Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#791236 Φιλοζωοι, φοβήθηκαν καμία καρφωτη αν έβαζαν το πουλερικο στο πορτ-μπαγκαζ και το έβαλαν μπροστά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#791272 Να γίνει κάνα ατύχημα να δούμε μετά ποιος είναι το ζώο. Έχω δει αμάξι με golden ή εφάμιλλο μέσα που πήγαινε σαν τρελός στα μπρος και πίσω καθίσματα

Το ότι είμαστε φιλοζωοι σημαίνει ότι θα πρέπει να μεριμνούμε και για την ασφάλεια τους και για τη δική μας
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#791284 Χθες το απόγευμα (είχε ήδη σκοτεινιάσει) πέτυχα τύπο να περπατάει στην αριστερή λωρίδα της Εξωτερικής Περιφερειακής της Θεσσαλονίκης (τμήμα της Εγνατίας Οδού). Ο τύπος περπατούσε κανονικά δίπλα στο τοιχίο και έπαιζε με το κινητό του. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#791308
axel12p έγραψε:Χθες το απόγευμα (είχε ήδη σκοτεινιάσει) πέτυχα τύπο να περπατάει στην αριστερή λωρίδα της Εξωτερικής Περιφερειακής της Θεσσαλονίκης (τμήμα της Εγνατίας Οδού). Ο τύπος περπατούσε κανονικά δίπλα στο τοιχίο και έπαιζε με το κινητό του. :dizzy:

Δεν τα εχεις δει ακομη ολα.

https://goo.gl/maps/F21cpubibv57UDTJA
Σε αυτο το σημειο που φαινεται στο βαθος η μπλε πινακιδα, πεζος "σβελτος" επιχειρησε να περασει ερχομενος απο τα δεξια για να πηδηξει τη νησιδα και να παει απεναντι.. Μια που με κοιταξε και μια που υπεθεσε πως προλαβαινει.
Τελικα προλαβε οριακα να κοκκαλωσει ακριβως στη μεση του δρομου. Εγω τον περασα απο τα δεξια, ο πισω μου τον περασε απο τα αριστερα ... δεν κοιταξα ποτε αν εμεινε και για ποσο στην ιδια θεση. Μου κοπηκαν τα ποδια μεχρι να φτασω στα διοδια Διαβατων.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#791319 Το παράξενο ήταν ότι ο δικός μου δεν ήθελε να διασχίσει την Εξωτερική Περιφερειακή, αλλά απλά περπατούσε τέρμα αριστερά δίπλα στην νησίδα, παίζοντας με το κινητό του :dizzy:

https://www.google.gr/maps/@40.6865842,22.8334812,3a,75y,181.2h,69.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sT2zi1-OLljQxv-CPw83n-w!2e0!7i16384!8i8192?hl=en
Άβαταρ μέλους
By Morx
#791327
axel12p έγραψε:Το παράξενο ήταν ότι ο δικός μου δεν ήθελε να διασχίσει την Εξωτερική Περιφερειακή, αλλά απλά περπατούσε τέρμα αριστερά δίπλα στην νησίδα, παίζοντας με το κινητό του :dizzy:

https://www.google.gr/maps/@40.6865842,22.8334812,3a,75y,181.2h,69.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sT2zi1-OLljQxv-CPw83n-w!2e0!7i16384!8i8192?hl=en


Πλεον εχω αρχισει και φοβαμαι ακομα και στην Εγνατια.
Ελειψα με αδεια στο πατρικο μου στο βορειο Εβρο και στο κομματι Θεσ/νικη - Αλεξανδρουπολη ειδα 2 σκυλια στο πηγαινε και 1 στο γυρνα να περπατουν ανεμελα στη μεση της λωριδας!
Εξω απο Αλεξ/πολη μεταναστες 4-5 στη σειρα σχεδον στη γραμμη της ΛΕΑ ... ωρα 5 το πρωι ετσι;;
Αλαρμ απο κλασσικους γιδοβοσκους εδω: https://goo.gl/maps/iQrpCjb1ZejCeLHa9
... και σταματημενο ΚΤΕΛ με μπαγαζιερες ανοιχτες για "ανταλλαγη επιβατων" ή εμπορευματων. Μιλαμε για ηλιθιοτητα στο μαξιμουμ.

