Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#100982
F&G έγραψε:Δεν ειναι 5 10 φυσικα οι κλειστες στροφες κατω των 100χλμ την ωρα. Αρα στις ευθειες τα 140 γινονται 180+ . Αστο γιατι 6 χρονια σε αυτη τη διαδρομη τα εχω τσεκαρει ολα. Τα μοσχαρια πριν τη βονιτσα η τον παγο το χειμωνα στα Παλιαμπελα σε αναγκαζουν απο τη σκεψη και μονο να κοψεις ταχυτητα. Δε το συζητω να βρεις φορτηγο η λεωφορειο .
Παντα πριν τα εργα .
Το gps δε σου τα λεει ολα. Μονο η πραξη.


Από Αγρίνιο μέχρι Αμφιλοχία δεν είναι πάνω από 10 (με τον παλιό δρόμο). Σήμερα είναι και λιγότερες. Στο Αμφιλοχία - Βόνιτσα ήταν αρκετές παλιά, αλλά σήμερα με τον νέο δρόμο έχουν μειωθεί κατά πολύ. Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να πηγαίνεις 180+. Ειδικά με το Punto που έγραψες αποκλείεται να πιάσεις τόσα πάνω από 2-3 φορές. Μην ξεχνάς πως τον περνάω τον δρόμο... χμμμ... ως οδηγός 20 χρόνια τουλάχιστον. Το google maps το χρησιμοποίησα για να μου δώσει ακριβώς την απόσταση κέντρο Αγρινίου - κέντρο Λευκάδας που, προφανώς, δεν ήταν η απόσταση που ανέφερες για τον απλούστατο λόγο ότι χρειάζεσαι 10min για να βγεις από Αγρίνιο, αν περάσεις όλα τα φανάρια κόκκινα ή (πράσινα που είναι αδύνατον να γίνει - μην ξεχνάς ότι εκεί ήμουν πριν 2 μέρες).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#101039
nass έγραψε:Δευτέρα του Πάσχα διόδια Κορίνθου 21:03 διόδια Ελευσίνας 22:30 :metalo: (δεν ξέρω αν ήταν NTP synchronized οπότε η ακρίβεια ελέγχεται :rtfm: )


παιρνει πολυ κατω ακομα. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#101081
pipinos1976 έγραψε:
F&G έγραψε:Δεν ειναι 5 10 φυσικα οι κλειστες στροφες κατω των 100χλμ την ωρα. Αρα στις ευθειες τα 140 γινονται 180+ . Αστο γιατι 6 χρονια σε αυτη τη διαδρομη τα εχω τσεκαρει ολα. Τα μοσχαρια πριν τη βονιτσα η τον παγο το χειμωνα στα Παλιαμπελα σε αναγκαζουν απο τη σκεψη και μονο να κοψεις ταχυτητα. Δε το συζητω να βρεις φορτηγο η λεωφορειο .
Παντα πριν τα εργα .
Το gps δε σου τα λεει ολα. Μονο η πραξη.


Από Αγρίνιο μέχρι Αμφιλοχία δεν είναι πάνω από 10 (με τον παλιό δρόμο). Σήμερα είναι και λιγότερες. Στο Αμφιλοχία - Βόνιτσα ήταν αρκετές παλιά, αλλά σήμερα με τον νέο δρόμο έχουν μειωθεί κατά πολύ. Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να πηγαίνεις 180+. Ειδικά με το Punto που έγραψες αποκλείεται να πιάσεις τόσα πάνω από 2-3 φορές. Μην ξεχνάς πως τον περνάω τον δρόμο... χμμμ... ως οδηγός 20 χρόνια τουλάχιστον. Το google maps το χρησιμοποίησα για να μου δώσει ακριβώς την απόσταση κέντρο Αγρινίου - κέντρο Λευκάδας που, προφανώς, δεν ήταν η απόσταση που ανέφερες για τον απλούστατο λόγο ότι χρειάζεσαι 10min για να βγεις από Αγρίνιο, αν περάσεις όλα τα φανάρια κόκκινα ή (πράσινα που είναι αδύνατον να γίνει - μην ξεχνάς ότι εκεί ήμουν πριν 2 μέρες).

Ευχαριστώ.

Απο Αγρινιο Αμφιλοχια ειναι ετσι οπως λες. Απο Αμφιλοχια Βονιτσα πριν τα εργα απο τον παλιο δρομο ειναι περισσοτερες. Μετα τον Αι Γιωργη ειναι τουλαχιστον 5 κλειστες . Στο Σπαρτο αλλες 4 . Μετα προς Δρυμο τουλαχιστον αλλες 3. Μετα Παλιαμπελα εσακι με 3 στο χωριο αλλη 1εκει που παντα εβγαινε καποιος εκτος και μετα στο υψος της Αγιας Σωτηρας στην κατηφορα λιγο πριν την ευθεια της Βονιτσας αλλες 2. Απο Βονιτσα και μετα νταξει πας και πανω απο 100 σε κλειστα.
Σημερα με την διαμορφωση του δρομου στο Δρυμο εχει αλλες δυο κλειστες στροφες κατω των 100.
Το πουντο που ειχα ειχε τελικη 195 χλμ Οσο ενα 16ρι της εποχης. Με τα 180 σε δυο τρεις μεριες που λες εκανα τα 45 '.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#101387
pipinos1976 έγραψε:
Goldmund έγραψε:Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα 35 λεπτά.... Δευτέρα του Πάσχα πολύ πρωί... Το προηγούμενο πρόσφατο ρεκόρ όταν ανέβαινα ήταν 37 λεπτά... όταν όμως κατέβηκα βγήκα από τους πρώτους από την παντόφλα και έτρεξα σαν τρελός μέσω Εγνατίας οδού για να βγώ μπροστά τους.... μετά, το απόλυτο τίποτα, νομίζω πέτυχα λιγότερα από δέκα αυτοκίνητα μέχρι κάτω.


Γίνεται με καλό αυτοκίνητο και λίγη κίνηση, αλλά είναι δύσκολο και οριακό. Είχα κάνει χρόνο κάπου στα 50min κυνηγώντας έναν Ιταλό με Grand Cherokee Sport (κάπως έτσι λέγεται). Ειδικά μετά την Πάργα, που σταματάνε οι στροφές, πας άνετα με 140, όταν ο δρόμος είναι άδειος. Μόνο μην πετύχεις μπλόκο στο Κανάλι και στα πάρουν όλα.


:innocent: :iconcool:

...κι όμως το έκανα./
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#103445
F&G έγραψε:Και λιγο δυναμη απο κουπε.
https://youtu.be/R-K3WuNQkv4

Πως ανεβαίνει έτσι το ταχύμετρο. :help:
Λες και είναι στροφόμετρο και μαρσάρεις με νεκρά. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#103456 Μας εβαλες ενα κουπε ρε κουπεπεα, που ουτε και αυτος που το φτιαξε ξερει τι του βαλε επανω.
ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ !!! :help:
Ουαου, τεντα ειναι τα κουπε, τα σπανε, φερραρι του λαου αντε γεια! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#103484 Το παρακανα με τη δυναμη.
Οριστε ενα νορμαλ 20vt 6ταχυτο limited .

https://youtu.be/n9piyzDrhIc

Οι 4τροχοι το αναφερουν στα 248 πραγματικα χλμ.
Και περιμεναμε τα alfa c να δουμε τετοιες ταχυτητες σημερα. Εγω για να πω την αληθεια θα προτιμουσα ενα v6 με καλυτερο μεταβλητο χρονισμο, βαλβιδες , συμπιεση κτλ και 3000κυβ . κατω απο το καπο για περισσοτερους ατμοσφαιρικους ιππους ,ακουστικη πανδαισια και ολο το γκαζι με δυναμη παντου.
Δεν ειμαι κατασκευαστης ουτε μηχανολογος αλλα το σηματακι φιατ δε εχει τις παλιες δοξες του. Τουλαχιστον εξακολουθει να "πιανει" σβερκους στο περασμα του. Δε βλεπεις να κυκλοφορουν . Σπανια θα δεις.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#103499 Eιναι ωραιο να βλεπεις στο youtube βιντεο με επιταχυνσεις και τελικες σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθηκες... τοσο ιδανικες, που γραφεις στα παπαρια σου κυριολεκτικα καθε επισημο ισχυρισμο του κατασκευαστη.

Ανακοινωνει 0-100 σε 6" ... ΟΧΙ εγω θα ανεβασω βιντεο σε 5" γιατι ειμαι μαγκας σε 5% κατωφερεια.
Ανακοινωνει τελικη 200 ?? Οχι, εγω θα γραψω ενα βιντεο κωλοφαρδιας με ευνοικο τυφωνα σε 2% κατωφερεια!

Ασε μας μωρε...
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#103503 Τι κατωφερεια και βλακειες λες. Δεν ειμαι σπιτι να σου πω τευχος 4τροχων.Αργοτερα.
Πληροφοριακα εχει στο τευχος περισσοτερη τελικη απο s2000 και audi tt 1,8t 4wd. 225hp.
Τα 272 που ανακοινωνουν στη δοκιμη οι 4τ ειναι στο ταχυμετρο και οχι πραγματικα.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#103726 2 ωρες και 40 λεπτα πορτα-πορτα. Απο Πορταρια Πηλιου, Κηφησια. 325 χλμ. 122 km/h μεση ωραια. Θα ηταν λιγοτερος ο χρονος αλλα σταματησα για βενζινη στο Σειριο γιατι το αδειασα ολο... :metalo:
Με πρωτοφανη κατακλυσμο σε ολη τη διαδρομη, 30 Δεκεμβριου 2012.
Κανω τιποτα? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#137797 Personal record σημερα.
Κομβος Δερβενιου Κορινθιας- Διοδια Ελευσινας: 1 ωρα και 5 λεπτα.
Γινεται και καλυτερα παντως.
(Don't try this at home!!!)

.