Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#406517
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο, απλώς είναι καλό να υπάρχει. Υπάρχουν εξαιρετικά επιτυχημένοι άνθρωποι χωρίς τέτοιο. Απλώς, στην περίπτωσή σου είναι καλό να το κάνεις, γιατί το πρώτο πτυχίο, δεν είναι τόσο δυνατό.



Aυτό ακριβώς.

Η εξέλιξη της καριέρας σου από εκεί και πέρα είναι ένα μίγμα εμπειρίας, γνώσεων (πραγματικών όχι ακαδημαικών) και πτυχίων.



Μέχρι τώρα πάντως από φίλους και γνωστούς που έχω δει από τη σχολή κυρίως το timing μέτρησε.

Το μεταπτυχιακό πέρα από την προοπτική της δουλειάς θέλω να το κάνω και για να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις. Ίσως ο κύριος λόγος για μένα.
Για αυτό και ψάχνω και αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους ακόμα και αν δεν έχουν τόση σχέση με αυτό που έχω κάνει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#406540
NickTG έγραψε:
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο, απλώς είναι καλό να υπάρχει. Υπάρχουν εξαιρετικά επιτυχημένοι άνθρωποι χωρίς τέτοιο. Απλώς, στην περίπτωσή σου είναι καλό να το κάνεις, γιατί το πρώτο πτυχίο, δεν είναι τόσο δυνατό.



Aυτό ακριβώς.

Η εξέλιξη της καριέρας σου από εκεί και πέρα είναι ένα μίγμα εμπειρίας, γνώσεων (πραγματικών όχι ακαδημαικών) και πτυχίων.



Μέχρι τώρα πάντως από φίλους και γνωστούς που έχω δει από τη σχολή κυρίως το timing μέτρησε.

Το μεταπτυχιακό πέρα από την προοπτική της δουλειάς θέλω να το κάνω και για να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις. Ίσως ο κύριος λόγος για μένα.
Για αυτό και ψάχνω και αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους ακόμα και αν δεν έχουν τόση σχέση με αυτό που έχω κάνει.


Aν με το timing εννοείς τύχη, ναι συμφωνώ, αλλά κι αυτή κάποτε τελειώνει και πρέπει κάποιος να την εκμεταλευτεί στο έπακρο για να αποκτήσει εμπειρία και γνώσεις στο αντικείμενο που θέλει να ακολουθήσει.

Το να κάνεις πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους δεν με βρίσκει πολύ σύμφωνο, καλώς ή κακώς ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης.
Στην περίπτωση σου όμως μου φαίνεται ότι απλά δεν έχεις αποφασίσει με τι θέλεις να ασχοληθείς και για αυτό ψάχνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#406564
rx8_drifter έγραψε:PhD σε θέμα που όχι απλά δε σε ενδιαφέρει αλλά σου φέρνει χασμουρητά?

Είσαι τρελος? :help:


Είμαι λίγο ταλιμπάν και επίμονος στα όρια του πεισματάρη. Αλλά πιθανότατα είναι no go το πεδίο. Λογικά θα κάνω τη συνέντευξη και βλέπουμε. Αν και πιθανότατα μόνο από τη φάτσα μου θα καταλάβουν ότι είμαι ξενερωμένος :lol:

bibendum έγραψε:Οπως τα βλεπω οποιο και ν αποφασισεις να κανεις θα εχεις καλα ξεμπερδεματα στο τελος.

Απ οτι φαινεται το phd ειναι καημος σου οποτε κοιτας τα 1-2. Αν παρεις το 2 σου δινει την επιλογη της πιστωσης χρονου, θα εχεις καλυτερη εικονα τι συμβαινει στην δουλεια σου, προοπτικες και οταν ερθει η ωρα ξαναεπιλεγεις εχοντας νεα δεδομενα.

Αυτες οι ασκησεις ειναι πραγματικα πολυ ωραιες ασχετως αν σε κανουν να χανεις τον υπνο σου.


autocorrect? :s_crazy

Πολλά πράγματα τα έχουμε καημό, αλλά πολλές φορές ίσως είναι καλό να μένουν ακριβώς αυτό. Ως ένα βαθμό, είναι όντως ευχάριστος πονοκέφαλος, απλά είναι λεπτή η γραμμή. Μην πάμε στην ίση απόσταση μεταξύ 2 σανών όπου θα μας οδηγήσει στην ασιτία στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#406596
pierce21 έγραψε:Option 1:
Θα προχωράγατε να κάνετε PhD (αν με έπαιρναν, που είναι υπαρκτό σενάριο) σε τομέα της επιστήμης σας που δεν σας ενδιαφέρει (στο προπτυχιακό μια φορά μπήκα στο αμφιθέατρο και έφυγα τρέχοντας) ; Μου πήρε αρκετή ώρα να αποφασίσω αν έχει νόημα να κανονίσω τη συνέντευξη alone. :lol:

Εκ των προτέρων σου λέω ότι δεν είμαι σε θέση να συμβουλέψω/δείξω δρόμο στην καριέρα κάποιου, αλλά εδώ με σκάλωσες.

Είσαι διατεθειμένος να κάνεις PhD σε κάτι που δεν το βρίσκεις ούτε στο κατ ελάχιστον ενδιαφέρον; Μιλάμε για 3-4 χρόνια+ από τη ζωή σου, συν ότι κάνεις lock την πορεία σου προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, και αφού το τελειώσεις θα ζητάς να εργαστείς ακαδημαϊκά ή ιδιωτικά σε κάτι άλλο από αυτό που θα έχεις ειδικευτεί τα 3-4 τελευταία χρόνια, γιατί δε σου άρεσε από την αρχή.
Και δεν υπάρχει τίποτα αποτρεπτικότερο για έναν εργοδότη από έναν υποψήφιο που δεν έχει κατασταλάξει στο τι θέλει και πού πάει.

Βρες πρώτα πού θα σου άρεσε να καταλήξεις και μετά όποια κίνησή σου θα πρέπει να υπηρετεί ακριβώς τον τελικό σου στόχο. (Υπόψιν ότι εγώ δεν το έχω ακολουθήσει αυτό, αλλά εγώ είμαι αντιπαράδειγμα).
Για παράδειγμα θα είσαι σε συνέδρια, θα παρουσιάζεις πράγματα και θα γράφεις papers σε πεδίο που δε σου αρέσει;

Το PhD είναι ένας μικρός άθλος, αν είσαι άτομο που κολλάει στο γράψιμο μπροστά στη θέα της λευκής σελίδας και διαλέξεις τομέα που δε σε ενδιαφέρει θα μπλέξεις πολύ άσχημα διότι στις χ δυσκολίες δε θα έχεις κάτι μέσα σου να σε ωθήσει να βγεις στο ξέφωτο. Στο PhD είσαι μόνος σου και η όποια κινητροδότηση είναι πολύ μακριά για να σου δώσει instant gratification, θα πρέπει να αυτο-κινητροδοτείσαι.
Και ΟΚ, άντε και το πήρες, τα συγχαρήκια κτλ. Είσαι development economist τώρα και δε σου αρέσει. Πού πάς από δω και πέρα;
Και το master πάει στο διάολο να είναι λίγο εκτός πορείας, αλλά δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τέτοια παράκαμψη με τη δικαιολογία "είδα φως και μπήκα".

Μη θαρρεύεσαι ότι θα γαμείς και θα δέρνεις επειδή έχεις φόντα που άλλοι στο πεδίο αυτό δεν έχουν, αφού δε σου αρέσει το πεδίο αυτό δώρο άδωρον είναι.
Και τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι δε θα έχεις κανένα κόλλημα από το περιβάλλον: συμπεριφορά καθηγητή, πανεπιστήμιο κτλ.

pierce21 έγραψε:Κυνηγάς αυτό το ρημάδι το PhD μια 3ετία τώρα αλλά παίρνεις ένα μύδι συνεχώς. Έχεις αρχίσει να το ψιλοσκέφτεσαι αν το θες πλέον, αλλά κάνεις τις αιτήσεις σου.

Αυτό πρέπει να απαντήσεις. Γιατί το θες. Συν σε ποια χώρα θες να καταλήξεις στο μέλλον με αυτά τα προσόντα.
Στο δε ακαδημαϊκό κομμάτι είναι και το θέμα της κλίκας, άλλα πατήματα θα έχεις να δημοσιεύεις σε περιοδικά που είναι κοντύτερα στον επιτηρητή σου παρά μόνος σου σε περιοδικά που δε σε ξέρουν.

Μίλα με άτομα ή καθηγητές να σου πούν τη γνώμη τους. Σίγουρα υπάρχουν πολλές "σχολές", άπαξ και έχεις κάποια οικονομική ευχέρεια και δε σε πιέζει η οικονομική επιβίωση σκέψου το καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#407404 Δεν σας έχω πιστολιάσει, θα επανέλθω μέσα στο ΣΚ με σκέψεις επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#416419 έχει κανεις αποψη ( δυσκολία και ποιοτητα σπουδων, επαγγελματικα δικαιώματα , επαγγγελματικο παρον , πιθανο μέλλον)
για τις παρακάτω σχολές ;;

Α1) τμημα οικονομικης και περιφεριακής ανάπτυξης (πάντειο)
http://topa.panteion.gr/
Α2)στατιστικης και ασφαλιστικης επιστημης΄(πανεπ.πειραια)
http://www.unipi.gr/unipi/el/sta-home.html
Α3)στατιστικης (οικονομ.πανεπ.Αθην)
http://www.stat-athens.aueb.gr/
Α4)οικονομικων επιστημων (πανεπιστημιο πάτρας )
https://www.econ.upatras.gr/el


Β1) επιστήμης των υπολογιστων (πανεπιστημιο Κρητης)
https://www.csd.uoc.gr/
Β2)πληροφορικης και τηλεποικινωνιών ( πανεπιστ.Πελλοπονήσου)
https://dit.uop.gr/index.php/el/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#416421 Η Επιστήμης των ΗΥ στην Κρήτη έχει πάρα πολύ καλή φήμη και πέρα τούτου καλύτερο επαγγελματικό μέλλον IMHO.
Προσωπικά θα την προτιμούσα εύκολα έναντι των άλλων με βασική προυπόθεση βέβαια να ενδιαφέρει το αντικείμενο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#416423
taxidiwtis έγραψε:έχει κανεις αποψη ( δυσκολία και ποιοτητα σπουδων, επαγγελματικα δικαιώματα , επαγγγελματικο παρον , πιθανο μέλλον)
για τις παρακάτω σχολές ;;


Α2)στατιστικης και ασφαλιστικης επιστημης΄(πανεπ.πειραια)
http://www.unipi.gr/unipi/el/sta-home.html

εγώ μόνο για αυτή μπορώ να σου μιλήσω.. έχει αρκετά μεγάλο ποσοστό ατόμων που την εγκαταλείπουν :shifty:
κάποια στιγμή που το κοίταζα πρέπει να έχουν "εξαφανιστεί" (να μην τελείωσαν ποτέ) εισακτέοι 10 ετών

σαν επαγγελματικό δικαίωμα το μόνο που έχεις είναι ο,τι προβλέπεται γενικά για τους οικονομολόγους (κάποτε είχες και του ασφαλιστή νομίζω, αλλά πλέον πρέπει σίγουρα να παρακολουθήσεις σεμινάρια και να δώσεις τη χαζοεξέταση που προβλέπεται που το κάνει ο καθένας.. ) , οπότε αν δε θες να ασχοληθείς με ασφαλιστικό τομέα (εκεί παίζει κυρίως η απορρόφηση) καλύτερα να πας να βγάλεις ένα οικονομικό αν το πιάνεις, συγκριτικά θα είναι περίπατος

της ασοεε δεν ξέρω τι παίζει, ξέρω μόνο ότι θεωρείται καλύτερο σαν στατιστικό για κάποιο λόγο, το οποίο σημαίνει ότι κι εκεί θα πέφτει π@@@@@

