Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#646153 Να πω κι εγώ τη |λογοκρισία| μου επειδή την κάναμε την άσκηση πριν δυο χρόνια.
Ειδικά άμα πας για εξαγορά νομίζω δε συμφέρει το leasing.
Πήγαινε στην τράπεζα σου και ζήτα ένα χρηματοδοτικό για το αυτοκίνητο ή στη ίδια την αντιπροσωπεία και ζήτα τι χρηματοδοτικό έχουνε.
Θα σου βγεί φθηνότερο. Επιπροσθέτως δε θα έχεις τις δεσμεύσεις για τα χιλιόμετρα, τα λάστιχα, το πού θα κάνεις service κλπ
Από εγγυήσεις έτσι κι αλλιώς οι εταιρείες πλέον δίνουν πάνω από τέσσερα χρόνια (που είναι το leasing), οι φόροι από τη στιγμή που είναι με εξαγορά θα εκπίπτουν πάλι με την απόσβεση (που και χωρίς εξαγορά να ήταν αντί να εκπέσεις το μίσθωμα σε τέσσερα χρόνια θα εκπέσεις τις αποσβέσεις σε έξι-σιγά τη διαφορά).
Γενικώς το leasing είναι για μεγάλες εταιρείες που νοικιάζουν στόλους αυτοκινήτων είτε επαγγελματικών, είτε επιβατικών για τα στελέχη και δεν μπαίνουν στο τρυπάκι της διαχείρισης του στόλου. Επίσης θέλουν να ρίχνουν ένα συγκεκριμένο budjet στο στόλο αυτό και δε θέλουνε να έχουνε καμμία απόκλιση.
Πάντως οι εταιρείες που ξέρω ότι τα πάνε αντιπροσωπία για service είναι lease plan και arval
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646155 η πειραιώς συνεργάζεται με την avis όπως φαίνεται γιατί εκεί με περέπεμψαν

να πάω στην ίδια την αντιπροσωπία λες ε; χμ

θα πάω σήμερα να δω τι δίνουν εκείνοι και μετά πρέπει να βάλω κάτω ασφάλεια, καλύψεις κλπ που θα πληρώσω όλα εγώ

σίγουρα βγαίνει πιο φθηνά αυτό το πράγμα;; :help:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#646158 Στην άσκηση που κάναμε εμείς ναι. Και καταλήξαμε στη χρηματοδότηση. Μη φανταστείς τρελλά πράγματα.
Και το βασικότερο γλυτώνεις τις δεσμεύσεις. Που είτε τις κάνεις από τη safe πλευρά οπότε εκμεταλεύεσαι λιγότερα απ'ότι σου παρέχουν, είτε τις κάνεις από την άλλη πλευρά οπότε στο τέλος της ημέρας βρίσκεσαι να πληρώνεις χιλιομετροχρέωση και μετράς τα χιλιόμετρα που κάνεις ένα ένα. :lol:
Το ίδιο και με τα υπόλοιπα. Λάστιχα, service κλπ.
Από την άλλη έχουμε πάρει και leasing αυτοκίνητα αλλά για συγκεκριμένους λόγους:
είτε τα καβαλλάνε σιδεροφάγοι, είτε η χρήση τους είναι σκληρή, είτε ξέρω ότι θα τα χρειαστούμε για συγεκριμένο διάστημα και μετά θα κάθονται ή θα υπολειτουργούν κλπ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646165 με λίγα λόγια εάν σκοπεύω να το κρατήσω, να μην κοιτάζω πολύ πολύ το λιζιν ε;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#646169 Εάν είναι για σένα (για δικό σου αμάξι), και να μην το κρατήσεις πάλι δε σε συμφέρει το leasing IMHO.
Πάντα η τιμή που θα πιάνει άμα το πούλαγες μετά το leasing θα είναι περισσότερη από τα λεφτά που γλυτώνεις.
Σε κάθε περίπτωση η άσκηση είναι απλή. Κάνεις αυτό που λες:
από τη μία μισθώματα (Α μην ξεχνάς και τις εγγυήσεις που τις παίρνεις πίσω μετά από τέσσερα χρόνια ατοκα-και δεν ξέρω και τι μπορεί να βρουν τότε), υπολοιπόμενο ποσό αγοράς (εάν υπάρχει), και από την άλλη προκαταβολή, δόσεις, ασφαλειες, τέλη, service, λάστιχα+ (ξαναλέω σημαντικό για μένα) ελευθερία χιλιομέτρων, ελευθερία επιλογής συνεργείων-ελαστικών κλπ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646193 Πέρασα να μάθω για χρηματοδότηση όσο περίμενα απάντηση από την εταιρεία μας και τελικά θέλουμε να παρουσιάσουμε κάποια έξοδα

Άρα πηγαίνω σίγουρα στην μίσθωση

Οπότε αυτό που μένει είναι να αποφασίσω εάν θα θέλω να το κρατήσω ή όχι ε;

Πείτε ρε παιδιά :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#646201 Αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι σημαντικό. Δηλαδή, στο τέλος του μισθώματος η εταιρεία ελέγχει το όχημα και χρεώνει τυχόν ζημιές, χτυπήματα, κτλ.


Βασικό πλεονέκτημα του leasing στην περίπτωση που θέλεις να το αγοράσεις μετά είναι πως ξέρεις από την πρώτη μέρα τι θα σου κοστίσουν τα πάντα. Και φυσικά ότι έχεις πάντα αυτοκίνητο αντικατάστασης.

Επειδή η Avis δεν ξέρω τι εξυπηρέτηση έχει εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης, θα σου πρότεινα κι εγώ να περάσεις από την αντιπροσωπεία να δεις τι λύσεις έχουν. Και μετά τα βάζεις κάτω σε ένα εξελάκι και αποφασίζεις.



ΑΦΟΥ όμως μας πεις που κατέληξες! :protest:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646204 Ρε συ η αντιπροσωπεία δεν έχει να κάνει με όλα αυτά

Αυτό μου έλεγαν και έχουν δίκιο

Αυτοί αμάξι θα πουλήσουν είτε έτσι είτε αλλιώς δεν τους νοιάζει

Άρα λες ότι εάν αποφασίσω να το κακομεταχειριστω καλύτερα να σκέφτομαι την εξαγορά για να μην έχω άλλα θέματα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#646207
JBT έγραψε:Ρε συ η αντιπροσωπεία δεν έχει να κάνει με όλα αυτά


Πιθανότατα να έχει και η αντιπροσωπεία κάποια λύση leasing! :protest: Τσέκαρέ το! :protest: Αυτό λέω!


JBT έγραψε:Άρα λες ότι εάν αποφασίσω να το κακομεταχειριστω καλύτερα να σκέφτομαι την εξαγορά για να μην έχω άλλα θέματα; :hmmm:


Κοίτα, αν κατά την παραλαβή το αμάξι έχει πχ γρατζουνισμένη την πόρτα η leasing θα το επισκευάσει και θα σου χρεώσει το κόστος. Αλλά το ίδιο δεν θα συνέβαινε αν ήταν δικό σου και το επισκεύαζες; Τώρα βέβαια θα μου πεις εμένα δεν με νοιάζει να έχει 2-3 βαθουλώματα στις λαμαρίνες, στα @@ μου, η εταιρεία όμως θα τα επισκευάσει γιατί θέλει να το πουλήσει μετά το αμάξι και φυσικά θα σε χρεώσει.

Αν βέβαια έχει κάποια βλάβη ή φθορά που δεν φαίνεται άμεσα την έχεις σκαπουλάρει :whistlink: :lol: .





ΑΚΟΜΑ να μας πεις που έκατσε η μπάλα;;; :x
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646209 Τετρακίνητο μάναμ για να κάνουμε βόλτες στα όρη και βουνά με τα αντρακια

Μονόδρομος δηλαδή η φάση

Ρώτησα για μίσθωση και είπαν αυτό, ότι δεν εμπλέκονται δηλαδή
Άβαταρ μέλους
By drdino
#646212 Για τι αμάξι μιλάμε; Κάνε λίγο μια σούμα, τι θα πληρώσεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ για τη διάρκεια του συμβολαίου (και πόσο διαρκεί αυτό);
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646213 Duster ρε παιδιά δεν μιλάμε για άλλο πράγμα

Σε όλα τα υπόλοιπα είμαι ανοιχτός :lol:

Και για προκαταβολή και για χρόνο μίσθωσης

Αυτό ρωτώ, τι θα ήταν καλύτερο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#646214
JBT έγραψε:Duster ρε παιδιά δεν μιλάμε για άλλο πράγμα

Σε όλα τα υπόλοιπα είμαι ανοιχτός :lol:

Και για προκαταβολή και για χρόνο μίσθωσης

Αυτό ρωτώ, τι θα ήταν καλύτερο; :hmmm:

Έγραψες παραπάνω το κόστος του ληζινγκ με εξαγορά ή όχι.
Γράψε και το κόστος αγοράς με χρηματοδότηση για 4 χρόνια με ή χωρίς προκαταβολή να σε πουμε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#646215 Βρε σε λέω θέλουμε έξοδα. Μίσθωση, τέλος, πάει αυτό

Αξίζει η εξαγορά άραγε; Το να μείνει μετά στην οικογένεια ένα τετρακίνητο κατσίκι δεν είναι και κακή ιδέα άσχετα εάν θα το αλλάξω ή όχι :hmmm: :hmmm: