Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#647613
Dimsabas έγραψε:Οι ποδηλάτες κάνουν διάφορα κουλά γιατί είναι οδηγοί όπως όλοι οι υπόλοιποι, με όσα στραβά έχουν κι οι υπόλοιποι.
Στην παραπάνω φωτογραφία, δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό. Κρίνω βλέποντας τη φωτογραφία, δε γνωρίζω ποιος είναι ο κύριος ΒΟΑΚ.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF ... E%B4%CE%B1)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#647616
drdino έγραψε:Τι ωραία που θα ήταν να υπήρχε ένα σύστημα στο οποίο θα έγραφε κάποιος μια λέξη που δεν γνωρίζει και μετά από χιλιοστά του δευτερολέπτου θα έπαιρνε τον ορισμό της
Μαντεύω ότι θα θησαυριζε η εταιρεία αυτή. Και θα αποκτούσε δεσπόζουσα θέση στον χώρο της πληροφορικής.

Πάω να ρίξω ένα Λόττο- Πρότο τώρα :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#647618 Βλέπω ένα δρόμο με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση. Ο ποδηλάτης έχει κάθε δικαίωμα να κινείται εκεί και μάλιστα το κάνει με απόλυτα σύννομο τρόπο, αφού κινείται δεξιά στο οδόστρωμα. Αν τα αυτοκίνητα πρέπει να κόψουν από τα 70-80 στα 40-50 για να τον περάσουν με ασφάλεια, θα το κάνουν. Δε βλέπω πού είναι το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#647621 Ο δρόμος είναι ταχείας κυκλοφορίας. Είναι σαν να βγει στην ΕΟ. Απαγορεύεται να είναι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647624 μπορεί να έχει δικαίωμα να κινείται σε δρόμο με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση αλλά αν η κίνηση είναι μεγάλη παίζει ρώσικη ρουλέτα .
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#647625 Εννοείται και για αυτό έχω κόψει αρκετά την κούρσα και πάω πολύ περισσότερο στο βουνό. Αλλά όχι ότι είναι παράνομος ή προκλητικός ή ηλίθιος.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647626
axel12p έγραψε:Στο παρακάτω link αναφέρει πως σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας απαγορεύεται η κίνηση ποδηλάτων
https://www.mbike.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%BA/

Οδός ταχείας κυκλοφορίας: Οδός ειδικής μελέτης και κατασκευής για την κυκλοφορία αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών. -> Άρα, απαγορεύεται το ποδήλατο – όριο ταχύτητας 110χλμ./ώρα.
Σωστά.
Ανάβει κι ένα κεράκι πριν ξεκινήσει κι όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647628
Dimsabas έγραψε:Οι ποδηλάτες κάνουν διάφορα κουλά γιατί είναι οδηγοί όπως όλοι οι υπόλοιποι, με όσα στραβά έχουν κι οι υπόλοιποι.
Στην παραπάνω φωτογραφία, δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό. Κρίνω βλέποντας τη φωτογραφία, δε γνωρίζω ποιος είναι ο κύριος ΒΟΑΚ.


+0,5

Να, η ίδια φάρα είναι με αυτούς που οδηγούν καί τα υπόλοιπα οχήματα,οι συμπεριφορές τους και τα συμπλέγματα που αναδύονται εντείνονται από το απροσδιόριστο δικαίωμα του ποδηλάτη να αντιμετωπίζεται ως πιο ίσος από τους ισους.

-0,5
Μιλάμε για τέρμα |λογοκρισία| ο ποδηλάτης, και δεν έχει να κάνει αν είναι ΕΟ ή όχι. Και εντός πόλης γεμίζουν τα μάτια μας κάθε μέρα χυδαιότητες στυλ "ποδηλατουμε στην Πανόρμου σε στοίχους των 4, είμαστε ποδηλάτες,ας περιμένουν τα 7 χλμ ουράς από πίσω".

:s_hang
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647634
Dimsabas έγραψε:Εννοείται και για αυτό έχω κόψει αρκετά την κούρσα και πάω πολύ περισσότερο στο βουνό. Αλλά όχι ότι είναι παράνομος ή προκλητικός ή ηλίθιος.


προκλητικα ηλιθιος ειναι μην το ψαχνεις.Και δεν ειναι καθολου ασφαλες να τον προσπερασουν 100δες οχηματα +φορτηγα λεωφορεια περνωντας ξυστα απο αυτον, και απο τα σιδερενια/τσιμεντενια σηματα/κορινες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#647635
Dimsabas έγραψε:Εννοείται και για αυτό έχω κόψει αρκετά την κούρσα και πάω πολύ περισσότερο στο βουνό. Αλλά όχι ότι είναι παράνομος ή προκλητικός ή ηλίθιος.
Ειναι όλα αυτά μαζί. Ο ΒΟΑΚ είναι ο Βόρειος Οδικός Άξονας της Κρήτης και θεωρείται δρόμος ταχείας κυκλοφορίας γιατί ενώνει την Σητεία με το Καστέλι Κισσάμου . Σε κάποια σημεία έχει στηθαιο, ΛΕΑ, δυο λωρίδες κυκλοφορίας, σε άλλα διπλή διαχωριστική, μία λωρίδα και έρεισμα.

Δεν έχει καμία δουλειά εκεί.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647715 Το θέμα είναι πως αν το χτυπήσεις θα τρέχεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Εδώ είχα γνωστό που έβγαινε με το ποδήλατο στην Εθνική Οδό για Ευζώνους (που εγώ ακόμη και με το αυτοκίνητο τον φοβάμαι αυτό τον δρόμο), νύχτα, με ακουστικά στα αυτιά! Και όταν έφτανε στο σημείο που ενώνεται με την Ε.Ο. από Αθήνα, έκοβε κάθετα τις δύο λωρίδες κυκλοφορίας και συνέχιζε προς Θεσσαλονίκη... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#647716 Βλέπω χρησιμοποιείς παρελθοντικές φόρμες των ρημάτων (είχα, έβγαινε, έφτανε, συνέχιζε). :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647749 Ζει ακόμα! :lol:
Απλά μου τα περιέγραφε το προηγούμενο καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και φέτος...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#647758
dimviii έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Εννοείται και για αυτό έχω κόψει αρκετά την κούρσα και πάω πολύ περισσότερο στο βουνό. Αλλά όχι ότι είναι παράνομος ή προκλητικός ή ηλίθιος.


προκλητικα ηλιθιος ειναι μην το ψαχνεις.Και δεν ειναι καθολου ασφαλες να τον προσπερασουν 100δες οχηματα +φορτηγα λεωφορεια περνωντας ξυστα απο αυτον, και απο τα σιδερενια/τσιμεντενια σηματα/κορινες.

Εικόνα



Χώρια που εδώ δεν είναι στο έρεισμα, αλλά αρκετά αριστερά... :lol:



Τώρα, στον |λογοκρισία| της εβδομάδας, που πέτυχα την Παρασκευή, γυρνώντας από τη δουλειά... Έχω μπει στα όρια της πόλης και είμαι σε κατοικημένη περιοχή και πάω με περίπου 50χαω. Από πίσω μου γνωρίζω ότι έχω ένα άσπρο βαν (ξέρω, say no more... :lol: ), απλά για λίγο έκανα την ανοησία να μην έχω κολλημένο το ένα μάτι στον καθρέφτη μου... Εξάλλου από απέναντι είχε κίνηση, το ίδιο και μπροστά μου (σκεφτείτε, ο δρόμος έχει μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και είχε μία σειρά αυτοκινήτων μπροστά μου που κινούταν με την ίδια ταχύτητα με εμένα, δηλαδή περίπου 50χαω). Μόνο ένας συγκλονιστικά ηλίθιος θα έκανε κάτι εκτός από το να κάτσει πίσω μου... όπως καθόμουν εγώ πίσω από τον μπροστινό μου... Ε... Μετά από ένα δευτερόλεπτο είχε βρεθεί το άσπρο βαν δίπλα μου να με προσπερνάει, αναγκάζοντας και εμένα, αλλά και τον απέναντι να κάνουμε απότομα δεξιά... :vava: Για να έχει χώρο ο δολοφόνος και να μην γίνει καμία μετωπική... :s_shout

Μέσα σε κατοικημένη περιοχή, με κίνηση στο αντίθετο ρεύμα, αλλά ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ είναι να περάσουμε. Και αφού με πέρασε, έμεινε μπροστά μου (γιατί είχε κίνηση όπως είπα). Έπρεπε όμως να περάσει την μπεμβέ... Έπρεπε να αποδείξει πως το Berlingo Van μπορεί να κινηθεί με παραπάνω από 50χαω... :s_cry Έμεινα πίσω του μέχρι που έστριψα σε ένα φανάρι και αυτός συνέχισε ευθεία... :s_bye
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647821 Παραλαγή ειναι το "εχω ακριβωτερο - ταχυτερο κ.λ.π." αυτοκινητο απο το χρεπι που οδηγεις..... Added bonus factor ... να ειναι και leasing.....
το καλυτερο μου ειναι δε στη Μαραθόνως Εκει που ειναι το Ωκεανός sport ταδε...
Εκει με προσπερνανε ( ειμαι δεξια με 60+) σφηνα μπροστα μου και φρενααααα γιατι δε προλαβαίνουν το στενο να μπουν.............. το εχω μαθει το εργο τοσο καλα που ........ φρεναρω πριν απο αυτους :) :) :)