Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#703897 Χθες γυρνώντας από τη δουλειά... Σταματάω στο φανάρι (επαρχιακός δρόμος, διασταύρωση με βιομηχανική περιοχή). Μπροστά μου 3 οχήματα, εγώ τέταρτος στη σειρά, πίσω 1-2 ακόμα.

Ξεκινάμε, το πρώτο αμάξι ήταν ένα αγροτικό (σχετικά παλιό), οπότε λογικά ξεκίνησε χωρίς να πάρει φωτιά η άσφαλτος. Αλλά νορμάλ, ούτε καθυστέρησε ούτε τίποτα. Ακριβώς από πίσω του ένα Micra και πίσω από το Micra ένα Polo. Σημειώνω πως ο δρόμος ξεκινώντας από το φανάρι είναι ελαφρώς ανηφορικός και η κορυφή του είναι κάπου στα 100μ από το φανάρι (κοινώς δεν βλέπεις αν έρχεται κάποιος από το αντίθετο ρεύμα). Το κόκκινο εντωμεταξύ φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά (είναι μια ευθεία).

Έχοντας μόλις αφήσει συμπλέκτη, νιώθω μία σκιά να με περνάει... Ήταν μία Mercedes ML, που πήγαινε με ταχύτητα σαφέστατα πολύ πιο πάνω από 100χαω (επαρχιακός δρόμος όριο 90, 50 στη διασταύρωση, πήγαινε τουλάχιστον με 120-130) και δεν ασχολήθηκε να κόψει, απλά πέρασε όλη τη σειρά. Ο πρώτος (το αγροτικό) ήταν λίγο πριν την κορυφή της ανηφόρας. Φυσικά, δεν υπήρχε η δικαιολογία ότι δεν είδε τη σειρά ή το φανάρι, καθώς, όπως προείπα, υπάρχει άπλετη ορατότητα από πολύ μακριά (μία ευθεία, χωρίς κανένα εμπόδιο). Σημειώνω επίσης, πως όταν ανάβει το πράσινο στο ρεύμα μας και για λίγη ώρα, μπορούν να στρίψουν στο αντίθετο από εμάς ρεύμα από την κάθετη οδό (έχουν πράσινο), πράγμα που δύσκολα μπορείς να δεις... Αλλά εντάξει... αν βιάζεσαι και ΠΡΕΠΕΙ να είσαι πρώτος, ας σκοτώσεις και κανέναν άνθρωπο που πάει σπίτι του... με μετωπική γιατί κινείσαι στο αντίθετο ρεύμα με 130 ... :s_crazy Προσπερνώντας μία σειρά 6-7+ αυτοκινήτων...

Ακριβώς μετά την ML, έκανε το ίδιο (με ελαφρώς πιο λογική ταχύτητα, όχι πολύ όμως), πέρασε ένα ακόμα μπλε πράγμα (δεν θυμάμαι τι ήταν ειλικρινά). Αλλά αμέσως μετά την Mercedes, το (δεύτερο στη σειρά) Micra του ήρθε να προσπεράσει και φυσικά δεν είχε κανέναν λόγο να κοιτάξει καθρέφτη (γιατί άλλωστε;;;; :s_whiteflag ). Και βγήκε. Οπότε έγινα μάρτυρας μίας ακόμη (ω, ναι, έχω δει και άλλες :vava: ) διπλής προσπέρασης με το μπλε πράγμα να προσπερνάει το Micra που προσπερνούσε το αγροτικό. :s_whiteflag

Ακριβώς πριν την κορυφή της ανηφόρας. Σε σημείο που ΚΑΝΕΙΣ δεν έβλεπε αν από απέναντι έρχεται αυτοκίνητο... ή νταλίκα. Που 1 δευτερόλεπτο μετά εμφανίστηκε. :s_whiteflag





Επειδή μου έχει τύχει στο συγκεκριμένο σημείο να έχω "κολλήσει" για λίγο πίσω από αργούς, το έχω σκεφτεί κι εγώ να περάσω, αλλά όντως η ανηφορίτσα μπορεί να σου κρύψει και νταλίκα, εκτός αν είναι πολύ κοντά. Δεν φαίνεται από το google maps, αλλά έτσι είναι. Οπότε προσωπικά, κάνω μία υπομονή λίγα δευτερόλεπτα, για να μπορώ να έχω ορατότητα στο αντίθετο ρεύμα. Αλλά όπως φαίνεται αυτή η σκέψη δεν περνάει από το μυαλό όλων...

