Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#127356
21 quadra έγραψε:O Bενζινοκέφαλος είναι Junky της αυτοκίνησης, δεν γουστάρει τα πετρέλαια ...


Θα διαφωνήσω σε αυτό και εξηγώ αμέσως με παράδειγμα τον κουνιάδο μου, οδηγεί μόνο κλούβες , φορτηγά ,τρακτέρ και κομπίνες, εννοείτε όλα πετρέλαια, α... και το παλιό δικό μου corsa diesel, πιο petrolhead άτομο δεν υπάρχει , έχει τέτοια αίσθηση του τι κάνουν οχήματα πολλών τόνων (με φορτία 10άδων τόνων) και τα χειρίζεται με τέτοιο θεαματικό τρόπο που πολλές φορές με αφήνει με το στόμα ανοικτό , θυμάμαι μια φορά που του έσπασε ιμάντας που κράταγε παλέτες με λιπάσματα πάνω σε στροφή, το βλέπει από το καθρέπτη, κόβει αμέσως το τιμόνι του φορτηγού και μετατοπίζει το φορτίο έτσι ώστε, όλα τα τσουβάλια που είχαν πάρει ήδη το δρόμο για τα χωράφια να προσγειωθούν πάλι στη καρότσα του φορτηγού! Ήμουν από πίσω οδηγώντας το hiace και τρίβαμε τα μάτια μας μαζί με κάτι αλβανούς που είχαμε για το ξεφόρτωμα!

Απολαμβάνει το χειρισμό βρωμερών , φασαριόζικων και εντέλει επικίνδυνων οχημάτων όπως τα σιλό φορτηγά (40+ ετών) που έχει και γενικά βρίσκει ευχαρίστηση σε καταστάσεις που ένας petrohead θα έπαιρνε δυο depon extra για να συνέλθει, μιλάμε για πολύ Diesel and Dust κατάσταση!

https://www.youtube.com/watch?v=j0U4BNzRUK4

πως να τον πω..... άντε dieselhead!!
Άβαταρ μέλους
By apav
#127438 Nass δες και τι έγραψαν οι υπόλοιποι. Δεν υπάρχει ένας ορισμός petrolhead. Οι επιλογές που κάνουμε, μπορεί να είναι άκυρες για κάποιον τρίτο. Το καλύτερο παράδειγμα εδώ είναι το αυτόματο κιβώτιο.

Το κόστος είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν νομίζω ότι κρίνεις με βάση την γενική οικονομική κατάσταση. Ένα Vectra κάνει όσο 2-3 Rallye ή 5-6 MX5. Οπότε μάλλον δύσκολο είναι να γίνει η υπέρβαση και να πας σε ένα αυτοκίνητο που θα θέλει επισκεύες και θα έχει βεβαρημένο παρελθόν.

Όταν στην αρχή έγραψες ότι ο petrolhead κινείται γρήγορα, δεν νομίζω ότι κάποιο 4X4 μπορεί να το κάνει αυτό. Μετά έβαλες φωτογραφίες από εκτός δρόμου οι οποίες δεν νομίζω ότι ταίριαζαν στο γρήγορα όπως το έθεσες. Επιπλέον, γρήγορα αποκλείεται να μπορείς να κινηθείς με οτιδήποτε αυτοκίνητο για πολλές ώρες, είτε από κούραση, είτε από κίνηση, κλπ. Οπότε, εάν δεις κάποιον να κινείται αργά, δεν μπορείς να ξέρεις πως πήγαινε νωρίτερα ή θα πάει αργότερα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#127446 Ο petrolhead πρώτα και πάνω από όλα είναι ιδέα και συμπεριφορά προς την αυτοκίνηση, ίσως είναι :offtopic: αλλά δείτε αυτό το βίντεο με την κοπέλα και πείτε αυτή η κοπελιά είναι ή όχι petrolheasd όταν λέει ότι της αρέσει η μυρωδιά της βενζίνης και του λαδιού, όταν λερώνει τα χέρια της χωρίς να την ενδιαφέρουν τα νύχια της αν θα δπάσουν ? Δείτε το βίντεο και πείτε.

https://www.youtube.com/watch?v=WWxKgli ... ubs_digest
Άβαταρ μέλους
By nass
#127465
apav έγραψε:Nass δες και τι έγραψαν οι υπόλοιποι. Δεν υπάρχει ένας ορισμός petrolhead.


