Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#113266 Chattάροντας με γνωστό μη σοβαρό μέλος περί booze,drugs,gals and coogars σκαλίσαμε και τους αυτοκινητιστικούς ορίζοντες σε αντίστοιχη μη σοβαρή διάθεση. :s_howdy

Αποφασίστηκε (no democracy here) : garage 3ων θέσεων , max συνολικό budget τα 50k, μοτοσυκλέτες επιτρέπονται ακόμα και για χιπστεράδες που ψάχνουν vespa (ξέρεις ποιος είσαι :shifty: ) και μπρούκληδες με άσπρα scooter λίγων κυβικών εκατοστών.

Απαιτείται : ρεαλιστική τιμή πώλησης εντός budget, φωτό ( :rtfm: ),αιτιολόγηση σκεπτικού (ίσως δεχτούμε πχιο YOLO σκεπτικά αν μας αρέσουν οι επιλογές) .

Οπότε φορέστε την μεταξωτή σας ρόμπα,lay back,,ανάψτε την πίπα από ξύλο καρυδιάς,πιείτε απο το κονιάκ 7 αστέρων (drdino trademark) και δώστε πόνο με τις επιλογές σας. :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#113270 Καινούργια ή και μεταχειρισμένα;

:innocent:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#113275 Πλημμελής η προδιαγραφή, όπως πάντα... :thumbsdown:
Πόσο ύψος θα έχει το γκαράζ και τι παροχές;
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#113280 Προφανώς επιτρέπονται καινούργια και μεταχειρισμένα. Ο μόνος περιορισμός είναι χρηματικός.
Προφανώς ^2 με το garage δεν εννοώ ως προς τα διαθέσιμα τμ . Αναφέρθηκε καθαρά και μόνο για τον αριθμό θέσεων. :)

Σκεφτείτε ! :superman:
Άβαταρ μέλους
By efthymis
#113365 1) Clio III RS για... καθημερινο (~ 10Κ)

2) S4 B7 για ταξιδια (~20Κ)

3) MX-5 Mk2 sporty γιατι.. :inlove: (8Κ :svivhaha: )

(τα ρεστα για τελη και βενζινες! :lol: )

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#113366 Στην αρχη σκεφτηκα να γραψω αυτο.

Για τα ταξιδια και τις εκδρομες.
Nissan Qashqai 1,6 Dci 4x4.
Εικόνα
Γιατι τα κανει ολα και συμφερει. Οικονομικο και με επιδοσεις. Και πανεμορφο σ αυτο το χρωμα. :inlove: Με 26 χιλιαρικα καθαρισα.
Για την πολη και για τις στροφοδιαδρομες το βρηκα ηδη στο car.gr.
Ford Fiesta St.
Εικόνα
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6500313/
Σχεδον οπως το θελω. Με δυο ανθρακι λωριδες να το διαπερνανε και καμια πιο ψαγμενη πολυακτινη ζαντα. :inlove:
Για πρωτη φορα δε με χαλαγε καθολου που θα τανε ελαφρως μτχ.
5μιση χιλιαρικα μου περισεψαν. Θα επαιρνα κανα mx5 να μυηθω στις χαρες της πισω κινησης.


Μετα ομως συνειδητοποιησα οτι ουσιαστικα θα ειχα τα ιδια αμαξια μ αυτα της οικεγενειας. Θα το παω αλλιως.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6407452/
Τη Cla που χει βαλει ο Ποπολαρος στις αγγελιες. Γιατι μ αρεσει πολυ ο συνδυαμος sedan coupe. Γιατι με το Amg πακετο ειναι φανταστικη. :inlove:

Θα κρατουσα σαν σκεψη το Fiesta St που εβαλα παραπανω. Αλλα εχω αχτι ενα Ds3 καινουργιο με τα 156 αλογα.
http://www.citroen.gr/car/new-ds-3/
Με βαση τις τιμες καταλογου υπερβαινω το budget κατα 5 χιλιαρικα. Νταξ βασικα θα τη βγαλω με το St και θα κανα γερο παζαρι και στις δυο περιπτωσεις. Να μεινει κατι απο τις αρχικες επιλογες!!
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#113368 Αφάλειες τεκμήρια και τα ρέστα δικά σου, JasonLouk!

Θέση #1
Εικόνα
http://data.motor-talk.de/data/gallerie ... 605344.jpg
1200 deluxe limousine, 10-12K για πένα αμάξι.


Θέση #2
Εικόνα
http://www.carpictures.com/pics/full/14 ... 83415.jpeg
914-4 1.7
Βάλε άλλα 18-20 χιλιάρικα, πάμε στα 30...

