Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449526 Ναι παλαιότερα έκανα λάθος, επειδή το έψαξα με τους νόμους το γράφω.


Γενικά δε συμφέρει να έχεις αμάξι <1600cc με ξένες πινακίδες Ελλάδα. Αν είναι euro 6 συμφέρει ο εκτελωνισμός.

Για τον εκτελωνισμό τί σου είπαν? Πως να το κατεβάσεις? Με ποιες πινακίδες?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#449532
Scotch έγραψε:Ωπ, καινούργιο Volvo;

(link :s_crazy )

To V40 που της πήραμε 3 χρόνια πριν. Τώρα έχει 45.000χλμ. Και δε το θέλει άλλο.... Θέλει E cabrio....

PeterPan έγραψε:Ναι παλαιότερα έκανα λάθος, επειδή το έψαξα με τους νόμους το γράφω.


Γενικά δε συμφέρει να έχεις αμάξι <1600cc με ξένες πινακίδες Ελλάδα. Αν είναι euro 6 συμφέρει ο εκτελωνισμός.

Για τον εκτελωνισμό τί σου είπαν? Πως να το κατεβάσεις? Με ποιες πινακίδες?

Μου τα παρουσίασε πανδύσκολα, και με έσπρωχνε σε δικό του εκτελωνιστή.... Χρειάζομαι σίγουρα χαρτί αγοροπωλησίας με τη σφραγίδα του ελληνικού προξενείου ή πρεσβείας(δε θυμάμαι τι είπε) για την συναλλαγή. Χρειάζομαι μεταφρασμένο το τιμολόγιο αγοράς. Και με ένα μαγικό τρόπο, το αμάξι δεν μπορεί να έχει ελληνικές πινακίδες ΠΡΙΝ τον εκτελωνισμό. Αλλά χρειάζεται το χαρτί της αγοροπωλησίας για να γίνει αυτό :dizzy: . Δηλαδή να έρθει με γερμανικές πινακίδες(πες το οδηγάει η μικρή), αλλά να έχει χαρτί ότι το πούλησε :lol: :lol: . Μπουρδέλο είμαστε. Ρώτησα στον δικό του τον εκτελωνιστή και μου είπε ότι παίζουν ρόλο τα ακόλουθα.
κλάση euro, τιμή αγοράς(εργοστασιακή), μήνες από την αγορά, χιλιόμετρα. Αυτά για να υπολογιστεί το ποσό του εκτελωνισμού(το οποίο και δε μου αποκάλυψε). Θα φορτωθεί σε νταλίκα και θα ασφαλιστεί σαν αξία, για να μη γίνει καμιά στραβή. Μου είπε από 2000-2500€. Το οποίο μου φαίνεται πολύ, και θα ρωτήσω και αλλού. Επίσης αυτό το 500ρικό απόκλιση είναι εξωφρενικό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449540
kyr80 έγραψε:
Scotch έγραψε:Ωπ, καινούργιο Volvo;

(link :s_crazy )

To V40 που της πήραμε 3 χρόνια πριν. Τώρα έχει 45.000χλμ. Και δε το θέλει άλλο.... Θέλει E cabrio....

PeterPan έγραψε:Ναι παλαιότερα έκανα λάθος, επειδή το έψαξα με τους νόμους το γράφω.


Γενικά δε συμφέρει να έχεις αμάξι <1600cc με ξένες πινακίδες Ελλάδα. Αν είναι euro 6 συμφέρει ο εκτελωνισμός.

Για τον εκτελωνισμό τί σου είπαν? Πως να το κατεβάσεις? Με ποιες πινακίδες?

Μου τα παρουσίασε πανδύσκολα, και με έσπρωχνε σε δικό του εκτελωνιστή.... Χρειάζομαι σίγουρα χαρτί αγοροπωλησίας με τη σφραγίδα του ελληνικού προξενείου ή πρεσβείας(δε θυμάμαι τι είπε) για την συναλλαγή. Χρειάζομαι μεταφρασμένο το τιμολόγιο αγοράς. Και με ένα μαγικό τρόπο, το αμάξι δεν μπορεί να έχει ελληνικές πινακίδες ΠΡΙΝ τον εκτελωνισμό. Αλλά χρειάζεται το χαρτί της αγοροπωλησίας για να γίνει αυτό :dizzy: . Δηλαδή να έρθει με γερμανικές πινακίδες(πες το οδηγάει η μικρή), αλλά να έχει χαρτί ότι το πούλησε :lol: :lol: . Μπουρδέλο είμαστε. Ρώτησα στον δικό του τον εκτελωνιστή και μου είπε ότι παίζουν ρόλο τα ακόλουθα.
κλάση euro, τιμή αγοράς(εργοστασιακή), μήνες από την αγορά, χιλιόμετρα. Αυτά για να υπολογιστεί το ποσό του εκτελωνισμού(το οποίο και δε μου αποκάλυψε). Θα φορτωθεί σε νταλίκα και θα ασφαλιστεί σαν αξία, για να μη γίνει καμιά στραβή. Μου είπε από 2000-2500€. Το οποίο μου φαίνεται πολύ, και θα ρωτήσω και αλλού. Επίσης αυτό το 500ρικό απόκλιση είναι εξωφρενικό.

θα σου πω τί κάναμε εμείς (ίσως μερικές λεπτομέρειες να μου ξεφεύγουν γιατί έγινε πριν 1+ χρόνο κ δεν ήμουν παρών)
ήρθε ο πεθερός μου. εκτυπώσαμε από το mobile.de ή το autoscout24.de ένα συμβόλαιο αγοροπωλησίας, έβγαλε από την ασφαλιστική έναν κωδικό για ασφάλεια για Ausfuhrkennzeichen / Zollkennzeichen και πήγαν στο συγκοινωνιών εδώ στη Γερμανία. Έγραψε ένα συμβολικό ποσό, πχ 8.000€. Μετά πήγε στο προξενείο Düsseldorf και επικύρωσαν την αγοροπωλησία (μετάφραση, συμβόλαιο στα ελληνικά, δε θυμάμαι). Το έφερε με Zollkennzeichen οδικώς Ελλάδα. Στην Ηγουμενίτσα πήγε στο τελωνείο να πάρει ένα χαρτί ότι μπαίνει στη χώρα κ το έφερε στον τόπο κατοικίας του. Μετά πήγε με τον εκτελωνιστή του (που μου τον σύστησε ο Μάρκος και τον ευχαριστώ!) και εκτελωνίστηκε σε 1 μέρα.

Η αγοροπωλησία πρέπει να γίνει στη Γερμανία. Στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά δε γίνεται...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#449551 Αυτό που ήθελα να κάνω, είναι να το φέρουμε οδικώς ως έχει. Με τα νούμερα της μικρής.
Αλλά από ότι κατάλαβα δε γίνεται.... Θέλει να έρθει με προσωρινά. Θα πω τον Μάρκο για τον εκτελωνιστή του...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#449554
kyr80 έγραψε:Αυτό που ήθελα να κάνω, είναι να το φέρουμε οδικώς ως έχει. Με τα νούμερα της μικρής.
Αλλά από ότι κατάλαβα δε γίνεται.... Θέλει να έρθει με προσωρινά. Θα πω τον Μάρκο για τον εκτελωνιστή του...

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτός που είπα. Φαντάζομαι πως πρέπει να είναι παρών κ ο νέος κάτοχος του αυτοκινήτου στη Γερμανία για το συμβόλαιο και στην Ηγουμενίτσα. Οπότε ίσως πρέπει να πας εσύ ή η πεθερά σου.