Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#795784 Καλή ιδέα μου ακούγεται.

Έχουν γίνει ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση;


Α, τώρα που είπα καλές ιδέες, έχω και εγώ μια.

Να προσλάβουμε πτανες σε μαιευτήρια. :oops:

Πού καταθέτω πατέντα;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#795786 Το x% θα είναι πάντα παραβατικό ό,τι και να γίνει.
Το μέγεθος της παραβατικότητας αυξομειώνεται...
Εγώ πάντως πέφτω από τα σύννεφα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795788
Anonymous Founder έγραψε:Το ενδιαφέρον εδώ είναι γιατί η αστυνομία δεν ελέγχει το πού καταλήγει όλος αυτός ο χαλκός. Γιατί είμαι περίπου βέβαιος πως οι μαντράδες που τον αγοράζουν, δεν είναι Ρομά, αλλά κατάλευκοι Ελ.
Η δική μου γνώμη είναι πως η μικροεγκληματικότητα αυτού του τύπου, βολεύει τους πάντες, γιατί ουσιαστικά είναι ένας τρόπος βιοπορισμού.
Εγώ έχω πει: θα έπρεπε οι αυτοκινητόδρομοι ειδικά να προσλαμβάνουν κάποιους ρομά ως ηλεκτρολόγους και υδραυλικούς. Είναι ικανότατοι και με το εισόδημα αυτό θα ήταν μια χαρά χαρούμενοι. Αλλά αφού ούτε άδεια δεν έχουν, είναι αδύνατον κάτι τέτοιο. Το αστείο επίσης είναι πως ηλεκτρολόγους "κανονικούς" δεν βρίσκουν, με τα λεφτά που δίνουν, αλλά δεν βαριέσαι...

Δεν βολευει τους παντες, αυτον που τον κλεβουν συνεχεια δεν τον βολευει καθολου!

Καλα, δεν βρισκεται κανονικους ηλεκτρολογους γιατι προφανως πληρωνετε peanuts και θα βρειτε Ρομα; Οι οποιοι απο τις παρανομιες παιζει να βγαζουν βδομαδιατικο οσα δινετε τον μηνα; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Περιγελος της φυλης τους θα γινονταν :lol:
Θετε και αδειες, πτυχια ε; :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795789 Παιδιά, όσο δεν υπάρχει τρόπος κάποιοι άνθρωποι να βρουν μια κανονική δουλειά, τόσο και θα συνεχίσουν να κλέβουν. Φαύλος κύκλος είναι.
Προφανώς και δίνουν λίγα, γιατί θέλουν να κάνουν και βάρδιες. Είμαι βέβαιος πάντως πως πολλοί θα το δεχόταν αν τους δινόταν η ευκαιρία, γιατί δεν είναι όλοι πως γουστάρουν να είναι στην παρανομία, πολλοί εξαναγκάζονται μιας και δεν έχουν εναλλακτικές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795796
Anonymous Founder έγραψε:Παιδιά, όσο δεν υπάρχει τρόπος κάποιοι άνθρωποι να βρουν μια κανονική δουλειά, τόσο και θα συνεχίσουν να κλέβουν. Φαύλος κύκλος είναι.
Προφανώς και δίνουν λίγα, γιατί θέλουν να κάνουν και βάρδιες. Είμαι βέβαιος πάντως πως πολλοί θα το δεχόταν αν τους δινόταν η ευκαιρία, γιατί δεν είναι όλοι πως γουστάρουν να είναι στην παρανομία, πολλοί εξαναγκάζονται μιας και δεν έχουν εναλλακτικές.

Ναι, μονο που για να βρουν κανονικη δουλεια πρεπει πρωτα να ξερουν γραφη και αναγνωση. Να πανε σχολειο, να το τελειωσουν, να μαθουν μια τεχνη. Αυτοι ξεκινουν το σχολειο για τα επιδοματα που δινει το κρατος και σταματανε 3 μηνες μετα.

Απο την στιγμη που οι παρανομιες τους βγαζουν περισσοτερα απο οσα βγαζει ενας εργαζομενος και μαλιστα "δουλευοντας" πολυ λιγοτερο γιατι να μπουν στην διαδικασια;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#795798 Νικοπαππα ξέρεις τί εχει να γίνει έξω από το γραφείο υποβολής βιογραφικών για Ρομά ηλεκτρολόγους υδραυλικούς κλπ;

Δεν θα σου πω να ρωτήσεις κάνα πυργιωτη που δούλευε σε ΚΕΠ το 2007.

Ρώτα τον Ντίμη που ήταν παρών στην παγκόσμια πρεμιέρα του 120Υ.

