Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#516765 Και η Mitsuba από βενζίνη θα έμεινε....
Άβαταρ μέλους
By Morx
#516769 Ειναι η 3η φορα στον περιφερειακο Θεσσαλονικης που τα ΖΩΑ της αριστερης λωριδας, αναβουν ΦΛΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ και κολλανε επανω στις μπαριερες, για να τους περασω απο την αδεια δεξια και τερμα δεξια λωριδα.
Δεν επαιξα φωτα, δεν πλησιασα με +100km/h, δεν κολλησα προφυλακτηρα.

Αμοιβαδες γαμω.... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#516773
elteo έγραψε:Mitsubishi Outlander στην άκρη του δρόμου στην αριστερή λωρίδα της Μεσογείων περιμένοντας ο οδηγός την οδική. Dimviiiiii


bosch / varta μπαταρια 99,9999%
αφησα ενα μικρο ποσοστο,για αν μην με λετε υπερβολικο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#516785 Ο οδηγός του Mitsu τι χρώμα μαλλιά είχε;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#516786
Scotch έγραψε:Και έμεινε εν κινήσει; :hmmm:

< >
Δυναμό Bosch.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#517710 Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί.

Ε.Ο. λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη, με τρεις λωρίδες ανα κατεύθυνση.

Όταν ο καιρός είναι καλός, ορισμένοι κινούνται στην αριστερή, στην μεσαία σχεδόν όλοι και στην δεξιά πρακτικά ελάχιστοι. Μπορεί στην μεσαία να πάει ο ένας κολλητά πίσω από τον άλλο και στην δεξιά το επόμενο αυτοκίνητο μπροστά σου να είναι ένα χιλιόμετρο μακρυά. Πιθανότατα επιλέγουν την μεσαία για "ασφάλεια" και για να αποφύγουν ορισμένες λακούβες που υπάρχουν στην δεξιά λόγω των φορτηγών.

Σήμερα έπεφτε απίστευτη βροχή στον δρόμο, η ορατότητα ήταν περιορισμένη και ζήτημα ήταν αν μπορούσες να κινηθείς με πάνω από 80-90Kmh. Και ενώ οι συνθήκες ήταν άθλιες, με πολύ νερό στο οδόστρωμα, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι επέλεξαν με αυτες τις συνθήκες να πάνε στην δεξιά, παρά τις πολλές περισσότερες λακούβες που υπάρχουν εκεί και τον αυξημένο κίνδυνο υδρολίσθησης! Απορώ τι τους έκανε να νιώθουν πιο ασφαλείς εκεί... :dizzy:

ΥΓ. Ορισμένους πρακτικά καμμένους που οδηγούσαν με σβηστά φώτα δεν τους σχολιάζω καν. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#517721
axel12p έγραψε:
Σήμερα έπεφτε απίστευτη βροχή στον δρόμο, η ορατότητα ήταν περιορισμένη και ζήτημα ήταν αν μπορούσες να κινηθείς με πάνω από 80-90Kmh. Και ενώ οι συνθήκες ήταν άθλιες, με πολύ νερό στο οδόστρωμα, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι επέλεξαν με αυτες τις συνθήκες να πάνε στην δεξιά, παρά τις πολλές περισσότερες λακούβες που υπάρχουν εκεί και τον αυξημένο κίνδυνο υδρολίσθησης! Απορώ τι τους έκανε να νιώθουν πιο ασφαλείς εκεί... :dizzy:

ΥΓ. Ορισμένους πρακτικά καμμένους που οδηγούσαν με σβηστά φώτα δεν τους σχολιάζω καν. :thumbsdown:


Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι σε παραξενεύει. Όταν θέλω να κινηθώ αργά, για οποιοδήποτε λόγο, θα επιλέξω τη δεξιά λωρίδα. Δεν βλέπω καμία λογική στο να πηγαίνω στη μέση με 80 χλμ/ώρα σε συνθήκες μειωμένης ορατότητας και να με δει τελευταία στιγμή κάποιος που κινείται με + χ χλμ/ώρα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#517724 Στον περιφερειακο μαζευει νερα αριστερα κ δεξια οταν βρεχει πολυ, οποτε εκ των πραγματων η κινηση πραγματοποιειται μονο στη μεσαια με (καποια) ασφαλεια.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517727 Σκέφτονται ως εξής:
Θέλω να πάω με >130 --> Αριστερή (κι ας είναι όλες άδειες... το πολύ να χρειαστεί να πιάσω καμιά μεσαία αν έρθει κάποιος πιο βιαστικός)
Θέλω να πάω από 70-120 --> Μεσαία (δεν με κουνάει κανένας)
Θέλω να βγω στην αμέσως επόμενη έξοδο (όχι πιο μακριά από 50 μέτρα μακριά, μη με πουν και κότα που πάω δεξιά) πιάνω δεξιά ή και ΛΕΑ για μεγαλύτερη άνεση. Επίσης, θέλω να αναλάβει το auto pilot επειδή θέλω να στείλω μερικά λάικζ; --> δεξιά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#517739
blinkys έγραψε:
axel12p έγραψε:
Σήμερα έπεφτε απίστευτη βροχή στον δρόμο, η ορατότητα ήταν περιορισμένη και ζήτημα ήταν αν μπορούσες να κινηθείς με πάνω από 80-90Kmh. Και ενώ οι συνθήκες ήταν άθλιες, με πολύ νερό στο οδόστρωμα, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι επέλεξαν με αυτες τις συνθήκες να πάνε στην δεξιά, παρά τις πολλές περισσότερες λακούβες που υπάρχουν εκεί και τον αυξημένο κίνδυνο υδρολίσθησης! Απορώ τι τους έκανε να νιώθουν πιο ασφαλείς εκεί... :dizzy:

