Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447342 Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#447360 Εγώ θα πω ότι όσοι είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας και έχουν αυτοκίνητο στην Ελλάδα με ξένες πινακίδες είναι 100 τοις 100 παράνομοι. Ακόμα και δραστηριότητα να έχουν εξω.
Όσοι έχουν εταιρείες στο εξωτερικό, είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος, χρησιμοποιούν αυτοκίνητο στο όνομα της εταιρειας (ακόμα και πραγματικής, με τζίρο, υπαλληλους κλπ) με ξένα νούμερα στην Ελλαδα και ΔΕΝ μπορούν να αποδείξουν ότι το αυτοκίνητο δεν χρησιμοποιείται τον περισσότερο χρόνο του στο εξωτερικό είναι 100 τοις 100 παράνομοι.
Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.
Κάντε μια βόλτα από τις αποθήκες του ΟΔΔΥ να δείτε κάτι ωραία αυτοκινητάκια που έχουν εκεί και σκονιζονται κάτι τύπων που προσπαθούσαν να το παίξουν έξυπνοι καλή ώρα.
Και βέβαια είναι και αυτό που λέει ο Ναςς. Οτι πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος. Μετά αρχίζει το γενικότερο ψάξιμο...
Και ναι προφανως είναι γυφτιά να βλέπεις τον τζιγκερ που λέει και ο red monster να κυκλοφορεί στην Ελλάδα με αυτοκίνητο με ξένα νούμερα και από πίσω ο μπράβος με τη μηχανή. :dizzy: Τουλάχιστον έτσι θα το θεωρούσα εγώ εάν είχα τα φράγκα του.
Βέβαια η οικογένεια είναι γνωστοί καβουρηδες. Ρωτήστε και τους βαζελους του φορουμ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447376
kyr80 έγραψε:Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ


Εγω δεν μιλησα για μονιμο ή μη κατοικο Ελλαδας. Δεν εκανα καμμια αναφορα, ο juniorgt το ειπε.

Μιλησα ομως για Ελληνα...

Ελληνας που εχει επιχειρηματικη ή επαγγελματικη δραστηριοτητα σε αλλη Ευρωπαικη χωρα, εχει το δικαιωμα, συμφωνα με Ευρωπαικη νομοθεσια και εφοσον πληρει τις αναλογες προυποθεσεις και τυχον ανανεωσεις εγγραφων που απαιτουνται, να κυκλοφορει στην Ελλαδα με αυτοκινητο που φερει ξενες (ευρωπαικες) πινακιδες.

Επισης συμφωνα με προσφατη τροπολογια (στα μεσα του 16' ή επειτα) που ξεκαθαριζει τις Διασυνοριακές συμβάσεις Leasing – Τέλη Ταξινόμησης οχημάτων, επιτρέπεται η χρήση οχημάτων χρονομίσθωσης με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας στην Ελλάδα για έξι μήνες ενώ μόλις παρέλεθει το παραπάνω χρονικό διάστημα επιβάλλεται Τέλος Ταξινόμησης.
Τελευταία επεξεργασία από Κίκιζας Γρηγόρης και 26 Οκτ 2017, 19:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447380
junior gt έγραψε:Εγώ θα πω ότι όσοι είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας και έχουν αυτοκίνητο στην Ελλάδα με ξένες πινακίδες είναι 100 τοις 100 παράνομοι. Ακόμα και δραστηριότητα να έχουν εξω.
Όσοι έχουν εταιρείες στο εξωτερικό, είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος, χρησιμοποιούν αυτοκίνητο στο όνομα της εταιρειας (ακόμα και πραγματικής, με τζίρο, υπαλληλους κλπ) με ξένα νούμερα στην Ελλαδα και ΔΕΝ μπορούν να αποδείξουν ότι το αυτοκίνητο δεν χρησιμοποιείται τον περισσότερο χρόνο του στο εξωτερικό είναι 100 τοις 100 παράνομοι.


Δεν αναφερομαι σε μονιμους κατοικους. Τουλαχιστον οχι σε νυν.
Επιπλεον υπαρχει η δυνατοτητα συνεχους ανανεωσης σε διασυνοριακες συμβασεις Leasing.

junior gt έγραψε:Και ναι προφανως είναι γυφτιά να βλέπεις τον τζιγκερ που λέει και ο red monster να κυκλοφορεί στην Ελλάδα με αυτοκίνητο με ξένα νούμερα και από πίσω ο μπράβος με τη μηχανή. :dizzy: Τουλάχιστον έτσι θα το θεωρούσα εγώ εάν είχα τα φράγκα του.
Βέβαια η οικογένεια είναι γνωστοί καβουρηδες. Ρωτήστε και τους βαζελους του φορουμ :lol:


Το ειπα και πριν, αλλα εχεις κολλησει...Δεν υπαρχουν ΜΟΝΟ γνωστα-αγνωστα λαμογια που λειτουργουν ετσι...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#447382 Εάν δεν εισαι μονιμος κάτοικος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έρχεσαι δηλαδή στην Ελλάδα για τουρισμό και φεύγεις σωστά?
Όπως ένας Γερμανός. Εκεί συμφωνούμε.
Μάθε μόνο τη σημαίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Το λέω μήπως έχεις τίποτε άλλο στο μυαλό σου.
Περί γυφτιας: δε χρειάζεται να είσαι ούτε γνωστός, ούτε λαμόγιο για να είσαι γύφτος.
Και άγνωστος και μη λαμογιο, γύφτο τον θεωρώ αν έχει φράγκα και το παίζει του εξωτερικού για να έχει αμάξι με ξένα νουμερα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447400
Κίκιζας . έγραψε:
kyr80 έγραψε:Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ


Εγω δεν μιλησα για μονιμο ή μη κατοικο Ελλαδας. Δεν εκανα καμμια αναφορα, ο juniorgt το ειπε.

Μιλησα ομως για Ελληνα...

Ελληνας που εχει επιχειρηματικη ή επαγγελματικη δραστηριοτητα σε αλλη Ευρωπαικη χωρα, εχει το δικαιωμα, συμφωνα με Ευρωπαικη νομοθεσια και εφοσον πληρει τις αναλογες προυποθεσεις και τυχον ανανεωσεις εγγραφων που απαιτουνται, να κυκλοφορει στην Ελλαδα με αυτοκινητο που φερει ξενες (ευρωπαικες) πινακιδες.

Επισης συμφωνα με προσφατη τροπολογια (στα μεσα του 16' ή επειτα) που ξεκαθαριζει τις Διασυνοριακές συμβάσεις Leasing – Τέλη Ταξινόμησης οχημάτων, επιτρέπεται η χρήση οχημάτων χρονομίσθωσης με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας στην Ελλάδα για έξι μήνες ενώ μόλις παρέλεθει το παραπάνω χρονικό διάστημα επιβάλλεται Τέλος Ταξινόμησης.

Εκτίθεσαι, και δεν ξέρεις τι γράφεις.... Δεν έχει καμιά σημασία η εθνικότητα. Το ΜΟΝΟ που έχει σημασία είναι η μόνιμη ΚΑΙ νόμιμη χώρα κατοικίας. Δηλαδή αν είσαι παράνομος σε μια χώρα, προφανώς και δεν δικαιούσαι αυτοκίνητο με πινακίδες της χώρας.
Ισχύει ΜΟΝΟ αυτό για το εξάμηνο, και ίσχυε πάντα. Αρκεί ΠΑΛΙ να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι πάνω από 6 μήνες στη χώρα εισόδου. Το ταξίδι που κάναμε παλιά, μόνο για τη σφραγίδα, δεν ισχύει. Και δεν ισχύει, γιατί μπορείς μέσω Ιταλίας ή Βουλγαρίας να μπαινοβγαίνεις χωρίς αποδεικτικό. Παλαιότερα λαδώναμε στο τελωνείο για να μας σφραγίσουν τα διαβατήρια, ως αποδεικτικό.
Επίσης η επιχειρηματική δραστηριότητα, ΠΑΛΙ δε σου δίνει το δικαίωμα. Σου δίνει το δικαίωμα να αποκτήσεις αυτοκίνητο, αλλά όχι να το έχεις μόνιμα στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447406
junior gt έγραψε:Εάν δεν εισαι μονιμος κάτοικος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έρχεσαι δηλαδή στην Ελλάδα για τουρισμό και φεύγεις σωστά?
Όπως ένας Γερμανός. Εκεί συμφωνούμε.
Μάθε μόνο τη σημαίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Το λέω μήπως έχεις τίποτε άλλο στο μυαλό σου.
Περί γυφτιας: δε χρειάζεται να είσαι ούτε γνωστός, ούτε λαμόγιο για να είσαι γύφτος.
Και άγνωστος και μη λαμογιο, γύφτο τον θεωρώ αν έχει φράγκα και το παίζει του εξωτερικού για να έχει αμάξι με ξένα νουμερα.


Kαποια πραγματα ειναι πολυ σχετικα...Εσυ πχ ή ο οποιος χρηστης του παροντος forum μπορει να ειναι, ειτε μπρουκλης εισοδηματιας σταρχιδιστης, που δεν τα μετραει καθολου, (και μπραβο του... :s_cool ) ειτε Δημοσιος υπαλληλος καλοταισμενος που τωρα (το θυμηθηκε :inlove: ) και τα ψιλομετραει αλλα ενταξει, δεν καιγεται κιολας, ουτε εχει φτυσει αιμα για το μεροκαματο, (τουλαχιστον αυτη ειναι η πλειοψηφια των ΔΥ) ειτε εφοπλιστης κτλ.

Τα καθε λογης λαμογια, τα εβγαλα εξω. Δεν μιλω για αυτα! :rtfm:

Υπαρχουν ομως και καποιοι Ελληνες φορολογουμενοι πολιτες, που ειτε εχουν φτυσει αιμα για να συμπληρωσουν πχ 13,500 ενσημα στον ιδιωτικο τομεα, ειτε εχουν ενα-δυο ακινητα παραπανω απο τους γονεις τους, που επισης τα διπλο-τριπλο πληρωνουν με αιμα κτλ, σε ποσοστα φορολογησης που για τα τελευταια 7 τουλαχιστον χρονια δεν εχουν υπαρξει ουτε στην Ζαμπια.

Ε, λοιπον για τετοιες -πραγματικες- κατηγοριες ο καθε ενας απο αυτους που ειτε μεταφερει τμημα, ή ολοκληρη την επιχειρηση του, ή κανει οτι μπορει για να μειωσει τα εξοδα του, -μεταξυ αλλων, ναι να εχει στην κατοχη του και ενα premium αυτοκινητο ανω των 2,000κ.εκ, ειτε για να το χρησιμοποιει στα ταξιδια του, ειτε απλα γιατι ΜΠΟΡΕΙ, εσυ πες τον ΓΥΦΤΟ. Εγω τον λεω ΜΑΓΚΑ και μαλιστα θα προετρεπα ΟΛΟΥΣ οσους τους εχει γ@μησει το εκαστοτε κομματικο κρατος σε ασυλληπτους φορους (και τους πληρωνουν, χρονια τωρα!)
να κανουν αυτα και ακομα περισσοτερα, μεσα παντα στα πλαισια του νομου, για να προστατεψουν τις περιουσιες μιας ζωης!

Επι της ουσια τωρα, εαν το Budget καλυπτει χωρις στριμωγματα, απο εμενα Μacan και ξερο ψωμι :protest: :lol: , ή αλλιως F-Pace και ξερο ψωμι, εφοσον ο σπορ χαρακτηρας ειναι μεσα στις προτεραιοτητες και δεν εχει ξεχαστει.

Αλλιως, ειτε GLC, ειτε -ακομα καλυτερα και για αισθητικους λογους- XC60 T6... :)
Σπορ χαρακτηρας σε αυτα παντως δεν υπαρχει, ουτε καν για τα δεδομενα των SUV...Αν τυχον αισθανθειτε στιγμιαια οτι τον βρηκατε, πιο πιθανο ειναι αμεσως μετα να το εχετε τουμπαρει... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447411
kyr80 έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:
kyr80 έγραψε:Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ


Εγω δεν μιλησα για μονιμο ή μη κατοικο Ελλαδας. Δεν εκανα καμμια αναφορα, ο juniorgt το ειπε.

Μιλησα ομως για Ελληνα...

Ελληνας που εχει επιχειρηματικη ή επαγγελματικη δραστηριοτητα σε αλλη Ευρωπαικη χωρα, εχει το δικαιωμα, συμφωνα με Ευρωπαικη νομοθεσια και εφοσον πληρει τις αναλογες προυποθεσεις και τυχον ανανεωσεις εγγραφων που απαιτουνται, να κυκλοφορει στην Ελλαδα με αυτοκινητο που φερει ξενες (ευρωπαικες) πινακιδες.

Επισης συμφωνα με προσφατη τροπολογια (στα μεσα του 16' ή επειτα) που ξεκαθαριζει τις Διασυνοριακές συμβάσεις Leasing – Τέλη Ταξινόμησης οχημάτων, επιτρέπεται η χρήση οχημάτων χρονομίσθωσης με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας στην Ελλάδα για έξι μήνες ενώ μόλις παρέλεθει το παραπάνω χρονικό διάστημα επιβάλλεται Τέλος Ταξινόμησης.

Εκτίθεσαι, και δεν ξέρεις τι γράφεις.... Δεν έχει καμιά σημασία η εθνικότητα. Το ΜΟΝΟ που έχει σημασία είναι η μόνιμη ΚΑΙ νόμιμη χώρα κατοικίας. Δηλαδή αν είσαι παράνομος σε μια χώρα, προφανώς και δεν δικαιούσαι αυτοκίνητο με πινακίδες της χώρας.
Ισχύει ΜΟΝΟ αυτό για το εξάμηνο, και ίσχυε πάντα. Αρκεί ΠΑΛΙ να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι πάνω από 6 μήνες στη χώρα εισόδου. Το ταξίδι που κάναμε παλιά, μόνο για τη σφραγίδα, δεν ισχύει. Και δεν ισχύει, γιατί μπορείς μέσω Ιταλίας ή Βουλγαρίας να μπαινοβγαίνεις χωρίς αποδεικτικό. Παλαιότερα λαδώναμε στο τελωνείο για να μας σφραγίσουν τα διαβατήρια, ως αποδεικτικό.
Επίσης η επιχειρηματική δραστηριότητα, ΠΑΛΙ δε σου δίνει το δικαίωμα. Σου δίνει το δικαίωμα να αποκτήσεις αυτοκίνητο, αλλά όχι να το έχεις μόνιμα στην Ελλάδα.


Βρε ανθρωπε, μιλησα εγω για μονιμοτητα, ειτε να μενει κανεις, ειτε να εχει μονιμα το αυτοκινητο στην χωρα? :dizzy:

Γιατι μου προσαπτετε πραγματα που ΔΕΝ εχω πει?

Εγω ειπα οτι 1ον, δεν ειναι ΓΥΦΤΙΑ, για ολους οσους το κανουν και 2ον οτι ΔΕΝ ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, επισης για ολους οσους το κανουν.
Το αν το κανουν καποιοι παρανομα, εαν καποιοι ενω δεν ξερουν τι εχουν, το κανουν γιτι ειναι γυφτοι, αλλα και το εαν καποιοι δεν μπορουν, ή δεν θελουν, ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι "γυφτια και παρανομο"...

Πιο Ελληνικα δεν γινεται να το πω...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447422 Πάμε πάλι.....
Κίκιζας έγραψες....
Κίκιζας . έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κάνεις λάθος για τις ξένες πινακίδες. Κανείς δεν μπορεί να κυκλοφορεί στην Ελλάδα επ' άπειρον με ξένες πινακίδες, αν δεν εργάζεται και μένει στην συγκεκριμένη χώρα. Αν έχεις βουλγάρικες πινακίδες, θα πρέπει να εργάζεσαι και να μένεις στην Βουλγαρία, αλλιώς είσαι παράνομος.
Ο νόμος είναι πεντακάθαρος σ' αυτό.


Ειτε δεν διαβασες αυτο που εγραψα, ειτε κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα...
Καταρχας εγω δεν ανεφερα χρονικη περιοδο διαμονης...
Κατα δευτερον μιλησα για οσους εχουν επιχειρηματικη δραστηριοτητα.
Η διαμονη ειναι σχετικη. Απαιτειται μια περιοδος ναι, οχι στο μεγαλυτερο ποσοστο του ετους.


Μπερδευετε καποια πραγματα μερικοι...Δεν αναφερομαι σε αυτους που ΔΕΝ ανανεωνουν τα χαρτια τους για την 6μηνη παραμονη, (κατι που πλεον δεν ισχυει, εκτος εαν αλλαξε ξανα ο νομος) ουτε σε αυτους που τα κυκλοφορουν ανασφαλιστα στην χωρα μας.
Δεν ειναι ολοι αυτοι που κυκλοφορουν με ξενα νουμερα, παρανομοι και λαμογια...

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;; ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ

Κίκιζας . έγραψε:
kyr80 έγραψε:Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ


Εγω δεν μιλησα για μονιμο ή μη κατοικο Ελλαδας. Δεν εκανα καμμια αναφορα, ο juniorgt το ειπε.

Μιλησα ομως για Ελληνα...

Ελληνας που εχει επιχειρηματικη ή επαγγελματικη δραστηριοτητα σε αλλη Ευρωπαικη χωρα, εχει το δικαιωμα, συμφωνα με Ευρωπαικη νομοθεσια και εφοσον πληρει τις αναλογες προυποθεσεις και τυχον ανανεωσεις εγγραφων που απαιτουνται, να κυκλοφορει στην Ελλαδα με αυτοκινητο που φερει ξενες (ευρωπαικες) πινακιδες.

Επισης συμφωνα με προσφατη τροπολογια (στα μεσα του 16' ή επειτα) που ξεκαθαριζει τις Διασυνοριακές συμβάσεις Leasing – Τέλη Ταξινόμησης οχημάτων, επιτρέπεται η χρήση οχημάτων χρονομίσθωσης με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας στην Ελλάδα για έξι μήνες ενώ μόλις παρέλεθει το παραπάνω χρονικό διάστημα επιβάλλεται Τέλος Ταξινόμησης.

Η επιχειρηματική δραστηριότητα(αφμ άλλης χώρας)σου δίνει το δικαίωμα να αποκτήσεις αυτοκίνητο επαγγελματικό, σε εκείνη τη χώρα. Η δήλωση( με τα απαραίτητα έγγραφα) μόνιμης κατοικίας στη Γερμανία π.χ., σου δίνει το δικαίωμα για Ι.Χ. . Έτσι αποκτάς αυτοκίνητο. Όταν το φέρνεις Ελλάδα, είναι αδιάφορο το ότι είσαι Έλληνας. Έχεις την ίδια αντιμετώπιση από το νόμο.
Κίκιζας . έγραψε:Βρε ανθρωπε, μιλησα εγω για μονιμοτητα, ειτε να μενει κανεις, ειτε να εχει μονιμα το αυτοκινητο στην χωρα? :dizzy:

Γιατι μου προσαπτετε πραγματα που ΔΕΝ εχω πει?

Εγω ειπα οτι 1ον, δεν ειναι ΓΥΦΤΙΑ, για ολους οσους το κανουν και 2ον οτι ΔΕΝ ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, επισης για ολους οσους το κανουν.
Το αν το κανουν καποιοι παρανομα, εαν καποιοι ενω δεν ξερουν τι εχουν, το κανουν γιτι ειναι γυφτοι, αλλα και το εαν καποιοι δεν μπορουν, ή δεν θελουν, ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι "γυφτια και παρανομο"...

Πιο Ελληνικα δεν γινεται να το πω...

Για τι μιλάς; Για τους Έλληνες μετανάστες;; Ναι οκ, αυτοί μπορούν αν έρθουν με ξένα νούμερα στην Ελλάδα. Και θέλει 2 προϋποθέσεις. Να είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας που ανήκει το αυτοκίνητο. Και να παραμείνει το αυτοκίνητο μέχρι 6 μήνες.
Τι από αυτά ισχύει για εμάς;;;; ΤΙΠΟΤΑ. Οπότε απλά δε θες να παραδεχτείς, ότι κάνεις λάθος.
Για 3ο εκτελωνισμό πάμε στην οικογένεια. Με γερμανικά διαβατήρια οι μισοί. Λες να είμαστε μ@λ@κες;;
Και για να πούμε για τις Βουλγάρικες.... Δεν έχετε ιδέα, τι συμβαίνει στη Β.Ελλάδα. Στο μικρό μου χωριό με 3.000 κατοίκους, πάνω από τα μισά υψηλού κυβισμού, είναι με Βουλγάρικες ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Γιατί ακόμα και το ένα που είναι στο όνομα Βουλγάρας, είναι παντρεμένη με Έλληνα και μόνιμη κάτοικος Χαλκιδικής. Και οι μπάτσοι πλέον δεν είναι ηλίθιοι. Το διαβατήριο της χώρας ΔΕΝ μετραει.



nass χίλια συγνώμη που σου βίασα το τοπικ.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447527
kyr80 έγραψε:Πάμε πάλι.....
Κίκιζας έγραψες....
Κίκιζας . έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κάνεις λάθος για τις ξένες πινακίδες. Κανείς δεν μπορεί να κυκλοφορεί στην Ελλάδα επ' άπειρον με ξένες πινακίδες, αν δεν εργάζεται και μένει στην συγκεκριμένη χώρα. Αν έχεις βουλγάρικες πινακίδες, θα πρέπει να εργάζεσαι και να μένεις στην Βουλγαρία, αλλιώς είσαι παράνομος.
Ο νόμος είναι πεντακάθαρος σ' αυτό.


Ειτε δεν διαβασες αυτο που εγραψα, ειτε κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα...
Καταρχας εγω δεν ανεφερα χρονικη περιοδο διαμονης...
Κατα δευτερον μιλησα για οσους εχουν επιχειρηματικη δραστηριοτητα.
Η διαμονη ειναι σχετικη. Απαιτειται μια περιοδος ναι, οχι στο μεγαλυτερο ποσοστο του ετους.


Μπερδευετε καποια πραγματα μερικοι...Δεν αναφερομαι σε αυτους που ΔΕΝ ανανεωνουν τα χαρτια τους για την 6μηνη παραμονη, (κατι που πλεον δεν ισχυει, εκτος εαν αλλαξε ξανα ο νομος) ουτε σε αυτους που τα κυκλοφορουν ανασφαλιστα στην χωρα μας.
Δεν ειναι ολοι αυτοι που κυκλοφορουν με ξενα νουμερα, παρανομοι και λαμογια...

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;; ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ


Πασα μου φωναζε οσο θελεις... :lol:
Link εχεις? Φ.Ε.Κ , κατι τελος παντων γιατι σε βλεπω το εχεις παρει σοβαρα μεν, αλλα καποια ενδεικτικα στοιχεια δεν παρουσιαζεις...
Εγω ξερω οτι μεχρι πρωτινως ισχυε. Γνωριζω δυο συγκεκριμενα ατομα που το εχουν κανει νομιμοτατα και εχω δει τα αυτοκινητα τους, ο ενας με Ιταλικες πινακιδες, ο αλλος με Γερμανικες, εντος του 14'...


Κίκιζας . έγραψε:
kyr80 έγραψε:Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
kyr80 έγραψε:ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ


Εγω δεν μιλησα για μονιμο ή μη κατοικο Ελλαδας. Δεν εκανα καμμια αναφορα, ο juniorgt το ειπε.

Μιλησα ομως για Ελληνα...

Ελληνας που εχει επιχειρηματικη ή επαγγελματικη δραστηριοτητα σε αλλη Ευρωπαικη χωρα, εχει το δικαιωμα, συμφωνα με Ευρωπαικη νομοθεσια και εφοσον πληρει τις αναλογες προυποθεσεις και τυχον ανανεωσεις εγγραφων που απαιτουνται, να κυκλοφορει στην Ελλαδα με αυτοκινητο που φερει ξενες (ευρωπαικες) πινακιδες.

Επισης συμφωνα με προσφατη τροπολογια (στα μεσα του 16' ή επειτα) που ξεκαθαριζει τις Διασυνοριακές συμβάσεις Leasing – Τέλη Ταξινόμησης οχημάτων, επιτρέπεται η χρήση οχημάτων χρονομίσθωσης με ξένες πινακίδες κυκλοφορίας στην Ελλάδα για έξι μήνες ενώ μόλις παρέλεθει το παραπάνω χρονικό διάστημα επιβάλλεται Τέλος Ταξινόμησης.

kyr80 έγραψε:Η επιχειρηματική δραστηριότητα(αφμ άλλης χώρας)σου δίνει το δικαίωμα να αποκτήσεις αυτοκίνητο επαγγελματικό, σε εκείνη τη χώρα. Η δήλωση( με τα απαραίτητα έγγραφα) μόνιμης κατοικίας στη Γερμανία π.χ., σου δίνει το δικαίωμα για Ι.Χ. . Έτσι αποκτάς αυτοκίνητο. Όταν το φέρνεις Ελλάδα, είναι αδιάφορο το ότι είσαι Έλληνας. Έχεις την ίδια αντιμετώπιση από το νόμο.
Κίκιζας . έγραψε:Βρε ανθρωπε, μιλησα εγω για μονιμοτητα, ειτε να μενει κανεις, ειτε να εχει μονιμα το αυτοκινητο στην χωρα? :dizzy:

Γιατι μου προσαπτετε πραγματα που ΔΕΝ εχω πει?

Εγω ειπα οτι 1ον, δεν ειναι ΓΥΦΤΙΑ, για ολους οσους το κανουν και 2ον οτι ΔΕΝ ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, επισης για ολους οσους το κανουν.
Το αν το κανουν καποιοι παρανομα, εαν καποιοι ενω δεν ξερουν τι εχουν, το κανουν γιτι ειναι γυφτοι, αλλα και το εαν καποιοι δεν μπορουν, ή δεν θελουν, ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι "γυφτια και παρανομο"...

Πιο Ελληνικα δεν γινεται να το πω...

kyr80 έγραψε:Για τι μιλάς; Για τους Έλληνες μετανάστες;; Ναι οκ, αυτοί μπορούν αν έρθουν με ξένα νούμερα στην Ελλάδα. Και θέλει 2 προϋποθέσεις. Να είναι μόνιμοι κάτοικοι της χώρας που ανήκει το αυτοκίνητο. Και να παραμείνει το αυτοκίνητο μέχρι 6 μήνες.
Τι από αυτά ισχύει για εμάς;;;; ΤΙΠΟΤΑ. Οπότε απλά δε θες να παραδεχτείς, ότι κάνεις λάθος.
Για 3ο εκτελωνισμό πάμε στην οικογένεια. Με γερμανικά διαβατήρια οι μισοί. Λες να είμαστε μ@λ@κες;;
Και για να πούμε για τις Βουλγάρικες.... Δεν έχετε ιδέα, τι συμβαίνει στη Β.Ελλάδα. Στο μικρό μου χωριό με 3.000 κατοίκους, πάνω από τα μισά υψηλού κυβισμού, είναι με Βουλγάρικες ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Γιατί ακόμα και το ένα που είναι στο όνομα Βουλγάρας, είναι παντρεμένη με Έλληνα και μόνιμη κάτοικος Χαλκιδικής. Και οι μπάτσοι πλέον δεν είναι ηλίθιοι. Το διαβατήριο της χώρας ΔΕΝ μετραει.

nass χίλια συγνώμη που σου βίασα το τοπικ.


Οι διασυνοριακες συμβασεις Leasing, να υποθεσω οτι δεν σου λενε κατι... :whistlink:
Μιλησα εγω για εκτελωνισμο? Μιλησα για Βουλγαρικες?

edit mod. Σβήστηκαν κάποια flame bait.[mod]
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447770
Κίκιζας . έγραψε:Πασα μου φωναζε οσο θελεις... :lol:
Link εχεις? Φ.Ε.Κ , κατι τελος παντων γιατι σε βλεπω το εχεις παρει σοβαρα μεν, αλλα καποια ενδεικτικα στοιχεια δεν παρουσιαζεις...
Εγω ξερω οτι μεχρι πρωτινως ισχυε. Γνωριζω δυο συγκεκριμενα ατομα που το εχουν κανει νομιμοτατα και εχω δει τα αυτοκινητα τους, ο ενας με Ιταλικες πινακιδες, ο αλλος με Γερμανικες, εντος του 14'...

Εγώ δεν έχω link. Εσύ έχεις;;;
Αυτά τα 2 άτομα που ξέρεις(γνωστός, γνωστού, ώ γνωστέ), ποια η πιθανότητα να παραδεχτούν ότι είναι παράνομοι;;;;
Έχω κουμπάρο που κατάσχεσαν το αμάξι του γιου του. Με μάνα Γερμανίδα, και δηλωμένη(αλλά μούφα) μόνιμη κατοικία στη Γερμανία.

Και επειδή άκρη δεν θα βγάλουμε, και για να το κάνουμε και ενδιαφέρον, 1000€ στοιχηματάκι. Αφού είσαι τόσο σίγουρος, δεν υπάρχει λόγος να αρνηθείς.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#447829
kyr80 έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:Πασα μου φωναζε οσο θελεις... :lol:
Link εχεις? Φ.Ε.Κ , κατι τελος παντων γιατι σε βλεπω το εχεις παρει σοβαρα μεν, αλλα καποια ενδεικτικα στοιχεια δεν παρουσιαζεις...
Εγω ξερω οτι μεχρι πρωτινως ισχυε. Γνωριζω δυο συγκεκριμενα ατομα που το εχουν κανει νομιμοτατα και εχω δει τα αυτοκινητα τους, ο ενας με Ιταλικες πινακιδες, ο αλλος με Γερμανικες, εντος του 14'...

