Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572335 ε τότε να βάλουμε κ αυτούς που επηρέασαν τους Maiden
(κομμάτι που διασκεύασαν κ οι IM)



τύμπανα που έχω ξεχωρίσει , είναι συνήθως κ του κ.Chamberlain των Smashing Pumpkins
Ξεκάθαρα επηρρεάστηκε απο τους μεγάλους της jazz με την δυναμική ενος grunge - hard rock συγκροτήματος
Cherub Rock, Siva, Bullet with Butterfly Wings μερικά που μου έρχονται τώρα, ας τα πει καλύτερα ο ίδιος
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572336
georgetz έγραψε:ε τότε να βάλουμε κ αυτούς που επηρέασαν τους Maiden
(κομμάτι που διασκεύασαν κ οι IM)



:metalo:

(+DEEP PURPLE + WISHBONE ASH)
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#572364
saxon_747 έγραψε:Ρε Στέφαν, άμα θέλω τσιφτετέλια βάζω Αρβανιτάκη το κόκκινο φουστάνι. Maiden τέλος 1988
Lolz
πόσα +++ να βάλω....
Παιδικό γελοιο τραγουδάκι.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572386 Παίδες αν δεν σαν άρεσε το Dance of Death, το κομμάτι , τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν σας πολυαρεσαν οι Maiden γενικοτερα :lol:

Θες story telling? Στου Γλυκα
Θες θεατρική απόδοση απο Ντικ-ιν-σον? Στου Γλυκα
Θες εμπνευσμένη ενορχήστρωση?
Ε τότε ξαναβαλε πρώτα το Stranger in A Strange land με ολο το melancholy των 80's κ μετά ελα στα 00's με τα βιολιά, κρεσεντΑ κλπα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572398
georgetz έγραψε:Παίδες αν δεν σαν άρεσε το Dance of Death, το κομμάτι , τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν σας πολυαρεσαν οι Maiden γενικοτερα


Βασικά, αν ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ το dance of death, μάλλον δεν σου πολυάρεσαν οι "κλασικοί" maiden γενικότερα.

Γενικότερα:

1. Από πλευράς συνθέσεων έχουν μπει στο repeat. Τα ίδια και τα ίδια.

2. Janick Gers. Κουλαδι. Μάλλον είχε κάνει καλό συμβόλαιο το 90 και δεν μπορούν να το σπάσουν ή είναι groupie.

3. Bruce bruce. Δεν μπορεί να τραγουδήσει πλέον. Τέρμα. Τον ακούω να ξελαρυγγιαζεται και στεναχωριέμαι.

4. Ήχος. Νταξ, απολύθηκε ο ηχολήπτης εδώ και μια δεκαετία, λόγω περικοπών δεν προσλάβανε άλλον, κρατήσανε σναπσοτ από την κονσόλα. Σα να βαρανε τενεκέδες.


Βρες μου κάποιο τραγούδι από το 88 και μετά που να συγκρίνεται βάσει των ανωτέρω.

με αυτό:
https://youtu.be/t5jaRipA5_M

Με αυτο:
https://youtu.be/-xozYK10FO4

Με αυτό:
https://youtu.be/46TKmvPDGGs

Με αυτό:
https://youtu.be/OP8NSD5yh38

Με αυτό:
https://youtu.be/iCSd0slqzcQ

Με αυτό :
https://youtu.be/Ij99dud8-0A

Με αυτό:
https://youtu.be/5OXk4h2CBhE


Άσε μη ψάχνεις, δεν υπάρχει.

Οι γκόμενες καλύτερα παίζουν

https://youtu.be/XebvpPtebaI
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#572411 βάλτε και τον οπλίτη, να φουλάρουμε
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572425 Υπάρχει μια έννοια βασική , λέγεται εξέλιξη , ισχύει για όλους όσους σέβονται τον εαυτό τους σε αυτό το χώρο :s_howdy

Δεν περιμένω τα γενοφάσκια των Maiden με Di Anno κ thrashing/NWOBHM επιλογές όπως το Killers, Charlotte the Harlotte , Wrathchild (ποτέ ο Ντικ δεν το είπε όπως τόσο αλήτικά όσο ο Paul) να αναπαράγονται ακόμα κ σήμερα.
Σε αντίθετη περίπτωση το θέαμα είναι γελοίο κ ανώριμο.

Οπότε βλέπω τι πρέσβευαν πάντα οι Maiden, τι έπαιζε όταν στα live το 86 έβαζαν πυραμίδες, μασκότ, πυρσούς, κολάν, βρετανικές σημαίες , περίεργα βλέμματα κ νουβέλες του '60 κ σου κλείνει το μάτι απο τότε, σου λέει που θα πάει η όλη δουλειά.
H δουλειά πήγε προς 7λεπτα-10λεπτα,14λεπτα κομμάτια, progressive κ άγιος o Eddie

Ένα μικρό διάλειμμα θα το κάνω στον Blaze , Virus , Angel & The Gambler, Sign of the Cross κλποι συγγενείς μα ήταν αναπόφευκτο

Κ φτάνεις στο Iron Maiden's v2.0, Brave New World, Aldus Huxley , 250K κόσμο στο Rio εκστασιασμένο απο τις κομματάρες που παίχτηκαν, έπειτα Dance of Death με ώριμο χαρακτήρα κ φουλ συναίσθημα σαν μια 2η νιότη , φτάνεις στο A Matter of Life and Death με το Benjamin Breeg, These Colours Don't Run κ μετά ...

Μετά δεν υπήρξε για μένα, Book of Souls κ ότι άλλο προηγήθηκε, εκεί ναι, τερμάτισα μετά απο 21 χρόνια κ σταμάτησαν τα updates, το antivirus έληξε μεν αλλά συνεχίζει να κάνει scan στα ήδη κατοχυρωμένα δεδομένα, δεν κακό ...

ΥΓ πήγα να τους δω πέρυσι αλλά στάθηκα άτυχος για 2η φορά. Κάπου στο δασάκι προσπαθούσα σε ένα στενό δρομάκι είχα 3 αυτοκίνητα μπροστά μου και 4 πίσω μου κ προσπαθούσαμε να βγούμε απο την όλη κατάσταση.
Έπαιζε Trooper εκείνη τη στιγμή , not bad σε ένα δάσος , καλοκαίρι , 23.00+ το βράδυ :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572428 Άλλο η εξέλιξη, άλλο η μετάλλαξη.

Εξέλιξη άλλωστε έχεις όταν πας από το καλό στο καλύτερο... Αν δεν μπορείς, άστο. Και ο Μπετόβεν έχει πολύ καιρο να βγάλει δίσκο αλλά ακούγεται ακόμα. Γιατί είναι ΚΛΑΣΙΚΟΣ.

Δεδομένα: σε πρόσφατα setlists (αλλά και σε παλιότερα), από τα 16 τραγούδια τα 10 είναι τα κλασσικά, 1 διασκευή και μόλις 5 "καινούργια" πράγμα που αποδεικνύει 2 πράγματα:

1. Οι φανς δε γουστάρουν τα καινούργια
ή / και
2. Το συγκρότημα δε γουστάρει τα καινουργια

Με λίγα λόγια, βγάζουν νέο άλμπουμ ίσα για να μένουν στην επικαιρότητα , χωρίς καμμία όρεξη πλέον (έχει περάσει και σχεδόν μίσος αιώνας ) μόνο και μόνο για να παίξουν τα κλασικά τους στο λάιβ. Έτσι βγαίνει μεροκάματο, έχουμε και έξοδα, η κηροζίνη ανέβηκε κτλ.

Υ.Γ. Και οι Slayer είναι πια παππούδες αλλά έβγαζαν τουλάχιστον αξιοπρεπείς δίσκους, ενώ, όταν πια κουράστηκαν απλά αποσύρθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572429 Όχι δεν είναι έτσι, , υπάρχει κ η προσωπική προσλαμβάνουσα σε όλα αυτά , κ επειδή μιλάμε για μουσική , η κουβέντα δεν θα τελειώσει ποτέ , απλά θα μοιραστώ το POV μου :shifty:

Κι εμένα δεν μου άρεσε η στροφή των Black Keys απο βρωμιάρικο blues garage με επιρροές απο RL Burnside , Sonics κ Junior Kimbrough σε ένα χλιαρό gospel pop αλλά οι ίδιοι γούσταραν (?) ενώ έκαναν κ μεγαλύτερο μπαμ , οπότε απο το 2011 κ μετά , δεν ξανάκουσα Black Keys στα καινούργια τους, τόσο απλά ενώ όταν είδα το setlist (τίποτα απο τα 3 πρώτα album που λάτρεψα) για την συναυλία τους εδώ -> άκυρο

Αντίθετα, στους Monster Magnet που ήμανε πρόσφατα , επίσης παίξανε παλαιότερα κυρίως , με ενδιαφέρον όμως άκουσα κ 1-2 νόστιμα καινούργια που δεν τα είχα πάρει είδηση - > κάτσε να δώ λίγο spotify τι βγάλανε κ ξεχάστηκα...