Τώρα γιατί το μισό δευτερόλεπτο ταχύτερου χρόνου άφιξης υπερισχύει του ενδεχομένου μετωπικής, δεν ξέρω. Υπάρχουν και ψυχίατροι.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#703918
markvag έγραψε:
Ακριβώς πριν την κορυφή της ανηφόρας. Σε σημείο που ΚΑΝΕΙΣ δεν έβλεπε αν από απέναντι έρχεται αυτοκίνητο... ή νταλίκα. Που 1 δευτερόλεπτο μετά εμφανίστηκε. :s_whiteflag

Καλοί Χριστιανοί. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#712318 Σήμερα... Πηγαίνοντας στη δουλειά, πετυχαίνω ένα φορτηγό (προφανώς φορτωμένο) που πήγαινε με κάπου 60-70 στον δρόμο με όριο 90. Πίσω του 3 αμάξια, που δεν φαίνονταν να είχαν διάθεση να περάσουν, παρόλο που υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες. Περνάω τους δύο τελευταίους και όταν πάω να μπω από την τελευταία προσπέραση, το αμάξι ακριβώς πίσω από τη νταλίκα αποφασίζει να τον περάσει. ΟΚ, ανοιχτό το αντίθετο ρεύμα. Με το που περνάει, βγάζει φλας δεξί και πατάει φρένο για να στρίψει δεξιά σε κάθετο... :s_whiteflag :s_whiteflag Δηλαδή ρε παπάρα, αφού σε 10 μέτρα θα στρίψεις δεξιά, γιατί κάνεις προσπέραση;; :s_shout :s_shout Η νταλίκα φυσικά έπρεπε να πατήσει φρένο για να μην κάνει τον παπάρα χαλκομανία...


Λίγο πιο κάτω, ένα Vito πάει τέρμα δεξιά με 50-60 (υπενθυμίζω όριο 90χαω). Τον περνάω με τη μία (άδειο ευτυχώς το αντίθετο ρεύμα). Αλλά πέτυχα λίγο πιο κάτω κίνηση και στα δύο ρεύματα, οπότε έκοψα με καμιά 70, μέχρι που φτάσαμε στο χωριό, οπότε έκοψα στα 50... Ε... το vito συνέχισε με την ίδια ταχύτητα και με πέρασε μέσα στο χωριό, παραβιάζοντας διπλή γραμμή, τη στιγμή που στο αντίθετο ρεύμα έρχονταν ένα Micra... :vava: Βιαζόταν τόσο πολύ που δεν μπορούσε να κόψει στο χωριό, αλλά εκεί που είχε όριο 90 και άδειο δρόμο πήγαινε με 60... :vava:



Πυρηνικά. Μόνο. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#712321
markvag έγραψε:Σήμερα... Πηγαίνοντας στη δουλειά, πετυχαίνω ένα φορτηγό (προφανώς φορτωμένο) που πήγαινε με κάπου 60-70 στον δρόμο με όριο 90. Πίσω του 3 αμάξια, που δεν φαίνονταν να είχαν διάθεση να περάσουν, παρόλο που υπήρχαν αρκετές ευκαιρίες. Περνάω τους δύο τελευταίους και όταν πάω να μπω από την τελευταία προσπέραση, το αμάξι ακριβώς πίσω από τη νταλίκα αποφασίζει να τον περάσει. ΟΚ, ανοιχτό το αντίθετο ρεύμα. Με το που περνάει, βγάζει φλας δεξί και πατάει φρένο για να στρίψει δεξιά σε κάθετο... :s_whiteflag :s_whiteflag Δηλαδή ρε παπάρα, αφού σε 10 μέτρα θα στρίψεις δεξιά, γιατί κάνεις προσπέραση;; :s_shout :s_shout Η νταλίκα φυσικά έπρεπε να πατήσει φρένο για να μην κάνει τον παπάρα χαλκομανία...

Πυρηνικά. Μόνο. :rtfm:


To αντιμετοπιζω σχεδον καθημερινα στη Μαραθωνως, παντα καποιος θα μπει μπροστα μου ( που παω με το οριο των 70 στο συγκεκριμενο σημειο στη δεξια λωρίδα) μονο και μονο για να στριψει κατευθειαν δεξια...

Οπως ειπες.... Πυρινικά και μονο....
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#712429 Μάρκο, με όλη την καλή διάθεση και τον σεβασμό, έχω διαβάσει άπειρες φορές για αυτό το χωριό. Σε χαλάει, δεν το καταλαβαίνεις; :lol: Μήπως πρέπει να αλλάξεις δρομολόγιο;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#712463
Dimsabas έγραψε:Μάρκο, με όλη την καλή διάθεση και τον σεβασμό, έχω διαβάσει άπειρες φορές για αυτό το χωριό. Σε χαλάει, δεν το καταλαβαίνεις; :lol: Μήπως πρέπει να αλλάξεις δρομολόγιο;



:lol: :lol: Δεν γίνεται. Εκτός αν κάνω το αντίστοιχο του πάω Θεσσαλονίκη - Λάρισα μέσω Σπάρτης... :lol: :lol:

Σήμερα, στο φανάρι είμαι πρώτος... Ξεκινάω γρήγορα και πιάνω με την άκρη του ματιού μου στον καθρέφτη ένα 307 που χώθηκε αριστερά για να περάσει την ουρά των αυτοκινήτων που ήταν σταματημένα στο φανάρι. Γιατί, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, δεν ήταν δυνατόν να περιμένει... Αφού λοιπόν πάμε δίπλα δίπλα για λίγο (αφού ήταν και ηλίθιος εκτός από μ@λ@κ@ς και δεν πατούσε λίγο γκάζι να φύγει μπροστά μου), τον αφήνω και μπαίνει μπροστά μου. Για να συνεχίσει με τις διαστρικές ταχύτητες των 60-70χαω (όριο 90)... :s_whiteflag

Δηλαδή ρε πάρπα μπήκες στο αντίθετο ρεύμα για να περάσεις την ουρά των αυτοκινήτων στο φανάρι, γιατί;;; Για να σε ξαναπεράσουν όλοι μισό λεπτό μετά;;; :tomato: Άμα την κάνεις την μ@λ@κία κάν'την σωστά! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#712471 εγώ θα τον πήγαινα πλάι πλάι και ας έμενε στη αντίθετη κατεύθυνση μέχρι να έρθει άλλος από απέναντι και τότε θα βλέπαμε αν θα σε προσπερνούσε η θα έμενε πίσω σου. μόνο με τον φόβο καταλαβαίνουν μερικοί.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#712474 Απορώ πως την πάλευες τόσα χρόνια στην Θεσσαλονίκη! :lol:

Υπάρχουν πάντως κάτι τσακάλια που οδηγούν λες και έχουν ενεργοποιημένο cruise control. Με 80 στον αυτοκινητόδρομο, με 80 και μέσα στο χωριό!
Θυμάμαι τύπο από τον Στρατό που μας κατέβασε από Θεσσαλονίκη Αθήνα με ένα Passat. Πήγαινε με 110 στις ευθείες και με 110 στις στροφές, να κοπανιόμαστε μέσα εμείς :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#712484
224v έγραψε:εγώ θα τον πήγαινα πλάι πλάι και ας έμενε στη αντίθετη κατεύθυνση μέχρι να έρθει άλλος από απέναντι και τότε θα βλέπαμε αν θα σε προσπερνούσε η θα έμενε πίσω σου. μόνο με τον φόβο καταλαβαίνουν μερικοί.

< Note >


Λογοκρισία.


:shifty:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#712503 έτσι είναι g... άμα δεν πάει η ψυχή του στη Κούλουρη δεν αφυπνίζεται ο οδηγός που νομίζει ότι ο δρόμος του ανήκει.. και εγώ τρέχω όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν αλλά δεν ενοχλώ τη κυκλοφορία με συμπεριφορές σαν αυτές που αναφέρετε. και επειδή το 2000-2003 πού ειμουνα στην Εγνατία έκανα διάφορες εκεί ακριβώς που λέτε στις ευθείες Καβάλας. Δράμας τα θυμάμαι και εγώ. υπήρχε δε ένας παπάς τότε πού πετούσε αεροπλάνο μικρό πάνω από τα χωριά έβλεπε αυτές τις μακακιες και τις Κυριακές τα έχωνε στους πιστούς!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#712506
224v έγραψε:έτσι είναι g... άμα δεν πάει η ψυχή του στη Κούλουρη δεν αφυπνίζεται ο οδηγός που νομίζει ότι ο δρόμος του ανήκει.. και εγώ τρέχω όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν αλλά δεν ενοχλώ τη κυκλοφορία με συμπεριφορές σαν αυτές που αναφέρετε. και επειδή το 2000-2003 πού ειμουνα στην Εγνατία έκανα διάφορες εκεί ακριβώς που λέτε στις ευθείες Καβάλας. Δράμας τα θυμάμαι και εγώ. υπήρχε δε ένας παπάς τότε πού πετούσε αεροπλάνο μικρό πάνω από τα χωριά έβλεπε αυτές τις μακακιες και τις Κυριακές τα έχωνε στους πιστούς!!!