Θέση #3
Εικόνα
http://www.classicway.de/elem_pics/107_slc__1213.jpg
ΜΒ SLC C107...βάλε άλλα 15 και φτάσαμε 45 + ένα δικόλωνο για να τα σκαλίζω, ε...


...βάλε και μια vespa μπροστά απ΄το γκαραζ... όριστε... 50Κ!!! :superman:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#113422 Μιλάμε για dream garage ή για real-life garage ? Δηλαδή αυτό που θα θέλαμε ή αυτό που θα μας εξυπηρετεί ?

Γιατί στο πρώτο απλά θα βάλω 3 μεταχειρισμένα super-cars (ή τύπου-supercars), όπως π.χ. RX7 FD, 911, και μια 360, και με 60Κ περίπου είμαι κομπλέ.

Αλλιώς αν ψάχνουμε για το πρακτικό real-life ιδανικό garage για μένα, τότε θα πρέπει να έχει ένα οικογενειακό, ένα βολτάδικο/γρήγορο/track και ένα ταπεινό μικρομεσαίο για σβέλτες οικονομικές μετακινήσεις.

Για το οικογενειακό θα πω ένα RS6, ΜΥ08 το καινούριο μοντέλο με τα 560 άλογα, για γρήγορες μετακινήσεις και αρκετό χώρο. Πάνε τα 30Κ

Εικόνα

Για γρήγορο/βολτάδικο θα έπαιρνα το RX7 FD, το οποίο θα ήθελα να ξαναπάρω και να το έχω σε άριστη κατάσταση για γρήγορες βόλτες και μερικούς γύρους σε καμιά πίστα. Αν έβρισκα και κανά Spirit-R μέχρι 15-20Κ, θα το χτύπαγα α-ν-ε-τ-ό-τ-α-τ-α

Εικόνα

Τέλος, για το "καθημερινό" μας, ένα οικονομικό σβέλτο μικρομεσαίο, που βάσει και των περιορισμών του θέματός μας πρέπει να κοστίζει μέχρι 10Κ, τότε η πιο πιθανή λύση θα ήταν ένα Golf GTi DSG, ΜΥ10 ή κάπου εκεί, σε5θυρο και μάλλον σε ανοιχτό χρώμα (ίσως και άσπρο) για να αποφύγω τα χτυπηματάκια από τη σύζυγο :svivhaha:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#113423 Δεν ξερω τι garage θα ηθελες ακριβως αλλα το budget ειναι 50κ και 5 αυτοκινητα max. Ας παραμεινουμε σε αυτα τα πλαισια.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#113428 Fiesta ST και Daihatsu sirion 1.3, χωρίς όμως τεκμήρια τέλη και λάστιχα. Τα άλλα, βενζίνες κ σέρβις δικά μου.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#113430 50k ταβάνι; Τί μνημονιακά δεδομένα είναι αυτά; Τέλος πάντων, πάμε:
α) AR gtv αγριεμένη κι ας κράζει ο D-jet για τον κανιβαλισμό
Εικόνα
Mέχρι 35k δίνω εδώ, ξέρω ότι κάνει παραπάνω αλλά θα βάλω τον Ποπολάρο να κάνει τα παζάρια.

β) AR 156 gta
ΕικόναAlfa Romeo 156 GTA by Job van de Kraats, on Flickr
10k. Aν δεν φτάνουν βολεύομαι και με 1.8TS 144ps 1η σειρά με πράσινο εσωτερικό φωτισμό. Kαι ΝΑΙ είμεθα fanboyZZZ

γ) Jimny
Εικόνα
με τα υπόλοιπα 5Κ
Τελευταία επεξεργασία από rocsta και 20 Μάιος 2015, 12:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#113431
JimClark έγραψε:Fiesta ST και Daihatsu sirion 1.3, χωρίς όμως τεκμήρια τέλη και λάστιχα. Τα άλλα, βενζίνες κ σέρβις δικά μου.

Άσ΄τα στον Jasonlouk, τα δικά μου θα τα πλερώνει αυτός!!!!
Να σου πω από που θα πάρω το δικόλωνο να πάρεις και εσύ ένα να το βάλεις στην τρίτη θέση... :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#113433
mirage έγραψε:Δεν ξερω τι garage θα ηθελες ακριβως αλλα το budget ειναι 50κ και 5 αυτοκινητα max. Ας παραμεινουμε σε αυτα τα πλαισια.


Νόμιζα ότι ήταν για 3 αυτοκίνητα, βλέπω ότι όλοι 3 βάζουμε. Όσο για το budget μου, εντάξει το πήγα στα 55Κ, δεν έκανα καμιά τρελή υπέρβαση :innocent:
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#113434
JimClark έγραψε:Κάτι θα κανονίσουμε :lol:

Το σωστό γκαράζ επίσης έχει
α) μια σόμπα και
β) ένα ντιβάνι....