Εγώ δεν έχω link. Εσύ έχεις;;;


Nαι εχω ενα, ετσι στα προχειρα...

"...Με αυτό τον τρόπο οι Έλληνες ιδιοκτήτες γλιτώνουν από την καταβολή Τελών Κυκλοφορίας, τεκμηρίων αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης και βέβαια οι Αρχές ακόμη και σε ελέγχους δεν μπορούν να κάνουν κάτι καθώς το όχημα είναι νοικιασμένο από άλλο κράτος-μέλος και σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Δίκαιο καμία χώρα-μέλος δεν μπορεί να απαγορεύσει την διάθεση υπηρεσιών εντός της ΕΕ."

"η προσωρινή κυκλοφορία των οχημάτων με ξένες πινακίδες στην Ελλάδα είναι νόμιμη, εφόσον πληρούνται διάφορες προϋποθέσεις, όπως η παραμονή τους στην Ελλάδα να είναι για διάστημα έως 6 μηνών και η συνήθης κατοικία εκτός Ελλάδας"

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 85&catID=2


kyr80 έγραψε:Αυτά τα 2 άτομα που ξέρεις(γνωστός, γνωστού, ώ γνωστέ), ποια η πιθανότητα να παραδεχτούν ότι είναι παράνομοι;;;;
Έχω κουμπάρο που κατάσχεσαν το αμάξι του γιου του. Με μάνα Γερμανίδα, και δηλωμένη(αλλά μούφα) μόνιμη κατοικία στη Γερμανία.


Μηδενικη, καθοτι εχουν περασει ουκ ολιγες φορες απο ελεγχους...
Και εγω εχω παραδειγμα στην γειτονια με Cayenne με Βουλγαρικες, κατασχεμενη...So what?

kyr80 έγραψε:Και επειδή άκρη δεν θα βγάλουμε, και για να το κάνουμε και ενδιαφέρον, 1000€ στοιχηματάκι. Αφού είσαι τόσο σίγουρος, δεν υπάρχει λόγος να αρνηθείς.


Mε αγνωστους δεν βαζω στοιχηματα... :s_no
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447845
Κίκιζας . έγραψε:
"η προσωρινή κυκλοφορία των οχημάτων με ξένες πινακίδες στην Ελλάδα είναι νόμιμη, εφόσον πληρούνται διάφορες προϋποθέσεις, όπως η παραμονή τους στην Ελλάδα να είναι για διάστημα έως 6 μηνών και η συνήθης κατοικία εκτός Ελλάδας"

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 85&catID=2

... Πριν λίγα ποστ, έλεγες ότι μπορούν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από 6 μήνες........
ΕΔΩ
Κίκιζας . έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κάνεις λάθος για τις ξένες πινακίδες. Κανείς δεν μπορεί να κυκλοφορεί στην Ελλάδα επ' άπειρον με ξένες πινακίδες, αν δεν εργάζεται και μένει στην συγκεκριμένη χώρα. Αν έχεις βουλγάρικες πινακίδες, θα πρέπει να εργάζεσαι και να μένεις στην Βουλγαρία, αλλιώς είσαι παράνομος.
Ο νόμος είναι πεντακάθαρος σ' αυτό.


Ειτε δεν διαβασες αυτο που εγραψα, ειτε κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα...
Καταρχας εγω δεν ανεφερα χρονικη περιοδο διαμονης...
Κατα δευτερον μιλησα για οσους εχουν επιχειρηματικη δραστηριοτητα.
Η διαμονη ειναι σχετικη. Απαιτειται μια περιοδος ναι, οχι στο μεγαλυτερο ποσοστο του ετους.

Μπερδευετε καποια πραγματα μερικοι...Δεν αναφερομαι σε αυτους που ΔΕΝ ανανεωνουν τα χαρτια τους για την 6μηνη παραμονη, (κατι που πλεον δεν ισχυει, εκτος εαν αλλαξε ξανα ο νομος) ουτε σε αυτους που τα κυκλοφορουν ανασφαλιστα στην χωρα μας.
Δεν ειναι ολοι αυτοι που κυκλοφορουν με ξενα νουμερα, παρανομοι και λαμογια...

Δεν υπάρχει 6μηνη ανανέωηση. ΠΡΙΝ το έξάμηνο, πρέπει να φύγει το αυτοκίνητο εκτός χώρας ή να το κλειδώσει σε ιδιόκτητο χώρο το τελωνείο, όπου στο σφραγίζουν.
Και ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι είναι παράνομος όποιος έχει ξένες πινακίδες. Είναι 100% παράνομος όταν το έχει για περισσότερο από 6 μήνες το χρόνο. Και το βγάζω μια εβδομάδα έξω, και το επιστρέφω, ΔΕΝ σημαίνει 6μηνη ανανέωση. Νόμιμα έρχονται όλοι οι Έλληνες οικονομικοί μετανάστες ή επιχειρηματίες που μένουν ΜΟΝΙΜΑ στο εξωτερικό.
Αυτό για τον 1ο βαθμό συγγένειας ΔΕΝ ισχύει επίσης. Σημερινή μου ερώτηση στο τελωνείο για το αμάξι της μικρής. Που απαγορεύουν να το κυκλοφορεί η μητέρα της.

Για το στοίχημα, μην μασάς. Θα δώσουμε τα λεφτά σε ένα μέλος από εδώ. Αλλιώς δεν είσαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449502
kyr80 έγραψε:Αυτό για τον 1ο βαθμό συγγένειας ΔΕΝ ισχύει επίσης. Σημερινή μου ερώτηση στο τελωνείο για το αμάξι της μικρής. Που απαγορεύουν να το κυκλοφορεί η μητέρα της.

Για το στοίχημα, μην μασάς. Θα δώσουμε τα λεφτά σε ένα μέλος από εδώ. Αλλιώς δεν είσαι σίγουρος.

Κάνουν λάθος στο τελωνείο και δε σου το είπαν σωστά ή δεν το διατυπώνεις ξεκάθαρα. Είπα κ εγώ, ποιος δημ. υπάλληλος δουλεύει στις 27 Οκτωβρίου Ελλάδα :lol:

Συγγενής πρώτου βαθμού μπορεί να οδηγεί το αμάξι, αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις. Δλδ πχ ο αδερφός μου που ζει Ελβετία ή η γυναίκα μου μπορούν να οδηγούν το αμάξι μου με γερμανική πινακίδα στην Ελλάδα. Για τη γυναίκα δεν πρέπει να δηλώσω τίποτα, για τον αδερφό πρέπει να ενημερώσω το τελωνείο. Η μητέρα μου που ζει Ελλάδα δε μπορεί να το οδηγεί καθόλου. Η πεθερά σου δε μπορεί να οδηγεί το αμάξι της κόρης της μιας κ μένει Ελλάδα πλέον μόνιμα και ας είναι γερμανικής καταγωγής. Αν είναι δηλωμένη ακόμη Γερμανία ασχέτως αν ζει Ελλάδα (δλδ έχει γερμανική ασφάλιση υγείας, σύνταξη κτλ) τότε μπορεί να το οδηγεί.

66. Ποια πρόσωπα εκτός αυτού που αρχικά παρέλαβε το Ι.Χ. μεταφορικό μέσο με καθεστώς προσωρινής εισαγωγής, μπορούν να το οδηγούν;

Κατ' εξαίρεση, επιτρέπεται να οδηγούν τα μεταφορικά μέσα και άλλα πρόσωπα εκτός του δικαιούχου, ύστερα από έγκριση του τελωνείου και εφόσον τα άλλα πρόσωπα έχουν δικαίωμα προσωρινής εισαγωγής μεταφορικών μέσων, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που έχει και ο δικαιούχος που εισήγαγε στο όνομά του το μεταφορικό μέσο.


Για να δοθεί η έγκριση του τελωνείου, ο δικαιούχος πρέπει να δηλώσει τα τρίτα πρόσωπα που επιθυμεί να οδηγούν το αυτοκίνητό του και τα τρίτα πρόσωπα πρέπει να παρουσιαστούν στο τελωνείο και να αποδείξουν ότι έχουν το ίδιο ακριβώς δικαίωμα με το δικαιούχο. Δεν απαιτείται έγκριση του τελωνείου για την οδήγηση του μεταφορικού μέσου, όταν πρόκειται για τον ή τη σύζυγο, τα παιδιά και τους γονείς του δικαιούχου προσώπου, εφόσον βέβαια έχουν και οι συγγενείς του αυτοί, το ίδιο δικαίωμα με το δικαιούχο.


https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7922
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#449519 Έχεις γράψει παλαιότερα, ότι δικαιούται ο πατέρας σου να οδηγεί το αυτοκίνητό σου, στην Ελλάδα. ΔΕΝ δικαιούται, εκτός αν είναι κάτοικος εξωτερικού.
Αυτό που γράφεις τώρα είναι σωστό.
Και μάλιστα δεν χρειάζεται καν βαθμός συγγένειας. Αρκεί να είναι κάτοικος εξωτερικού ΚΑΙ να τον καλύπτει η ασφάλεια του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου. Παρεμπιπτόντως ο αδερφός σου είναι Β' βαθμού συγγένειας.... Για αυτό και πρέπει να ενημερώσεις το τελωνείο.
Στο τελωνείο, μου τα είπαν μια χαρά. Όπως τα έγραψες και εσύ τώρα. Γερμανίδα, ΑΛΛΑ μόνιμη κάτοικος Ελλάδας, δεν μπορεί να οδηγήσει αμάξι με γερμανικές πινακίδες. ΟΥΤΕ της κόρης της, που ζει μόνιμα στη Γερμανία. Μπορεί να το οδηγεί ΜΟΝΟ στη Γερμανία, όπως και οποιοσδήποτε άλλος άνω των 23(λόγο ασφάλειας).
27 Οκτωβρίου είναι μια χαρά εργάσιμη. Ρώτησα τη διαδικασία για να κατεβάσω το Volvo.