< Note >

Κι αν κοψει αποτομα δεξια και πεσει πανω σου απο την τρομαρα του η σκασει επανω στον αλλον απο απεναντι γιατι κοκκαλωσε, εσυ θα εισαι ενταξει με τον εαυτο σου που δεν σηκωσε λιγο το γκαζι;

Αληθεια, αυτα που γραφετε τα σκεφτεστε καθολου;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#712518
224v έγραψε:έτσι είναι g... άμα δεν πάει η ψυχή του στη Κούλουρη δεν αφυπνίζεται ο οδηγός που νομίζει ότι ο δρόμος του ανήκει.. και εγώ τρέχω όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν αλλά δεν ενοχλώ τη κυκλοφορία με συμπεριφορές σαν αυτές που αναφέρετε. και επειδή το 2000-2003 πού ειμουνα στην Εγνατία έκανα διάφορες εκεί ακριβώς που λέτε στις ευθείες Καβάλας. Δράμας τα θυμάμαι και εγώ. υπήρχε δε ένας παπάς τότε πού πετούσε αεροπλάνο μικρό πάνω από τα χωριά έβλεπε αυτές τις μακακιες και τις Κυριακές τα έχωνε στους πιστούς!!!

< Note >


Διπλωμα οδηγησης εχεις ακομα;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#712546
224v έγραψε:εγώ θα τον πήγαινα πλάι πλάι και ας έμενε στη αντίθετη κατεύθυνση μέχρι να έρθει άλλος από απέναντι και τότε θα βλέπαμε αν θα σε προσπερνούσε η θα έμενε πίσω σου. μόνο με τον φόβο καταλαβαίνουν μερικοί.

< Note >


:vava: :vava:

Προφανέστατα και δεν θα συμπεριφερθώ σαν τον μ@λ@κ@, θέτοντας σε κίνδυνο εμένα και τους υπόλοιπους στο δρόμο (για τον μ@λ@κ@ στα @@ μου, αν δεν ενδιαφέρεται αυτός για τον εαυτό του, δεν θα ενδιαφερθώ εγώ). Ούτε είμαι εγώ ο τιμωρός ή ο δάσκαλος του δρόμου. Και ούτε πρόκειται να θέσω σε κίνδυνο τη σωματική μου ακεραιότητα ή την ακεραιότητα του αμαξιού μου ή κάποιου άλλου για να ικανοποιήσω το εγώ μου ότι τον πέρασα ή για να "του μάθω". Εφόσον αυτός δεν έκοψε, έκοψα εγώ. Σιγά. Μόλις μπόρεσα να τον περάσω με ασφάλεια το έκανα. Λήξις...

Η επιλογή μεταξύ του κόβω και "θα σου δείξω εγώ, να μάθεις" δεν είναι καν επιλογή. Έκανα τέτοιες μ@λ@κίες μικρός, όχι πια.



axel12p έγραψε:Απορώ πως την πάλευες τόσα χρόνια στην Θεσσαλονίκη! :lol:


Με δυσκολία... :lol: :lol: Μερικά σκηνικά πάντως που βλέπω εδώ ξεπερνούν τη Θεσσαλονίκη κατά πολύ! Μόνο η Χαλκιδική (Σάντυ δεν έχει :rtfm: ) σε ώρες εξόδου ή επιστροφής μπορεί να τα ξεπεράσει, αλλά έχω πάνω από 10 χρόνια που φρόντιζα επιμελώς να αποφεύγω να κυκλοφορώ αυτές τις ώρες / μέρες.

axel12p έγραψε:Υπάρχουν πάντως κάτι τσακάλια που οδηγούν λες και έχουν ενεργοποιημένο cruise control. Με 80 στον αυτοκινητόδρομο, με 80 και μέσα στο χωριό!


Ναι ρε γμτ μου! Δηλαδή άντε να το καταλάβω να βιάζεσαι και να πας σαν τον μ@λ@κ@ μέσα στο χωριό (είναι μεγάλη @@, αλλά να το καταλάβω). Να πας πιο αργά από την καθυστέρηση εκεί που μπορείς να τρέξεις και να τρέχεις στα 500 μέτρα που δεν πρέπει... πόσο μ@λ@κ@ς μπορεί να είσαι;; :tomato:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#712570 ε τότε μην παραξενευεσαι που υπάρχουν τέτοιοι οδηγοί στους δρόμους. βέβαια θα μπορούσες να πάρεις τηλ και να τον καρφώσεις για τις |λογοκρισία| του αλλά εδω φταιει το κράτος μαλλον, που θα αδιαφορήσει να του πάρει δίπλωμα κλπ. και εσύ δεχεσαι αυτή τη κατάσταση αδιαμαρτυρητα, προς τους εκπροσώπους σου στη Βουλή που ενδιαφέρονται μόνο για τα ευκολα ψηφουλακια.
Ναι g μου έχω ακόμα δίπλωμα γιατί ποτέ!!! ναι ποτέ δεν έχω απασχολήσει τις αρχές του κράτους μου αλλά και αλλού με ατύχημα ή τις ασφαλιστικές.

< Note >