:lol:

Ωραία τρολιά πάντως,μου έφτιαξε την μέρα. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795801
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Παιδιά, όσο δεν υπάρχει τρόπος κάποιοι άνθρωποι να βρουν μια κανονική δουλειά, τόσο και θα συνεχίσουν να κλέβουν. Φαύλος κύκλος είναι.
Προφανώς και δίνουν λίγα, γιατί θέλουν να κάνουν και βάρδιες. Είμαι βέβαιος πάντως πως πολλοί θα το δεχόταν αν τους δινόταν η ευκαιρία, γιατί δεν είναι όλοι πως γουστάρουν να είναι στην παρανομία, πολλοί εξαναγκάζονται μιας και δεν έχουν εναλλακτικές.

Ναι, μονο που για να βρουν κανονικη δουλεια πρεπει πρωτα να ξερουν γραφη και αναγνωση. Να πανε σχολειο, να το τελειωσουν, να μαθουν μια τεχνη. Αυτοι ξεκινουν το σχολειο για τα επιδοματα που δινει το κρατος και σταματανε 3 μηνες μετα.

Απο την στιγμη που οι παρανομιες τους βγαζουν περισσοτερα απο οσα βγαζει ενας εργαζομενος και μαλιστα "δουλευοντας" πολυ λιγοτερο γιατι να μπουν στην διαδικασια;

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος πως βγάζουν όντως παραπάνω από ένα 1000x14 όλοι αυτοί. Κάποια μεγάλα κεφάλια ναι, αλλά οι μικροί όχι απαραίτητα.
Θα μπορούσες όσους ενδιαφέρονται να τους κάνεις κάποια μαθήματα και να είναι μια χαρά στην δουλειά τους. Αλλά προφανώς, δεν είναι εύκολο ν'αλλάξουν κάποια πράγματα.
Όσο δεν αλλάζουν όμως, ας μην παραπονιόμαστε για τις κλοπές. Θα συνεχίσουν κι αυτές κανονικά.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795803 Γεγονος ειναι οτι και να θελει να προκοψει ενας Ρομα, θα τα βρει μπαστουνια στη ζωη του. Ισως απο εκει να ξεκινησε η παραβατικοτητα, η οποια ειναι γεγονος. Ή παντα οι Ρομα ηταν παραβατικοι? Δεν ξερω!!!

Παραδειγμα λιγα χιλιομετρα απο το χωριο μου, εχει οικισμο Ρομα. Εχουν ξεφτιλισει τα καλωδια για το χαλκο κι επισης εχουν ξεφτιλισει τα σπιτια και τα μαγαζια απο μπουκες. Οπως εχω ξαναπει, ολα τα γυρω χωρια ψαχνουν για εργατες στα χτηματα και δε βρισκουν. Οποτε ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις, δεν τους φταιει η ανεργια ουτε το σκουρο δερμα τους. Ετσι μαθανε απο τους παππουδες και τους πατεραδες τους, ετσι κανουν οι ιδιοι κι ετσι μαθαινουν και στα παιδια τους να κανουν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#795809 Πιστεύω ότι το σημαντικότερο εμπόδιο για την ενσωμάτωση των γυφταιων στην ελληνιολικη κοινωνία ( δεν κρίνω, με ο,τι ερεθίζεται ο καθένας ) αποτελεί το οικιστικό περιβάλλον τους. Είναι αντικειμενικά αδύνατο να ξεφύγεις από την παραβατικοτητα , ακόμα κια αν έχεις την διάθεση , όταν ο περίγυρος σου παρασύρεται σε αυτή λόγω περιρεουσας ανέχειας.

Η θέση μου λοιπόν.

Επενδύουμε στην βιωτικη και πνευματική αναβάθμιση των Ρομά. Άμεση διάθεση χώρων διαμονής τους σε πολιτιστικά αναβαθμισμένες περιοχές .
Βούλα, Βάρη, Βουλιαγμένη.

Γλυφάδα.

Ελληνικό.

Καθε τετράγωνο και μια εστία υποδοχής.

Καθε pilotis και συλλογική μάζωξη.

Με καθε εγγραφή δώρο μια κλεμα. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#795833
g8777 έγραψε:Πιστεύω ότι το σημαντικότερο εμπόδιο για την ενσωμάτωση των γυφταιων στην ελληνιολικη κοινωνία ( δεν κρίνω, με ο,τι ερεθίζεται ο καθένας ) αποτελεί το οικιστικό περιβάλλον τους. Είναι αντικειμενικά αδύνατο να ξεφύγεις από την παραβατικοτητα , ακόμα κια αν έχεις την διάθεση , όταν ο περίγυρος σου παρασύρεται σε αυτή λόγω περιρεουσας ανέχειας.

Η θέση μου λοιπόν.

Επενδύουμε στην βιωτικη και πνευματική αναβάθμιση των Ρομά. Άμεση διάθεση χώρων διαμονής τους σε πολιτιστικά αναβαθμισμένες περιοχές .
Βούλα, Βάρη, Βουλιαγμένη.

Γλυφάδα.

Ελληνικό.

Καθε τετράγωνο και μια εστία υποδοχής.

Καθε pilotis και συλλογική μάζωξη.

Με καθε εγγραφή δώρο μια κλεμα. :metalo:



Εικόνα

Τώρα πια ξέρεις
Άβαταρ μέλους
By g8777
#795836 Το ενα Β το πέτυχε πάντως, από τον Βάρνακα Ξηρομέρου είναι το παιδί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795839 Ξέρω πως θα χαλάσω κάποια φαντασίωση τώρα, αλλά Ρομά υπάρχουν σίγουρα σε Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα, για τα 3Β δεν ξέρω, λίγο δύσκολο το βρίσκω.
:lol:
Ασχολούνται βέβαια με πιο κλασικά επαγγέλματα, "κατάλληλα" γι'αυτούς, δηλαδή από ανακύκλωση από κάδους, μέχρι πώληση χαλιών, φυτών, και καυσόξυλων. Έτσι ήταν παλιότερα, και δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι και τώρα. Πολλοί με δικά τους μαγαζιά επίσης, άλλοι με το κλασικό βανάκι που στήνουν την πραμάτεια.
Έχω ξαναπεί για τον κλοσάρ με το "φτιαγμένο" (με λαδομπογιά, πινέλο και πριτσίνια) τρίθυρο Honda Accord του 80' που έμενε σε τροχόσπιτο στο δασάκι στη συμβολή Ελληνικού-Αργυρούπολης-Γλυφάδας (και έκλεβε ρεύμα από την κολώνα φωτισμού, ενώ η τουαλέτα του ήταν στα... δέντρα), αν δεν τον έχει διώξει κάποιος, ακόμη εκεί πρέπει να είναι.
:lol:
Γενικώς, αν εξαιρέσεις τα 3Β και την κάτω μεριά της Γλυφάδας, όπως έχω ξαναπεί (πάλι), δεν υπάρχει τίποτε εξωτικό και ιδιαίτερο σε αυτά τα μέρη αυτή τη στιγμή. Σε 20 χρόνια, ίσως έχει γίνει κάτι σαν γκέτο για πιο πλούσιους όπως είναι πχ σήμερα ο Παπάγου, ή τα 3Β, αλλά σήμερα, πρέπει να είναι κάποιος ή προκατειλημμένος, ή να μένει κάπου αλλού για να έχει τόσο στρεβλή άποψη.
Ακόμη και σαν real estate, πιο ακριβά είναι στο Παγκράτι, παρά στο Ελληνικό , την Αργυρούπολη και την Άνω Γλυφάδα-Τερψιθέα. Φίλος έχει ένα 3άρι στο Μετς του 70' και με το νοίκι που παίρνει, πληρώνει καλύτερο σπίτι στην Τερψιθέα για παράδειγμα.
:s_tongue

Εννοείται βέβαια, συμφωνώ με την πρόταση του g8777, NIMBY ftw.
Εικόνα
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795880
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτοι ξεκινουν το σχολειο για τα επιδοματα που δινει το κρατος και σταματανε 3 μηνες μετα.
[/quote]

Ανευ Κανονικου Ονοματος
ετσι γινεται η εγγραφη και φυσικα σταματανε αμεσως ομως ΟΧΙ και τα επιδοματα,αυτα συνεχιζονται και στα χαρτια φαινονται πως πανε μεχρι 6 δημοτικου ή το ιδιο παιδι παει και εγγραφεται σε αλλη περιφερεια.
Πως; Με απειλες,σπασιμο το σχολειο ή και ξυλο στον δασκαλο που αρνειται.



50.000 ευρω μετρητα παντως υπαρχουν,καταραμενη φτωχεια στην αδικη κοινωνια των Μπαλαμων (που πληρωνουν τα επιδοματα συν ρευμα συν νερο συν εφορια συν ενφια συν τελη κυκλοφοριας συν προστιμα ΚΟΚ).
Άβαταρ μέλους
By Morx
#795882 Αφηνω και αυτο εδω να υπαρχει, σε περιπτωση που καποιοι ξεχνανε.