Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#167923 Oh well, είναι καιρός να δημιουργηθεί και αυτό το νήμα.

Προσωπικά αν δεν ήταν για κάποιες εφαρμογές και ένα εκτυπωτή δεν θα είχα σε κανένα προσωπικό η/υ που χρησιμοποιώ ή εποπτεύω/συντηρώ (σύνολικά 6), οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό παρά το ubuntu ή το xubuntu.

Anyways, ubuntu 14.04LTS με gnome 3 είναι η πρώτη επιλογή μου με δεύτερη το xubuntu αν και απ'ό,τι έχω δει δεν είναι άσχημο το mint.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#167966 Πωωωωω τι έκανες τώρα......ακόμα θυμάμαι τις πρώτες εγκαταστάσεις RedHat που κάναμε αρχές του '90 για να μπορούμε να παίζουμε με Unix στο σπίτι, ώστε να μπορούμε να κάνουμε τις εργασίες του ΕΜΠ. Και μετά μόλις βγήκε το πρώτο Ubuntu να λέμε τι εύκολο που ήταν να γίνουν όλα αυτοματοποιημένα. Βέβαια με τα desktops υπήρχε -και υπάρχει ακόμα- θέμα, αλλά άμα δεν το παλέψεις κιόλας, που είναι η γλύκα ? :iconcool:

Παλιότερα, πριν 3-4 χρόνια, είχα και PC και netbook με Ubuntu, κυρίως λόγω μικρού h/w και ανάγκης για decent performance. Πλέον όμως τα πάντα είναι Windows + Android, οπότε δεν έχω ούτε καν ένα δευτερεύον installation για να παίζω...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#168000 Από το 2008 που χρησιμοποιώ ubuntu ως desktop δεν είχα ποτέ κανένα σοβαρό πρόβλημα (και σίγουρα λιγότερα προβλήματα από όσα αντιμετώπισα κατα καιρούς με τα windows)...

Δε βρίσκω πλέον κανένα λόγο να έχω εγκατεστημένα windows (εκτός αν είναι υποχρεωτικό)...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#168081 Kαι εμείς αποφασίσαμε το τελικό πρόγραμμα ελέγχου των servos μετά τα CAD / CAM να είναι το Linux CNC, δεν είναι ακόμα η ώρα του να ασχοληθώ και εγώ, ασχολήθηκε ο μικρός της παρέας με τα διάφορα προγράμματα G codes που ελέγχουν τα servos και είπε ότι θα πάμε στο Linux cnc γιατί έχει πολλά πλεονεκτήματα όπως real time,ταχύτητα κλπ και ότο προς τα εκεί πρέπει να πάμε και θα πάμε, ήδη ο μικρός κάνει δοκιμές με ένα servo που έχουμε φέρει. Περισσότερα αργότερα προς το τέλος του χρόνου, αν μπορείς να μας πεις ορισμένα πράγματα που θα μας βοηθήσουν είναι σίγουρα καλοδεχούμενα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#168690 Προσωπικά δουλεύω πάντα με dual boot. Στο pc έχω windows 7 (εντός μηνός 10) με Ubuntu. Στο netbook έχω windows 10 με mint. Στο laptop έχω windows 10 με xubuntu. Για καθημερινή δουλειά γραφείου το Linux είναι πιο γρήγορο, αν και τα 10 έχουν κλείσει την ψαλίδα, ειδικά στο boot και shut down. Πλέον, λοιπόν, θα προσπαθήσω να κάνω κάτι σε Linux και μετά, αν δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο, ίσα κοιτάξω σε windows. Π.χ. σημειώσεις στο σχολείο θα γράψω σε LibreOffice σε Linux. Από την άλλη εξομοιώσεις ηλεκτρονικών, multimedia κτλ είναι πολύ καλύτερα στα windows.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256690 Μετά τον ξαφνικό θάνατο ενός ocz ssd που είχα σε ένα laptop στο σπίτι αποφάσισα να βρω ένα τρόπο να κάνω άμεσο και εύκολο backup των σημαντικών αρχείων μου.

Η απώλεια δεν ήταν σημαντική όσον αφορά δουλειά, ήταν όμως σημαντική όσον αφορά κάποιες μουσικές λίστες και πληροφορίες για κομμάτια...

Μιας και οι φάκελλοι που αλλάζω τακτικά δεν είναι ιδιαίτερα πολλοί ούτε μεγάλοι σε όγκο, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την εντολή rsync.

Η αντιγραφή θα γίνεται τοπικά σε δεύτερο δίσκο (ή flash memory stick) και θα αντιγράφονται μόνο τα αρχεία που έχουν αλλάξει.

Για όσους δεν ξέρουν, φτιάχνεται ένα script και εκτελείται κατα βούληση (πριν ας πούμε από το κλείσιμο του pc).

Δεν επέλεξα να το βάλω να εκτελείται αυτόματα κατα το κλείσιμο, την επανεκκίνηση ή την εκκίνηση...

Η εντολή είναι απλή, ας πούμε ότι θέλουμε να κρατάμε επίκαιρα αντίγραφα στα περιεχόμενα των φακέλλων:
Κώδικας: Επιλογή όλων/home/kubiak/Documents/Music
/home/kubiak/Documents/Lists
/home/kubiak/Music/New


Η αντιγραφή θα γίνεται σε ένα flash memory stick me 16GB χωρητικότητα:
Κώδικας: Επιλογή όλων/media/kubiak/fms-16GB/rsynced-dirs


Το script θα πρέπει να περιέχει τις εντολές:
Κώδικας: Επιλογή όλωνrsync -avz --delete /home/kubiak/Documents/Music /media/kubiak/fms-16GB/rsynced-dirs/Documents
rsync -avz --delete /home/kubiak/Documents/Lists /media/kubiak/fms-16GB/rsynced-dirs/Documents
rsync -avz --delete /home/kubiak/Music/New /media/kubiak/fms-16GB/rsynced-dirs/Music


Με αυτό τον τρόπο ό,τι νέο προστεθεί συγχρονίζεται και διαγράφεται ότι διαγραφεί.

Δεν ήμουν σίγουρος για τη δημιουργία των φακέλλων οπότε στο παραπάνω παράδειγμα θα δημιουργούσα το rsynced-dirs και κάτω από αυτό τα Documents και Music στο flash memory stick.

Το ίδιο θα κάνω με την xcopy /d σε όσα pc έχω με windows...
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 17 Μάιος 2016, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#256702 Και έτσι θα δούλευε, συγχρονίζει τον φάκελο Documents σε περίπτωση που δεν θέλεις να τους ξεχωρίζεις. Κάθε νέος υποφάκελος δημιουργείται αυτόματα στο target
Κώδικας: Επιλογή όλωνrsync -avz --delete /home/kubiak/Documents/ /media/kubiak/fms-16GB/rsynced-dirs/Documents/
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256705 Το έγραψα έτσι για την περίπτωση που δεν θέλουμε όλα τα περιεχόμενα του Documents (π.χ. άλλους φακέλους ή "χύμα" αρχεία")...
Καλή παρατήρηση όμως...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#256707 Επειδη βλεπω πως το 'χετε, μου κανετε μια περιληψη του xcopy /d? Ρωταω εδω για να σιγουρευτω οτι θα το δειτε και μετα θα τα μεταφερω στο σωστο θεμα. Ενδιαφερομαι κι εγω να κραταω 2-3 φακελους, με αυτον ακριβως τον τροπο, overwrite μονο οτι αρχειο εχει αλλαξει. Και ενα σεναριο για να σιγουρευτω πως δουλευει οπως το θελω

Π.χ. εκανα χθες το πρωτο μπακαπ. Σημερα προσθετω 2 τραγουδια στο φακελο Λιτσα Γιαγκουση και προσθετω ενα κεφαλαιο στο βιβλιο μου που βρισκεται σε μορφη .doc. Στο επομενο μπακαπ θα προστεθουν τα τραγουδια και θα γινει overwrite στο βιβλιο?
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256712 Μόλις το φτιάξω το xcopy θα ενημερώσω (έχει περάσει και κάποιος καιρός με τις εντολές των windows και πρέπει να το φρεσκάρω λίγο)...
Εκτός αν το έχει κάποιος πιο πρόχειρο και με προλάβει...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256740 Παρένθεση, μιας και περί terminal η συζήτηση, με έχει βολέψει πολύ σε renaming φωτογραφιών βάσει των exif data, το jhead...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#256741 Στην επόμενη έκδοση insider 10ριών θα έχει bash οπότε θα λυθεί και αυτό το θέμα :innocent:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256746 Παράδειγμα χρήσης του jhead.

Αν έχουμε τις φωτογραφίες DSC0159.JPG, DSC0160.JPG κλπ και θέλουμε να τις μετονομάσουμε βάσει της ημερομηνίας (πλην άλλων πληροφοροριών exif) η εντολή είναι η εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλωνjhead -n%y%m%d%03i *.JPG


Αν όλες οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί σήμερα τότε θα μετονομαστούν σε
160517001.jpg, 160517002.jpg κλπ...

Το %y είναι τα δύο τελευταία ψηφία του έτους, το %m ο μήνας, το %d η ημέρα και το %03i ένας αύξοντας αριθμός με τρία ψηφία (γι'αυτό και το 001 αντί του 01 ή 0001)...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256821 Και για την xcopy:

Θέλει κάποιος να συγχρονίσει το φάκελο C:\kubiak με το φάκελο D:\kubiak-xcopied.

Η εντολή που χρησιμοποίησα είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλωνxcopy c:\kubiak\*.* d:\kubiak-xcopied /e /h /y /d


Το e αντιγράφει όλο το περιεχόμενο με τους υποφακέλους, το h συμπεριλαμβάνει τα κρυμένα αρχεία, το y δεν ζητάει επιβεβαίωση για να αντικαταστήσει αρχεία και το d αντιγράφει μόνο τα νεότερα αρχεία.

Το xcopy δεν διαγράφει αρχεία που έχουν διαγραφεί ή μετονομαστεί.

Για παράδειγμα αν το listes-kubiak.txt γίνει για τον Α ή Β λόγο listes-kubiak-house.txt στο αντίγραφο/κλώνο θα παραμείνουν και τα δύο αρχεία.

Ίσως το robocopy ή το freeware xxcopy είναι πιο χρήσιμα αλλά δεν έχω το χρόνο αυτή τη στιγμή να τα τσεκάρω...