Μπορει να το εχω γραψει ξανα εδω δε θυμαμαι.
Πριν χρονια τελικιαζα με τη μηχανη μεταξυ Κομοτηνης και Αλεξ/πολης.
Ειδα ανθρωπο να πηδαει νησιδα δεν προλαβα καν να κλεισω το γκαζι... ΣΙΓΟΥΡΑ ημουν πανω απο τα 270
Στο φρεναρισμα και οταν μπορεσα να γυρισω κεφαλι πισω, φαινοταν σαν κουκκιδα ο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ που γλιτωσε τη ζωη του και τη δικη μου προφανως. Δε θα το ξεχασω ποτε πως σε ενα απλο αφημα γκαζιου με τετοια ταχυτητα και μεχρι να επιβραδυνω να γυρισω πισω να δω εν κινησει και εν τελει να σταματησω... ειχα φτασει τουλαχιστον μισο χιλιομετρο μακρια!!
Ειναι πρακτικα αδυνατο να υπολογισεις με ποσα χιλιομετρα ερχεται ενα οχημα ευθεια κατα πανω σου...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#791385 Σήμερα το πρωί 6.00 επί της Κηφισίας στην άνοδο λίγο μετά την πεζογεφυρα της Αβάνας, άτομο εσπρωχνε, καροτσάκι από ΣΜ, στη δεξιά λωριδα!!!άκρη άκρη πλάι στη νησίδα που χωρίζει τον παράδρομο!!!. Μα είναι τόσο απλό να ήταν στον παράδρομο και να είναι ασφαλής!!! Φορούσε γιλέκο αντανακλαστικο και το καρότσι ήταν φουλ γεμάτο με μαύρες σακούλες σκουπιδιών... όμως δεν ήταν για να καθαρίσει φρεάτιο κλπ γιατί το είδα να προχωραει μέχρι τον κόμβο Καποδιστρίου..

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791390
Morx έγραψε:
g8777 έγραψε:Και ολα αυτα ενω πηγαινες με 270....... :superman:

Ζητω χιλια συγνωμη που σε αναστατωσα! :s_howdy

Καταλαβαινω γιατι το εκανες, οι περισσοτεροι καποια φορα δοκιμασαμε την τελικη του οχηματος μας, αλλα πρεπει να καταλαβεις κι εσυ οτι τετοιες ταχυτητες δεν ειναι για τους δρομους μας.
Οσο λαθος ηταν ο πεζος αλλο τοσο ησουν κι εσυ. Αν ηταν σκυλος πχ που δεν εχει ευθυνη, περναει γιατι μπορει, λαθος θα ησουν μονο εσυ.

Εδω στην Εγνατια που περναει απο Εθνικο Δρυμο καθε λιγο σκοτωνεται αρκουδακι γιατι οι γκιοζηδες δεν εχουν φτιαξει περιφραξη να μην μπαινουν ζωα μεσα.

Πριν πολλα χρονια πηγαινοντας για Θεσσαλονικη, βραδυ, πεταχτηκε πεζος να διασχισει την Εθνικη Οδο στο πουθενα. Δεν ειχε χωριο, μαγαζι, αλλο οχημα, οτιδηποτε, καπου αναμεσα στις γεφυρες των 3 ποταμων που συναντας.
Δεν τον σκοτωσα γιατι με ειδοποιησε η συνοδηγος την ωρα που αλλαζα cd, δεν ειχε κινηση, πηγαινα με 110 και ημουν τυχερος. Πρεπει να περασα ουτε ενα μετρο απο διπλα του.

Μετα εκοψα στα 40, αναψα αλαρμ και πηγαινα τερμα δεξια για 5 λεπτα να ηρεμησω λιγο απο το τρεμουλο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791396 Όλοι έχουμε υπερβεί τα όρια κάποιες φορές στα όρια του αντικοινωνικού, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι ΟΚ. Για την ακρίβεια, είναι παραπάνω από επικίνδυνο.
-Δεν υπάρχει η έννοια κλειστός αυτοκινητόδρομος για τα ζώα. Καταλάβετέ το πως θα μπουν και αυτά από τους κόμβους, όπως μπαίνουν ΚΑΙ πεζοί, όπως μπαίνουν και κάποιοι αντίθετα.
-Όσο πιο πολλά τα χιλιόμετρα, άλλο τόσο απίθανο είναι να προλάβουμε να αντιδράσουμε σε ένα τέτοιο συμβάν
-Κανένας νορμάλ φράχτης δεν μπορεί να κρατήσει εκτός μια αρκούδα, εκτός αν βάλουμε κάτι τέτοιο:
Εικόνα
Το πρόβλημα είναι που πέρασε η Εγνατία μέσα από το οικοσύστημα της αρκούδας. Είναι φοβερό αυτό που έγινε και γυρισμό δεν έχει. Οι αρκούδες αναγκάστηκαν να μετακινηθούν από εκεί, κατέβηκαν χαμηλότερα, στα χωριά, ενώ πλέον μπαίνουν συχνά και σε καλλιέργειες, ενώ παλιά δεν τις συναντούσες ποτέ. Και αν και υπάρχουν περάσματα για να διασχίζουν τον αυτοκινητόδρομο, δεν είναι πρόβατα να χρησιμοποιούν μόνον αυτά, αλλά άγρια ζώα.

ΥΓ: Φίλος έτυχε να είναι στο συμβάν με την μηχανή που έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο που μπήκε ανάποδα στην Ολυμπία Οδό. Μου λέει πως τους προσπέρασε με πάνω από 160, και μερικά δευτερόλεπτα μετά, είδαν εμπρός καπνό, και τα αυτοκίνητα να φρενάρουν. Ο αναβάτης, είχε γίνει μια μάζα, σκοτώθηκε ακαριαία.

Ό,τι και αν οδηγούμε, ο καλύτερος οδηγός, είναι πάντα αυτός που θα γυρίσει αγρατζούνιστος σπίτι του.-
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#791403
Anonymous Founder έγραψε:Το πρόβλημα είναι που πέρασε η Εγνατία μέσα από το οικοσύστημα της αρκούδας. Είναι φοβερό αυτό που έγινε και γυρισμό δεν έχει. Οι αρκούδες αναγκάστηκαν να μετακινηθούν από εκεί, κατέβηκαν χαμηλότερα, στα χωριά, ενώ πλέον μπαίνουν συχνά και σε καλλιέργειες, ενώ παλιά δεν τις συναντούσες ποτέ. Και αν και υπάρχουν περάσματα για να διασχίζουν τον αυτοκινητόδρομο, δεν είναι πρόβατα να χρησιμοποιούν μόνον αυτά, αλλά άγρια ζώα.

Ο κυριότερος λόγος για την επανεμφάνιση των αρκούδων σε περιοχές που παλιά δεν τις συναντούσες είναι η μεγάλη αύξηση του αριθμού τους τα τελευταία χρόνια.

-Ένας από τους λόγους της μετακίνησης είναι η αποφυγή συγκρούσεων με άλλες αρκούδες ή και της αιμομιξίας.

-Οι μεγάλες μετακινήσεις που παρατηρήθηκαν θεωρούνται σημάδι της πληθυσμιακής ανάκαμψης του πληθυσμού του είδους στην Ελλάδα.

Να σημειωθεί ότι μέχρι πρόσφατα η εκτίμηση ήταν ότι στην Ελλάδα υπάρχουν 350-400 αρκούδες, αριθμός που έχει αυξηθεί αφού σύμφωνα με την τελευταία επιστημονική μελέτη είναι πάνω από 450.

https://www.xanthinea.gr/2021/02/pano-apo-450-arkoydes-zoyn-stin-ellada-o-plithysmos-anakamptei.html

Αυξήθηκε κατά 50% ο πληθυσμός της καφέ αρκούδας
https://www.ethnos.gr/greece/article/47988/ayxhthhkekata5025oplhthysmosthskafearkoydas

Δυστυχώς υπάρχουν ακόμη αρκετά τροχαία ατυχήματα με αρκούδες, παρά την διπλή περίφραξη της Εγνατίας Οδού, το θετικό είναι όμως πως ο πληθυσμός της αυξάνεται σταθερά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791406 Τα στοιχεία είναι παλιά όμως (μέχρι το 2010). Η Εγνατία παραδόθηκε πλήρως, τότε, ειδικά το κομμάτι από Μέτσοβο έως Γρεβενά, το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Η διπλή περίφραξη, δεν κάνει τίποτε ιδιαίτερο, γιατί είναι ένας απλός φράχτης.

Οι εμφανίσεις της αρκούδας στα χωριά, ξεκίνησαν με την Εγνατία Οδό, όχι πριν. Το χωριό μου είναι δίπλα.