Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#474744
Νίκος Παππάς έγραψε:
Scotch έγραψε:Εξάρχεια (Στουρνάρη) έχει ελεγχόμενη στάθμευση; Στα τριγύρω στενά;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι, παρκαρεις ελευθερα, αν βρεις


Εγώ πλέον φοβάμαι τις φωτιές, ειδικά αν παρκάρεις βράδυ από Πέμπτη - Σάββατο.
Παρκάρω συνήθως στην Τοσίτσα, που σχεδόν πάντα βρίσκω και αραιότερα στην αρχή της Ερεσού που είναι σχετικά φαρδιά και δεν κινδυνεύεις να στο μαζέψει κανένα φορτηγό.
Αλλά τα τελευταία 2 χρόνια πρέπει να έχω δει πάνω από 10 αυτοκίνητα (ακριβά και φτηνά) να έχουν φυτιλιάσει στους 2 αυτούς δρόμους, οπότε όταν πηγαίνω βράδυ, το βάζω σε κλειστό πάρκινγκ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#474749
citastak έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Scotch έγραψε:Εξάρχεια (Στουρνάρη) έχει ελεγχόμενη στάθμευση; Στα τριγύρω στενά;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι, παρκαρεις ελευθερα, αν βρεις


Εγώ πλέον φοβάμαι τις φωτιές, ειδικά αν παρκάρεις βράδυ από Πέμπτη - Σάββατο.
Παρκάρω συνήθως στην Τοσίτσα, που σχεδόν πάντα βρίσκω και αραιότερα στην αρχή της Ερεσού που είναι σχετικά φαρδιά και δεν κινδυνεύεις να στο μαζέψει κανένα φορτηγό.
Αλλά τα τελευταία 2 χρόνια πρέπει να έχω δει πάνω από 10 αυτοκίνητα (ακριβά και φτηνά) να έχουν φυτιλιάσει στους 2 αυτούς δρόμους, οπότε όταν πηγαίνω βράδυ, το βάζω σε κλειστό πάρκινγκ.


Οχι και φαρδια η Ερεσσου. :lol:

Τα περισσοτερα φτηνα που λες ηταν διπλα σε ακριβα και αρπαξαν.

Απο την αλλη, ακριβο αυτοκινητο, περιξ του ΕΜΠ, Παρασκευη-Σαββατο βραδυ, δεν μου κανει για τυχαιο γεγονος. If you know what i mean :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#474792
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν εχεις χρονο να κερασω καφε. Μην φοβασαι στην περιοχη δεν εχει κρυμμενα παρκομετρα.
Δεν πιστευω το ΣΜαρτ να ειναι μπλε! Ειναι ενα εξω απο το μαγαζι μου :ninja: :ninja: :ninja:

Αργά το είδα Νίκο. Δεν ήξερα ότι είναι στην περιοχή η έδρα σου, να περνούσα για ένα "γεια" τουλάχιστον :s_dunno
Όχι, ασημί είναι το δικό μου. Στείλε με pm το στίγμα σου για επόμενη φορά (που, όπως φαίνεται, δε θα αργήσει πολύ).
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#487073 Δεν λεει αυτο η αποφαση!
Ουτε επηρεαζονται οι ενοικιαστες.

Θεωρει κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας την πιλωτη και οπου μπορουν μεν να σταθμευουν οι ενοικοι (μετα απο συννενοηση διοτι δεν θεωρει οτι υπαρχουν τμηματα -δικο μου και δικο σου-) αλλα οχι τριτοι που δεν κατεχουν εκει διαμερισμα αλλα "αγορασαν" χωρο της πιλοτης)
Οι ενοικιαστες εχουν δικαιωμα αφου χρησιμοποιουν το δικαιωμα στην πιλωτη του ιδιοκτητη του σπιτιου τους.
Ιδιοκτησια δε και δικαιωμα στην πιλωτη θεωρει την κατοχη διαμερισματος και οχι μονο την ιδιοκτησια μιας αποθηκης που την θεωρει δευτερευοντα χωρο.
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 20 Φεβ 2018, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#487077 Εγώ πάλι όπως διαβάζω την απόφαση (ας με συγχωρήσουν οι νομικοί αν κάνω λάθος) καταλαβαίνω οτι μια χαρά μπορεί να επεκταθεί και στους ενοικιαστές :hmmm:
(με την έννοια ότι νοικιάζουν μόνο το διαμέρισμα και όχι το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης μέρους των κοινόχρηστων χώρων που εξ ορισμού δεν γίνεται αντικείμενο πώλησης-ενοικίασης)
Άβαταρ μέλους
By gakost
#487081 Όντως ο τίτλος του άρθρου είναι fail. Το ζουμί είναι ότι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων προηγούνται και δεν μπορεί κάποιος να νοικιάσει ή να πουλήσει χώρο στάθμευσης σε πυλωτή
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#487082 Θα συμφωνησω με Y.V.
Η θεση ειναι πως το λενε, παρακολουθημα του διαμερισματος, αν θυμαμαι καλα, και σαν τετοιο μονο αν μενεις στο διαμερισμα που αντιστοιχει μπορεις να την χρησιμοποιεις.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#487085 Στην πραγματικοτητα απαγορευει σε μη ενοικους να παρκαρουν σε καποια ξενη πολυκατοικια ισχυριζομενοι οτι αγορασαν χωρο στην πιλωτη, ή αγορασαν μια αποθηκη της και επομενως δικαιουνται χωρο παρκινγκ στην πιλωτη της!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#487087 Αυτό σίγουρα συμβαίνει, αλλά από τη στιγμή που η θέση στάθμευσης δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία αλλά αποκλειστική χρήση των κοινοχρήστων μετά από συμφωνία μεταξύ των ιδιοκτητών, γιατί να μη συμβαίνει και το άλλο;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#487091
Asimov έγραψε:Αυτό σίγουρα συμβαίνει, αλλά από τη στιγμή που η θέση στάθμευσης δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία αλλά αποκλειστική χρήση των κοινοχρήστων μετά από συμφωνία μεταξύ των ιδιοκτητών, γιατί να μη συμβαίνει και το άλλο;

Γιατι αν μενεις στο κτηριο ειναι καπως παραλογο να σου αρνηθει καποιος την χρηση της πιλοτης απο την στιγμη που στο διαμερισμα που μενεις αντιστοιχει θεση σταθμευσης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#487092 Παράλογο-ξεπαραλογο από τη στιγμή που ο δικαστής λέει ότι τα κοινόχρηστα ΔΕ νοικιαζονται, εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει ζήτημα.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#487119 Ζητημα δημιουργηθηκε, γιατι τους εργολαβους και τους οικοπεδούχους τους εφαγε η απληστια και θελουν να τα οικονομισουν απο παντου. Ευτυχως που βγηκε η αποφαση αυτη, καθυστερημενα πολυ βεβαια, για να μπουν καποια πράγματα σε μια ταξη οσο το δυνατον.


< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#487120
Asimov έγραψε:Παράλογο-ξεπαραλογο από τη στιγμή που ο δικαστής λέει ότι τα κοινόχρηστα ΔΕ νοικιαζονται, εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει ζήτημα.


Δε νοικιάζονται σαν θέσεις στάθμευσης αλλά δε σημαίνει ότι δεν παραχωρούνται προς χρήση σε ενοικιαστή διαμερίσματος.

Αυτό γίνεται γιατί οι ιδιοκτήτες σε άλλον νοίκιαζαν διαμέρισμα, σε άλλον τη θέση στάθμευσης.