Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#797181
NickTG έγραψε:Πως πήγε να τους εμβολίσει αφού έκαναν καταδίωξη? Δεν ήταν πίσω του?


Το εξηγησαμε ηδη πως εγινε αυτο :rtfm:

Εικόνα

Ετσι ερχεται το πισω... μπρος :s_yes
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#797182 Αναπήδησε στις γραμμές και γύρισε.

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#797194 Ρομά πυροβόλησαν κατά αστυνομικών στον Ασπρόπυργο - Φωτιές και οδοφράγματα στο Σχιστό
Το περιστατικό σημειώθηκε στη λεωφόρο Διυλιστηρίων, τα πυρά προήλθαν πιθανότατα από κυνηγετικό όπλο - Επτά συλλήψεις σε ευρεία επιχείρηση της ΕΛΑΣ στη Δυτική Αττική

https://www.protothema.gr/greece/articl ... to-shisto/


Kaθε μερα πυροβολανε αστυνομικους και δεν τρεχει τιποτα. Δεν εχουν πιασει κανενα για αυτο.
Σημερα πηγαν οπκε διας στα Λιοσια και μαζεψαν 7 ατομα.Το κατηγορητηριο ειναι οτι βρηκαν χασις.
Φοβερη Αστυνομια. :thumbsup: :lol: :lol: Τους πυροβολανε με καραμπινες,και αυτοι τους μαζευουν για τσιγαριλικια.Και καλα οτι κανουμε για τα ματια του κοσμου.
ρε σεις τωρα θυμηθηκα τον Γκεακο που επι συριζα φοβοταν να βγαλει το σκλι βολτα με την ανομια που υπηρχε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#798077
George_Prix έγραψε:
NickTG έγραψε:Πως πήγε να τους εμβολίσει αφού έκαναν καταδίωξη? Δεν ήταν πίσω του?


Το εξηγησαμε ηδη πως εγινε αυτο :rtfm:

Εικόνα

Ετσι ερχεται το πισω... μπρος :s_yes


Tο διδασκουν και στις σωματοφυλακων προς διαφυγη απο καταδιωξη,εχει και εμβολισμους αλλα αποκλειστικα σαν διαφυγη σε μπλοκο απαγωγεων.

..................................

Σε κακό μπελά έχει εξελιχθεί για τις υπηρεσίες της Αστυνομίας στην Ηλεία ένας Ρομά που εξακολουθούσε να ληστεύει και να κλέβει, παρ’ όλο που εκκρεμούσαν σε βάρος του καταδικαστικές αποφάσεις. Το απόγευμα της Κυριακής, συνελήφθη για τρίτη φορά μέσα σε τρεις μήνες στη Νέα Μανωλάδα από την Ειδική Ομάδα Ελέγχων Παραβατικότητας Ευπαθών Ομάδων.

ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ
ΠΗΓΗ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Από την προανάκριση που διενήργησαν οι αστυνομικοί του τμήματος Ανδραβίδας- Κυλλήνης προέκυψε ότι, εκτός από τις καταδίκες του που εκκρεμούσαν, ο φυγόποινος Ρομά κυκλοφορούσε και με ένα αυτοκίνητο που είχε κλέψει το μεσημέρι του Σαββάτου από την Ανδραβίδα και κατασχέθηκε για να αποδοθεί στον ιδιοκτήτη του.

Στις 16 Σεπτεμβρίου, ο αδίστακτος κακοποιός είχε ορμήσει στο σπίτι της 68χρονης γυναίκας στον Σταφιδόκαμπο Ηλείας, την είχε αρπάξει από τα μαλλιά και την είχε απειλήσει ότι θα την σκοτώσει αν δεν του έδινε χρήματα και χρυσαφικά. Μάταια η ανυπεράσπιστη γυναίκα του έλεγε ότι δεν είχε κάτι αξίας. Ο δράστης άρπαξε από το λαιμό της το χρυσό σταυρό που φορούσε, βρήκε 20 ευρώ και πήρε μαζί του το κινητό της και την… τηλεόραση!

Ο Ρομά συνελήφθη 24 ώρες μετά με έφοδο αστυνομικών σε καταυλισμό στην Ανδραβίδα, αλλά αφέθηκε ελεύθερος και, αφού διέπραξε και άλλες κλοπές και διαρρήξεις στην περιοχή, συνελήφθη ξανά μετά από καταδίωξη στα Λεχαινά και ενώ προσπάθησε να εμβολίσει ένα περιπολικό της Ο.Π.Κ.Ε.!

Ωστόσο, και πάλι αφέθηκε ελεύθερος, παρ’ όλο που εκκρεμούσαν σε βάρος του δυο καταδικαστικές αποφάσεις του Τριμελούς και Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Αμαλιάδας για κλοπή, διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών, αντίσταση, φθορά ξένης ιδιοκτησίας και παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, με τις οποίες του επιβλήθηκε συνολική ποινή φυλάκισης πέντε ετών.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#798089
Δημ.Φυλακτος έγραψε:
George_Prix έγραψε:
NickTG έγραψε:Πως πήγε να τους εμβολίσει αφού έκαναν καταδίωξη? Δεν ήταν πίσω του?


Το εξηγησαμε ηδη πως εγινε αυτο :rtfm:

Εικόνα

Ετσι ερχεται το πισω... μπρος :s_yes


Tο διδασκουν και στις σωματοφυλακων προς διαφυγη απο καταδιωξη,εχει και εμβολισμους αλλα αποκλειστικα σαν διαφυγη σε μπλοκο απαγωγεων.

..................................




Είχε πάει για σωματοφύλακας ο 16χρονος?
Τελικά θα μας πεις πως πήγε να τους εμβολίσει εφόσον ήταν πίσω του?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#798090 γιατί τετοια γαλαντομία στο εκλεκτο αυτό τέκνο της φυλής των ρομα.?
Έχει κανένα γλύψιμο πολιτικό και δεν μας το λέει η έγκριτη εφημερίδα???

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798223
224v έγραψε:γιατί τετοια γαλαντομία στο εκλεκτο αυτό τέκνο της φυλής των ρομα.?
Έχει κανένα γλύψιμο πολιτικό και δεν μας το λέει η έγκριτη εφημερίδα???

.


Σωστά, έπρεπε να πούμε μπράβο σε αυτόν που πυροβόλησε 16χρονο από πίσω... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#798391
NickTG έγραψε:Είχε πάει για σωματοφύλακας ο 16χρονος?


Ξερουν να κλεβουν ζητιανευουν απο 5χρ-ξερουν να στηνουν εμποδια για να μην περνανε τα περιπολικα της ΑΔ-να πετανε πετρες στα διερχομενα αμαξια-κανουν τους τσεκαδορους στην διακινηση-συμμετεχουν σε κλοπες και διαρρηξεις-κανουν τους τσεκαδορους στο πιο αμαξι ειναι αφυλακτο ή εχει μεσα πχ τσαντα-δεν πανε σχολειο αλλα παιρνουν επιδομα ενω ξερουν πως αυτο γινεται με απειλη στον δασκαλο-μαθαινουν να οδηγουν και να κανουν κυκλους ή να χανονται σε στενα στον καταυλισμο μιας και περιπολικο δεν μπορει να τους ακολουθησει-να ριχνουν με πυροσβεστηρα προς τα πισω ωστε να τυφλωνονται τα πληρωματα μηχανων-τους δινουν οπλο και ριχνουν μπροστα στην καμερα απο το μπαλκονι της παρανομα χτισμενης και ηλεκτροδοτουμενης μεζονετας.

Για Σωματοφυλακας δεν θα μπορουσε να παει αλλα μετα απο λιγα χρονια να ποζαρει στα social με πουρο-χρυσο ρολοϊ στα μπουζουκια και απο εξω κλεμμενο sport αμαξι θα ηξερε.
Μηπως πληρωσε λες για διπλωμα-τελη κυκλοφοριας-ασφαλεια;

Τελικά θα μας πεις πως πήγε να τους εμβολίσει εφόσον ήταν πίσω του?


Το εχει πει ο αστυνομικος στην καταθεση του,αποκλειεται να μην το εχεις διαβασει:

Στις τελευταίες σιδηροδρομικές γραμμές, πριν από τις φυλακές, χωρίς εμφανή λόγο και ενώ μπορούσε να συνεχίσει ευθεία για να διαφύγει, ξαφνικά και εντελώς απότομα έκανε αναστροφή.

Αναστροφή έκανε πιθανότητα όπως είδαμε, για να γυρίζει το όχημα τραβώντας χειρόφρενο. Αυτό το καταλάβαμε από τον τρόπο που γύρισε επιτόπου το αυτοκίνητο, γύρω από τον άξονά του, κάνοντας στροφή πάνω από 180 μοίρες, με αποτέλεσμα να έρθει ξαφνικά κατά μέτωπο και ελαφρώς διαγώνια με τη μοτοσυκλέτα των συναδέλφων μου.

Μόλις έγινε αυτό, αφού η μηχανή των συνάδελφων μου, τον είχε πλησιάσει σε απόσταση περίπου 5 μέτρων, για λίγα δευτερόλεπτα σταμάτησε και το αγροτικό και η πρώτη μοτοσυκλέτα. Ο αστυφύλακας Α… τότε ξεκίνησε να δίνει εντολές στον οδηγό του αγροτικού. Όμως πάλι δεν υπάκουσε και αφού πάτησε το γκάζι πήγε με ταχύτητα να πέσει επάνω τους.

