Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525643
otso έγραψε:Serf προκατ ηταν ;


Ναι. Γι' αυτό και το μόνο σχεδόν που απέμεινε είναι ο μεταλλικός σκελετός της σκεπής.
Άβαταρ μέλους
By otso
#525689 Καλα καταλαβα , ισως καποια στιγμη θα επρεπε να κανουμε μια συζητηση , οσοι ενδιαφερονται βεβαια και στο καταλληλο τοπικο για φτηνους και ασφαλεις τροπους κατασκευης μιας και υπαρχει πληθωρα νεων υλικων και καθολου εμπειρια .
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#525701
QsisVTS έγραψε:είδα στο fb μια φωτογραφία από συμμαχικό βομβαρδισμό του αεροδρομίου και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ή σύγκριση του τότε με το τώρα (αν πέτυχα καλά το σημείο.. :hmmm: )

Εικόνα

Μου φαίνεται ότι θέλει λίγο περιστροφή αντίθετα με τους δείκτες του ρολογιού η 2η και λίγο zoom in για να το πετύχεις ακριβώς...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525704
otso έγραψε:Καλα καταλαβα , ισως καποια στιγμη θα επρεπε να κανουμε μια συζητηση , οσοι ενδιαφερονται βεβαια και στο καταλληλο τοπικο για φτηνους και ασφαλεις τροπους κατασκευης μιας και υπαρχει πληθωρα νεων υλικων και καθολου εμπειρια .


Δε διαφωνώ κι ευχαρίστως να ακούσουμε προτάσεις μιας και ψαχνόμαστε για την επόμενη ημέρα. Το καμμένο σπίτι ήταν 35ετίας. Οπότε οι τότε επιλογές ήταν πολύ περιορισμένες σε σχέση με σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#525711
Serf έγραψε:
otso έγραψε:Καλα καταλαβα , ισως καποια στιγμη θα επρεπε να κανουμε μια συζητηση , οσοι ενδιαφερονται βεβαια και στο καταλληλο τοπικο για φτηνους και ασφαλεις τροπους κατασκευης μιας και υπαρχει πληθωρα νεων υλικων και καθολου εμπειρια .


Δε διαφωνώ κι ευχαρίστως να ακούσουμε προτάσεις μιας και ψαχνόμαστε για την επόμενη ημέρα. Το καμμένο σπίτι ήταν 35ετίας. Οπότε οι τότε επιλογές ήταν πολύ περιορισμένες σε σχέση με σήμερα.


Προφανως , και η πιο λογικη λυση τοτε για μενα , ημουν και ειμαι υποστηρικτης του προκατ και του γρηγορου (στο φτιαξιμο) σπιτιου της δ ευρωπης , ενω αντιθετα δεν παω τα ξυλινα σπιτια της φινλανδιας.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#525794 Έχουν μήπως κάποιο είδος άγκυρας ή πακτωσης στο έδαφος;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#525802 Έχουν ελαστικότητα που δεν έχει η κλασική κατασκευή και απορροφούν μεγάλο ποσό ενέργειας. Για θεμελίωση δεν γνωρίζω και φυσικά δεν είμαι αρμόδιος. Ένας κατασκευαστής που είχα ρωτήσει once, υποστήριζε για ανθεκτικότητα στα 8 ρίχτερ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525864 Έχω κάνει ερώτηση ως έναυσμα συζήτησης περί προκατασκευασμένων στο θέμα των οικοδομών.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#525898
Serf έγραψε:Μια παιδική κούνια στη θέση της, ένα φούρνο στη θέση του και ότι απέμεινε από μια εξοχική κατοικία.

< Note >


Λυπαμαι πολυ πραγματικα για το σπιτι. Απο την αλλη ειστε σωοι και αυτο εχει σημασια. Η γη ειναι εκει για να κανετε κατι καλυτερο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#525970
trident1971 έγραψε:Λυπαμαι πολυ πραγματικα για το σπιτι. Απο την αλλη ειστε σωοι και αυτο εχει σημασια. Η γη ειναι εκει για να κανετε κατι καλυτερο.

Αυτό ακριβώς... :(