Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#191649
edmond έγραψε:γνωρίζουμε εάν οι εταιρίες leasing, μισθώνουν αμάξι αποκλειστικά καινούργιο ή και μεταχειρισμένο?
και εάν ναι μέχρι πόσο ετών?


Έχω την εντύπωση ότι leasing μπορεί (νομικά) να γίνει σε οχήματα μέχρι 5 ετών. Οπότε (θεωρητικά) μπορείς να κάνεις leasing σε μεταχειρισμένο πχ 2 ετών για άλλα 3.

Αλλά δεν νομίζω να το κάνει καμία εταιρεία...


Scotch έγραψε:Αν δεν έχεις όμως αυτό το δικαίωμα (της εξαγοράς), και το επιστρέψεις χρέπι, τι παίζει;


Πληρώνεις την αποκατάσταση των ζημιών. :iconcool: Κατά την επιστροφή η εταιρεία το ελέγχει και σημειώνει τις φθορές και στέλνει τη λυπητερή.

Δεν ξέρω τι παίζει με την ασφάλεια (αν μπορούν να περαστούν αυτές οι ζημιές στην ασφάλεια και ποιες). Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν η εταιρεία που χρησιμοποιούσε το αμάξι στέλνει τον λογαριασμό στον υπάλληλο που το είχε ή πληρώνει η ίδια (αυτό εξαρτάται από την κάθε εταιρεία προφανώς)

Αλλά σε ότι αφορά αναλώσιμα, πχ αμορτισέρ, γιατί να σε νοιάζει να μην περάσεις με χίλια το σαμαράκι;;;; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#191720
edmond έγραψε:γνωρίζουμε εάν οι εταιρίες leasing, μισθώνουν αμάξι αποκλειστικά καινούργιο ή και μεταχειρισμένο?
και εάν ναι μέχρι πόσο ετών?


Και μεταχειρισμένο μισθωνουν αλλά από τον στόλο τους.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#191722
markvag έγραψε:
edmond έγραψε:γνωρίζουμε εάν οι εταιρίες leasing, μισθώνουν αμάξι αποκλειστικά καινούργιο ή και μεταχειρισμένο?
και εάν ναι μέχρι πόσο ετών?


1. Έχω την εντύπωση ότι leasing μπορεί (νομικά) να γίνει σε οχήματα μέχρι 5 ετών. Οπότε (θεωρητικά) μπορείς να κάνεις leasing σε μεταχειρισμένο πχ 2 ετών για άλλα 3.

Αλλά δεν νομίζω να το κάνει καμία εταιρεία...


2. Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν η εταιρεία που χρησιμοποιούσε το αμάξι στέλνει τον λογαριασμό στον υπάλληλο που το είχε ή πληρώνει η ίδια (αυτό εξαρτάται από την κάθε εταιρεία προφανώς)

Αλλά σε ότι αφορά αναλώσιμα, πχ αμορτισέρ, γιατί να σε νοιάζει να μην περάσεις με χίλια το σαμαράκι;;;; :innocent:

1. η αποθήκη πχ της avis είναι τιγκα στα "τριετίας". θεωρώ πως δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να ξαναμισθώσουν το ίδιο αμάξι αντί να τους πιάνει τόπο και να προσπαθούν να το πουλήσουν σε ει δυνατόν συμφέρουσα τιμή.

2. αυτό είναι μια...θεμελιώδης απορία που έχω με τους στόλους. για ποιο λόγο μια εταιρία να δίνει σεβαστά ποσά, για να έχουν στην ουσία οι υπάλληλοι της τσάμπα ιδιωτικό αμάξι!

Νίκο ναι αυτό έχω στο μυαλό μου.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#191754 Ναι, το κάνουν σίγουρα.

Ο κουμπαρος μου είχε πάρει ένα τέτοιο prius μεταχειρισμένο 5ετιας. Αν θυμάμαι καλά πληρωνε 50% από το καινούριο.

< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#191755
edmond έγραψε:
markvag έγραψε:
edmond έγραψε:γνωρίζουμε εάν οι εταιρίες leasing, μισθώνουν αμάξι αποκλειστικά καινούργιο ή και μεταχειρισμένο?
και εάν ναι μέχρι πόσο ετών?


1. Έχω την εντύπωση ότι leasing μπορεί (νομικά) να γίνει σε οχήματα μέχρι 5 ετών. Οπότε (θεωρητικά) μπορείς να κάνεις leasing σε μεταχειρισμένο πχ 2 ετών για άλλα 3.

Αλλά δεν νομίζω να το κάνει καμία εταιρεία...


2. Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν η εταιρεία που χρησιμοποιούσε το αμάξι στέλνει τον λογαριασμό στον υπάλληλο που το είχε ή πληρώνει η ίδια (αυτό εξαρτάται από την κάθε εταιρεία προφανώς)

Αλλά σε ότι αφορά αναλώσιμα, πχ αμορτισέρ, γιατί να σε νοιάζει να μην περάσεις με χίλια το σαμαράκι;;;; :innocent:

1. η αποθήκη πχ της avis είναι τιγκα στα "τριετίας". θεωρώ πως δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να ξαναμισθώσουν το ίδιο αμάξι αντί να τους πιάνει τόπο και να προσπαθούν να το πουλήσουν σε ει δυνατόν συμφέρουσα τιμή.

2. αυτό είναι μια...θεμελιώδης απορία που έχω με τους στόλους. για ποιο λόγο μια εταιρία να δίνει σεβαστά ποσά, για να έχουν στην ουσία οι υπάλληλοι της τσάμπα ιδιωτικό αμάξι!

Νίκο ναι αυτό έχω στο μυαλό μου.


περι ζημιων...

ο γαμπρος μου που εχει τετοιο καθε φορα που το σκουνταει καπου το στελνει συνεργειο και του το φτιαχνουν δωρεαν. Παντα παιρνει και αυτοκινητο αντικαταστασης.

περι στολου, θαρρω οτι η εταιρεια δημιουργει εξοδα οποτε γλιτωνει χρηματα απο την εφορια τα οποια ταυτοχρονα τα δινει σαν παροχη προς στους εργαζομενους. Εν τω μεταξυ για πολλους απο αυτους οπως οι πωλητες το αυτοκινητο ειναι το νουμερο ενα εργαλειο στην δουλεια τους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#191789
edmond έγραψε:
2. αυτό είναι μια...θεμελιώδης απορία που έχω με τους στόλους. για ποιο λόγο μια εταιρία να δίνει σεβαστά ποσά, για να έχουν στην ουσία οι υπάλληλοι της τσάμπα ιδιωτικό αμάξι!


Επιπλέον παροχή για τους εργαζόμενους. :)

Συν το ότι σε κάποιους, το αυτοκίνητο είναι και εργαλείο για τη δουλειά τους (πωλητές, κτλ).
Άβαταρ μέλους
By edmond
#191958 χμμμμ, οι παροχές που λέτε για ποιο λόγο να δίνονται? εκτος και αν αφαιρούνται από τον μισθό οπότε μία η άλλη.
ξερω πωλητές σε μεγάλες -η κάθε μία στον χώρο της- όπου δεν έχουν την παραμικρή ιδέα -και καλά έτσι?- τι σημαίνει leasing. οι πωλητές της πηγαινοέρχονται με τα δικά τους αμάξια. άντε στην καλύτερη να τους δίνουν κανα 100αρικο παραπάνω για βενζίνες ή όπως άλλως το βαφτίζουν. και αμα δεν τους αρέσει, η προσφορά εργασίας είναι ατελείωτη.
για μεγάλα στελέχη τα οποία ενδεχομένως να φέρνουν πελατεία σε μια εταιρία, άντε να το καταλάβω. για έναν απλό υπάλληλο όμως αδυνατώ.
δεν εχω εντρυφήσει στο θέμα οπότε αν λεω κάτι υπερβολικό sorry.

απλά ψάχνομαι με την φάση του leasing, μιας και η γυναίκα μου δουλεύει πλέον με μπλοκάκι (παροχής υπηρεσιών).
δεν γνωρίζω εάν συμφέρει ή όχι βέβαια. στην πορεία θα το μάθω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#191986
edmond έγραψε:χμμμμ, οι παροχές που λέτε για ποιο λόγο να δίνονται? εκτος και αν αφαιρούνται από τον μισθό οπότε μία η άλλη.
ξερω πωλητές σε μεγάλες -η κάθε μία στον χώρο της- όπου δεν έχουν την παραμικρή ιδέα -και καλά έτσι?- τι σημαίνει leasing. οι πωλητές της πηγαινοέρχονται με τα δικά τους αμάξια. άντε στην καλύτερη να τους δίνουν κανα 100αρικο παραπάνω για βενζίνες ή όπως άλλως το βαφτίζουν. και αμα δεν τους αρέσει, η προσφορά εργασίας είναι ατελείωτη.
για μεγάλα στελέχη τα οποία ενδεχομένως να φέρνουν πελατεία σε μια εταιρία, άντε να το καταλάβω. για έναν απλό υπάλληλο όμως αδυνατώ.
δεν εχω εντρυφήσει στο θέμα οπότε αν λεω κάτι υπερβολικό sorry.
.


