Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678268
Anonymous Founder έγραψε:Ένας ηλιακός διπλής ενέργειας στην Αθήνα, εγγυάται πως σχεδόν πάντα θα έχεις δωρεάν ζεστό νερό. Μόνον το χειμώνα και μόνον σε μέρες με πολλή συννεφιά, θα χρειαστεί ν'ανοίξεις την ηλεκτρική του αντίσταση. Άρα, κατά την γνώμη μου από την στιγμή που υπάρχει η εγκατάσταση στο σπίτι, και αν ο ηλιακός είναι παλιός και με πρόβλημα, η καλύτερη λύση είναι η αγορά καινούριου και η τοποθέτησή του από έναν υδραυλικό που με την ευκαιρία θα βγάλει και τον παλιό. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι αν ο παλιός ηλιακός είναι απλός και δεν έχει παροχή για ρεύμα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για να το περάσει και πιθανόν να μην είναι και εύκολο.
Ο ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας δεν ξέρω αν εγγυάται να μπορείς να κάνεις και μπάνιο, εννοώ συνήθως τους βάζουν για παροχή ΖΝΧ αλλά όχι για να τον δουλεύεις για 10-20 λεπτά διαρκώς. Το γράφω με επιφύλλαξη πάντως. Θεωρώ πως αν μπορούσε να δουλέψει έτσι, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες...
Πολύ σωστά όλα αυτά.

Να προσθέσω μόνο ότι αν κάποιος ζει μόνος, λείπει συχνά και για μέρες το κόστος αντικατάστασης του ηλιακου μπορεί να μην αποσβεστει ποτε.
Σε αυτή την περιπτωση ίσως είναι προτιμοτερη η αγορά απλου θερμοσίφωνα.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By gianik
#678269 πάντως και ο ηλιακός 3πλής ενέργειας ειναι χρήσιμος
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678271 Αυτός δεν μπαίνει μετά, μόνον στην κατασκευή, δεν έχει νόημα γιατί έχει τεράστιες απώλειες. Και ειδικά με την τιμή του πετρελαίου, ελάχιστοι τους χρησιμοποιούν πια.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#678278 :dizzy:
Για αρκετά απ΄ τα παραπάνω που διάβασα (όχι όλα), ΑΝΑΦΩΝΩ:
<< Γιατί παιδιά μου, ΓΙΑΤΙ ..... ? >> :( :( :(

ΥΓ: Προφανώς, ότι έχω χρησιμοποιήσει- τοποθετήσει κλπ, ήταν ότι χειρότερο. Πως την έχω πατήσει έτσι ρε γμτ! ! ! :s_cry
Είμαι και βλάκας και δε σκαμπάζω γρί απ΄αυτά, δεν τα παρακολούθησα και ποτέ, παρά τα έβαλα και έκτοτε ... "πήγα για ύπνο", οπότε για αυτό και οι απόψεις μας (εν μέρει με κάποιες, αλλά και αντιδιαμετρικά με άλλες) διαφέρουν ! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By edmond
#678284
gianik έγραψε:πάντως και ο ηλιακός 3πλής ενέργειας ειναι χρήσιμος

+1
Όταν τον έβαλα προ 10ετίας ήταν 2πλής. Σύντομα διαπίστωσα πως αξίζει, η διαφορά δεν είναι φοβερή στην τιμή.
Ειδικά σε μέρες σαν κι αυτές που και ήλιο δεν έχει και το πετρέλαιο δουλεύει, ελαχιστοποιείς κατά πολύ το ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678340
Anonymous Founder έγραψε:Ένας ηλιακός διπλής ενέργειας στην Αθήνα, εγγυάται πως σχεδόν πάντα θα έχεις δωρεάν ζεστό νερό. Μόνον το χειμώνα και μόνον σε μέρες με πολλή συννεφιά, θα χρειαστεί ν'ανοίξεις την ηλεκτρική του αντίσταση. Άρα, κατά την γνώμη μου από την στιγμή που υπάρχει η εγκατάσταση στο σπίτι, και αν ο ηλιακός είναι παλιός και με πρόβλημα, η καλύτερη λύση είναι η αγορά καινούριου και η τοποθέτησή του από έναν υδραυλικό που με την ευκαιρία θα βγάλει και τον παλιό. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι αν ο παλιός ηλιακός είναι απλός και δεν έχει παροχή για ρεύμα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για να το περάσει και πιθανόν να μην είναι και εύκολο.
Ο ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας δεν ξέρω αν εγγυάται να μπορείς να κάνεις και μπάνιο, εννοώ συνήθως τους βάζουν για παροχή ΖΝΧ αλλά όχι για να τον δουλεύεις για 10-20 λεπτά διαρκώς. Το γράφω με επιφύλλαξη πάντως. Θεωρώ πως αν μπορούσε να δουλέψει έτσι, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες...


Eχει και ηλεκτρικο αυτος που εχω. Οκ με πεισατε. Μαλλον το θεμα ειναι οτι ο ηλιακος που εχω δεν ηταν καποιο καλο μοντελο. Οποτε οπως καταλαβαινω παω για αλλαγη συν ενα καλυμμα απο Λιροι να το καλυπτω οταν λειπω.

