Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#255144
junior gt έγραψε:Nass δε μίλησα για κάποιον που περιστασιακά θα πάει να δει μια f1.Αυτός σαφώς και δεν είναι petrolhead. Όπως δεν είναι ποδοσφαιρόφιλος κάποιος επειδή θα πάει μια φορα σε κάποιον τελικό τσου λου.
Δε νομίζω ότι κάποιος θα ακολουθούσε events μηχανοκίνητου αθλητισμού αν δεν καταλάβαινε τίποτα.
Όσο για τη γνώση θα διαφωνήσω. Πώς μετράς τη γνώση? Με την ίδια λογική ένας ερασιτέχνης της πίστας δεν έχει γνώσεις αντίστοιχες του Ιαβέρη. Δεν είναι pettolhead?
Ο Ιαβέρης δεν έχει γνώσεις στην πίστα αντίστοιχες του Vettel. Δεν είναι petrolhead?
Καύλα είναι, αγάπη πώς να το πω, σε διάφορες για τον καθενα εκφάνσεις που έχουν να κάνουν με το αυτοκίνητο. Και προφανώς με την ασχολία του κάθε ένα θα αποκτήσει ο καθένας και κάποιες γνώσεις.


Προφανώς και δε μετράς τη γνώση. Δεν δίνεις εξετάσεις. Απλά φαντάζομαι ότι ο nass εννοεί ότι όταν πεις σε έναν βενζινοκέφαλο εκκεντροφόρος, άπεξ ή υπερστροφή δεν θα ανοίξει 52 λεξικά. Κι ας μην ξέρει να βγάλει μόνος του το πρώτο από το αυτοκίνητο, κι ας μην ξέρει να σημαδέψει με ακρίβεια χιλιοστού το 2ο, κι ας μην έχει ζήσει ποτέ το 3ο.

Για να πω την αλήθεια πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου petrolhead, δεν ξέρω κι αν ήμουν ποτέ δηλαδή. Όπως είπε και ο Δίας, τα παράσημα μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν ισχύουν πλέον.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#255167 Νομιζω εχει να κανει με τυπους και τυπακια,που βλεπουν το αυτοκινητο σαν χομπυ.
Ανθρωποι που ονειρευονται ακριβα σπορτιβ αυτοκινητα,που πετανε ενα καρο λεφτα απανω στα σαραβαλακια τους για βελτιωσεις και μετατροπες,ολοκληρος ο σκοπος της ζωης τους ειναι η λαμαρινα.
Τους θεωρω ανθρωπους με πολυ χαμηλο πνευματικο επιπεδο ,και στους αγωνες εδω στα ραλλυ να πουμε υπαρχει πολυ αλητεια μεσα,τα κυκλωματα ,ενας οχετος στο περιθωριο της κοινωνιας που δεν ασχολειται και ουτε θελει να ασχοληθει κανεις μαζι τους.
Και τα συνεργεια μετατροπων ,αλητεια και εκει μεσα,κοροιδευουν νεους βλαμμενους στοκους και τους αρπαζουν τα λεφτα.
Τους βαζουν πανακριβες αναρτησεις και αυξανουν ιπποδυναμεις και υποσχονται οτι το οχημα θα ειναι τραινο και πανε μετα και σκοτωνονται.
Εχουν σκοτωθει παρα πολλοι βενζινοκεφαλοι ,πειτε τους οπως θελετε και εχουν κλαψει πολλες μαναδες για τον αδικο χαμο των παιδιων τους για τις παπαριες και τις μαλακιες.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#255171 Για εμενα τουλαχιστον, και απο τις συζητησεις που εχω κανει, και για αρκετους αλλους, τουλαχιστον ανησυχους οδηγικα, οι παραπανω, πραγματικοι petrolhead ΔΕΝ ειναι.
Οπως και -imo τουλαχιστον- δεν κρινεται καποιος ως πραγματικος petrolhead, μονο και κυριως απο το αν οδηγει
το σουπερ σπορ αυτοκινητο, ή το φτιαγμενο αυτοκινητο, το βελτιωμενο και παει λεγοντας...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#255173
Κίκιζας . έγραψε:Για εμενα τουλαχιστον, και απο τις συζητησεις που εχω κανει, και για αρκετους αλλους, τουλαχιστον ανησυχους οδηγικα, οι παραπανω, πραγματικοι petrolhead ΔΕΝ ειναι.
Οπως και -imo τουλαχιστον- δεν κρινεται καποιος ως πραγματικος petrolhead, μονο και κυριως απο το αν οδηγει
το σουπερ σπορ αυτοκινητο, ή το φτιαγμενο αυτοκινητο, το βελτιωμενο και παει λεγοντας...


Από τι κρίνεται;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#255204
italakias έγραψε:Νομιζω εχει να κανει με τυπους και τυπακια,που βλεπουν το αυτοκινητο σαν χομπυ.
Ανθρωποι που ονειρευονται ακριβα σπορτιβ αυτοκινητα,που πετανε ενα καρο λεφτα απανω στα σαραβαλακια τους για βελτιωσεις και μετατροπες,ολοκληρος ο σκοπος της ζωης τους ειναι η λαμαρινα.
Τους θεωρω ανθρωπους με πολυ χαμηλο πνευματικο επιπεδο ,και στους αγωνες εδω στα ραλλυ να πουμε υπαρχει πολυ αλητεια μεσα,τα κυκλωματα ,ενας οχετος στο περιθωριο της κοινωνιας που δεν ασχολειται και ουτε θελει να ασχοληθει κανεις μαζι τους.
Και τα συνεργεια μετατροπων ,αλητεια και εκει μεσα,κοροιδευουν νεους βλαμμενους στοκους και τους αρπαζουν τα λεφτα.
Τους βαζουν πανακριβες αναρτησεις και αυξανουν ιπποδυναμεις και υποσχονται οτι το οχημα θα ειναι τραινο και πανε μετα και σκοτωνονται.
Εχουν σκοτωθει παρα πολλοι βενζινοκεφαλοι ,πειτε τους οπως θελετε και εχουν κλαψει πολλες μαναδες για τον αδικο χαμο των παιδιων τους για τις παπαριες και τις μαλακιες.


copy paste την σαχλαμαρα του Γιαννακη εκανες?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#255205 Καθένας βγάζει τη δική του θεωρία για το κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος petrohead ώστε να φωτογραφήσει τον εαυτό του (γιατί θέλει να λέγεται petrolhead). Aς πω και γω και τη δική μου. :iconcool: Petrolhead σίγουρα είναι αυτός που ασχολείται με την αυτοκίνηση, ενημερώνεται, γράφει σε αυτοκινητιστικά φόρα (καλή ώρα) γνωρίζει σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς και το πάει και λίγο παραπέρα σε τεχνικά θέματα (όχι φυσικά βελτιώσεις τύπου MAX Power). Έχει δηλαδή μια πολύ καλή γνώση της αυτοκίνησης. Aπό κει και πέρα σίγουρα petrolhead είναι αυτός που επιλέγει να οδηγεί ένα ενδιαφέρον αυτοκίνητο, όχι απαραίτητα γρήγορο ή μουράτο απλά ενδιαφέρον και όχι απλά έναν ανθρωπομεταφορέα. Αυτοκίνητο που θα περάσεις καλά. Από τη μικρή εμπειρία μου σε διάφορα μοντέλα το 308 είναι ένα τέτοιο. Με το εξαιρετικό πάτημα που έχει και το ''χαλαρό'' ESP στις στροφές θα χαμογελάσεις. Από την άλλη το V40 μου είναι αδιάφορο. Ωραίο, ποιοτικό αλλά μέχρι εκεί, δε σε προκαλεί για τίποτα (ίσως βέβαια επειδή είναι το cross). Χαρακτηριστικό είναι πως και οι ιδιοκτήτες είναι ακριβώς έτσι, ο ένας petrolhead o άλλος λάτρης της μοτοσυκλέτας. Αν τα αλλάξουν ο κάθε ένας βρίσκει και από κάτι στραβό.
Εδώ πιστεύω ότι όλοι είμαστε petrolheads ασχέτως του τι οδηγούμε μιας και παίζουν ρόλο πολλές συγκυρίες. Ο ΓΚ πχ οδηγάει Vectra, το γιατί σίγουρα είναι ένα καλό ερώτημα :lol: ΑΛΛΑ με την πρώτη ευκαιρία οδηγάει ότι βρει εύκαιρο από περιέργεια για να δει και να συγκρίνει, βλέπει εκπομπές, διαβάζει, γενικά ασχολείται, ε δε γίνεται να μη τον πεις petrolhead. Δε νομίζω ότι κάποιος κρίνεται για το τι είναι λόγω του αυτοκινήτου που οδηγάει ούτε για τον τρόπο που οδηγάει. Ο καυλόγκαζος κοντράκιας με το φτιαγμένο χρέπι δεν είναι petrolhead, ούτε ο φραγκάτος που πήγε και βελτίωσε την Μ3.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#255221
Καθένας βγάζει τη δική του θεωρία για το κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος petrohead


Tα υπόλοιπα περισσεύουν._
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#255266
panos2171 έγραψε:................Ο καυλόγκαζος κοντράκιας με το φτιαγμένο χρέπι δεν είναι petrolhead, ούτε ο φραγκάτος που πήγε και βελτίωσε την Μ3.


Γιατί?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#255273 Θεωρώ ότι η αγάπη για το αυτοκίνητο και η ενασχόληση με αυτό ως hobby (σε όλα τα επίπεδα) αρκεί για να χαρακτηριστεί κάποιος petrolhead.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#310510 www.Limanakia.gr

Όλοι οι βενζινοκέφαλοι τη; Αττικής είχαν καθημερινό - σχεδόν - πάρτυ, σήμερα έμειναν οι μνήμες όσων είχαν παρεβρεθεί εκεί στην corkscrew της Αττικής.

http://www.4drivers.gr/single-post/2016 ... imanakiagr
Άβαταρ μέλους
By glf
#848562 Δεν είχα που να το βάλω, ψάχνω τα παλιά θέματα...

Έχω μείνει από βενζίνη στο 106 που ο δείκτης κάνει κόλπα και δεν τον πολυπιστεύω.
Ευτυχώς είμαι κοντά σε βενζινάδικο.
Πάω και λέω αν έχει και μπιτόνι με σωλήνα για να περάσει και την εσωτερική τάπα στο ρεζερβουάρ. Κοιτάει κοιτάει μου λέει δεν έχω, να σου κόψω μπουκάλι να βάλεις και ένα μακρύ κατσαβίδι, τα γνωστά.
Κοιτάω και γω και του λέω κι όμως έχεις σωστό μπιτόνι..
Εικόνα

Μια τάξη μια αλφάδια που λέμε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#848566
glf έγραψε:Δεν είχα που να το βάλω, ψάχνω τα παλιά θέματα...

Έχω μείνει από βενζίνη στο 106 που ο δείκτης κάνει κόλπα και δεν τον πολυπιστεύω.
Ευτυχώς είμαι κοντά σε βενζινάδικο.
Πάω και λέω αν έχει και μπιτόνι με σωλήνα για να περάσει και την εσωτερική τάπα στο ρεζερβουάρ. Κοιτάει κοιτάει μου λέει δεν έχω, να σου κόψω μπουκάλι να βάλεις και ένα μακρύ κατσαβίδι, τα γνωστά.
Κοιτάω και γω και του λέω κι όμως έχεις σωστό μπιτόνι..
Εικόνα

Μια τάξη μια αλφάδια που λέμε.

Μια χαρά ειναι το μπιτόνι το AdBlue με το ρουξούνι .
Κρατα το άδειο στο πορτμπαγκαζ να βρίσκεται.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#848586
bill33 έγραψε:
glf έγραψε:Δεν είχα που να το βάλω, ψάχνω τα παλιά θέματα...

Έχω μείνει από βενζίνη στο 106 που ο δείκτης κάνει κόλπα και δεν τον πολυπιστεύω.
Ευτυχώς είμαι κοντά σε βενζινάδικο.
Πάω και λέω αν έχει και μπιτόνι με σωλήνα για να περάσει και την εσωτερική τάπα στο ρεζερβουάρ. Κοιτάει κοιτάει μου λέει δεν έχω, να σου κόψω μπουκάλι να βάλεις και ένα μακρύ κατσαβίδι, τα γνωστά.
Κοιτάω και γω και του λέω κι όμως έχεις σωστό μπιτόνι..
Εικόνα

Μια τάξη μια αλφάδια που λέμε.

Μια χαρά ειναι το μπιτόνι το AdBlue με το ρουξούνι .
Κρατα το άδειο στο πορτμπαγκαζ να βρίσκεται.


Τό ίδιο έχω,με ενοχλεί αφάνταστα που δεν υπάρχει δεύτερο άνοιγμα για να μην μπούκωνει λόγω έλλειψης πίεσης κατά το γέμισμα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#848593 μα πηγατε και πηρατε Γερμανικο μπιτονι? ελεοςςςςςςς!!!! :lol: