Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By djalma
#57172 Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση. Έστω ότι κάποιος έβαλε Βουλγάρικες-Ρουμάνικες-Γερμανικές κλπ πινακίδες, εάν θελήσει να ξαναβάλει ελληνικές; Τι κάνει τότε οεο?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#57175
djalma έγραψε:Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση. Έστω ότι κάποιος έβαλε Βουλγάρικες-Ρουμάνικες-Γερμανικές κλπ πινακίδες, εάν θελήσει να ξαναβάλει ελληνικές; Τι κάνει τότε οεο?


Ή αν θέλεις να το πουλήσεις μετά, τι κάνεις?
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#57179 Ξαναβγαζει ελληνικες εντος πενταετιας(η επταετιας δεν θυμαμαι) χωρις κοστος, μετα το περας πρεπει να ξαναεκτελωνιστει. Για το αρχικο ερωτημα υπαρχει καμμια ιδεα?
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#57640
PeterPan έγραψε:8 χρόνια έχεις καιρό να το ξανακάνεις ελληνικό χωρίς εκτελωνισμό...


Δεν παρακάμπτεται η διαδικασία του εκτελωνισμού, αλλά απαλλάσσεται του τέλους ταξινόμησης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#57770
dimitris έγραψε:
PeterPan έγραψε:8 χρόνια έχεις καιρό να το ξανακάνεις ελληνικό χωρίς εκτελωνισμό...


Δεν παρακάμπτεται η διαδικασία του εκτελωνισμού, αλλά απαλλάσσεται του τέλους ταξινόμησης.

σωστά τα λες. τέλος πάντων, κατάλαβες τί εννοώ... χωρίς να πληρώσεις πάλι τέλη...
Άβαταρ μέλους
By nass
#57895 Λοιπόν παιδιά, μίλησα με έναν ειδικό στο θέμα της κυκλοφορίας ΙΧ με ξένες πινακίδες και μου εξήγησε πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι τόση ώρα γράφω μπούρδες :s_sad και υπάρχει νομιμότατος τρόπος παράκαμψης όλων των περιορισμών, που είχα παραθέσει παραπάνω (οδηγίες ΕΕ, εγκύκλιους ΥπΟικ και βλακείες) και μπορείς να κυκλοφορείς "αύριο" με 911 για να μην πω και με 458 με πινακίδες ξένης χώρας.

Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ να σας πω τον τρόπο γιατί μπορεί να μας μυριστούν, μέχρι να το πάρει χαμπάρι και η Αστυνομία :help:
Άβαταρ μέλους
By apav
#64526
Nosferatu έγραψε:Για να κανω μια σχετικη ερωτηση εμεταλλευομενος την ευκαιρια. Ειμαι κατοικος γερμανιας και εχω γυρισει τις πινακιδες σε γερμανικες. Οταν ξανακατεβω με το αμαξι ελλαδα και με σταματησουν πως αποδεικνυω οτι ειμαι κατοικος γερμανιας?


Παίρνεις από το προξενείο/πρεσβεία δωρεάν πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#69906
apav έγραψε:
Nosferatu έγραψε:Για να κανω μια σχετικη ερωτηση εμεταλλευομενος την ευκαιρια. Ειμαι κατοικος γερμανιας και εχω γυρισει τις πινακιδες σε γερμανικες. Οταν ξανακατεβω με το αμαξι ελλαδα και με σταματησουν πως αποδεικνυω οτι ειμαι κατοικος γερμανιας?


Παίρνεις από το προξενείο/πρεσβεία δωρεάν πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού.

γιατί να τους αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος Γερμανίας?
αν το αμάξι το οδηγεί ο ιδιοκτήτης ή συγγενής 1ου βαθμού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
By apav
#70328 Βασικά, αυτό που ρώτησε:

Nosferatu έγραψε:Οταν ξανακατεβω με το αμαξι ελλαδα και με σταματησουν πως αποδεικνυω οτι ειμαι κατοικος γερμανιας?


Έχει μία βάση. Πώς αλλιώς θα αποδείξει ότι είναι κάτοικος εξωτερικού και δικαιούται τις ξένες πινακίδες; Δεν είναι ότι τον σταμάτησαν στην διαδρομή αλλά στην Ελλάδα. Η συγγένεια πώς σχετίζεται; Εάν σταματήσουν το ίδιο αυτοκίνητο και το οδηγεί κάποιος γνωστός του ο οποίος είναι ασφαλισμένος, ποιο πρόβλημα να προκύψει πέρα από την ερώτηση για τις πινακίδες;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#101864 Μια ερώτηση παρακαλώ :

Έστω κι έχω το προσωπικό μου αυτοκίνητο (Όχι εταιρικο δηλαδή) στήν Ελλάδα μπορεί να το οδηγήσει κάποιος με 1ου βαθμού συγγένεια, σωστά;

Για πόσο καιρό και τι άλλο χρειάζεται να κάνω για να είναι νόμιμο;;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#102345
CARυοθραύστης έγραψε:Μια ερώτηση παρακαλώ :

Έστω κι έχω το προσωπικό μου αυτοκίνητο (Όχι εταιρικο δηλαδή) στήν Ελλάδα μπορεί να το οδηγήσει κάποιος με 1ου βαθμού συγγένεια, σωστά;

Για πόσο καιρό και τι άλλο χρειάζεται να κάνω για να είναι νόμιμο;;
Πρέπει και αυτός να έχει το δικαίωμα (να είναι κάτοικος εξωτερικού) και οποιαδήποτε στιγμή ίσως χρειαστεί να αποδείξεις ότι δεν το έχεις το αυτοκίνητο πάνω από 6 μήνες στην Ελλάδα....