Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#519284
postruck έγραψε:Το οργανο θα γράψει το φορτηγό,επειδή πήγε 91χλμ σε μια κατηφόρα και έχει κομμένη λασπωτήρα.


Ναι, γιατί συνήθως αν τους γράψουν για τις πραγματικές παρανομίες θα ναι πολύ χειρότερα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#519301
DAP έγραψε:
citastak έγραψε:Έχω πίσω μου στην Α.Ο ζώο με τους ομίχλης αναμμένους.
Φτάνω στα διόδια. Λέω στον κύριο που με εξυπηρέτησε "σας παρακαλώ πείτε στον κύριο να σβήσει τους προβολείς".
Και μου απαντάει, γιατί, δεν ενοχλούν κανένα. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι οι προβολείς "ομίχλης" λέγονται έτσι γιατί είναι για αυτόν τον σκοπό, αλλά η απάντησή του ήταν στο όρια της ειρωνείας και είπα να μην του πω του ψεκασμένου ότι ομίχλη έχει το μυαλό του.
ουφ.

Μια λυση νομιζω οτι θα ηταν αφου περασεις την μπαρα να βγεις εξω και να διαμαρτυρηθεις ο ιδιος στον ενοχλουντα...Αν σε γραψει,η τον αφηνεις να περασει μπροστα σου η πατας να εξαφανιστεις απο το οπτικο του πεδιο.....



Μια αλλη λυση ειναι να αναψεις το πισω φως ομιχλης. :s_airkiss

Γιαννενα δεν νομιζω να τα κλεινουν και ποτε , και αντε παει στο διαολο καποιες μερες που οντως εχει ομιχλη, τα διποδα θεωρουν οτι εχουν υποστηρικτικο ρολο στα φωτα κατα τη νυχτα. Εκει να σ εχω. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By 224v
#519303
citastak έγραψε:Έχω πίσω μου στην Α.Ο ζώο με τους ομίχλης αναμμένους.
Φτάνω στα διόδια. Λέω στον κύριο που με εξυπηρέτησε "σας παρακαλώ πείτε στον κύριο να σβήσει τους προβολείς".
Και μου απαντάει, γιατί, δεν ενοχλούν κανένα. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι οι προβολείς "ομίχλης" λέγονται έτσι γιατί είναι για αυτόν τον σκοπό, αλλά η απάντησή του ήταν στο όρια της ειρωνείας και είπα να μην του πω του ψεκασμένου ότι ομίχλη έχει το μυαλό του.
ουφ.


δυστυχως αυτο σαν αποψη εχει περασει σε πολλους.... "δεν ενοχλουν" μια καμπανια σαν αυτης της ΛΕΑ απο τα ΜΜΕ θα ενημερωνε καλλυτερα. Φυσικα και οι Τροχαιοι δεν ασχολουνται... Προσωπικα παντος περισσοτερο με ενοχλουν το κοκκινο φως ομιχλης πισω!!! που ειναι πολυ δυνατο σαν προβολεας και εγω που ειμαι πισω του με τυφλωνει, και δεν μπορω να δω αρκετα μακρυα μου ωστε να προσπερασω με ασφαλεια... Ειμαι δε σιγουρος οτι αυτοι που το εχουν αναμενο το πισω ΔΕΝ το ξερουν, γιατι δεν γνωριζουν τι πατανε στο ταμπλω. Τα πατανε ολα για να βλεπουν μπροστα καλλυτερα... Παπαρες ολκης!!!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#519307 Τα μπροστά πλέον δεν ενοχλούν τόσο, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως επιτρέπεται η χρηση τους για φώτα στροφής :lol: Πιο πολύ θέμα αρχής είναι. Τα πίσω ναι, είναι πρόβλημα, ειδικά σε βροχή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519308
g8777 έγραψε: τα διποδα θεωρουν οτι εχουν υποστηρικτικο ρολο στα φωτα κατα τη νυχτα. Εκει να σ εχω. :s_hang


Εκεί βάζεις την τροχαία να κόψει μερικές κλήσεις για να συνετιστούν αλλά αυτά είναι κόλπα δύσκολα που γίνονται μόνο στη Μούρικα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#519313 Τα μπροστά τ'ανοίγω κι εγώ καμιά φορά σε βραδυνές αναβάσεις με στροφιλίκι που δεν υπάρχει ψυχή γιατί όντως φωτίζονται καλύτερα οι στροφές, δεν μου 'χει διαμαρτυρηθεί κανείς αν τύχει να βρεθεί μπροστά μου ή στο αντίθετο. Ένας πολύ σωστός τρόπος διαμαρτυρίας είναι ν'ανοιγοκλείσεις τα πίσω ομίχλης.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#519315 Το μεγαλυτερο προβλημα με τα ομιχλης, τα εχω αντιμετωπισει βραδυ σε στενο επαρχιακο με στροφηλικια και μια σειρα περιπου δεκα αυτοκινητων πισω μου.
Εβρεχε κρουνηδον, τοσο που οι υαλοκαθαριστηρες στο μεγιστο δεν προλαβαιναν.
Ο μπροστινος ειχε αναψει τα πισω φωτα ομιχλης.
Δεν εβλεπα ΤΙΠΟΤΑ απολυτως, γιατι οι σταγονες γινονταν εκατονταδες εντονα κοκκινα φωτακια στο παρμπριζ.
Και ενω σε τετοιες συνθηκες, την ημερα, τα ομιχλης βοηθανε για να δεις τον αλλον μεσα στο χαμο της καταιγιδας, την νυχτα εφ οσον δεν εχει ομιχλη αλλα μονο βρεχει καταρακτωδως, λειτουργουν αντιστροφα και τυφλωνουν.
Βρε τι σηματα του κανα με τα φωτα, τι κορνες παταγα, τι νοηματα του κανα, στα @@ του! :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519420
Y.V έγραψε:Βρε τι σηματα του κανα με τα φωτα, τι κορνες παταγα, τι νοηματα του κανα, στα @@ του! :(


Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω στην άκρη , σταματάω για λίγα λεπτά και συνεχίζω. Εννοείται ότι όταν υπάρχει η δυνατότητα σανιδώνω το γκάζι ή το φρένο και δημιουργώ απόσταση ασφαλείας. Τα ματάκια μου τα θέλω , όπως και την ψυχική μου ηρεμία . Ενώ παλιά μου άρεσε να οδηγώ βράδυ , τώρα όσο μπορώ το αποφεύγω. Α και να μην ξεχάσουμε τα μουφο xenon ιδίως από τζιπ και τα αρρύθμιστα , χάος.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519548
mousatos έγραψε: Α και να μην ξεχάσουμε τα μουφο xenon ιδίως από τζιπ και τα αρρύθμιστα , χάος.


Εικόνα
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#519586
xenos έγραψε:
postruck έγραψε:Το οργανο θα γράψει το φορτηγό,επειδή πήγε 91χλμ σε μια κατηφόρα και έχει κομμένη λασπωτήρα.


Ναι, γιατί συνήθως αν τους γράψουν για τις πραγματικές παρανομίες θα ναι πολύ χειρότερα. :lol:

Η μεταφορά που βλέπουμε στην φωτογραφία δεν είναι πραγματική παρανομία?? :hmmm:
Ξέρεις πόσα φορτηγά έχουν γράψει για πραγματικές παρανομίες και καλά κάνουν,κυρίως στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης? Σε περίπτωση μικτού θα περάσει,σωστά,απο κόσκινο,αλλα πόσους ρομά έχει σταματήσει μικτό??
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#519589
Dimitris_P έγραψε:Τα μπροστά τ'ανοίγω κι εγώ καμιά φορά σε βραδυνές αναβάσεις με στροφιλίκι που δεν υπάρχει ψυχή γιατί όντως φωτίζονται καλύτερα οι στροφές, δεν μου 'χει διαμαρτυρηθεί κανείς αν τύχει να βρεθεί μπροστά μου ή στο αντίθετο. Ένας πολύ σωστός τρόπος διαμαρτυρίας είναι ν'ανοιγοκλείσεις τα πίσω ομίχλης.


+1
Και όχι απαραίτητα σε στροφιλικι. Τα χρησιμοποιώ σε σκοτεινούς δρόμους και χάρη στα προβολακια έχω γλιτώσει σκαντζόχοιρο , γατιά και άλλα ζωακια.

Γενικά, σπανίως με ενοχλούν όταν έχουν αναμμένα άλλοι. Όπως είπε και ο DrDino πλέον , εκτός από ομίχλη, χρησιμοποιούνται και στις στροφές.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519728
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τα μπροστά τ'ανοίγω κι εγώ καμιά φορά σε βραδυνές αναβάσεις με στροφιλίκι που δεν υπάρχει ψυχή γιατί όντως φωτίζονται καλύτερα οι στροφές, δεν μου 'χει διαμαρτυρηθεί κανείς αν τύχει να βρεθεί μπροστά μου ή στο αντίθετο. Ένας πολύ σωστός τρόπος διαμαρτυρίας είναι ν'ανοιγοκλείσεις τα πίσω ομίχλης.


+1
Και όχι απαραίτητα σε στροφιλικι. Τα χρησιμοποιώ σε σκοτεινούς δρόμους και χάρη στα προβολακια έχω γλιτώσει σκαντζόχοιρο , γατιά και άλλα ζωακια.

Γενικά, σπανίως με ενοχλούν όταν έχουν αναμμένα άλλοι. Όπως είπε και ο DrDino πλέον , εκτός από ομίχλη, χρησιμοποιούνται και στις στροφές.


KOK, ΑΡΘΡΟ 36 : Κανόνες χρήσης των φώτων οχημάτων (source ©: www.glavopoulos.gr)

2. Αν υπάρχουν φώτα ομίχλης, σύμφωνα με αυτά που ορίζονται στο άρθρο 69 του παρόντος Κώδικα, πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση ομίχλης, χιονόπτωσης ή καταρρακτώδους βροχής, μόνα τους ή μαζί με τα φώτα διασταύρωσης. Τα φώτα αυτά επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται σε στενούς ελικοειδείς οδούς και αν δεν συντρέχουν οι πιο πάνω προϋποθέσεις.

:iconcool: