Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519775 Φώτα ημέρας (led) vs προβολάκια ομίχλης (τα σωστά ρυθμισμένα), πώς συγκρίνονται από άποψη στραβώματος; Προσωπικά μου φαίνονται πάνω-κάτω τα ίδια (σε ορισμένες δε περιπτώσεις, που το παρακάνουν οι κατασκευαστές, ίσως είναι και χειρότερα τα ημέρας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519779
Scotch έγραψε:Φώτα ημέρας (led) vs προβολάκια ομίχλης (τα σωστά ρυθμισμένα), πώς συγκρίνονται από άποψη στραβώματος; Προσωπικά μου φαίνονται πάνω-κάτω τα ίδια (σε ορισμένες δε περιπτώσεις, που το παρακάνουν οι κατασκευαστές, ίσως είναι και χειρότερα τα ημέρας.
Μιλάμε για μέρα ή νύχτα? Τα δικά μου ημέρας που είναι στην μάσκα σβήνουν μόλις ανάβεις τα κανονικά, ημέρα πιστεύω ότι δεν ενοχλούν.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519815
g8777 έγραψε:Το 1% των περιπτώσεων δλδ. :shifty:


Εικόνα

Άστα λα βικτόρια σιέμπρε! :protest:

belgarion έγραψε:Τα δικά μου ημέρας που είναι στην μάσκα σβήνουν μόλις ανάβεις τα κανονικά, ημέρα πιστεύω ότι δεν ενοχλούν.

Γι αυτό και λέγονται Daytime running lights... :lol:

Scotch έγραψε:Για ημέρα έλεγα και κυρίως εκεί κοντά στο σούρουπο που δεν έχουν ανάψει ακόμη τα φώτα.


Αν έχεις DRL, τα αφήνεις και κάνουν τη δουλειά τους. Δε νομίζω να τίθεται (πρακτικά) θέμα επιλογής μεταξύ των 2. Ειδικά αν είναι led, και σχετικά ψηλά πάνω στη μάσκα του αμαξιού οπότε φαίνονται από μεγαλύτερη απόσταση.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519823
Zorz έγραψε:
g8777 έγραψε:Το 1% των περιπτώσεων δλδ. :shifty:


Εικόνα

Άστα λα βικτόρια σιέμπρε! :protest:

belgarion έγραψε:Τα δικά μου ημέρας που είναι στην μάσκα σβήνουν μόλις ανάβεις τα κανονικά, ημέρα πιστεύω ότι δεν ενοχλούν.

Γι αυτό και λέγονται Daytime running lights...

Scotch έγραψε:Για ημέρα έλεγα και κυρίως εκεί κοντά στο σούρουπο που δεν έχουν ανάψει ακόμη τα φώτα.


Αν έχεις DRL, τα αφήνεις και κάνουν τη δουλειά τους. Δε νομίζω να τίθεται (πρακτικά) θέμα επιλογής μεταξύ των 2. Ειδικά αν είναι led, και σχετικά ψηλά πάνω στη μάσκα του αμαξιού οπότε φαίνονται από μεγαλύτερη απόσταση.
Έχω δει αμάξια , πχ Qashqai που το βράδυ μένουν αναμμένα και τα ημέρας με αποτέλεσμα το μισό φανάρι να είναι LED και το άλλο μισό αλογονου.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#519824 Σε πλήρη φωτεινότητα χλωμό, θα ειναι σε μειωμένη ένταση και λειτουργούν ως θέσης.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#519920 Αυτό το πράγμα που κουνάνε τα χέρια τους μέσα από το όχημα αντί να σου κάνουν σινιάλο με τα φώτα για να περάσεις συμβαίνει κι έξω; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#519924
Dimitris_P έγραψε:Αυτό το πράγμα που κουνάνε τα χέρια τους μέσα από το όχημα αντί να σου κάνουν σινιάλο με τα φώτα για να περάσεις συμβαίνει κι έξω; :lol:


Με τα φωτα, που ξερεις τι εννοει; :hmmm:
Περνα ή προσεχε γιατι θα περασω εγω; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519927
Y.V έγραψε:Με τα φωτα, που ξερεις τι εννοει; :hmmm:
Περνα ή προσεχε γιατι θα περασω εγω; :lol:

Έξω ισχύει το πρώτο (πέρνα). Εδώ και σ' αυτόν τον τομέα μπάχαλο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#519928 Courtesy causes confusion.

Σύντομο φλασάρισμα = περνά
Παρατεταμένο = πού πας ρε μλκ

Ενίοτε σημαίνει και τα δύο οπότε και καταλήγουν στις ασφαλιστικές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#519932 Δεν είπα ότι φώτα=πέρνα, παίζουν κι άλλοι παράμετροι ρόλο. πχ αν ανάψει ο άλλος φώτα και πηγαίνει γρήγορα χωρίς να κόψει εκεί περιμένω μέχρι όντως να κόψει για επιβεβαίωση και αποφυγή ασφαλιστικών :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#519938
Scotch έγραψε:
Y.V έγραψε:Με τα φωτα, που ξερεις τι εννοει; :hmmm:
Περνα ή προσεχε γιατι θα περασω εγω;

Έξω ισχύει το πρώτο (πέρνα). Εδώ και σ' αυτόν τον τομέα μπάχαλο.
Όχι απαραίτητα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#519940 Για Σκωτία το λέω με σιγουριά. Αλλά και αλλού δε μου έχει τύχει να παίζουν και τα δύο (πλην Ιταλίας ίσως, στον αυτοκινητόδρομο).