Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460296
Νίκος Παππάς έγραψε:Κατι πηγες να κανεις αλλα......

για δες,



βαση στο pick up :s_biggrin


Technics SL 1200 Mk2, πουλήθηκαν πιο πολλά και από τα Ντάσουν και τους σκαραβαίους μαζί.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#460302 Μερακλής.

Ωραίο πράγμα η ασχολία με τον ήχο, προσωπικά έχω τη γνώμη ότι οι high-endάδες έχουν τρελά ποσοστά διαζυγίων, όταν βλέπoυν οι σύζυγοι τα κόστη των ωραίων μηχανημάτων. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460315
diplomat έγραψε:Μερακλής.

Ωραίο πράγμα η ασχολία με τον ήχο, προσωπικά έχω τη γνώμη ότι οι high-endάδες έχουν τρελά ποσοστά διαζυγίων, όταν βλέπoυν οι σύζυγοι τα κόστη των ωραίων μηχανημάτων. :lol:


Έτσι είναι, απλά εγώ είμαι οπαδός του optimisation ή σε απλά Ελληνικά πως μπορείς να κάνεις ένα καλό hi-fi μηχάνημα να ακούγεται σαν καλό hi-end και το λέω μετά λόγου γνώσης μετά από πολλά χλμ στο άθλημα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#460323
Νίκος Παππάς έγραψε:Μια τραγουδαρα των Harold Melvin & the Blue Notes απο το 1972 που επρεπε να περιμενει 17 χρονια για να δοξαστει!

Εχμ, ε, για την ακριβεια η διασκευή είναι πολύ ανώτερη
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#460341
Asimov έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Μια τραγουδαρα των Harold Melvin & the Blue Notes απο το 1972 που επρεπε να περιμενει 17 χρονια για να δοξαστει!

Εχμ, ε, για την ακριβεια η διασκευή είναι πολύ ανώτερη
Η βαση υπηρχε. Η διασκευη δεν το αλλαξε και τοσο. Απλα το εκμοντερνισε.
Πες ενα ευχαριστω που εμαθες κατι. Λες και θα το εβρισκες οτι ηταν διασκευη.

Άβαταρ μέλους
By g8777
#460356
21 quadra έγραψε:Που χάθηκες εσύ ?
Έμαθες ότι σε συζητάγαμε στον καφέ την κυριακή το πρωί ( με την καλή έννοια πάντα ) και έσκασες μύτη ?

Τι να χαθεί; Τι τον πέρασες; g8777; :s_sarcastic Φθαρτο;;

Όχι βέβαια. Ο BEAMS είναι ιδέα, και οι ιδέες είναι αφθαρτες. :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#460359
BEAMS έγραψε:Όπως είχε πει και ο G :inlove: η Αγία Τριάς.....


πηρες απουσια τη Κυριακη :x :inlove:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#460379
21 quadra έγραψε:Έτσι είναι, απλά εγώ είμαι οπαδός του optimisation ή σε απλά Ελληνικά πως μπορείς να κάνεις ένα καλό hi-fi μηχάνημα να ακούγεται σαν καλό hi-end και το λέω μετά λόγου γνώσης μετά από πολλά χλμ στο άθλημα.

Ενδεχομένως να είναι αλήθεια αυτό, εν μέρει τουλάχιστον. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που με πήρε ξώφαλτσα η όλη φάση του ήχου και γλύτωσα από τις "κακοτοπιές" του εν λόγω σπορ.

Αναφορικά με ένα σωστά σεταρισμένο και καλό hi-fi μηχάνημα vs. hi-end πρέπει να έχει χυθεί άπειρο ιντερνετικό μελάνι... το πιθανότερο είναι ότι η "τρέλα" του hi-end οδηγεί σε ψιλοακρότητες με πανάκριβα καλώδια, φίλτρα ρεύματος και λοιπά συμπαρομαρτούντα, ενώ ένας εξαιρετικός ενισχυτής και καλά ηχεία/στήσιμο σε καλύπτουν σε τεράστιο βαθμό. Εάν ήταν καλύτερες εποχές και παχύτερες οι αγελάδες, ποιός ξέρει, μπορεί να μπαίναμε σε αυτά τα μονοπάτια...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#460382
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#460400
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#460406