Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By krom
#53355 Μιας και είναι φουλ στην μόδα τα μικρά ηλεκτρικά οχήματα πόλης, περίεργο που δεν υπήρχε τοπικίνι γι'αυτά. Μπορούμε να ποστάρουμε και παλιά, αλλά περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα τωρινά και τα μελλοντικά. Επίσης, απ'ότι έχω παρατηρήσει υπάρχουν και ελληνικές προσπάθειες, οπότε θα έχουν και αυτές μια γωνία στο φορουμίδιο.

Αυτό εδώ είναι γαμάτο
http://inhabitat.com/mits-folding-hirik ... for-16000/



https://www.youtube.com/watch?v=Aybrapjb-1M
Άβαταρ μέλους
By krom
#60918 dead topic is dead :(



To τελευταίο καιρό παίζει πολύ στο ίντερνετ το ελληνικό Play microcar.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



Πως σας φαίνεται?
Λέτε να υπάρχει μέλλον για κάτι τέτοιο?
Άβαταρ μέλους
By IKE
#60936 Ωραία τα σχεδιάκια και οι ζωγραφιές, δε ξέρω ποιος πιτσιρίκος τα έχει φτιάξει, αλλά δε νομίζω πως χρειαζόμαστε σχέδια από παιδάκια αλλά επιχειρηματικές προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#60938
IKE έγραψε:Ωραία τα σχεδιάκια και οι ζωγραφιές, δε ξέρω ποιος πιτσιρίκος τα έχει φτιάξει, αλλά δε νομίζω πως χρειαζόμαστε σχέδια από παιδάκια αλλά επιχειρηματικές προτάσεις.


Γιατί με το που θα ακούσει ο πλούσιος greek micro car (ή οποια αλλη automotive ιδεα ie.ελαφρύ ζμπορ γίνεται και αγροτικό :shifty: ) θα βάλει το χέρι στην τσέπα με τη μία.

:s_crazy
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#60948 Μ'αρέσει αρκετά το Twizy αλλά θεωρώ χαζό το να μην έχει κανονικά παράθυρα.

Εικόνα

Κατά καιρούς έχω δει διάφορα μοντέλα που μου αρέσουν αλλά μέχρι τώρα έχουμε μείνει κυρίως στα Concept.
Γενικά μου αρέσουν σαν ιδέα αυτά τα αυτοκίνητα.

Υπάρχει κάποια σελίδα που να ασχολείται μόνο με τέτοια?
Άβαταρ μέλους
By krom
#102061 Το ελληνικό όχημα που θα άλλαζε τις μετακινήσεις
http://www.zougla.gr/automoto/article/t ... etakinisis

kane like kai share kai kerdise ena microcar



Εικόνα
Εδώ ο δημιουργός ποζάρει παρέα με το ΜΑΪΚΡΟΚΑΡ, σε ένα εξαιρετικής ποιότητας και αληθοφανέστατο ψηφιακό κολάζ. Προσοχή στην λεπτομέρεια με το τρελό hover hand (so close, yet, so far) Το μαϊκροκαρ έχει μέγεθος νταλίκας, αλλά οκ, για την τέχνη όλα σχωρούνται.



Εικόνα

Έκδοση πιτσαδόρικη, έτοιμη για παραγωγή μεθαύριο κιόλας. Το PLAY θα μεταφέρει πίτσες διαμέτρου ενός μέτρου και 300 λίτρα κοκακόλες καλύπτοντας μισή Αθήνα με την μία. Ακόμα δεν πρόλαβε να βγει πουλήθηκε σε καπιταλόμουτρα, φαντάζομαι θα έχει πάρει την άδεια να χρησιμοποιεί το όνομα της pizza hut, δεν γίνεται σε τέτοια προσπάθεια να παίρνεις έτσι το logo και να το κοτσάρεις όπου γουστάρεις, έτσι δεν είναι βρε παίδες? Από την άλλη, για την pizza hut μάλλον είναι privilege να διαφημίζεται έτσι.


Εικόνα

Και όπως γράφει στο άρθρο, όλα ξεκίνησαν σε μια χαρτοπετσέτα.

εννοείται ότι είναι ελεεινά σοπαρισμένο, αλλά για το σασπένς περνάνε και τέτοιες ψευτιές


Έτοιμο
Εικόνα




Μου φαίνεται ότι όλο το άρθρο* είναι μια τεράστια τρολλιά προς την ελληνική αυτοβιομηχανία και το κακόμοιρο PLAY MICROCAR GREEK ELECTRIC PLUG-IN QUADRICYCLE VEHICLE.

*όπως και το προηγούμενο σουπερεπορτάζ από τα μυστικά δωμάτια με τα κρυφά συμβόλαια δισεκατομμυρίων της ΝΑΜΚΟ



ΟΝΕΙΡΟ
Άβαταρ μέλους
By IKE
#102170 Αυτό θα είχε πλάκα αν ο "σχεδιαστής" (LOLEN) Ηλίας δεν τσίμπαγε βραβεία και δωράκια κατά καιρούς με τις ζωγραφιές του.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#102283 Το καλύτερο όλων ήταν ο διαγωνισμός με 4 βραβεία και 3 συμμετοχές.

Βασικά οι συμμετοχές είναι τα ίδια 5-6 άτομα, εδώ και 30 χρόνια που ΣΑΡΩΝΟΥΝ τα βραβεία και τους διαγωνισμούς (που μόνο αυτοί μαθαίνουν και συμμετέχουν).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#222634 Εικόνα
Εικόνα

http://www.mirrowcars.com/

krom ακούει; Είναι τίποτα της προκοπής;
edit: Απαντάω μόνος μου, δεν είναι της προκοπής.
Mirrowcars today - is not a big company that realistically assesses their strength and has no plans for the own production of cars.

Our business model assumes other - cooperation.

We see our task in uniting of our solutions with the capabilities and experience of the major chemical concern and of the famous car company, which successfully work in different countries. That will provide for the customers the necessary warranty and quality after-sales service, as in the Mercedes-Bens did with the Smart.

And we hope that a more efficient use of city roads, will help to preserve for us and future generations, those fantastic emotions and feelings that are generated by private cars to their owners, and public transport will not be able to win the final victory.

wtf??????