Την τελευταία στιγμή όμως η μοτοσυκλέτα απέφυγε τη σύγκρουση για δεύτερη φορά και πέρασε ξυστά δίπλα από το αγροτικό


https://www.iefimerida.gr/ellada/katath ... hrono-roma

Αμα δεν εκαναν τιποτα και τους εμβολιζε-τραυματιζε σοβαρα καποιοι θα γελαγαν-πανηγυριζαν οπως τοτε με τον αρχιφυλακα Σαββα που σκοτωσαν κατι τενεκεδια ενω απλα καθοταν σε ενα αμαξι που ουτε μπαταρια να παρει μπρος δεν ειχε..

ΠΟΙΟΣ ο λογος να προσπαθησει να τους εμβολισει 3 φορες;
Ηξερε πως θα κρυβοταν μετα μεσα στον καταυλισμο και θα ειχε καλυψη οπως και οι δολοφονοι του μικρου Μαριου.
Μπορουσε να σταματησει με το που εβλεπε πως τον καταδιωκουν ή αφου ειδε το ματιο της υποθεσης απλα να σταματαγε δεξια.
Οχι,τον ειχαν δασκαλεψει τι θα κανει σε περιπτωση που τον κυνηγησουν οπως τον ειχαν δασκαλεψει οταν μεγαλωσουν τα παιδια του και ειναι αγορια να ΜΗΝ τα δηλωσει αλλα να παρουσιασει ''νοικιαρικο'' κοριτσι ωστε το αγορι να μην το ψαξουν ποτε για να παει Στρατο αλλα και να βουταει κανονικα τα επιδοματα απο τα κοροϊδα τους φορολογουμενους.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#799117 To περασμένο Σάββατο το βράδυ μου άνοιξαν το αυτοκίνητο στην περιοχή των σφαγείων στη Θεσσαλονίκη.
Άνοιξαν από την πόρτα του οδηγού και μπήκαν. Έναν φορτιστή κινητού που είχα μου πήραν, ένα μπετονάκι με υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες, και ένα πακέτο τσιγάρα. :slap:

Μου χάλασαν τον κύλινδρο της κλειδαριάς που λέμε, που μπαίνει το κλειδί στην πόρτα. Δεν μπαίνει πλέον το κλειδί.
Με το τηλεχειρισμό κλειδώνει/ξεκλειδώνει κανονικά. Το πήρα χθες χαμπάρι όταν πήγα να φορτίσω το κινητό και δεν βρήκα το φορτιστή. :lol:

Τι επιλογές έχω για φτιάξιμο; Ford focus mk2 το αυτοκίνητο.
Αλλάζω μόνο τον κύλινδρο και αναγκαστικά κουβαλάω και 2ο κλειδί για την πόρτα σε περίπτωση ξέρω γω που πέσει η μπαταρία και δεν ανοίγει με τηλεχειρισμό;
Διαφορετικά πρέπει να αλλάξω όλες τις κλειδαριές, μίζα, immobilizer κλπ για να χω μόνο ένα κλειδί; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#799122
Bayern7 έγραψε:To περασμένο Σάββατο το βράδυ μου άνοιξαν το αυτοκίνητο στην περιοχή των σφαγείων στη Θεσσαλονίκη.
Άνοιξαν από την πόρτα του οδηγού και μπήκαν. Έναν φορτιστή κινητού που είχα μου πήραν, ένα μπετονάκι με υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες, και ένα πακέτο τσιγάρα. :slap:

Μου χάλασαν τον κύλινδρο της κλειδαριάς που λέμε, που μπαίνει το κλειδί στην πόρτα. Δεν μπαίνει πλέον το κλειδί.
Με το τηλεχειρισμό κλειδώνει/ξεκλειδώνει κανονικά. Το πήρα χθες χαμπάρι όταν πήγα να φορτίσω το κινητό και δεν βρήκα το φορτιστή. :lol:

Τι επιλογές έχω για φτιάξιμο; Ford focus mk2 το αυτοκίνητο.
Αλλάζω μόνο τον κύλινδρο και αναγκαστικά κουβαλάω και 2ο κλειδί για την πόρτα σε περίπτωση ξέρω γω που πέσει η μπαταρία και δεν ανοίγει με τηλεχειρισμό;
Διαφορετικά πρέπει να αλλάξω όλες τις κλειδαριές, μίζα, immobilizer κλπ για να χω μόνο ένα κλειδί; :hmmm:

Βρίσκεις μεταχειρισμένο κύλινδρο και τον προσαρμόζεις εσύ ή κλειδαράς στο κλειδί σου.Μπορείς πάλι να φέρεις του συνοδηγού στην πόρτα του οδηγού.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#799129
Bayern7 έγραψε:To περασμένο Σάββατο το βράδυ μου άνοιξαν το αυτοκίνητο στην περιοχή των σφαγείων στη Θεσσαλονίκη.
Άνοιξαν από την πόρτα του οδηγού και μπήκαν. Έναν φορτιστή κινητού που είχα μου πήραν, ένα μπετονάκι με υγρό για τους υαλοκαθαριστήρες, και ένα πακέτο τσιγάρα. :slap:

Μου χάλασαν τον κύλινδρο της κλειδαριάς που λέμε, που μπαίνει το κλειδί στην πόρτα. Δεν μπαίνει πλέον το κλειδί.
Με το τηλεχειρισμό κλειδώνει/ξεκλειδώνει κανονικά. Το πήρα χθες χαμπάρι όταν πήγα να φορτίσω το κινητό και δεν βρήκα το φορτιστή.

Τι επιλογές έχω για φτιάξιμο; Ford focus mk2 το αυτοκίνητο.
Αλλάζω μόνο τον κύλινδρο και αναγκαστικά κουβαλάω και 2ο κλειδί για την πόρτα σε περίπτωση ξέρω γω που πέσει η μπαταρία και δεν ανοίγει με τηλεχειρισμό;
Διαφορετικά πρέπει να αλλάξω όλες τις κλειδαριές, μίζα, immobilizer κλπ για να χω μόνο ένα κλειδί; :hmmm:
Βαθουλωμα στην πόρτα δεν σου έκαναν;
Σε ίδιο αμάξι μου το έκαναν 2 φορές. Και τις δύο με κάλυψε η ασφάλεια μερικής κλοπής βέβαια, οπότε δεν θυμάμαι τι αλλαχτηκε γιατί δεν πολυασχοληθηκα, το τιμολόγιο όμως μαζί με τη φανοποιια ήταν περί τα 250, αν θυμάμαι καλά. Στην αντιπροσωπεία.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#799132
bill33 έγραψε:Βρίσκεις μεταχειρισμένο κύλινδρο και τον προσαρμόζεις εσύ ή κλειδαράς στο κλειδί σου.Μπορείς πάλι να φέρεις του συνοδηγού στην πόρτα του οδηγού.

Ευχαριστώ. Θα το πάω από βδομάδα να δούμε.

Asimov έγραψε:Βαθουλωμα στην πόρτα δεν σου έκαναν;
Σε ίδιο αμάξι μου το έκαναν 2 φορές. Και τις δύο με κάλυψε η ασφάλεια μερικής κλοπής βέβαια, οπότε δεν θυμάμαι τι αλλαχτηκε γιατί δεν πολυασχοληθηκα, το τιμολόγιο όμως μαζί με τη φανοποιια ήταν περί τα 250, αν θυμάμαι καλά. Στην αντιπροσωπεία.


Μπα όχι, τίποτα. Ούτε γρατζουνιά στο χερούλι.
Μόνο την τρύπα που μπαίνει το κλειδί χάλασαν.
Αν δεν έψαχνα τον φορτιστή δηλαδη, χαμπάρι δεν θα είχα πάρει.
Για να το περάσω στην ασφάλεια πρέπει να υπάρχει καταγραφή από την αστυνομία; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#799134 Τσέκαρε αντιπροσωπεία μήπως μπορείς να πάρεις κύλινδρο με τον αριθμό πλαισίου σου που να είναι ίδιος με αυτόν που έχεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#799136
Bayern7 έγραψε:
bill33 έγραψε:Βρίσκεις μεταχειρισμένο κύλινδρο και τον προσαρμόζεις εσύ ή κλειδαράς στο κλειδί σου.Μπορείς πάλι να φέρεις του συνοδηγού στην πόρτα του οδηγού.

Ευχαριστώ. Θα το πάω από βδομάδα να δούμε.

Asimov έγραψε:Βαθουλωμα στην πόρτα δεν σου έκαναν;
Σε ίδιο αμάξι μου το έκαναν 2 φορές. Και τις δύο με κάλυψε η ασφάλεια μερικής κλοπής βέβαια, οπότε δεν θυμάμαι τι αλλαχτηκε γιατί δεν πολυασχοληθηκα, το τιμολόγιο όμως μαζί με τη φανοποιια ήταν περί τα 250, αν θυμάμαι καλά. Στην αντιπροσωπεία.


Μπα όχι, τίποτα. Ούτε γρατζουνιά στο χερούλι.
Μόνο την τρύπα που μπαίνει το κλειδί χάλασαν.
Αν δεν έψαχνα τον φορτιστή δηλαδη, χαμπάρι δεν θα είχα πάρει.
Για να το περάσω στην ασφάλεια πρέπει να υπάρχει καταγραφή από την αστυνομία; :innocent:
Ναι, χρειαζόταν ένα έγγραφο από την αστυνομία, αν και δεν θυμάμαι να κοίταξε κανείς το αμάξι