Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256858 np


edit: κοιτα να δεις τι θυμηθηκα, τυπικη απαντηση σε ευχαριστω ηταν παλια το np, μαλλον μπηκα σε mood...
τεσπα, τιποτα my friend : - )
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256910 ναι, ναι, no problem, πολυ συχνα χρησιμοποιημενο στο irc...

Δεν ειμαι σε πισι τωρα αλλα διαβαζα για το robocopy και εχει την επιλογη για διαγραφη οποτε αυριο θα το δοκιμασω...

Ειμαι λιγο απογοητευμενος που δεν ειχα κατσει να ασχοληθω με το θεμα λιγο νωριτερα, να πω οτι δεν εχω τις γνωσεις ή οτι δεν καταλαβαινω την αξια των αντιγραφων ασφαλειας, τι να πω...

Η αληθεια ειναι οτι μου ειχε διαφυγει η ιδεα της δημιουργιας γρηγορου αντιγραφου εως τωρα...

Ειχα κολλησει στο απλο copy και στο backup μεσω εφαρμογης...

Κριμα αλλα ευτυχως δεν χαθηκε δουλεια και εβαλα μυαλο...

Αυτος ειναι και ο λογος που αναφερθηκα σε ολα αυτα, ισως σε καποιον να φανουν χρησιμα, σε εμενα τουλαχιστον θα ηταν σωτηρια απο μια αποψη...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#256913
kubiak έγραψε:np


edit: κοιτα να δεις τι θυμηθηκα, τυπικη απαντηση σε ευχαριστω ηταν παλια το np, μαλλον μπηκα σε mood...
τεσπα, τιποτα my friend : - )

Ακόμα είναι τυπική απάντηση στο online gaming


< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#256916 που χρονος (και πιθανοτατα και χρημα) για τετοια πλεον...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#257039
Dimitris_P έγραψε:xcopy .. επί dos το χρησιμοποιούσα :thumbsup:

Και επί windows πρέπει να το χρησιμοποιείς... Αν είναι για πολλά αρχεία ή/και μεγάλο όγκο δεδομένων δεν έχει καμία σχέση σε ευχρηστία και αξιοπιστία με τον windows explorer... Καλό το GUI δηλαδή, για μέχρι 10 αρχεία :roll:
Άβαταρ μέλους
By thednick
#257278
kubiak έγραψε:Η αντιγραφή θα γίνεται τοπικά σε δεύτερο δίσκο (ή flash memory stick) και θα αντιγράφονται μόνο τα αρχεία που έχουν αλλάξει.


Καλύτερα να προτιμήσεις σκληρό δίσκο, μιας και η μνήμη flash (ειδικά τα usb sticks) δεν φημίζεται για την αξιοπιστία της ούτε ειναι κατασκευασμένη για χρήση ως backup (δεν αντέχει ούτε πολλές εγγραφές, δεν διατηρεί τα δεδομένα για αρκετό χρονικό διάστημα και έχει silent failure modes).
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#257492
kubiak έγραψε:Το xcopy δεν διαγράφει αρχεία που έχουν διαγραφεί ή μετονομαστεί.

Για παράδειγμα αν το listes-kubiak.txt γίνει για τον Α ή Β λόγο listes-kubiak-house.txt στο αντίγραφο/κλώνο θα παραμείνουν και τα δύο αρχεία.

Ίσως το robocopy ή το freeware xxcopy είναι πιο χρήσιμα αλλά δεν έχω το χρόνο αυτή τη στιγμή να τα τσεκάρω...


Επανέρχομαι μετά από δοκιμή του robocopy (που υπάρχει ήδη στα Windows 7 Pro που έχω εγκατεστημένα σε 2 pc).

Προτιμότερο από το xcopy στην περίπτωσή μου γιατί κάνει αυτό ακριβώς που χρειάζομαι, mirroring/cloning των φακέλων.

Ας πούμε ότι θέλουμε να κρατάμε κλώνο του D:\kubiak στο E:\kubiak-robocopied με την επιπλέον προϋπόθεση να διαγράφεται ό,τι έχει διαγραφεί στο πρώτο (ή να μετονομάζεται κλπ).

Η εντολή είναι:

Κώδικας: Επιλογή όλωνrobocopy d:\kubiak e:\kubiak-robocopied /mir /tee /log:e:\kubiak-robocopied\robocopy-log.txt


Το /mir περιλαμβάνει τα [/e /purge] που σημαίνουν ότι αντιγράφονται και κενοί φακέλοι ενώ διαγράφεται ό,τι έχει διαγραφεί στον πρωτεύον φάκελο. Το /tee δείχνει τα αποτελέσματα της εντολής στο παράθυρο του terminal ενώ το /log:e:\kubiak-robocopied\robocopy-log.txt δημιουργεί ένα αρχείο καταγραφής στο e:\kubiak-robocopied με την ονομασία robocopy-log.txt.

Sometimes banging your head might help you cross the wall...

Και τώρα θα πάω να παίξω λίγο Ice Breaker Game | maniacworld.com.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#261943 Μιας και χρειάστηκε να γίνει νέα εγκατάσταση η έκδοση που επιλέχτηκε ήταν η Ubuntu 16.04LTS x64 (εγκαθιστώ πλέον μόνο LTS και μιας και ήταν φρέσκια είπα να βάλω αυτήν)...

Να σημειώσω ότι έχω μία απέχθεια προς το Unity οπότε από τότε που εμφανίστηκε εγκαθιστώ συμπληρωματικά το gnome.

Αυτή τη φορά όμως το περιβάλλον δεν "κολλάει" συνεπώς από εδώ και πέρα το επιλεγμένο λειτουργικό θα είναι το xubuntu...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#265248 Μόλις ολοκλήρωσα τη νέα εγκατάσταση του xubuntu (σε ένα λειτουργικό επίπεδο όσον αφορά τις εφαρμογές, ό,τι παραπάνω χρειαστεί θα εγκαθίσταται τη στιγμή που θα χρειάζεται)...

Καμία σχέση με unity + gnome, είναι ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν τουλάχιστον από την εμφάνιση του unity σαν default στο ubuntu...

Και με το rsync ρυθμισμένο είμαι πλέον ήσυχος...

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει εκτεταμένα είναι το mint με το cinammon ή το mate αλλά δε με κόβω...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#333017 _

Για καιρό είχα βολευτεί να ελέγχω τους κάμποσους λογαριασμούς webmail που παρακολουθώ (yahoo + gmail) με το συνδυασμό Firefox + X-notifier add on.

Μέχρι που η σχέση Firefox v50+ και X-Notifier add on v4.0+ έπαψε να είναι σχέση αγάπης και αρμονικής συνύπαρξης...

Ύστερα από ένα εκνευριστικό πρωινό (ιδιαίτερα ως τελευταία ημέρα του μήνα), κατάφερα να επαναφέρω όλους τους λογαριασμούς και πλέον χρησιμοποιώ τον Thunderbird για να παρακολουθώ όλους τους webmail (yahoo + gmail)...

Και ησύχασα... (?)
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#333250 Προσοχή στο Thunderbird γιατί δεν έχει εύκολο τρόπο να "καθαρίζει" τους φακέλους αλληλογραφίας στο δίσκο και μετά από κάποιο διάστημα χρήσης μπορεί να πιάνει χώρο μερικά GB ο φάκελος του προφίλ κι εσύ να ψάχνεσαι για το που πήγαν...

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#333264 Επειδή δεν έχω πολυφορτωμένο το Thunderbird (μόνο 53 λογαριασμούς ) , η ίδια συμπεριφορά είναι και στα Win ?

Υπάρχει λυση για άδειασμα της cache ?