Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#81603 Τα παρακάτω από εκκίνηση μέχρι τελικό προορισμό κι όχι |λογοκρισία| πονηράδες εθνική μόνο κλπ...

2003 Αθήνα > Θεσσαλονίκη 3:29 Audi S3 Mk1 225hp

2007 Αθήνα > Ηγουμενίτσα 4:05 Audi S3 Mk2 330hp

2002 Μεσολλόγι > Αθήνα 1:50 Mercedes-Benz C200 Kompressor 163hp

2006 Καλαμάτα > Αθήνα 2:05 Audi Α3 Quattro S-Line 248hp

και άλλους πολλούς χρόνους εντός Αττικής...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#81605 Κρανιά Γρεβενών Μηλιά Ιωαννίνων 4 λεπτά και 15 δεύτερα, :inlove:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#81678 Το μοναδικό που μου έχει μείνει από καιρούς τρέλας και παλαβομάρας, είναι ένα 45λεπτο flat, Αθήνα-Ξυλόκαστρο, αλλά πόρτα-πόρτα, δηλαδή περίπου 130χλμ συνολική απόσταση, που μας βγάζει μια μέση τριγύρω στα 170χαω :omg: (νομίζω ήταν με το VTi). Και πολλές φορές την ίδια απόσταση σε 55-60 λεπτά, για διαφόρους λόγους και με διαφορετικά αυτοκίνητα....
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#81681
The Ace έγραψε:Το μοναδικό που μου έχει μείνει από καιρούς τρέλας και παλαβομάρας, είναι ένα 45λεπτο flat, Αθήνα-Ξυλόκαστρο, αλλά πόρτα-πόρτα, δηλαδή περίπου 130χλμ συνολική απόσταση, που μας βγάζει μια μέση τριγύρω στα 170χαω :omg: (νομίζω ήταν με το VTi). Και πολλές φορές την ίδια απόσταση σε 55-60 λεπτά, για διαφόρους λόγους και με διαφορετικά αυτοκίνητα....

Ωχ! με πέρασες στην μέγιστη μέση ωριαία ταχύτητα που έχω καταγράψει ποτέ! Εμένα είναι 168χλμ/ώρα Πάτρα - Αθήνα/// (μιλώντας αποκλειστικά για την εθνική οδό)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#81682 11 ώρες μεσολόγγι αθήνα, δευτέρα του πάσχα, κομβικό ταξίδι, τότε έκοψα το χωριό τα πάσχατα και τέτοιο αρνί δεν έχω ξαναβρεί πουθενά


< using some app
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#81683
Chris έγραψε:11 ώρες μεσολόγγι αθήνα, δευτέρα του πάσχα, κομβικό ταξίδι, τότε έκοψα το χωριό τα πάσχατα και τέτοιο αρνί δεν έχω ξαναβρεί πουθενά


< using some app


Καλά, που να δεις τις παλιές καλές εποχές τι γινόταν στην Αθηνών-Κορίνθου τα διάφορα τριήμερα/τετραήμερα. Έχω τραβήξει κάτι 4ωρα (μέση ωριαία 30χαω) με 1 ώρα πλήρη ακινησία στη -παλιά- Κακιά Σκάλα :omg: που τα καταευχαριστήθηκα :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#81686
Chris έγραψε:11 ώρες μεσολόγγι αθήνα, δευτέρα του πάσχα, κομβικό ταξίδι, τότε έκοψα το χωριό τα πάσχατα και τέτοιο αρνί δεν έχω ξαναβρεί πουθενά


< using some app

...μιας και μιλάτε για περίοδο Πάσχα, οκτώ ώρες για Ηγουμενίτσα μέσω Παρνασσού αφού μέσω της Πελοπονήσου κάνανε άλλοι ακόμη περισσότερο...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#81688 Απο Λ. Αλεξάνδρας μέχρι κέντρο Κηφισιας σε 6-7 λεπτά με Hyundai Atos. Μεταμεσονύχτιες ώρες το 1998.

Πλέον η Κηφισίας έχει αρκετή κίνηση όλες τις ώρες της ημέρας και τέτοιους χρόνους δέν εχω καταφέρει ούτε με το μηχανάκι.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#81701
The Ace έγραψε:
Chris έγραψε:11 ώρες μεσολόγγι αθήνα, δευτέρα του πάσχα, κομβικό ταξίδι, τότε έκοψα το χωριό τα πάσχατα και τέτοιο αρνί δεν έχω ξαναβρεί πουθενά


< using some app


Καλά, που να δεις τις παλιές καλές εποχές τι γινόταν στην Αθηνών-Κορίνθου τα διάφορα τριήμερα/τετραήμερα. Έχω τραβήξει κάτι 4ωρα (μέση ωριαία 30χαω) με 1 ώρα πλήρη ακινησία στη -παλιά- Κακιά Σκάλα :omg: που τα καταευχαριστήθηκα :s_crazy


Και στα Μέγαρα και στην Ελευσίνα και στον Ασπρόπυργο, μετα στριβαμε δεξια σχιστό οποτε δεν ξέρω τι γινόταν στην Καβάλας.

< 4X >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#81713 @ace&goldmund Τις έχω φάει αυτές τις ουρές στην κακιά σκάλα άπειρες φορές, αλλά από το πίσω κάθισμα με το βιβλίο μου και δεν καταλάβαινα πολλά. Τότε που λέω ήμουν για πρώτη φορά οδηγός και το ένιωσα στο πετσί μου. Ποτέ ξανά ταξίδι σε ώρες και μέρες αιχμής.

Γυρνώντας από το σπίτι της :inlove: νύχτα, Μελίσσια Πειραιάς, από κηφησίας-σύνταγμα-συγγρού, προσπαθώ να είμαι κάτω από τα 30', νομίζω πως το ρεκόρ μου είναι 22'. Σε ταξίδια δεν τρέχω συνήθως, στο όριο και δεξιά, οπότε δεν έχω χρόνους να σας πω.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#81717
Chris έγραψε:@ace&goldmund Τις έχω φάει αυτές τις ουρές στην κακιά σκάλα άπειρες φορές, αλλά από το πίσω κάθισμα με το βιβλίο μου και δεν καταλάβαινα πολλά. Τότε που λέω ήμουν για πρώτη φορά οδηγός και το ένιωσα στο πετσί μου. Ποτέ ξανά ταξίδι σε ώρες και μέρες αιχμής...


Πριν καμιά 15αρια χρόνια, με το RX7 (που λέω στο παραδιπλανό θέμα), επιστροφή Αθήνα μετά από Καθ.Δευτέρα νομίζω, να είμαστε ακίνητοι πριν την Κ.Σκάλα, και το αυτοκίνητο να ανεβάζει θερμοκρασία και να σφυρίζει ο παρθενώνας, και εγώ να έχω ανεβάσει 160 σφυγμούς και 39 πυρετό από την πίεση.... :s_mad

Παλιές καλές εποχές :lol: