Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#839275 Σήμερα ο μπαχτσές των ελ.δρομοσφαγείων μας έκανε την τιμή να μας κεράσει με μπόλικα φρούτα.
1) Ημι-εθνική οδός κάπου 10 χλμ από τη Δαδιά , όριο 90-100 , πήγαινα με 90 , βράδυ . Στα 20m βλέπω τσακάλι να διασχίζει το οδόστρωμα από τη μέση --> δεξιά προς τα χωράφια . Τσαρουχώνω τα φρένα και περνάει στα 2m αλλά μόλις φτάνει τέρμα δεξιά βλέπει μπαριέρα; και γυρνάει πίσω οπότε χρειάστηκε τιμονιά πρός τα αριστερά μαζί με το ήδη πατημένο φρένο , πήρε μπρος το ABS και ίσως το ESP. Για εκατοστά(ο) τη γλυτώσαμε.
2) Στο πήγαινε, μέρα, μπροστά τυχαίνει ο γνωστός παπάρας που διστάζει να περάσει φορτηγό. Ε όταν ξύπνησε από τον ύπνο είχα ήδη αρχίσει να τον περνάω και καταλήξαμε να περνάμε 2 μαζί δίπλα-δίπλα , σε 3 στήλες δηλαδή. Ευτυχώς είχα αφήσει αρκετό χώρο στα δεξιά και δε με κοπάνησε όταν βγήκε.
3) Το γνωστό @αρι που σε τυφλώνει από απέναντι. Αφού του έπαιξα τα φώτα 5-6 φορές , εδέησε και τα χαμήλωσε για να δυναμώσει πούστικα ξανά στα 50m . 1 sec αργότερα , έφαγε κι αυτός τους προβολείς στα μάτια, όχι νόμιζε οτι θα τη γλίτωνε .
Άβαταρ μέλους
By edmond
#839287 Με την αυτόματη ενεργοποίηση της μεγάλης σκάλας στο γιάρις, έχω ψιλοξεχάσει το σχετικό άθλημα.
Είμαι σίγουρος πως ορισμένοι συνειδητά δεν σβήνουν τη μεγάλη σκάλα-->ώχουμωρέτώραπουνασβήνωαφούδεβλέπωκαλάμεταμεσαία σιγάτώρατιθαπάθειοάλλοςαπέναντι.
Ένας μπάρμπας στο χωρίο μου, το έχει παραδεχθεί. Όταν σουρουποβραδυάσει δεν βλέπει με τα μεσαία παρά μόνο με την μεγάλη :s_hang
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#839295 Συνειδητά μας γράφουν στα παπάκια τους. Παρατηρημένο.
Όταν η κλίση της στροφής κατευθύνει τους δικούς τους προβολείς στα σκοτάδια δεξιά, αλλά τα δικά σου πάνω τους , μια χαρά την έχουν χαμηλώσει τη σκάλα από νωρίς για να τα κατεβάσεις κι εσύ για μη τους τυφλώσεις .
Όταν η κλίση της στροφής ρίχνει τα δικά τους στο κέντρο του δρόμου και τα δικά σου περισσότερο στα χωράφια , σε έχουν γραμμένο στα @@ και δε χαμηλώνουν ή το κάνουν με το ζόρι.
Άβαταρ μέλους
By glf
#839339 έχω τώρα πια ανακλαστική την κίνηση να ανάβω τη μεγάλη σκάλα αν τυχόν την ανάψει ο απέναντι νωρίς, πριν φύγει από απέναντι μου. Μιλάμε για μιλισεκ ε, είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη αχαχαχα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#839341
glf έγραψε: είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη αχαχαχα.

κι εγώ , πολλές φορές, αλλά είναι κουραστικό .
Άβαταρ μέλους
By edmond
#844759 Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αν και είναι γνωστή ποσότητα εδώ και χρόνια, δεν γίνεται να μην τον βάλω στα απίθανα :lol:
Ο τύπος φέρνει γύρα όοοοολα τα Δ. Προάστια τουλάχιστον. Στον κόσμο του, με την καλή έννοια :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#847328 Αν έχει κάνα καλό μοτέρ και δεν σπάει υποπλαίσια, το παίρνω όπως είναι, προφυλακτήρα βρίσκουμε. Και ας μην ισιώσει ποτέ!
:metalo:



:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#847337 Μάλλον έχει ξεχαστεί από τότε που ζούσε Ελβετία και του επέτρεπε η νομοθεσία να έχει 1 σετ πινακίδες για 2 αμάξια