ΥΓ ο Μπετόβεν ήταν κουφός (αλλά έγραφε όπως έλεγε κ ο Πανούσης) οπότε who cares :lol:

Άκου αυτό που γουστάρεις , πες τη γνώμη σου κ μοιράσου το :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572440
georgetz έγραψε:Όχι δεν είναι έτσι, , υπάρχει κ η προσωπική προσλαμβάνουσα σε όλα αυτά , κ επειδή μιλάμε για μουσική , η κουβέντα δεν θα τελειώσει ποτέ , απλά θα μοιραστώ το POV μου :shifty:


Άκου αυτό που γουστάρεις , πες τη γνώμη σου κ μοιράσου το :s_howdy


Ε τη γνώμη μας λέμε, τι άλλο.

Τι θέμα με maiden, μου θυμίζει metallica.

Είδα το some kind of monster και απογοητεύτηκα. Οι τύποι συνεχίζουν και παίζουν για το μεροκάματο, έρμαια των παραγωγών και δισκογραφικών. Δεν τους αρέσει η δουλειά τους πλέον. Δεν υπάρχει η όρεξη. Ε, κάτι τέτοιο βλέπω και με τους maiden και με άλλους. Και είναι λογικό.

Όποτε, πως να συγκρίνω maiden ver 1.0 με maiden ver 2.0....
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#572442 Η πτώση στην ποιότητα του content των μακροημερευόντων μπαντών είναι νομοτελειακή και αντικειμενική.
Βγάζοντας αυτό το τσιτάτο από τη μέση, μπορούμε να πιάσουμε το θεματάκι με υποκειμενικά γυαλιά.

Προσωπικά θεωρώ το Piece of Mind ως peak τους. Τα μόνα άλπουμ που μ' αρέσουν μετά τα τέσσερα πρώτα είναι το BNW και το AMoLaD. Τα "προβλήματα" που υπάρχουν είναι πολλά, τα γεράματα, η μίξη/παραγωγή (όταν έχεις καλομάθει με το μύθο Martin Birch, αυτά παθαίνεις) το ασυγχρόνιστο παίξιμο, τα κλαπατσίμπανα του μακεγκέφαλου, η φωνή του βρασίδα, κ.ο.κ.

Ου γαρ έρχεται μόνον βέβαια. Ο μόνος frontman του είδους που παρέμεινε σε ένα 80% της φωνητικής του αξιοπρέπειας ήταν ο μακαρίτης vertically challenged σιτσιλιάνος.
Επιστρέφοντας στο προσωπικό/υποκειμενικό, μάλλον προτιμώ τη δουλειά του Δι'Αννο από του βρασίδα.

[sacrilege]Βασικά, γνώμη μου είναι ότι το peak του βρασίδα είναι στην προσωπική του καριέρα, με τα Accident, Chemical Wedding και Tyranny (αλπουμάρες).[/sacrilege]

P.S. in b4 g8777
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#572474 Θυμάμαι τις ημέρες του St Anger, διαφωνίες με φανατικούς Metallicisti

- μα ειναι δυνατόν, τι κλαπατσιμπανα ειναι
αυτά, ηχος για τον Μπεο (Αχιλλεα) κλπα
- δες το σαν το καλύτερο stoner δισκο της
χρονιάς
- οι Metallica stoner? Ω θεοι :innocent:

Αν το ειχε βγάλει αλλο συγκρότημα, θα διακορευε γαλαξίες αλλα ειχε την ατυχία να το βγάλει το ΘΡΑΣ Συγκροτημα Μεταλικα (σαν τον καλλιτεχνη tool)

Η μπαντα εξελίσσεται, δοκιμάζει, οι καλλιτέχνες τα κάνουν αυτά, ολα στη φύση είναι :ninja:

Σ'αρεσει - πας για κάκωση αυχενα
Δε σ' αρεσει - do it like Office Space
:lol:

ΥΓ πρέπει να μιλήσουμε κ για τιν ειδικό τυπο της χώρας αυτής κάποια στιγμή :s_devil
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#572484
diplomat έγραψε:Η πτώση στην ποιότητα του content των μακροημερευόντων μπαντών είναι νομοτελειακή και αντικειμενική.

Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν σ' αυτό. Όποιος περιμένει ο 65αρης Harris να γράψει όπως έγραφε ο 20αρης τότε δεν θα ικανοποιηθεί ποτέ πολύ απλά γιατί μιλάμε για δύο διαφορετικούς ανθρώπους.

Εγω πάντως αποφεύγω τις συγκρίσεις με το παρελθόν και αντιμετωπίζω όποια νέα προσπάθεια ως κάτι ανεξάρτητο. Τι νόημα έχει να συγκρίνω το οτιδήποτε με το Hallowed? Το Hallowed είναι το Hallowed και τέλος. Το ακούς 20 χρόνια και θα το ακούς άλλα τόσα γιατί πολύ απλά είναι ένα από τα απόλυτα αριστουργήματα. Πόσα τέτοια να γράψει μία μπάντα και κυρίως σε τι βάθος χρόνου?