Προφανώς, αλλιώς δεν θα άνοιγα το θέμα.

apav έγραψε:Οι επιλογές που κάνουμε, μπορεί να είναι άκυρες για κάποιον τρίτο. Το καλύτερο παράδειγμα εδώ είναι το αυτόματο κιβώτιο.


Μόνο που δεν έθεσα θέμα "επιλογών", έθεσα θέμα "ιδιοτήτων" και "χαρακτηριστικών". Και δεν πάει εκεί "αυτόματο vs. χειροκίνητο" γιατί αλλιώς να βάλουμε "προσθιοκίνητο vs. οπισθοκίνητο vs. 4x4" "ατμο vs. turbo" κοκ. Ολοι αυτοί μια χαρά petrolheads μπορεί να 'ναι, αλλού είναι το ζουμί του ορισμού.

apav έγραψε:Το κόστος είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν νομίζω ότι κρίνεις με βάση την γενική οικονομική κατάσταση. Ένα Vectra κάνει όσο 2-3 Rallye ή 5-6 MX5. Οπότε μάλλον δύσκολο είναι να γίνει η υπέρβαση και να πας σε ένα αυτοκίνητο που θα θέλει επισκεύες και θα έχει βεβαρημένο παρελθόν.


Τι σχέση έχει η σύγκριση τιμής ? Αυτό που λέω είναι ότι μπορεί κάποια χαρακτηριστικά του petrolhead να αναστέλλονται προσωρινά λόγω πχ. κρίσης όμως δεν μπορεί σε βάθος χρόνου οι επιλογές σου για προσωπικό αυτοκίνητο που το πληρώνεις από την τσέπη σου να είναι μη συμβατές με την έννοια "petrolhead". Δεν μπορεί να 'σαι "petrolhead" και σε βάθος 20 χρόνων να αγοράζεις βαρετά, άχρωμα κουτιά. Πόσο δε μάλλον που μπορείς να πάρεις κάτι ενδιαφέρον οδηγικά με πολύ λίγα χρήματα.

apav έγραψε:Όταν στην αρχή έγραψες ότι ο petrolhead κινείται γρήγορα, δεν νομίζω ότι κάποιο 4X4 μπορεί να το κάνει αυτό. Μετά έβαλες φωτογραφίες από εκτός δρόμου οι οποίες δεν νομίζω ότι ταίριαζαν στο γρήγορα όπως το έθεσες.


Εγραψα επίσης ότι ο petrolhead κάνει ταξίδια και έχει γυρίσει την Ελλάδα από "B roads" αυτό περιλαμβάνει και τις περιπτώσεις των φωτο, όπου μπορεί να κάνει έναν συμβιβασμό στο "κινούμαι γρήγορα στην άσφαλτο" (δεν έγραψα στο κάτω-κάτω "παντού και πάντα και του παίρνουμε το δίπλωμα petrolhead αν δεν το κάνει") προκειμένου να φτάσει στα Αγραφα ή στην Πίνδο.

apav έγραψε:Επιπλέον, γρήγορα αποκλείεται να μπορείς να κινηθείς με οτιδήποτε αυτοκίνητο για πολλές ώρες, είτε από κούραση, είτε από κίνηση, κλπ. Οπότε, εάν δεις κάποιον να κινείται αργά, δεν μπορείς να ξέρεις πως πήγαινε νωρίτερα ή θα πάει αργότερα.


Ε ναι βλ. παραπάνω. Ισα-ίσα με αυτό που λες συμφωνείς με τα 4x4.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#127499 Νομίζω ότι μερικοί το πήραν πολύ σοβαρά το όλο θέμα και θίχτηκαν κιόλας :hmmm:

Τα πράγματα είναι απλά:
Πας μη μέλος του petrolheads.gr κουλός. Εμείς χεράδες :shifty:
Έτσι, για να 'ναι όλοι ευχαριστημένοι :iconcool: :shifty:

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By vasilis 1200101
#127803 Όποιος θίχτηκε ξύδι, όλοι οι καλοί χωράμε, οι κομπλεξικοί και οι αυθεντίες δεν μας λείπουν στην καθημερινότητά μας, ας λείπουν απ΄ τα πληκτρολόγια τουλάχιστον. Αγάπη ρε... :inlove:

Μου αρέσει αυτή η κουβέντα...
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος είναι ο πραγματικός βενζινοκέφαλος... :help:
Ο Clarkson, o Setright (μπρρρ... έχει συγχωρεθεί αυτός), ο Leno, o Ragnotti, εγώ που καίω ότι καίγεται την μια στιγμή (Κορωπί - Διχώρι Φωκίδας τρεις ώρες, βοήθα Παναγιά) και την άλλη στο ίδιο αυτοκίνητο βγάζω μέση κατανάλωση 6.4Lt/100km??? (Corolla 1.6 vvti e12), η γυναίκα μου που τα μελετάει όλα και έχει αρρώστια με τις μοτοσυκλέτες αλλά παλεύω να την πείσω να οδηγήσει;;;

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Nass, αν και τα κριτήρια αν τα δεις με απόλυτη ματιά δεν με καλύπτουν...

Για μένα, ο πραγματικός βενζινοκέφαλος ήταν (ελπίζω να είναι ακόμα) ΕΝΑΣ.
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ που είδα στα λιμανάκια της Βουλιαγμένης, το 2006 να οδηγεί, προφανώς όχι αργά, με συνοδηγό μια εκπληκτική γιαγιά, μια μαύρη AURELIA B20 3ης - 4ης γενιάς, με συμβατικές πινακίδες... Zero fucks given!!
Beat that! :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#128172
nass έγραψε:Ολο παππούδες με αρχαιολογίες μας φέρνετε για παράδειγμα βενζινοκέφαλου, μια εσύ, μια ο D-Jet :rant:

:lol:

O γερο-D-Jet (κατα Zorz), θες να πεις, ε;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#128193 Κάρολος Λάμπρου, ένας πραγματικός τζέντλεμαν και γνήσιος petrolhead και επίσης ένας πολύ καλός. φίλος.

Επισκευάζει και συντηρεί μόνος του την κίτρινη Alpine A110 που έφερε από την Αμερική και την μετέτρεψε σε αγωνιστική με ανταλλακτικά της Meca Parts, Όταν έπεσε μπροστά του η ex siroco Alpine A110 group 4 την πήρε κουφάρι και όλα τα ανταλλακτικά σε κιβώτια και την έφτιαξε με τα χεράκια που λένε, επίσης συντηρεί άλλα 4-5 αυτοκίνητα που έχει όπως 2 merc SL 280 με μηχανικό ψεκασμό, μια Lotus Elite, και 2-3 άλλα που μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή, έχει όλα τα εργαλεία μέχρι και ανυψωτικό, κατεβάζει τα μοτέρ, τα ανοίγει, τα πηγαίνει στο ρεκτιφιέ, όταν λέω τα κάνει όλα μόνος το εννοώ.

Έχει σπουδές μηχανολόγου στην Αμερική και όλα τα διπλώματα πιλότου πετώντας τα 747 εδώ και πολλά χρόνια, αλλά και το δικό του ακροβατικό pitts special για όταν έχει κέφια.
Νομίζω ότι ο Κάρολος είναι η προσωποποίηση του γνήσιου petrolhead και του αληθινά ευγενούς ανθρώπου, έχοντας την τύχη να τον γνωρίζω καλά δεν υπερβάλλω καθόλου, επίσης μας έκανε την τιμή να έχει συνοδηγό έναν από τους γιούς μου πριν πάει στο στρατό έτσι υπάρχουν στο σπίτι 5 κύπελλα, να είσαι καλά Κάρολε.


Εδώ με την αγαπημένου Alpine A110 ex siroco εχ
https://www.youtube.com/watch?v=FcVZWRZ0_vc

Εδώ με την 1η του αγάπη, την κίτρινη Alpine A110
https://www.youtube.com/watch?v=I05ZV81jzHg

O καλός φίλος Κάρολος Λάμπρου με το ιδιόκτητο pitts Special
https://www.youtube.com/watch?v=lwp04WxEpUY

Εδώ με 747 μετά την αποχώρηση του από την Ολυμπιακή του Χατζιδάκη και την άρνηση του να ενταχθεί στην Aegean
https://www.youtube.com/watch?v=dsEVQUwUdnc
Άβαταρ μέλους
By nass
#255099 Συνεχίζω εδώ από το Βάλτε μια φωτό του αυτοκινήτου σας και απαντώ σε αυτό

junior gt έγραψε:Εγώ ξέρω πολλούς που πάνε στις Σέρρες να ξεκαυλώσουν και βαριούνται να οδηγούν και το βάζουν στο τραίνο. Δεν είναι petrolheads?
Petrolhead είναι για μένα πολλά, διαφορετικά και ξεχωριστά μεταξύ τους.
Άλλουνού (που λένε) του αρέσει το ταξίδι με το αυτοκίνητο οδηγώντας. Είναι petrolhead.
Αλλουνού του αρέσει να πηγαίνει τάπα και να οδηγεί στο όριο με οποιοδήποτε αυτοκίνητο. Είναι petrolhead.
Αλλουνού του αρέσει ο μηχανοκίνητος αθλητισμός σα θεατής και ακολουθεί τα διάφορα events ακόμα και με τα πόδια. Είναι petrolhead.
Αλλουνού του αρέσει η συμμετοχή σε αγώνες. Είναι petrolhead.
'Αλλος έχει καυλόγκαζα αυτοκίνητα και τα γουστάρει. Είναι petrolhead.
Άλλος τις ελεύθερες ώρες του αντί να πάει στο καφενείο, πάει στο συνεργείο της γειτονιάς. Είναι petrolhead.
Άλλος διαβάζει βιβλία, περιοδικά για αυτοκίνητα Είναι petrolhead.
κλπ κλπ κλπ με ότι έχει να κάνει με μηχανές και αυτοκίνητα ...
και όλα αυτά μαζί ή ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ το κάθε ένα.
Οπότε σα συμπέρσμα διαφωνώ κάθετα και οριζοντίως με το ότι όποιος είναι petrolhead πρέπει απαραίτητα να έχει και καυλόγκαζα ή έστω ενδιαφέροντα οδηγικά αυτοκίνητα.


Νομίζω ότι ο ορισμός που δίνεις (ή μάλλον δια του παραδείγματος) είναι υπερβολικά ευρύς.
Οχι δεν θεωρώ ότι επειδή κάποιος πχ. γουστάρει αγώνες είναι petrolhead, υπάρχουν χιλιάδες θεατές που πραγματικά δεν καταλαβαίνουν τι βλέπουν. Με άλλα λόγια δεν θεωρώ ότι η αγάπη για τα αυτοκίνητα είναι ικανή συνθήκη για να είσαι petrolhead, είναι μεν αναγκαία αλλά θέλει και άλλα πχ. γνώση

Επίσης δεν θεωρώ ότι μπορεί κάποιος να είναι petrolhead αλλά συστηματικά (όχι επειδή έτυχε μια φορά, στον καθένα μπορεί να τύχει αυτό) έχει βαρετά αυτοκίνητα-ψυγεία. Ενα ενδιαφέρον οδηγικά αυτοκίνητα τη σήμερον ημέρα κοστίζει ξερωγω 3-5000 ευρώ οπότε το "η οικογένεια" "δεν έχω χρήματα" και άλλα τέτοια κάπου δεν μου κολλάει. Γενικά, και στην περίπτωση του petrolhead, πιστεύω στο put your money where your mouth is.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#255104 κατσε ρε Νασο,δλδ ο Διγετιος δεν ειναι petrolhead?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#255108 γραψε λαθος,μαλλον αλλο καταλαβα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#255134 Nass δε μίλησα για κάποιον που περιστασιακά θα πάει να δει μια f1.Αυτός σαφώς και δεν είναι petrolhead. Όπως δεν είναι ποδοσφαιρόφιλος κάποιος επειδή θα πάει μια φορα σε κάποιον τελικό τσου λου.
Δε νομίζω ότι κάποιος θα ακολουθούσε events μηχανοκίνητου αθλητισμού αν δεν καταλάβαινε τίποτα.
Όσο για τη γνώση θα διαφωνήσω. Πώς μετράς τη γνώση? Με την ίδια λογική ένας ερασιτέχνης της πίστας δεν έχει γνώσεις αντίστοιχες του Ιαβέρη. Δεν είναι pettolhead?
Ο Ιαβέρης δεν έχει γνώσεις στην πίστα αντίστοιχες του Vettel. Δεν είναι petrolhead?
Καύλα είναι, αγάπη πώς να το πω, σε διάφορες για τον καθενα εκφάνσεις που έχουν να κάνουν με το αυτοκίνητο. Και προφανώς με την ασχολία του κάθε ένα θα αποκτήσει ο καθένας και κάποιες γνώσεις.