Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#610309
dimviii έγραψε:
krom έγραψε:A-frame towing, flat towing, γεμάτο το youtube από ΗΠΑ και Αγγλία.


Στρίβουν όπως στρίβουν και τα καροτσάκια του σουπερμάρκετ, magic of positive caster. Φανταστείτε ένα καροτσάκι σ/μ από αυτά με σταθερούς πίσω τροχούς, ενώστε τις μπροστά ρόδες με μια ράβδο ώστε να στρίβουν μαζί, φορτώστε το με 50 κιλά φέτα και τραβήξτε το με ένα χέρι -μια χαρά θα στρίβει.


δεν δειχνει πως ενωνονται οι εμπρος τροχοι με αυτη τη ραβδο.

Μα δεν ενωνονται λεμε!
Στριβουν βεβιασμενα, λογω γεωμετριας του εμπρος συστηματος (αναρτησης και διευθυνσης!).

Το γεγονος οτι το αμαξι τεινει να παει ευθεια ακομα και οταν δεν κρατας το τιμονι, οφειλεται στη γωνια καστερ των τροχων.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#610312 α τωρα το επιασα,μπερδευτηκα με τη ραβδο που ανεφερε ο Κρομ με το παραδειγμα με το καροτσακι.
Εξυπνο!
Άβαταρ μέλους
By DAP
#610317
krom έγραψε:
Στρίβουν όπως στρίβουν και τα καροτσάκια του σουπερμάρκετ, magic of positive caster. Φανταστείτε ένα καροτσάκι σ/μ από αυτά με σταθερούς πίσω τροχούς, ενώστε τις μπροστά ρόδες με μια ράβδο ώστε να στρίβουν μαζί, φορτώστε το με 50 κιλά φέτα και τραβήξτε το με ένα χέρι -μια χαρά θα στρίβει.


Ολα ευκολα και κατανοητα.....Τα πενηντα κιλα φετα με δυσκολευουν στην αγορα τους......Αν βαλω 300 γρ.κατσικισια θα στριβει; :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#610918 Ένα WTF μου βγήκε όταν είδα το colt....Καθε βοήθεια δεκτή... Κάτι σαν ηχείο, έλικα μου φάνηκε...

Μία Mercedes σε κλασικό παρκάρισμα δεν θέλω κανέναν κοντά μου.

Κ ένα πεζοδρόμιο δίπλα σε σχολείο που το έχουν κάνει πάρκινγκ. Τουλάχιστον τα μισά είχαν κλήση. Μετα από τρεις μήνες που περνάω πρώτη φορά βλέπω κλησεις...


.. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#610919 Το κλασικό "80 ΧΛΜ" όλοι το γνωρίζουμε που αναγράφεται στα στρατιωτικά οχήματα, είναι τρομακτικά δύσκολο να βρεθεί κάποιος να πει ότι το ΧΛΜ είναι απόσταση κι όχι ταχύτητα.

Όχι όμως και το αστέρι μας προχτές που το είχε και φρεσκοβαμμενο και γαλακτερό γαλακτερό να γράφει με καμάρι "80 ΧΙΛ"

φωτογραφία πραγματικά ντράπηκα να βγάλω. Ίσως την επόμενη φορά.. :help:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610939 εγώ πέτυχα πρόσφατα ένα τέτοια αστέρι στην Εγνατία να πηγαίνει με 130 χλμ και το ντουμάνι -σύννεφο αιθάλης που πετούσε πίσω δεν περιγράφεται.
Τοπίο στην αιθαλομίχλη για τουλάχιστον μισό χιλιόμετρο πίσω του .
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611121
cabala10 έγραψε:Εικόνα


sorry για το rewind...
αλλά σπάω το κεφαλί μου να καταλάβω τι είναι το απίθανο... :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#611171
MIXOStsi έγραψε:
cabala10 έγραψε:Εικόνα


sorry για το rewind...
αλλά σπάω το κεφαλί μου να καταλάβω τι είναι το απίθανο... :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Το ότι κάποιος έκοψε στα δύο την πινακίδα "Μόνο ΙΧ".....

< PAD 4 >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611204 είναι feature... δεν έγινε καταλάθος...
κάθε μισό κάνει στην άκρη για να φύγουν οι πινακίδες απ' τη μέση όταν δεν είναι μόνο για ΙΧ...
σαν πόρτες saloon ένα πράγμα...
γι αυτό μπήκε εδω!? :dizzy:

λες να άφησαν τυχαία μεγάλο κενό μεταξύ λέξεων?
έκοψαν στα δύο και τη διπλανή που φαίνεται δεξιά?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#611716 :hmmm: Mηπως η παραγγελια εγινε για ενα διαδρομο και μετα αποφασισαν να κανουν και τον διπλανο οποτε κοψανε τη πινακιδα και την "μακρυνανε" για να φτανει και για τους δυο; Λεω μηπως;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#611742 όχι...
είναι ετσι γτ κάθε κομμάτι εχει μεντεσέ για αν ανοίγει ώστε να χρησιμοποιείται κανονικά η λωρίδα...