG έγραψε:Σημασία έχει να έκανε θρησκευτικά.
Τώρα αν έχασε και λίγο φυσική τι σημασία έχει? Λες και πιστεύουμε τα ψέματά τους!
Αν έχασε θρησκευτικά να το δούμε το ζήτημα!



Α, σε αυτό δεν μπορώ να πω... Δεν χάθηκε ούτε λεπτό θρησκευτικών!



:s_sarcastic :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718153 Προσοχή, ακολουθεί διαφημιστική καταχώρηση. (Νομίζω: :s_shout )

Σχολή Μωραΐτη: Από τον Κούστα ως τον Στεφανάκη για την αποφοίτηση
Στη Σχολή Μωραΐτη συγκεντρώθηκε η παλιά Αθήνα και η εφοπλιστική κοινότητα. Από την οικογένεια Κούστα μέχρι την οικογένεια Στεφανάκη για την αποφοίτηση των τέκνων τους. Η τελετή πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στο αθλητικό κέντρο του περίφημου σχολείου στο Παλαιό Ψυχικό.

Ανέκαθεν πιο μαζεμένο ή μικρό από το Κολλέγιο Αθηνών, η Σχολή Μωραΐτη προέτασσε πάντα τις ακαδημαϊκές επιδόσεις της. Εν αντιθέσει με το αχανές Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ιδρυμα (Athens College), ο Αντώνης Μωραΐτης έστησε ένα εκπαιδευτήριο οργανωμένο, αυστηρό, απαιτητικό.

Με υψηλές διακρίσεις. Αυτό αποδείχθηκε εκ νέου και φέτος.

Χαμηλών τόνων τελετή, λίγες «καλές» οικογένειες. Αλλά όχι πολλά τα παιδιά με (οικονομικές) υποτροφίες όπως στο πιο δημοκρατικό Κολλέγιο. Λίγες (ακαδημαϊκές) και καλές υποτροφίες υποστηρίζει η Σχολή.


πάμε και στο Κολλέγιο όμως:

Κολλέγιο Αθηνών: Από τον Κυριάκο Μητσοτάκη ως τον Δάκη Ιωάννου
https://www.mononews.gr/politismos/koll ... ki-ioannou
Στο Κολλέγιο Αθηνών για το 92ο Commencement συγκεντρώθηκαν προχθές οι ισχυροί της χώρας. Από τον Κυριάκο Μητσοτάκη ως τον Δάκη Ιωάννου. Ενώ άλλοι γονείς έζησαν ως τρίτη γενιά αποφοίτων τη μεγάλη γιορτή. Υπάρχουν βέβαια και οικογένειες με πολύ παλιότερη σχέση με το Κολλέγιο. Ιδρύθηκε το 1925.

Η τελετη αποφοίτησης πραγματοποιείται κατά παράδοση μπροστά στο Μπενάκειο. Οι παλιοί απόφοιτοι έχουν το οπτιόν εφόσον θέλουν «να κατέβουν τα σκαλιά». Σημαίνει ότι από τη μεγαλόπρεπη είσοδο κατεβαίνουν όλοι μαζί τα σκαλοπάτια μέχρι κάτω, στην πλατεία.

Εκεί όπου κάθονται οι γονείς της γενιάς που αποφοιτά. Την παράδοση τίμησε ο πρωθυπουργός της χώρας Κυριάκος Μητσοτάκης.

Disclaimer: Ακολουθεί Μαρέβα.
Εικόνα


Disclaimer: ακολουθεί νεποτισμός:
Τα παιδιά ακούν το όνομά τους που αναγγέλλεται με μικρόφωνο σε αλφαβητική σειρά. Βρίσκονται μέσα στο κτίριο. Βγαίνουν έξω, στο φως, με την τήβεννό τους για να παραλάβουν το δίπλωμα από τα χέρια του President του Κολλεγίου (του Προέδρου). Τη θέση κατέχει ο καθηγητής και ακαδημαϊκός Κώστας Συνολάκης (λατρεύει τα παπιγιόν και τα φοράει διαρκώς).


Ποιος είναι αυτός; :s_blush
Μελέτη καθηγητή Κ. Συνολάκη: «Θα είχαν σωθεί ζωές στο Μάτι»
https://www.kathimerini.gr/society/9844 ... -sto-mati/


Γκώσατε αριστεία©, ή θέλετε κι άλλο; :s_roses :s_sarcastic :s_shout

Όπως έχω ξαναπεί, όσο τέτοια ξεφτιλίκια επιτρέπονται, τόσο και θ'αποθρασύνεται η "αστική" τάξη του προτεκτοράτου μας. Μόνον μια επανάσταση τύπου Κούβας θα έκοβε αυτό το απόστημα των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων που λειτουργούν σαν θερμοκήπια νεποτισμού.

Το άλλο απόστημα της "δημοσιογραφίας" λιβανίσματος, δεν το βλέπω επίσης να κόβεται... Τα άρθρα αυτά θα ήταν απλώς αστεία, αν τελικά όλος ο κόσμος δεν κοίταζε σαν χάνος όταν άκουγε πως είσαι απόφοιτος ενός εκ των δύο εκπαιδευτηρίων. Όχι γιατί είσαι πιο μορφωμένος, αλλά γιατί είσαι στην κλίκα.
Και αντί να κάνουμε ό,τι έκανε πχ η Φινλανδία, εμείς κάνουμε περισσότερα πρότυπα, πειραματικά, ιδιωτικά, κλπ κλπ, για να δημιουργήσουμε κι άλλες ανισότητες.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#718160 +

Σχολη hill , του παραχρονου στο δημοσιο γυμνασιο Κυψελης (μαλλον)

+




Θα την έστελνα και σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, αν μπορούσα




Οσο για την επανασταση της Κουβας ......
Αποψεις δεκτον .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718162 Αν εσένα σου αρέσουν τέτοιες σχολές, πάω πάσο. Το ζήτημα δεν είναι να αφομοιωθεί ο Τσίπρας με την αστική τάξη, αλλά το αντίθετο. Γιατί τα δικά σου παιδιά, πάλι θα μείνουν απέξω. Αν δεν καταλαβαίνουμε αυτό το πρόβλημα, δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω.
Το ζήτημα είναι να μην απαιτείται να αποφοιτήσεις από τέτοιες σχολές για να πας μπροστά σ'αυτή την χώρα.

Όσον αφορά την Κούβα, αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο να επιτευχθεί, να τον ακούσω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#718164 Δεν πιστεύω να σου αρνηθεί κανένας να στείλεις τα παιδιά σου εκεί πέρα αν πληρώσεις τα δίδακτρα όπως και δεν θα σου αρνηθεί αυτός που πουλάει ακριβά αυτοκίνητα να αγοράσεις ένα η αυτός που πουλάει ακριβά διαμερίσματα.


< >