Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#609522
Lap έγραψε:
Το ιδιο δηλαδη με τους καταλυτες των αυτοκινητων.

Δεν μπορει να κυκλοφορει καποιος και να σπερνει τον καρκινο γυρω του επειδη απλα μπορει....χωρις φιλτρα και dpf....



Τι εννοείς δεν μπορεί?
Γιατί θες έτσι φασιστικά να μας επιβάλεις κάτι τέτοιο? :help: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609523
sargus έγραψε:Γιατί τραβάτε ζόρι ρε παιδιά; Γιατί θέλετε εσείς να επιβληθείτε στους άλλους φασιστικά; Γιατί χαίρεστε σαν τον χλαπάτσα όπότε απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστά μαγαζιά; Σας νοιάζει μήπως τι θα κάνω εγώ με την υγεία μου;


Εγώ θα πω κάτι πολύ απλό, μπας και βοηθήσω έστω κι ένα συμφορουμίτη. Είμαι παιδί δύο καρκινοπαθών γονιών (ο ένας καρκίνος στον πνεύμονα, σε ασθενή καπνιστή του πακέτου+ επί 30 χρόνια) και ήμουν ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που το έβαζα στο στόμα μου για κάποιο χρονικό διάστημα (οποιοδήποτε διάστημα το θεωρώ σεβαστό με αυτά τα δεδομένα). Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι κρίμα και άδικο για οποιονδήποτε άνθρωπο να καταστρέψει τη ζωή του, αλλά και αυτές των αγαπημένων του, για μία πραγματικά άδεια, κενή συνήθεια.

Σεβαστείτε τη ζωή σας και την προσωπικότητά σας. Είστε ενήλικες ευφυείς άνθρωποι, που γνωρίζετε ότι το κάπνισμα βλάπτει. Δεν το υποθέτετε. Το γνωρίζετε, ότι βλάπτει εσάς και τους άλλους γύρω σας. Αντί να σκεφτείτε αυτό όμως, χαριτολογείτε περί αγαμησιάς και λοιπών κουρασμένων κλισέ. Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, πολύ δύσκολο να κοπεί. Τα ματάκια μου έχουν δει άνθρωπο να βγαίνει στο μπαλκόνι του Σωτηρία σε αθλία κατάσταση, σέρνοντας το ορό μαζί του για να καπνίσει. Αυτό δεν είναι δικαιολογία όμως. Κι ακόμη κι αν είναι, δε δικαιολογεί τη ζημιά που κάνεις στους άλλους.

Ας λύσουμε έστω τα πολύ βασικά ρε γαμώτο. Τα πολύ βασικά και βλέπουμε. :(
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609524 https://m.youtube.com/watch?v=vVw_h1RhosA
Σκεψου καποιος που επιθυμει να εχει καθαρα πνευμονια να αναπνεει 60 τσιγαρα σε εναν κλειστο χωρο;;;;
Δηλαδη για να διασκεδασει θα πρεπει να καταστρεψει τη υγεια του

Και υποψιν καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα...μπορει καποιος να μη παθει τιποτα και καποιος αλλος να πεθανει νωριτερα σε βαθος χρονου και ενα χ αριθμο εξοδων ....δεν ειναι κριμα;;;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#609528 Πάω κατευθείαν στα υστερόγραφα :

ΥΓ1 όταν κάποιος δεν σέβεται την ίδια του την υγεία - το υπέρτατο δώρο που μπορεί ποτέ κάποιος να λάβει, θα σεβαστεί τον διπλανό του;

ΥΓ2 σε έναν καυγά πάντα φταίει ο πιο έξυπνος
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609533 Το υ.γ 2 μου το ελεγαν οταν ημουν μικρος για να μη μαλωνω στο σχολειο...

Και εγω απαντουσα πως επισης σε μια φαπα παντα φταιει ενας ωραιος και φαρδυς σβερκος. :s_inlove

Σκατοπαιδο :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#609537 Tα επιχειρήματα των υπέρμαχων του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους είναι κάτω και από επίπεδο καφενείου τη δεκαετία του 80. :(
Κάνουν κάτι αντιπαραβολές ότι ΄ναι...Ειδικά εκεί με τους Vigan και τους ομοφυλοφιλους και τις αγάμητες γεροντοκόρες έχασα τη μπάλα... :help: :help: :help:
Προφανώς δεν έχετε ιδέα ,αλλά εμείς και τα παιδιά μας δε φταίμε να εισπνέουμε το καπνό σας ,όπου σας κατέβει.
Αυτοκτονήστε χωρίς τη δικιά μας παρέα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#609556
elteo έγραψε:Τι γλετζέδες καραμπουζουκλήδες είστε ΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΑΙ ρε ....ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ! :inlove:
ΝΟΤ :rtfm:

Παραδέξου το. Προσπαθείς να το αρχίσεις και δεν μπορείς! :rtfm: Ζηλιαρόγατα! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609562 Καπνιστης εδω. Για την ακριβεια ενας βλακας που το ειχα κομμενο μαχαιρι για 10 χρονια, πριν 2-3 χρονια ξανακυλησα με ηλεκτρονικο αυτη τη φορα και εδω και 5-6 μηνες επεστρεψα στην κακη παιδικη μου συνηθεια το τσιγαρο και το παιζω καουμποι παλι (να βγαλει κανενα φραγκο παραπανω ο σπονσορας της Scuderia :s_tongue ).

Οσον αφορα τον αντικαπνιστικο νομο, ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστει. 10 χρονια που δεν καπνιζα, δεν αντεχα την καπνιλα οπου πηγαινα. Δε θελω και δεν πρεπει αλλος ανθρωπος να αισθανεται ετσι οταν βγαινει εξω να διασκεδασει. Για χωρους με παιδια δεν το συζηταμε καν βεβαια. Φανταζομαι οτι και το μεγαλυτερο ζωο καταλαβαινει απο μονο του να μην καπνιζει σε χωρους με παιδια, χωρις να πρεπει να ψηφιστει καποιος νομος. Εμεις οι καπνιστες που εχουμε αυτο το βιτσιο σιγουρα θα ξενερωσουμε αρκετα με την εφαρμογη του νομου, αλλα ας προσεχαμε!

Απλα ακουω κατι τρελα πραγματα, που πανε στο αλλο ακρο. Δηλαδη πας σε μια δημοσια υπηρεσια και δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε εξω απο το κτηριο στο υπαιθριο parking και αλλα παρομοια αισχη. Ειπαμε να σεβαστουμε τους συνανθρωπους μας, αλλα καποιος να σεβαστει κι εμας τους καπνιστες. Ετσι οπως το πανε θα μας στειλουνε ολους στη Σπιναλογκα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609564
sargus έγραψε:Γιατί τραβάτε ζόρι ρε παιδιά; Γιατί θέλετε εσείς να επιβληθείτε στους άλλους φασιστικά; Γιατί χαίρεστε σαν τον χλαπάτσα όπότε απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστά μαγαζιά; Σας νοιάζει μήπως τι θα κάνω εγώ με την υγεία μου; Μια χαρά μπορείτε εσείς να μπουκοτάρετε τα μαγαζιά που επιτρέπουν μέσα το κάπνισμα και μάλιστα -όπως διαβάζω εδώ- αφού έχετε τους αριθμούς με το μέρος σας, στο τέλος θα κερδίσετε. Γιατί θέλετε να νομοθετήσει η κυβέρνηση για αυτό; Γιατί να μην έχω εγώ ένα μέρος κλειστό να πάω να ακούσω τα μπουζούκια μου π.χ., να πιω τα ποτά μου και να κάνω τα τσιγάρα μου; Εσάς τι σας κόφτει; Γιατί πανυγηρίζετε όποτε απαγορεύεται καθολικά το κάπνισμα; Γιατί να μην υπάρχουν και των 2 ειδών τα μαγαζιά; Γιατί να μην επιλέγει κάθε μαγαζί τι θέλει να είναι (oh wait...);
Θα έγραφα και άλλα αλλά δε μου αρέσει να πολυγράφω ειδικά στην ανωνυμία του ιντερνετ.



Ειλικρινά με ξεπερνάει το γιατί πρέπει όλοι οι άλλοι να ανέχονται κάποιον / κάποιους που προκαλούν κακό στην υγεία, όχι μόνο τη δική τους, αλλά και ΟΛΩΝ! :rtfm:

Αυτό είναι το πρόβλημα. Αν ο καθένας θέλει να πάει να πέσει από το γκρεμό δεν με απασχολεί, ας πέσει. Στην προκειμένη περίπτωση όμως θέλει ντε και καλά να με πάρει κι εμένα μαζί του! Και είμαι εγώ ο παράλογος και ο φασίστας;;; :s_crazy :s_shout

Αν καταλάβεις εσύ και όσοι συμφωνούν μαζί σου ότι το κάπνισμα ισοδυναμεί με εισπνοή ραδιενεργού υλικού και πως παλεύετε για το δικαίωμά σας να μας κάνετε να εισπνεύσουμε το ίδιο ραδιενεργό υλικό, παρά τη θέλησή μας, θα έχουμε κάνει σημαντική πρόοδο.

Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609565
George_Prix έγραψε:Απλα ακουω κατι τρελα πραγματα, που πανε στο αλλο ακρο. Δηλαδη πας σε μια δημοσια υπηρεσια και δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε εξω απο το κτηριο στο υπαιθριο parking και αλλα παρομοια αισχη.


Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα με την πιθανότητα να εφαρμοστούν τα παραπάνω. Απέχουμε μερικά δις έτη φωτός από να γίνει κάτι τέτοιο.

Θυμήσου ότι μιλάμε για την ίδια χώρα όπου μπαίνει καρότσι με μωρό σε καφετέρια και δε σβήνει ούτε ΕΝΑ τσιγάρο, έτσι για την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#609571
diplomat έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απλα ακουω κατι τρελα πραγματα, που πανε στο αλλο ακρο. Δηλαδη πας σε μια δημοσια υπηρεσια και δεν επιτρεπεται να καπνιζεις ουτε εξω απο το κτηριο στο υπαιθριο parking και αλλα παρομοια αισχη.


Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα με την πιθανότητα να εφαρμοστούν τα παραπάνω. Απέχουμε μερικά δις έτη φωτός από να γίνει κάτι τέτοιο.

Θυμήσου ότι μιλάμε για την ίδια χώρα όπου μπαίνει καρότσι με μωρό σε καφετέρια και δε σβήνει ούτε ΕΝΑ τσιγάρο, έτσι για την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.


Φιλε δεν ανησυχω για μενα. Σε δημοσια υπηρεσια εχω να παω μερικες δεκαετιες και επισης πλεον δε βγαινω σε μαγαζια οσο παλια.

Απλα δε μου αρεσουν οι ακροτητες και η στοχοποιηση μιας συγκεκριμενης ομαδας ανθρωπων (στην περιπτωση μας των καπνιστων).
Άβαταρ μέλους
By pro
#609574 Όπως σε όλα είμαστε υπερβολικοί και μηδενιστές όσον μας αφορά. Προφανώς έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε ακόμη, αλλά επίσης προφανώς έχουν γίνει αρκετά. Πριν 20 χρόνια το κάπνισμα επιτρεπόταν σε εργασιακούς χώρους, σε ΜΜΜ - τώρα κάτι τέτοιο είναι αδιανόητο. Θα κοπεί και στα μαγαζιά και πολύ σύντομα νομίζω. Προσωπικά πάντως (ως πρώην καπνιστής) μου είναι εξίσου αντιπαθείς οι καπνιστές που δεν σέβονται τα αυτονόητα αλλά και κάποιοι αντικαπνιστές που σου ζαλίζουν το παπάρι με τα κολλήματά τους.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#609578 Θα πω κατι που δεν ειναι και πολυ συνταγματικο.....

Φανταζεστε αν δεν υπηρχενη απαγορευση σε κλειστο χωρο, καποιος που καπνιζει να πληρωνε πολυ υψηλοτερες εισφορες (x10) στο ταμειο υγειας διοτι προκαλει τεραστια εξοδα για την περιθαλψη της αρρωστιας που προκαλει και στον εαυτο του αλλα και σε αυτους σε κκειστα μερη
1600 με 2000 ευρω τον μηνα δηλαδη σε δημοσιο ταμειο υγειας....

Και ολα αυτα....ενω παραλληλα βρωμαει και το δερμα του μοιαζει 15 ετη γηραιοτερο

Ε ρε γλεντια :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#609581
kostis20 έγραψε:Tα επιχειρήματα των υπέρμαχων του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους είναι κάτω και από επίπεδο καφενείου τη δεκαετία του 80. :(
Κάνουν κάτι αντιπαραβολές ότι ΄ναι...Ειδικά εκεί με τους Vigan και τους ομοφυλοφιλους και τις αγάμητες γεροντοκόρες έχασα τη μπάλα... :help: :help: :help:
Προφανώς δεν έχετε ιδέα ,αλλά εμείς και τα παιδιά μας δε φταίμε να εισπνέουμε το καπνό σας ,όπου σας κατέβει.
Αυτοκτονήστε χωρίς τη δικιά μας παρέα. :rtfm:

Την αντιστοιχία με τους ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ vegan (όχι όλους) και τους ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ ομοφυλόφιλους (όχι όλους) την έκανα εγώ που είμαι υπέρμαχος ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#609582
diplomat έγραψε:Σεβαστείτε τη ζωή σας και την προσωπικότητά σας. Είστε ενήλικες ευφυείς άνθρωποι,


Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες απ' τα γραφόμενα τους? :lol:


Κάποιοι με αυτά που γράφετε... δεν θέλω να σας χαρακτηρίσω γιατί θα χαλαστούμε!
Φασισμός, ρατσισμός κι άλλα ωραία από καπνιστές για να υποστηρίξουν τον εθισμό τους... κι αυτό αποδεικνύει τον εθισμό...
και σε άλλα θέματα απορείτε για τη κατάντια της χώρας και τα εκλογικά αποτελέσματα... ενώ βλέπετε ποιο είναι το επίπεδο.

Πραγματικά για λύπηση...