μαλλον εχεις μπερδεψει τους εσωτερικους πωλητες,με τους εξωτερικους.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#191988
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συμφέρει πια το leasing για τα απλά μπλοκάκια, αλλιώς όλοι τέτοιο θα παίρναμε! :lol:

Σίγουρο αυτό; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#192000
edmond έγραψε:χμμμμ, οι παροχές που λέτε για ποιο λόγο να δίνονται?


Ως επιβράβευση του εργαζόμενου;;; Ως επιπλέον κίνητρο για απόδοση;;; Ως τρόπος προσέλκυσης καλών εργαζόμενων;;; Πχ μία εταιρεία που βρίσκεται εκτός μεγάλων αστικών κέντρων μπορεί να δίνει αμάξια για να προσελκύσει καλούς εργαζόμενους που δεν θα ανησυχούν για το κόστος της καθημερινής τους μετακίνησης... Μπορώ να σκεφτώ πολλούς λόγους...

Δεν βλέπουν όλες οι εταιρείες τους εργαζόμενούς τους απλά ως κόστος... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#192091 ok κατανοητό.
εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω βέβαια την "ιδιωτικότητα" της όλης υπόθεσης. ότι δηλαδή ο πωλητής, αντί όταν τελειώσει την δουλειά του να το αφήσει στην έδρα του, το παίρνει σπίτι του και το χρησιμοποιεί σαν δικό του. και εκεί εισέρχεται και ένας άλλος παράγοντας, αυτό του τσάμπα καυσίμου.
Τελευταία επεξεργασία από edmond και 01 Δεκ 2015, 01:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#192096
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συμφέρει πια το leasing για τα απλά μπλοκάκια, αλλιώς όλοι τέτοιο θα παίρναμε! :lol:

Σίγουρο αυτό; :ninja:
Anonymous Founder έγραψε:Αναλόγως και το μπλοκάκι βέβαια, αλλά στην πλειοψηφία μάλλον ναι.

Έστω ότι είμαι γιατρός/μηχανικός/δικηγόρος/λογιστής και χρονομισθώνω (με ή χωρίς δικαίωμα εξαγοράς) ένα μικρό ΕΙΧ. Το χρησιμοποιώ για τις ανάγκες της δουλειάς μου (5 ημέρες την εβδομάδα) και τα ΣΚ κινούμαι με το οικογενειακό. Προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να αναμορφωθεί με τη δήλωση το σύνολο των μισθωμάτων ή μέρος αυτών;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#192107
edmond έγραψε:χμμμμ, οι παροχές που λέτε για ποιο λόγο να δίνονται? εκτος και αν αφαιρούνται από τον μισθό οπότε μία η άλλη.


Όταν κάνεις διαπραγματεύσεις στη δουλειά (κάπου γίνονται και αυτές, στην Ελλάδα μόνο ο Μπερμπάτοφ έχει αυτή τη δυνατότητα), κάνεις διαπραγμάτευση πακέτου αποδοχών και όχι μόνο μισθού.

Η εταιρία υπολογίζει ότι θα παίρνεις π.χ. 14.000 ευρώ και ιδιωτική ασφάλιση και αυτοκίνητο με μίσθωμα 400 ευρώ και τα καύσιμα και τα έξοδα που έχουν να κάνουν με τη δουλειά σου (καύσιμα, ξενοδοχεία, τηλέφωνο, δείπνα, λάπτοπ κλπ). Το όλον μπορεί να είναι 20.000 ευρώ.

Αν όμως η εταιρία σου πλήρωνε σαν μισθό 20Κ και σου έλεγε "βγάλτα πέρα μόνος σου, ο μισθός σου τα καλύπτει όλα", αυτό θα είχε επίπτωση σε φόρο εισοδήματος, του εργαζόμενου, εταιρικό φόρο κλπ.

Δεν είναι το ίδιο και δεν αφαιρούνται από το μισθό με τη μορφή που το εννοείς.