γενικά σε στατιστικό τμήμα, ειδικά αν δεν έχεις μαθηματικές βάσεις (κάποια στιγμή έμπαινες και απο θεωρητική με μαθημα επιλογής την οικονομία δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα ) θα πασχίσεις για το πτυχίο σου, στο παπει οι απαιτήσεις είναι αρκετά πιο υψηλές από τους μαθητές που γενικά μπαίνουν εκεί που συνήθως είναι μέτριοι (του 15-16)

μετά μπορείς να ασχοληθείς με διάφορα ανάλογα και το μεταπτυχιακό σου

αν και πχ αυτή τη στιγμή είναι στη μόδα πληροφορική και analytics μιας και ο στατιστικός μπορεί να είναι πιο σκράπας στο προγραμματισμό από ένα πληροφορικάριο, αν και τελικά μπορεί να δουλεύουν και οι δύο μαζί στο τέλος
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Ιούλ 2017, 14:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#416426 ευχαριστω για την απάντηση , ισχυει η εγγραφη στο οικονομικό επιμελ και ο τίτλος λογιστή γ τάξης ;;;
απο μαθηματικα φανταζομαι θα την εννοεις τη δυσκολία . Με νορμάλ διάβασμα 4 ωρες ημερησίως βγαίνει η σχολή ;;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#416427
taxidiwtis έγραψε:ευχαριστω για την απάντηση , ισχυει η εγγραφη στο οικονομικό επιμελ και ο τίτλος λογιστή γ τάξης ;;;
απο μαθηματικα φανταζομαι θα την εννοεις τη δυσκολία . Με νορμάλ διάβασμα 4 ωρες ημερησίως βγαίνει η σχολή ;;

στο επιμελητήριο επειδή είμαι γραμμένος παίρνεις με το πτυχίο την β τάξη :rtfm: (ψιλοκακώς βέβαια :lol: αλλά έτσι είναι) και στα 3 χρόνια αφού και είσαι γραμμένος και παίρνεις και τα ανάλογα -λογιστικά- ένσημα πας για α τάξη

εγώ αυτή τη στιγμή είμαι για να κάνω τις διαδικασίες για την α, αλλά δεν είναι κάτι που επείγει

αλλά να σου πω κάτι, μιας και το έκανα κι εγώ επειδή έτσι τα έφερε η μοίρα, είναι δυσανάλογα δύσκολο να βγάλεις στατιστικό για να γίνεις τελικά λογιστής.. όχι ότι είναι κακό, αλλά αν θες να είσαι υπάλληλος για πάντα καλύτερα να κοιτάξεις να κάνεις κάτι άλλο γιατί λογιστής υπάλληλος παίρνεις μπάλες.. από την άλλη βέβαια δεν είναι κακή ιδέα να έχεις επιλογές γιατί το μέλλον δε ξέρεις τι μπορεί να σου επιφυλάξει

πάντως συμφοιτητές μου δουλεύουν σε πολλών ειδών δουλειές, υπάρχει αρκετή ποικιλία για αργότερα και δε θα έλεγα ότι δεν παίζουν δουλειές κάποιες μάλιστα περιπτώσεις έχουν προκύψει αρκετά καλές και ειδικά εξωτερικό.. το τι θα κάνεις από το πτυχίο κι έπειτα δεν το ξέρεις πολλές φορές.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#416431
taxidiwtis έγραψε:έχει κανεις αποψη ( δυσκολία και ποιοτητα σπουδων, επαγγελματικα δικαιώματα , επαγγγελματικο παρον , πιθανο μέλλον)
για τις παρακάτω σχολές ;;

Α1) τμημα οικονομικης και περιφεριακής ανάπτυξης (πάντειο)
http://topa.panteion.gr/
Α2)στατιστικης και ασφαλιστικης επιστημης΄(πανεπ.πειραια)
http://www.unipi.gr/unipi/el/sta-home.html
Α3)στατιστικης (οικονομ.πανεπ.Αθην)
http://www.stat-athens.aueb.gr/
Α4)οικονομικων επιστημων (πανεπιστημιο πάτρας )
https://www.econ.upatras.gr/el


Β1) επιστήμης των υπολογιστων (πανεπιστημιο Κρητης)
https://www.csd.uoc.gr/
Β2)πληροφορικης και τηλεποικινωνιών ( πανεπιστ.Πελλοπονήσου)
https://dit.uop.gr/index.php/el/


Οικονομικά ξέχασέ τα απλά. Δεν έχουν κανένα νόημα με τις συνθήκες που επικρατούν τώρα. :rtfm: Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδυάσεις κάποιο άλλο αντικείμενο με ένα μεταπτυχιακό σε διοίκηση πχ (MBA)... :iconcool: Ιδίως οικονομικών επιστημών, το ακούω και βγάζω σπυριά. Και για να προλάβω, διοίκηση τελείωσα και το οικονομικό ήταν από τις υψηλότερες επιλογές μου (το ότι πέρασα διοίκηση και όχι οικονομικό ήταν απλά θέμα του συστήματος τότε, το ίδιο θα μου έκανε). Βλέποντας όμως την κατάσταση από τότε που τελείωσα μέχρι σήμερα, μπορώ να πω με σιγουριά ότι σκυλομετάνιωσα την επιλογή για οικονομικά - διοίκηση, κυρίως σε ότι αφορά την μετέπειτα επαγγελματική μου πορεία. Ιδίως τα οικονομικά είναι αρκετά γενικό πεδίο και, εκτός αν ασχοληθείς με κανένα καλό μεταπτυχιακό μετά, η κατάσταση είναι δύσκολη, να το ξέρεις.

Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι σε οικογενειακή επιχείρηση που θέλεις κάποια στιγμή να αναλάβεις, οπότε θέλεις να αποκτήσεις κάποια εφόδια, αυτό αλλάζει τη συζήτηση. Αν πχ υπάρχει λογιστικό γραφείο, πάνε λογιστική, κτλ.

Και αν θέλεις να γίνεις λογιστής, πάνε σε τμήμα λογιστικής! :rtfm: Ακόμα και η διοίκηση που έχει περισσότερα μαθήματα λογιστικής από το οικονομικό, δεν κάνει αρκετά! :rtfm:


Τα τμήματα στατιστικής και επιστήμης υπολογιστών μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα από άποψη αποκατάστασης και μελλοντικής καριέρας, ιδίως αν συνδυαστούν με κανένα ΜΒΑ (ξαναλέω).



ΑΛΛΑ, όλα τα παραπάνω είναι ΑΣΧΕΤΑ, εάν ασχολείσαι με κάτι που δεν σ' αρέσει. :rtfm: Βρες πρώτα τι σ' αρέσει και μετά κοίτα για σχολές. Προφανώς και μπορεί να σ' ενδιαφέρουν πάνω από 1 αντικείμενα (όπως φαντάζομαι, κρίνοντας από τις επιλογές που παρέθεσες), αλλά μην επιλέξεις σχολή με αντικείμενο που δεν σ' αρέσει, θα το μετανιώσεις. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#416432 Το Α4 πού έχει έδρα πια; Πάτρα; Παλιά η έδρα της σχολής ήταν Αγρίνιο και το επίπεδο πολύ κακό.
Το Β1, η μόνη σχολή που θα πρότεινα προσωπικά, αλλά είναι για ανθρώπους με όρεξη να ασχοληθούν σοβαρά με τους υπολογιστές. Καμία σχέση η πληροφορική με τα οικονομικά / λογιστικά.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#416434
Anonymous Founder έγραψε:4 ώρες ημερησίως βγαίνει κάθε σχολή, αλλά δεν θα διαβάζεις τόσο πολύ!

Μλκ μου 4 ώρες ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ διάβασμα.....
Φακ, αμα διάβαζα 4 ώρες την ημερα θα είχα πτυχίο 9.8 και τώρα θα ήμουν ΜΙΤ.....λοολολολολ

< >