Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447342 Κίκιζας αν μένεις μόνιμα στην Ελλάδα, είναι παράνομο να έχεις ξένες πινακίδες.-

Τόσα χρόνια το έχω ψάξει + ο πεθερός είχε με γερμανικές + σύντομα θα εκτελωνίσω το Volvo της μικρής που δεν το θέλει άλλο.
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#447360 Εγώ θα πω ότι όσοι είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας και έχουν αυτοκίνητο στην Ελλάδα με ξένες πινακίδες είναι 100 τοις 100 παράνομοι. Ακόμα και δραστηριότητα να έχουν εξω.
Όσοι έχουν εταιρείες στο εξωτερικό, είναι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος, χρησιμοποιούν αυτοκίνητο στο όνομα της εταιρειας (ακόμα και πραγματικής, με τζίρο, υπαλληλους κλπ) με ξένα νούμερα στην Ελλαδα και ΔΕΝ μπορούν να αποδείξουν ότι το αυτοκίνητο δεν χρησιμοποιείται τον περισσότερο χρόνο του στο εξωτερικό είναι 100 τοις 100 παράνομοι.
Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.
Κάντε μια βόλτα από τις αποθήκες του ΟΔΔΥ να δείτε κάτι ωραία αυτοκινητάκια που έχουν εκεί και σκονιζονται κάτι τύπων που προσπαθούσαν να το παίξουν έξυπνοι καλή ώρα.
Και βέβαια είναι και αυτό που λέει ο Ναςς. Οτι πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος. Μετά αρχίζει το γενικότερο ψάξιμο...
Και ναι προφανως είναι γυφτιά να βλέπεις τον τζιγκερ που λέει και ο red monster να κυκλοφορεί στην Ελλάδα με αυτοκίνητο με ξένα νούμερα και από πίσω ο μπράβος με τη μηχανή. :dizzy: Τουλάχιστον έτσι θα το θεωρούσα εγώ εάν είχα τα φράγκα του.
Βέβαια η οικογένεια είναι γνωστοί καβουρηδες. Ρωτήστε και τους βαζελους του φορουμ :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#447382 Εάν δεν εισαι μονιμος κάτοικος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έρχεσαι δηλαδή στην Ελλάδα για τουρισμό και φεύγεις σωστά?
Όπως ένας Γερμανός. Εκεί συμφωνούμε.
Μάθε μόνο τη σημαίνει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Το λέω μήπως έχεις τίποτε άλλο στο μυαλό σου.
Περί γυφτιας: δε χρειάζεται να είσαι ούτε γνωστός, ούτε λαμόγιο για να είσαι γύφτος.
Και άγνωστος και μη λαμογιο, γύφτο τον θεωρώ αν έχει φράγκα και το παίζει του εξωτερικού για να έχει αμάξι με ξένα νουμερα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447400
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#447422
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#449519 Έχεις γράψει παλαιότερα, ότι δικαιούται ο πατέρας σου να οδηγεί το αυτοκίνητό σου, στην Ελλάδα. ΔΕΝ δικαιούται, εκτός αν είναι κάτοικος εξωτερικού.
Αυτό που γράφεις τώρα είναι σωστό.
Και μάλιστα δεν χρειάζεται καν βαθμός συγγένειας. Αρκεί να είναι κάτοικος εξωτερικού ΚΑΙ να τον καλύπτει η ασφάλεια του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου. Παρεμπιπτόντως ο αδερφός σου είναι Β' βαθμού συγγένειας.... Για αυτό και πρέπει να ενημερώσεις το τελωνείο.
Στο τελωνείο, μου τα είπαν μια χαρά. Όπως τα έγραψες και εσύ τώρα. Γερμανίδα, ΑΛΛΑ μόνιμη κάτοικος Ελλάδας, δεν μπορεί να οδηγήσει αμάξι με γερμανικές πινακίδες. ΟΥΤΕ της κόρης της, που ζει μόνιμα στη Γερμανία. Μπορεί να το οδηγεί ΜΟΝΟ στη Γερμανία, όπως και οποιοσδήποτε άλλος άνω των 23(λόγο ασφάλειας).
27 Οκτωβρίου είναι μια χαρά εργάσιμη. Ρώτησα τη διαδικασία για να κατεβάσω το Volvo.