Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#343527 Στην θεση σου θα εμπαινα απο Ιερα Οδο και θα παρκαρα κοντα στον σταθμο του μετρο Αγ. Μαρινα. Μετα με το μετρο πας Συνταγμα καρφι. Δεν μπλεκεις με το κεντρο καθολου. Εχει και Practiker απεναντι, μπορεις να παρκαρεις εκει, συνηθως δεν εχει ελεγχο. Αλλα ακομα και να εχει αγοραζεις μετα μια βλακεια και φευγεις κυριος.
Άβαταρ μέλους
By g47
#343540 Σας ευχαριστω γιατι εισαστε συγκεκριμενοι και δεν ειχα ιδεα που συμφερει να παρκαρω.
Και οι δυο προσεγγισεις μου φαινονται το ιδιο σωστες, κι εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου, ειτε μακρυα και μετρο, ειτε κοντα στα ορια του δακτυλιου.
Αλλαζει κατι αν μετα θελω να φυγω για αεροδρομιο?
Βλεπω πως και στις δυο περιπτωσεις γυρω στο 45λεπτο χρειαζομαι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#343541
g47 έγραψε:Αλλαζει κατι αν μετα θελω να φυγω για αεροδρομιο?

Εγώ θα το άφηνα Νομισματοκοπείο, στην περίπτωση αυτή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#343543
g47 έγραψε:Σας ευχαριστω γιατι εισαστε συγκεκριμενοι και δεν ειχα ιδεα που συμφερει να παρκαρω.
Και οι δυο προσεγγισεις μου φαινονται το ιδιο σωστες, κι εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου, ειτε μακρυα και μετρο, ειτε κοντα στα ορια του δακτυλιου.
Αλλαζει κατι αν μετα θελω να φυγω για αεροδρομιο?
Βλεπω πως και στις δυο περιπτωσεις γυρω στο 45λεπτο χρειαζομαι.

Οχι, αρκει να υπολογισεις μια ωρα αντι 45 λεπτα. Θα εχει κινηση στην Κηφισου απο τις 3 το μεσημερι και μετα.

Υπαρχει και το νομισματοκοπειο που ειπε ο Σκωτσεζος αλλα, θα πληρωσεις ΑΟ για να πας + παρκιν ενω το οφελος του χρονου ειναι το ιδιο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#343547 Ωραια γιατι στις 2 παρα περιπου υπολογιζω να φυγω μιας και πεταω 4.
Kαι στη περιπτωση της Αγιας Μαρινας δεν πληρωνω Αττικη Οδο? Απο εκει βλεπω οτι με βγαζει πιο γρηγορα.
Μαλλον μαλακιες λεω αλλα απο κεντρο Αθηνα δεν εχει τυχει να παω ελβελ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#343549
g47 έγραψε:Ωραια γιατι στις 2 παρα περιπου υπολογιζω να φυγω μιας και πεταω 4.
Kαι στη περιπτωση της Αγιας Μαρινας δεν πληρωνω Αττικη Οδο? Απο εκει βλεπω οτι με βγαζει πιο γρηγορα.
Μαλλον μαλακιες λεω αλλα απο κεντρο Αθηνα δεν εχει τυχει να παω ελβελ.

Πληρωνεις, αλλα μια φορα.
Αν πας Νομισματοκοπειο θα πληρωσεις μια για να φτασεις εκει και αλλη μια για το αεροδρομιο.
Βεβαια μπορεις να πας απο Μεσογειων- Σταυρο- λεωφ Λαυριου και να μην πληρωσεις 2η φορα, αλλα εγω δεν θα το εκανα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#343555 Eυχαριστω πολυ.
Θα τα μεταφερω και στην συνεπιβατιδα να δουμε με τι θα γκρινιαξει λιγοτερο.
Λογικα προς Αγια Μαρινα μας βλεπω.

gakost έγραψε:Γιατί δεν παρκάρεις στο αεροδρόμιο ή στα εκεί parking;


Θα το παρκαρω στα μακρας οταν θα φυγω. Να παω να το αφησω και να κανω δυο φορες τη διαδρομη με προαστιακο εννοεις?
Δε το ειχα σκεφτει καν αλλα βολευει απο αποψη χρονου? :hmmm:

edit Βλεπω πως θελω μια ωρα+ one way, δε βολευει.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#343565 Ρε γμτ, ενώ αυτό το κωλοπάρκινγκ του μωλλ είναι τεράστιο, γιατί έχουν κάνει τόσο στενές τις εισόδους; :hmmm: Με φαρδύ αμάξι δεν πρέπει να περνάς.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#343578 Η αλήθεια είναι πως με το lexus δεν ξέρω πώς κατάφερα να μη φάω κανένα κράσπεδο. Όντως πολύ στενή η είσοδος και με στροφή μετά τις μπάρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#343608
Νίκος Παππάς έγραψε:Στην θεση σου θα εμπαινα απο Ιερα Οδο και θα παρκαρα κοντα στον σταθμο του μετρο Αγ. Μαρινα. Μετα με το μετρο πας Συνταγμα καρφι. Δεν μπλεκεις με το κεντρο καθολου. Εχει και Practiker απεναντι, μπορεις να παρκαρεις εκει, συνηθως δεν εχει ελεγχο. Αλλα ακομα και να εχει αγοραζεις μετα μια βλακεια και φευγεις κυριος.


+1
Άβαταρ μέλους
By g47
#355032
Νίκος Παππάς έγραψε:Στην θεση σου θα εμπαινα απο Ιερα Οδο και θα παρκαρα κοντα στον σταθμο του μετρο Αγ. Μαρινα. Μετα με το μετρο πας Συνταγμα καρφι. Δεν μπλεκεις με το κεντρο καθολου. Εχει και Practiker απεναντι, μπορεις να παρκαρεις εκει, συνηθως δεν εχει ελεγχο. Αλλα ακομα και να εχει αγοραζεις μετα μια βλακεια και φευγεις κυριος.


Εξαιρετικη επιλογη τελικα. :metalo: Εφυγα απο McDonalds που δεν εχει καν μπαρα.
Τωρα το αναποδο αλλα πλεον δε μας πιανει δακτυλιος.
Απο αεροδρομιο με σταση συνταγμα και τελικο προορισμο Πατρα, που με συμφερει για σταθμευση?
Να κανουμε το ιδιο? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#355055 Στο κέντρο δωρεάν πάρκινγκ δεν παίζει. Μια καλή λύση, αλλά κοστίζει γύρω στα 8 € αν θυμάμαι καλά, είναι στο υπόγειο πάρκινγκ της πλατείας Κλαυθμώνος.
Είναι λίγο χάλι μέσα, αλλά βολεύει πολύ γιατί είναι δίπλα στα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#355062 Δεν πειραζει να μην ειναι δωρεαν!
Απλά απο αποψη χρονου και ταλαιπωριας να ειναι σε ανεκτα επιπεδα για καθημερινη πρωι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#355162 Αν ειναι πολυ πρωι, στο παρκινγκ του σταθμου Κατεχακη
https://www.google.gr/maps/place/%CE%A3 ... 23.7761519
παιρνεις το μετρο, κανεις τις δουλειες σου και επιστρεφεις.
Η ευκολοτερη προσβαση ειναι μεσω ΑΟ, περιφ. Υμηττου, Κατεχακη.

Αν δεν ειναι πολυ πρωι, στην θεση σου θα εβγαινα στο δαχτυλιδι του ΟΤΕ, θα παρκαρα στο Mall και με τον ηλεκτρικο θα κατεβαινα κεντρο. Δεν μπλεκεις καθολου με κεντρο και εισαι διπλα στην ΑΟ για την αναχωρηση. Ριχνεις και κανενα ψωνιο στο Mall