Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#568977
Άβαταρ μέλους
By g8777
#569081 Εικόνα

An olive tree in the village of Ano Vouves, Chania, Crete, Greece, probably one of the oldest olive trees in the world, it still produces olives today.


:shifty:

ree ring analysis demonstrated the tree to be at least 2,000 years old. On the other hand, scientists from the University of Crete have estimated it to be 4,000 years old.


:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#569086 Dim? DIIIIIM???????????????? Ζει;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#569087 κοσμημα :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#569091 Η ελιά είναι υπέροχο δέντρο, είναι και ένας από τους (πολλούς) λόγους που θέλω να έχω την θάλασσα κοντά μου. Περιττό να πω πως στα Γιάννενα και σε όλο τον νομό, ούτε διακοσμητική δεν θα πετύχεις λόγω κλίματος.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#569092 Εικόνα
Επειδή δεν μπορώ να κάνουμε μεταφορά της δημοσίευσης για κάποιο λόγο, την αφήνω εδώ. Το σωστό θέμα όμως για κάτι τέτοια, είναι άλλο.[mod]
viewtopic.php?f=9&t=1608&p=547429&hilit=meme#p547429
Άβαταρ μέλους
By g8777
#569103
Anonymous Founder έγραψε:Περιττό να πω πως στα Γιάννενα και σε όλο τον νομό, ούτε διακοσμητική δεν θα πετύχεις λόγω κλίματος.



Εικόνα

:oops:

Οι καναπεδες εχουν αλλαχτει. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#569104 Τώρα που το βλέπω, αφήνω μια πισινή για τα κτήρια του Πανεπιστημίου που έχουν όλα αίθρια. Εκεί έχω πετύχει μέχρι και μπανανιές! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#569121 . έλα απο το χωριό μου να κάτσεις να χαζεύεις ελαιώωωωωωωνες μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου.
Βγαίνω στην βεράντα και βλέπω απο ψηλά ένα απέραντο ασημοπράσινο δάσος.
Βασικά στην Μεσσηνjία δύσκολο να μην δεις ελιά όπου κι αν σταθείς :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#569123 Μεσσηνία έχω πάει μία φορά όλη κι όλη (ντροπή, και σπούδασα Πάτρα! :lipsealed: ).
Έπαθα πλάκα φέτος στην Κρήτη, εκεί μιλάμε για ελιά όσο βλέπει το μάτι σου, απίθανο πράγμα! :metalo:
Μεσσηνία θέλω να ξαναπάω όμως, είναι και κοντά από την Αθήνα πλέον και ο δρόμος είναι καλός.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#569124
edmond έγραψε:. έλα απο το χωριό μου να κάτσεις να χαζεύεις ελαιώωωωωωωνες μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου.
Βγαίνω στην βεράντα και βλέπω απο ψηλά ένα απέραντο ασημοπράσινο δάσος.
Βασικά στην Μεσσηνjία δύσκολο να μην δεις ελιά όπου κι αν σταθείς :rtfm:

Εγω στην πρωτευουσα της Μεσσηνjιας δεν βλεπω ελαιωνες αλλα πορτοκαλεωνες :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#569133 Και απο αυτά κάργα έχει. Οι ντόπιοι μαγκίτες όμως κάποτε τις ξήλωναν μαζί με τις -υπερπολύτιμες- σταφίδες(τα αμπέλια δλδ) για να χωθούν με τα μούτρα στα λάδια και τις επιδοτήσεις αυτών.( :eat: :eat: :rtfm: ).

Α και καλαμποκιές έχει. Σε επιλεγμένα σημεία... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#569142
Anonymous Founder έγραψε:Η ελιά είναι υπέροχο δέντρο, είναι και ένας από τους (πολλούς) λόγους που θέλω να έχω την θάλασσα κοντά μου. Περιττό να πω πως στα Γιάννενα και σε όλο τον νομό, ούτε διακοσμητική δεν θα πετύχεις λόγω κλίματος.
Διακοσμητικές ( μικρές) είχε ή έχει στην κεντρική πλατεία. Μεμονωμένες αλλά κανονικές με καρπό, έχει σε κάποια χωριά που πηγαίνω στα όρια με Θεσπρωτία αλλά εντός νομού Ιωαννίνων

< Note >