Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#63184 Έχω ένα αυτοκίνητο του οποίου κατέθεσα τις πινακίδες τελη του 2010 και θέλω να το ξανακυκλοφορήσω.

Απ ότι διάβαζω στο internet πρέπει
1) Να βγούν καινούριες πινακίδες απο το ΥΜΕ
2) Να ασφαλιστεί
3) Να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους

Επειδή φοβάμαι οτι θα γίνω μπαλάκι μεταξύ ΥΜΕ και εφορίας, έχει κάνει κανείς πρόσφατα αυτή τη διαδικασία να μου πεί ακριβώς τί να κάνω?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#63193 Έχεις φωτοτυπία της άδειας κυκλοφορίας; Αν ναι, το ασφαλίζεις πρώτα. Αν όχι, πας στην εφορία για να βρουν την άδεια σου και να τη βγάλεις φωτοτυπία ώστε να το ασφαλίσεις, εκτός κι αν μπορείς να το ασφαλίσεις χωρίς να έχεις την άδεια (είτε ιντερνετικά είτε με κόλπο ασφαλιστή).
Μετά πας στην εφορία, να πληρώσεις τέλη και να πάρεις άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες αν δεν έχουν καταστραφεί. Αν έχουν καταστραφεί θα πας στο υπουργείο με την παλιά άδεια και ένα χαρτί απ' την εφορία και θα βγάλεις καινούργια άδεια και πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#63204 Οι πινακιδες θα ειναι καινουργιες (αν χρειαστει τελικα να βγαλεις καινουργιες) με νεο αριθμο κυκλοφοριας. Απλα θα ενημερωσεις και την ασφαλεια για τη νεα πινακιδα. Θα αναγραφεται παντως στην αδεια κυκλοφοριας και ο προηγουμενος αριθμος κυκλοφοριας.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#64585 Οκ, όλα καλά με την εφορία, μου δώσανε πίσω την άδεια και μια βεβαίωση οτι οι πινακίδες έχουν καταστραφεί.

Αύριο θα πάω στο ΥΜΕ. Εκεί τί γίνεται, θα μου δώσουν αμέσως κάποια προσωρινή πινακίδα ή θα πρέπει να περιμένω να βγούν οι κανονικές?
Άβαταρ μέλους
By kacey
#64659 Σε περιπτωση αλλαγης πινακιδων λογο φθορας, τις ειχα παρει σε μιαμιση ωρα αφου παρεδωσα τις προηγουμενες και εκανα την αιτηση.