84 τμ διαμερισμα, 1 μπανιο τι μεγεθος ηλιακου πρεπει να κοιταξω για βελτιση οικονομια αλλα και καποια ευκολια. Πχ θελω περισσοτερο νερο απο το δοχειο που εχω τωρα αν και καλυπτομαι απλα για περισσοτερη ευκολια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678342
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ένας ηλιακός διπλής ενέργειας στην Αθήνα, εγγυάται πως σχεδόν πάντα θα έχεις δωρεάν ζεστό νερό. Μόνον το χειμώνα και μόνον σε μέρες με πολλή συννεφιά, θα χρειαστεί ν'ανοίξεις την ηλεκτρική του αντίσταση. Άρα, κατά την γνώμη μου από την στιγμή που υπάρχει η εγκατάσταση στο σπίτι, και αν ο ηλιακός είναι παλιός και με πρόβλημα, η καλύτερη λύση είναι η αγορά καινούριου και η τοποθέτησή του από έναν υδραυλικό που με την ευκαιρία θα βγάλει και τον παλιό. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι αν ο παλιός ηλιακός είναι απλός και δεν έχει παροχή για ρεύμα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για να το περάσει και πιθανόν να μην είναι και εύκολο.
Ο ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας δεν ξέρω αν εγγυάται να μπορείς να κάνεις και μπάνιο, εννοώ συνήθως τους βάζουν για παροχή ΖΝΧ αλλά όχι για να τον δουλεύεις για 10-20 λεπτά διαρκώς. Το γράφω με επιφύλλαξη πάντως. Θεωρώ πως αν μπορούσε να δουλέψει έτσι, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες...


Eχει και ηλεκτρικο αυτος που εχω. Οκ με πεισατε. Μαλλον το θεμα ειναι οτι ο ηλιακος που εχω δεν ηταν καποιο καλο μοντελο. Οποτε οπως καταλαβαινω παω για αλλαγη συν ενα καλυμμα απο Λιροι να το καλυπτω οταν λειπω.

84 τμ διαμερισμα, 1 μπανιο τι μεγεθος ηλιακου πρεπει να κοιταξω για βελτιση οικονομια αλλα και καποια ευκολια. Πχ θελω περισσοτερο νερο απο το δοχειο που εχω τωρα αν και καλυπτομαι απλα για περισσοτερη ευκολια.

Με 120 λίτρα είσαι μια χαρά για 1-2 άτομα. Για οικογένεια, θα πρότεινα 160 για σιγουριά. Τιμές ξεκινάνε λίγο πάνω από 300€ θεωρώ πως δεν χρειάζεται ν'ανέβεις πολύ πάνω. Αν πάρεις πιο επώνυμες λύσεις, τότε θα χρειαστείς αρκετά παραπάνω. Γνώμη μου, βρες κάποιον με καλή εγγύηση, κι ας μην είναι γνωστή μάρκα. Δίνουν και οι φθηνοί 10 χρόνια εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#678343 Σωστά, αλλά ν'αλλάζεις κάθε 2 χρόνια ανόδιο για να ισχύει. Εγώ άλλαξα στα 5 :ninja:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678346
Dimitris_P έγραψε:Σωστά, αλλά ν'αλλάζεις κάθε 2 χρόνια ανόδιο για να ισχύει. Εγώ άλλαξα στα 5 :ninja:
Εγώ είχα να αλλάξω 8, δεν έπαθε κάτι μόνο που έπεσε η απόδοση. Ήρθε ο υδραυλικός, το άλλαξε, καθάρισε τα άλατα και την λάσπη και όλα καλά.
Έκτοτε τον προσέχω. Κάθε χρόνο έλεγχο για αντιψυκτικο, την μόνωση των σωλήνων και ανοδιο κάθε 2- 3 χρόνια και σκοτώνει.

Σήμερα ας πούμε τον άναψα μισή ώρα το πρωί, έκανα μπάνιο εγώ κι η σύζυγος και τώρα το νερό ζεματάει γιατί έβγαλε δυο ώρες ήλιο. Μέχρι άυριο θα έχει καυτό νερό και αν δεν βγάλει ήλιο καθόλου ζεστό προς χλιαρό μέχρι το βράδυ.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#678350
dimitrisB έγραψε::dizzy:
Για αρκετά απ΄ τα παραπάνω που διάβασα (όχι όλα), ΑΝΑΦΩΝΩ:
<< Γιατί παιδιά μου, ΓΙΑΤΙ ..... ? >> :( :( :(

ΥΓ: Προφανώς, ότι έχω χρησιμοποιήσει- τοποθετήσει κλπ, ήταν ότι χειρότερο. Πως την έχω πατήσει έτσι ρε γμτ! ! ! :s_cry
Είμαι και βλάκας και δε σκαμπάζω γρί απ΄αυτά, δεν τα παρακολούθησα και ποτέ, παρά τα έβαλα και έκτοτε ... "πήγα για ύπνο", οπότε για αυτό και οι απόψεις μας (εν μέρει με κάποιες, αλλά και αντιδιαμετρικά με άλλες) διαφέρουν ! :s_dunno


Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ τουλάχιστον από αυτό το μήνυμα δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα.

Κρίνοντας από το ειρωνικό τόνο ίσως μπορούσα να βγάλω ως συμπέρασμα ότι όλοι οι οι υπόλοιποι με τις αντίθετες απόψεις είναι οι βλακες που δεν ξέρουν να βγάζουν συμπεράσματα αλλά σίγουρα δεν θέλω να το δω έτσι.
Δεν ξέρουμε άλλωστε και ποιες είναι αυτές οι διαφορές στις απόψεις.

Χωρίς βέβαια κάποια περαιτέρω εξήγηση δεν θα κατηγορούσα και κάποιον αν του έμενε η αίσθηση αυτή.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678364
Anonymous Founder έγραψε:
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ένας ηλιακός διπλής ενέργειας στην Αθήνα, εγγυάται πως σχεδόν πάντα θα έχεις δωρεάν ζεστό νερό. Μόνον το χειμώνα και μόνον σε μέρες με πολλή συννεφιά, θα χρειαστεί ν'ανοίξεις την ηλεκτρική του αντίσταση. Άρα, κατά την γνώμη μου από την στιγμή που υπάρχει η εγκατάσταση στο σπίτι, και αν ο ηλιακός είναι παλιός και με πρόβλημα, η καλύτερη λύση είναι η αγορά καινούριου και η τοποθέτησή του από έναν υδραυλικό που με την ευκαιρία θα βγάλει και τον παλιό. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι αν ο παλιός ηλιακός είναι απλός και δεν έχει παροχή για ρεύμα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για να το περάσει και πιθανόν να μην είναι και εύκολο.
Ο ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας δεν ξέρω αν εγγυάται να μπορείς να κάνεις και μπάνιο, εννοώ συνήθως τους βάζουν για παροχή ΖΝΧ αλλά όχι για να τον δουλεύεις για 10-20 λεπτά διαρκώς. Το γράφω με επιφύλλαξη πάντως. Θεωρώ πως αν μπορούσε να δουλέψει έτσι, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες...


Eχει και ηλεκτρικο αυτος που εχω. Οκ με πεισατε. Μαλλον το θεμα ειναι οτι ο ηλιακος που εχω δεν ηταν καποιο καλο μοντελο. Οποτε οπως καταλαβαινω παω για αλλαγη συν ενα καλυμμα απο Λιροι να το καλυπτω οταν λειπω.

84 τμ διαμερισμα, 1 μπανιο τι μεγεθος ηλιακου πρεπει να κοιταξω για βελτιση οικονομια αλλα και καποια ευκολια. Πχ θελω περισσοτερο νερο απο το δοχειο που εχω τωρα αν και καλυπτομαι απλα για περισσοτερη ευκολια.

Με 120 λίτρα είσαι μια χαρά για 1-2 άτομα. Για οικογένεια, θα πρότεινα 160 για σιγουριά. Τιμές ξεκινάνε λίγο πάνω από 300€ θεωρώ πως δεν χρειάζεται ν'ανέβεις πολύ πάνω. Αν πάρεις πιο επώνυμες λύσεις, τότε θα χρειαστείς αρκετά παραπάνω. Γνώμη μου, βρες κάποιον με καλή εγγύηση, κι ας μην είναι γνωστή μάρκα. Δίνουν και οι φθηνοί 10 χρόνια εγγύηση.


θα κανω μια ερευνα αγορας και θα γραψω τι βρισκω. Μαλλον θα παρω κατι μεγαλο να βρισκεται αλλα θα δουμε. Αυτος που εχω ειναι μικρος με ενα συλλεκτη και καινουριος που ηταν απ οτι θυμαμαι δεν δουλευε αυτο που ηθελα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#679377 Ξερετε εαν μπορει καποιος να αλλαξει ευκολα λαμπες σε σομπα αλογονου; Εχω μια που εχουν καει ολες οι λαμπες Daewoo DHh-7218 εχει και τηλεχειριστηριο και σκεφτομαι να την δωσω αν καποιος την θελει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#679910 Πριν κανά μήνα έγινε συντήρηση στον ηλιακό και αλλάχθηκε και το ανόδιο. Ωστόσο μου κάνει εντύπωση που αυτές τις μέρες που δεν έχει ήλιο αργεί να ζεστάνει με το ρεύμα, ενώ παλιότερα στο μισάωρο έκαιγε, τώρα είναι ζεστό, αν και ο υδραυλικός μου είπε τότε ότι καθαρίστηκε και η αντίσταση και θα ζεσταίνει πιο γρήγορα. 160ρης είναι
Άβαταρ μέλους
By drdino
#679914 Μήπως πριν είχε περισσότερο συγκριτικά ήλιο και χρειαζόταν λιγότερο ρεύμα;