ΥΓ. Ορισμένους πρακτικά καμμένους που οδηγούσαν με σβηστά φώτα δεν τους σχολιάζω καν. :thumbsdown:


Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι σε παραξενεύει. Όταν θέλω να κινηθώ αργά, για οποιοδήποτε λόγο, θα επιλέξω τη δεξιά λωρίδα. Δεν βλέπω καμία λογική στο να πηγαίνω στη μέση με 80 χλμ/ώρα σε συνθήκες μειωμένης ορατότητας και να με δει τελευταία στιγμή κάποιος που κινείται με + χ χλμ/ώρα.


Χθες είχε τόσο νερό στον δρόμο που η δεξιά με τις λακούβες που έχει και τα νερά που μάζευε ήταν η χειρότερη για να κινηθείς. Ήταν πολύ πιο πιθανό να έχεις υδρολίσθηση σε εκείνη την λωρίδα, παρά στην μεσαία.

Να έρθει κανείς από πίσω σου με +x χλμ/ώρα επίσης δεν έπαιζε, μιας και όλοι μας πηγαίναμε με 80-90 Kmh max.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#517811
Scotch έγραψε:Σκέφτονται ως εξής:
Θέλω να πάω με >130 --> Αριστερή (κι ας είναι όλες άδειες... το πολύ να χρειαστεί να πιάσω καμιά μεσαία αν έρθει κάποιος πιο βιαστικός)
Θέλω να πάω από 70-120 --> Μεσαία (δεν με κουνάει κανένας)
Θέλω να βγω στην αμέσως επόμενη έξοδο (όχι πιο μακριά από 50 μέτρα μακριά, μη με πουν και κότα που πάω δεξιά) πιάνω δεξιά ή και ΛΕΑ για μεγαλύτερη άνεση. Επίσης, θέλω να αναλάβει το auto pilot επειδή θέλω να στείλω μερικά λάικζ; --> δεξιά.


Που προφανώς και είναι λάθος από την αρχή ως το τέλος, μιας και ο ΚΟΚ λέει πως οδηγούμε στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα. Και μεσαία ή αριστερή μόνο για προσπέραση και όσο προσπερνούμε.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#517831 +1000

Να βλέπεις σε έξοδο τριημέρου να κάθεται ο ένας πίσω από τον άλλο κολλητά στην μεσαία με 110Kmh και την δεξιά πρακτικά άδεια. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By vengas
#517922
axel12p έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί.

Ε.Ο. λίγο έξω από την Θεσσαλονίκη, με τρεις λωρίδες ανα κατεύθυνση.

Όταν ο καιρός είναι καλός, ορισμένοι κινούνται στην αριστερή, στην μεσαία σχεδόν όλοι και στην δεξιά πρακτικά ελάχιστοι. Μπορεί στην μεσαία να πάει ο ένας κολλητά πίσω από τον άλλο και στην δεξιά το επόμενο αυτοκίνητο μπροστά σου να είναι ένα χιλιόμετρο μακρυά. Πιθανότατα επιλέγουν την μεσαία για "ασφάλεια" και για να αποφύγουν ορισμένες λακούβες που υπάρχουν στην δεξιά λόγω των φορτηγών.

Σήμερα έπεφτε απίστευτη βροχή στον δρόμο, η ορατότητα ήταν περιορισμένη και ζήτημα ήταν αν μπορούσες να κινηθείς με πάνω από 80-90Kmh. Και ενώ οι συνθήκες ήταν άθλιες, με πολύ νερό στο οδόστρωμα, παρατηρώ ότι οι περισσότεροι επέλεξαν με αυτες τις συνθήκες να πάνε στην δεξιά, παρά τις πολλές περισσότερες λακούβες που υπάρχουν εκεί και τον αυξημένο κίνδυνο υδρολίσθησης! Απορώ τι τους έκανε να νιώθουν πιο ασφαλείς εκεί... :dizzy:

ΥΓ. Ορισμένους πρακτικά καμμένους που οδηγούσαν με σβηστά φώτα δεν τους σχολιάζω καν. :thumbsdown:

στην δεξια μπορουαν να δουνε το ακρο του δρομου και πιθανοτατα να το εχουν σαν σημειο αναφορας για τα ορια της λωρίδας τους?
Εχω καιρο να οδηγησω Θεσσαλονικη σε βροχη, αλλά θυμάμαι πως στην βροχη δε φαινόταν τα όρια της κάθε λωρίδας...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517936
markvag έγραψε:Που προφανώς και είναι λάθος από την αρχή ως το τέλος, μιας και ο ΚΟΚ λέει πως οδηγούμε στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα. Και μεσαία ή αριστερή μόνο για προσπέραση και όσο προσπερνούμε.

Εννοείται πως είναι λάθος. Απλά απαντώ στο ερώτημα "πώς σκέφτονται" τα ορκς.

< >